CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Rozliczanie kosztów ogrzewania budynku wielolokalowego

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 12/2018  |  15.01.2019  |  3
Rozliczanie kosztów ogrzewania budynków wielolokalowych z użytkownikami to jedno z najbardziej konfliktogennych rozliczeń z mieszkańcami
Rozliczanie kosztów ogrzewania budynków wielolokalowych z użytkownikami to jedno z najbardziej konfliktogennych rozliczeń z mieszkańcami
Rys. redakcja AiMN

Zagadnienie rozliczania kosztów ogrzewania budynków wielolokalowych z użytkownikami poszczególnych lokali to jedno z najbardziej konfliktogennych rozliczeń z mieszkańcami. Zagadnienie regulowane jest przepisami art. 45a ustawy Prawo energetyczne, acz zdaniem wielu zarządców – zbyt ogólnikowo. A tym samym powszechnie uważa się, iż przepis ten jest jednak ułomny wskutek nadmiernej ogólnikowości.

W dniu 7 listopada 2018 roku Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Ministra Energii w sprawie Grupy roboczej ds. określania wytycznych dla indywidualnego rozliczania kosztów zakupu ciepła w budynkach wielolokalowych. Podzielam niepokój RPO dotyczący zamarcia prac tej Grupy. Czy jednak rzeczywiście konieczne jest doprecyzowanie rzeczonej regulacji prawnej, czyli dalsze uszczegółowianie wymogów i uwarunkowań ustanowionych dotychczasową treścią art. 45a?

Ułomności ustawy

Bez wątpienia należy usunąć wady tej regulacji, ale czy jeszcze bardzie doprecyzowywać? Wywołanie wad to przede wszystkim usunięcie okoliczności opisanych w ust. 11a art. 45a. Bowiem przyjęty przez ustawodawcę tekst zawiera tezę więcej niż zadziwiającą: uniewinnia osobę fałszującą wyniki wskazania urządzenia służącego do rozliczeń.

Zatem: czy obecne brzmienie art. 45a Prawa energetycznego jest sprzeczne z przepisami…. karnymi?

W związku z tym, cytuję: jeżeli użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania. Chciałbym bardzo, aby klient w sklepie mógł być podobnie potraktowany, czyli też dokonywać ingerencji w wagę w celu zafałszowania jej pomiarów, a następnie być rozliczony według średniej ceny tego towaru.

Czujniki czadu i dymu

Czytaj też: Spółdzielnia dostawcą energii cieplnej do budynków >>>

Trudno odgadnąć dlaczego tak dziwne brzmienie tego przepisu przyjęła Komisja Sejmowa po wielogodzinnej debacie w maju 2016 roku?
Natomiast z dużą dozą pewności można przyjąć, że kolejne instancje ustawodawcy nie dokonywały żadnej analizy i oceny ustaleń, przyjętych przez Komisję Sejmową. Pośród przypuszczeń co do przyczyn przyjęcia przez Komisję Sejmową fatalnej regulacji ust. 11a w art. 45a, najprawdopodobniej leżała niechęć posłów do podzielników kosztów ogrzewania.

Problemem zasadniczym, na jaki należy zwrócić uwagę w przypadku stosowania metody opartej o wskazania jakichkolwiek urządzeń, jak na przykład podzielniki kosztów ogrzewania, ale także w przypadku stosowania ciepłomierzy lokalowych – jest ustalenie na właściwym poziomie części stałej opłaty za ogrzewanie, wymierzanej użytkownikom lokali budynku wielolokalowego, zwanej potocznie opłatą stałą.

Wieloletnie doświadczenia, a więc zarówno lektura różnych opracowań z tej dziedziny, jak również wiedza prezentowana na licznych konferencjach naukowo-technicznych, jednoznacznie wskazują: opłata stała powinna wynosić nie mniej jak 85% całej opłaty wymierzanej użytkownikom lokali. Zatem właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, uchwalając regulamin (wymóg ustawowy, patrz – art. 45a ust. 10), powinien także skorzystać z pomocy właściwego specjalisty przed podjęciem decyzji w sprawie wysokości opłaty stałej: czy ostatecznie opłatę stałą przyjąć w wysokości 85%, czy może wręcz na poziomie 90%?

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[eksploatacja, rozliczanie kosztów ogrzewania, rozliczanie kosztów zakupu ciepła, prawo energetyczne, głowice termostatyczne, podzielniki ciepła, opomiarowanie, instalacja centralnego ogrzewania, systemy ogrzewania budynku]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(3)
chemart | 22.01.2019, 13:00
W art. znajdują się niebezpieczne tezy niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Jaki pkt. 11a jest to taki obowiązuje. Stawianie tezy, że zapis ten jest niesprawiedliwy, nie da się udowodnić. Duża spółka miejska w Poznaniu dokonała rozliczenia w oparciu o wskazania Pana Cichockiego i okazało się, że w obydwu instancjach spółka przegrała i musiała zwrócić niezasadne opłaty na łączną kwotę pół miliona zł. Uważam, że zapisy pkt. 11a są właściwe, a na pewno obowiązujące. Ew, zmiana przepisu jest możliwa wyłącznie poprzez zmianę w Ustawie, w innym przypadku jakakolwiek dyskusja nie jest merytoryczna. W żadnym przypadku niedopuszczalne jest wybiórcze obciążanie większym zużyciem niż średnie z lokali opomiarowanych lub wystąpienie o odszkodowanie, które należy wykazać. Ład prawny oznacza ograniczenie swobodnej interpretacji, a na pewno nie upoważnia do stosowania innych zapisów niż te wskazane w Ustawie (art. 353 k.c.)
Krzysztof Cichowski | 23.01.2019, 15:05
Krytyka przepisów prawa, w tym przypadku niektórych przepisów art. 45a Prawa energetycznego, nie jest tożsama z łamaniem prawa lub namową do tego. Dowodzą tego liczne, w prasie codziennej i czasopismach, publikacje. W szczególności ani słowa nie piszę w skrytykowanej publikacji, iż właściwe jest łamanie wymogów stawianych ww. art. 45a. Czyli w tym przypadku do naliczenia łącznie opłat w jakkolwiek innej kwocie niż poniesione koszty na zakup ciepła. Wskutek czego (a co zaistniało w Poznaniu - według krytycznego komentarza mojego opracowania) spółka ma zwrócić „niezasadne opłaty” i to na kwotę pół miliona złotych. Sugeruję też nie przypisywać mi sprawstwa tego nadebrania. Bowiem piszę o ułomności innego przepisu art. 45a. A ponadto rozmiar tych nadebranych opłat oraz fakt, iż „spółka przegrała w obydwu instancjach” świadczy, iż nadebranie tych opłat odbywało się wcześniej niż ukazanie się mojego opracowania (grudzień 2018). Fakt, ze przepisy prawa nie są najlepsze w naszym kraju dowodzi nie tylko, jak wspomniałem, jakże częsta ich krytyka m.in. na łamach prasy. Podzielam pogląd, iż wadliwości naszych przepisów prawa nadto dowodzi fakt niezwykle częstych ich zmian, za którymi z trudem nadążają nie tylko podmioty władające i zarządzające wielolokalowymi budynkami, ale – co najbardziej przykre - zwykli mieszkańcy naszego kraju.
Krzysztof Cichowski | 03.02.2019, 17:10
Krzysztof Cichowski: PS. KRÓCEJ ODPOWIADAJĄC – JA KRYTYKUJĘ PRZEPIS ART. 45a UST. 11a, ZAŚ Z TREŚCI KOMENTARZA "chemart" WYNIKA, ŻE SPÓŁKA Z POZNANIA NARUSZYŁA INNY PRZEPIS, A MIANOWICIE ART. 45a UST. 4."
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Utrzymanie optymalnego ciśnienia w instalacji HVAC »

HVACDostarczając odpowiednią ilość wody do układu we właściwym czasie, bardziej zapobiegamy niż leczymy (...) czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży?
Dowiedz się, ile kosztuje ocieplenie piwnic i garaży

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytaj dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Zobacz ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak monitorować oraz zapobiegać awariom pomp i instalacji»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom?
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16041|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9668|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl