CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Jakość wody zależy także od administratorów

Bartosz Milczarczyk  |  Administrator 2/2011  |  21.02.2011

Wiele osób wciąż nie ma zaufania do wody z kranu. Tymczasem stołeczna „kranówka" jest smaczna i zdrowa. Pod względem zawartości minerałów przewyższa wody źródlane, a jej jakość można spokojnie porównać z butelkowanymi wodami mineralnymi.

Istotną rolę w zakresie jakości dostarczanej wody odgrywają nie tylko stacje uzdatniania, lecz także miejska sieć wodociągowa oraz instalacje wewnętrzne, administrowane przez zarządców budynków.

Aby sprostać coraz większym wymaganiom klientów dostawcy wody, zarówno spółki komunalne, jak i gminy nieustannie unowocześniają systemy dystrybucji. Aby osiągnąć ten cel w Warszawie, MPWiK realizuje szereg zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową sieci wodociągowej: magistralnej i rozdzielczej oraz przebudową, wymianą i renowacją sieci już istniejącej.

Powyższe działania oraz dbałość o przewody wodociągowe przede wszystkim zmniejszają awaryjność sieci, zapewniają jednocześnie sprawną dostawę oraz niezawodny system transportu wody, tak aby jej jakość nie ulegała pogorszeniu. Jest to ogromne wyzwanie, gdyż stołeczna sieć wodociągowa, wynosząca ok. 3300 km, jest najdłuższą w kraju.

Liczby i technologia w sieci

W ciągu ostatnich trzech lat przebudowano 61,6 km przewodów wodociągowych i 11,8 km magistral. Plan inwestycyjny MPWiK SA przewiduje modernizację aż 91,2 km sieci do końca 2015 roku. Ponadto w ramach projektu unijnego „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie'' stołeczna aglomeracja zyskała ok. 20 km nowej sieci wodociągowej, natomiast ok. 125 km istniejącej już infrastruktury poddano renowacji i modernizacji.

W związku z rozwojem budownictwa i powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych, wodociągi równolegle rozszerzają zasięg dostaw wody, budując nowe odcinki infrastruktury w szybko rozrastających się dzielnicach. W ciągu pięciu lat planowane jest wybudowanie 222,3 km kolejnych odcinków wodociągów, które w większości zostały zgłoszone do realizacji przez urzędy dzielnic Warszawy. Najwięcej nowej sieci uzyska m.in.: Wawer, Białołęka, Rembertów i Wesoła.

MPWiK, mając na uwadze wygodę mieszkańców Warszawy, wdraża najnowocześniejsze technologie w zakresie wykonawstwa, takie jak bezwykopowa metoda mikrotunelingu. W związku z tym, że stołeczna infrastruktura podziemna zlokalizowana jest na różnych głębokościach i w ciągach komunikacyjnych, w przypadku awarii, budowy, naprawy lub konserwacji instalacji powstaje konieczność ograniczenia ruchu drogowego. Dlatego też prace prowadzone w tradycyjnej technologii stwarzają poważne utrudnienia komunikacyjne. Stosowane przez MPWiK w m.st. Warszawie SA technologie bezwykopowe w znaczący sposób niwelują uciążliwości przeprowadzanych robót.

Systemy informatyczne w praktyce

W ramach wspomnianego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w MPWiK wdrożono innowacyjny system informatyczny, który pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie siecią wodociągową - tzw. model matematyczny.

Uruchomienie modelu poprzedziły prace dotyczące opracowania bazy danych GIS (ang. Geographic Information System), czyli systemu informacyjnego służącego do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Dzięki temu baza danych zawiera pełną informację o sieci wodociągowej Warszawy wraz z pasmem pruszkowskim.

Model matematyczny umożliwia m.in. zarządzanie układem dystrybucji wody (również podczas prac awaryjnych, w czasie remontów, wyłączeń) oraz planowanie remontów sieci w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Projekt wdrożony przez MPWiK w Warszawie został już doceniony i znalazł się w gronie pięciu „Najciekawszych z najlepszych wdrożeń IT w Polsce".

Zanieczyszczenia

Jakość wody w kranach czasami różni się od tej wprowadzanej do sieci wodociągowej. To zjawisko jest spowodowane wtórnym zanieczyszczeniem (tzw. kontaminacja) w sieci wodociągowej oraz w instalacjach wewnętrznych, za które odpowiadają ich właściciele. Wtórne zanieczyszczenie zależy między innymi od ciśnienia i przepływu wody. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko rozszczelniania rur, co sprzyja korodowaniu biologicznemu.

Natomiast zbyt małe może powodować dostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz. Nagła zmiana prędkości i ciśnienia powoduje wypłukiwanie cząstek osadu, co wpływa na zmianę jakości wody - między innymi na jej barwę i smak. Zanieczyszczenia o charakterze mechanicznym powodują zakłócenia w przepływie wody, oddziałując negatywnie na armaturę kontrolno-pomiarową, czyli wodomierze.

Jednak właściwa eksploatacja sieci i nadzór nad stanem technicznym instalacji wodnych oraz urządzeń może zapobiegać niepożądanym zmianom, ograniczając je do minimum.

„Kranówka" i mity

Istnieje wiele stereotypów dotyczących wody kranowej, jednak dzięki nowoczesnym technologiom oraz inwestycjom jest ona coraz lepsza, co przyczynia się do zmniejszenia ilości głosów krytycznych. Należy pamiętać o tym, że woda w stołecznych kranach od lat spełnia wszelkie normy, wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia, co potwierdza również sanepid.

Badania prowadzą także akredytowane laboratoria MPWiK. Poza tym system monitoringu on-line oraz komputerowy model sieci wodociągowej stanowią wystarczającą gwarancję dwudziestoczterogodzinnego nadzoru jakości „kranówki".

Wszystkie dane dotyczące jakości uzdatnionej wody (wraz z bieżącą opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej) są publikowane co miesiąc na stronie internetowej MPWiK.

„Gra zespołowa"

Odpowiednie dbanie o sieć wodociągową i instalacje wewnętrzne przez MPWiK i administratorów można porównać do gry zespołowej. Z jednej strony pracownicy wodociągów na bieżąco nadzorują pracę sieci, dokonując ekspertyz technicznych i lokalizacji uszkodzonych odcinków sieci. Płukanie sieci oraz renowacja przewodów to podstawowe działania prewencyjne. Z drugiej strony administratorzy zajmujący się siecią wewnętrzną muszą dbać o wymianę rur i armatur w budynkach.

Dziś MPWiK wspólnie z administratorami sieci wewnętrznej stara się dbać o codzienny komfort życia mieszkańców oraz środowisko naturalne. Wszystkie kolektywne działania mają na celu niezakłócone dostawy wody o wysokich walorach smakowych i zdrowotnych.

Więcej ciekawych artykułów o wodzie i łazienkach >

Tagi: 
mpwik | 
wodociągi | 
jakość wody | 
woda pitna | 
kranówka | 
woda

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18943|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12112|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11536|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl