CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jakość wody zależy także od administratorów

Bartosz Milczarczyk  |  Administrator 2/2011  |  21.02.2011

Wiele osób wciąż nie ma zaufania do wody z kranu. Tymczasem stołeczna „kranówka" jest smaczna i zdrowa. Pod względem zawartości minerałów przewyższa wody źródlane, a jej jakość można spokojnie porównać z butelkowanymi wodami mineralnymi.

Istotną rolę w zakresie jakości dostarczanej wody odgrywają nie tylko stacje uzdatniania, lecz także miejska sieć wodociągowa oraz instalacje wewnętrzne, administrowane przez zarządców budynków.

Aby sprostać coraz większym wymaganiom klientów dostawcy wody, zarówno spółki komunalne, jak i gminy nieustannie unowocześniają systemy dystrybucji. Aby osiągnąć ten cel w Warszawie, MPWiK realizuje szereg zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową sieci wodociągowej: magistralnej i rozdzielczej oraz przebudową, wymianą i renowacją sieci już istniejącej.

Powyższe działania oraz dbałość o przewody wodociągowe przede wszystkim zmniejszają awaryjność sieci, zapewniają jednocześnie sprawną dostawę oraz niezawodny system transportu wody, tak aby jej jakość nie ulegała pogorszeniu. Jest to ogromne wyzwanie, gdyż stołeczna sieć wodociągowa, wynosząca ok. 3300 km, jest najdłuższą w kraju.

Liczby i technologia w sieci

W ciągu ostatnich trzech lat przebudowano 61,6 km przewodów wodociągowych i 11,8 km magistral. Plan inwestycyjny MPWiK SA przewiduje modernizację aż 91,2 km sieci do końca 2015 roku. Ponadto w ramach projektu unijnego „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie'' stołeczna aglomeracja zyskała ok. 20 km nowej sieci wodociągowej, natomiast ok. 125 km istniejącej już infrastruktury poddano renowacji i modernizacji.

W związku z rozwojem budownictwa i powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych, wodociągi równolegle rozszerzają zasięg dostaw wody, budując nowe odcinki infrastruktury w szybko rozrastających się dzielnicach. W ciągu pięciu lat planowane jest wybudowanie 222,3 km kolejnych odcinków wodociągów, które w większości zostały zgłoszone do realizacji przez urzędy dzielnic Warszawy. Najwięcej nowej sieci uzyska m.in.: Wawer, Białołęka, Rembertów i Wesoła.

MPWiK, mając na uwadze wygodę mieszkańców Warszawy, wdraża najnowocześniejsze technologie w zakresie wykonawstwa, takie jak bezwykopowa metoda mikrotunelingu. W związku z tym, że stołeczna infrastruktura podziemna zlokalizowana jest na różnych głębokościach i w ciągach komunikacyjnych, w przypadku awarii, budowy, naprawy lub konserwacji instalacji powstaje konieczność ograniczenia ruchu drogowego. Dlatego też prace prowadzone w tradycyjnej technologii stwarzają poważne utrudnienia komunikacyjne. Stosowane przez MPWiK w m.st. Warszawie SA technologie bezwykopowe w znaczący sposób niwelują uciążliwości przeprowadzanych robót.

Systemy informatyczne w praktyce

W ramach wspomnianego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w MPWiK wdrożono innowacyjny system informatyczny, który pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie siecią wodociągową - tzw. model matematyczny.

Uruchomienie modelu poprzedziły prace dotyczące opracowania bazy danych GIS (ang. Geographic Information System), czyli systemu informacyjnego służącego do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Dzięki temu baza danych zawiera pełną informację o sieci wodociągowej Warszawy wraz z pasmem pruszkowskim.

Model matematyczny umożliwia m.in. zarządzanie układem dystrybucji wody (również podczas prac awaryjnych, w czasie remontów, wyłączeń) oraz planowanie remontów sieci w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Projekt wdrożony przez MPWiK w Warszawie został już doceniony i znalazł się w gronie pięciu „Najciekawszych z najlepszych wdrożeń IT w Polsce".

Zanieczyszczenia

Jakość wody w kranach czasami różni się od tej wprowadzanej do sieci wodociągowej. To zjawisko jest spowodowane wtórnym zanieczyszczeniem (tzw. kontaminacja) w sieci wodociągowej oraz w instalacjach wewnętrznych, za które odpowiadają ich właściciele. Wtórne zanieczyszczenie zależy między innymi od ciśnienia i przepływu wody. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko rozszczelniania rur, co sprzyja korodowaniu biologicznemu.

Natomiast zbyt małe może powodować dostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz. Nagła zmiana prędkości i ciśnienia powoduje wypłukiwanie cząstek osadu, co wpływa na zmianę jakości wody - między innymi na jej barwę i smak. Zanieczyszczenia o charakterze mechanicznym powodują zakłócenia w przepływie wody, oddziałując negatywnie na armaturę kontrolno-pomiarową, czyli wodomierze.

Jednak właściwa eksploatacja sieci i nadzór nad stanem technicznym instalacji wodnych oraz urządzeń może zapobiegać niepożądanym zmianom, ograniczając je do minimum.

„Kranówka" i mity

Istnieje wiele stereotypów dotyczących wody kranowej, jednak dzięki nowoczesnym technologiom oraz inwestycjom jest ona coraz lepsza, co przyczynia się do zmniejszenia ilości głosów krytycznych. Należy pamiętać o tym, że woda w stołecznych kranach od lat spełnia wszelkie normy, wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia, co potwierdza również sanepid.

Badania prowadzą także akredytowane laboratoria MPWiK. Poza tym system monitoringu on-line oraz komputerowy model sieci wodociągowej stanowią wystarczającą gwarancję dwudziestoczterogodzinnego nadzoru jakości „kranówki".

Wszystkie dane dotyczące jakości uzdatnionej wody (wraz z bieżącą opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej) są publikowane co miesiąc na stronie internetowej MPWiK.

„Gra zespołowa"

Odpowiednie dbanie o sieć wodociągową i instalacje wewnętrzne przez MPWiK i administratorów można porównać do gry zespołowej. Z jednej strony pracownicy wodociągów na bieżąco nadzorują pracę sieci, dokonując ekspertyz technicznych i lokalizacji uszkodzonych odcinków sieci. Płukanie sieci oraz renowacja przewodów to podstawowe działania prewencyjne. Z drugiej strony administratorzy zajmujący się siecią wewnętrzną muszą dbać o wymianę rur i armatur w budynkach.

Dziś MPWiK wspólnie z administratorami sieci wewnętrznej stara się dbać o codzienny komfort życia mieszkańców oraz środowisko naturalne. Wszystkie kolektywne działania mają na celu niezakłócone dostawy wody o wysokich walorach smakowych i zdrowotnych.

Więcej ciekawych artykułów o wodzie i łazienkach >

Tagi: 
mpwik | 
wodociągi | 
jakość wody | 
woda pitna | 
kranówka | 
woda

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17111|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10248|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl