Artykuł sponsorowany

Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku

Poznaj drugi poziom specjalistycznego programu BOLIX RENOWACJE – BOLIX RENO TERM
 BOLIX  |  18.02.2019  |  1
BOLIX

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).

Dodatkowo w takich sytuacjach dochodzą nieszczelności w połączeniu ocieplenia z elementami elewacji (stolarka otworowa, parapety, obróbki blacharskie, bariery, elementy mocowania instalacji itp.). Bardzo często na elewacjach występują również braki termoizolacji w obszarze ościeży okiennych i drzwiowych, loggii, płyt balkonowych itp.

W ten sposób powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, obszary w obudowie elewacji o wyższej przewodności cieplnej, gdzie najczęściej występują nieciągłości izolacji termicznej lub jest pocieniona. Także uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku nieprzewidzianych aktów wandalizmu, czy nieuważne manewry samochodowe wykonywane na parkingu osiedlowym to jedne z częstszych powodów powstawania uszkodzeń mechanicznych w najniższych partiach budynku.

Odpowiedzią na tzw. poważniejsze problemy jest system renowacyjny BOLIX RENO TERM. Dowiedz się więcej o systemie >>

System BOLIX Reno Term

To system naprawy ociepleń, wzmacniania lub wymiany warstw zewnętrznych (tj. warstwy zbrojonej i wyprawy tynkarskiej), odnawiania oraz odtwarzania wypraw tynkarskich, likwidacji pęknięć warstw wierzchnich ocieplenia, domocowywania ocieplenia niewłaściwie zainstalowanego.

Gdy głównym problemem naszej ocieplonej elewacji nie jest aspekt „kosmetyczny”, a mycie zabrudzeń czy wykwitów biologicznych nie wystarczy, ponieważ uszkodzeniu uległy inne elementy ocieplenia, wówczas z pomocą przychodzi BOLIX RENOTHERM – zaawansowany system naprawy usterek ocieplenia.

O ile przy wykorzystaniu pierwszego poziomu renowacji ociepleń, przyczyny zabrudzeń i występowania „zaglonienia” są od razu widoczne, tak źródła usterek, jakie widać poniżej, nie są oczywiste. Aby więc skutecznie je naprawić, należy koniecznie znaleźć ich przyczynę i ocenić stan istniejącego ocieplenia. Zazwyczaj elewację można naprawić punktowo, ale czasami wykryte, wcześniej zignorowane błędy są na tyle rozległe, że należy rozważyć ponowne ocieplenie lub całkowicie nową instalację.

W celu prawidłowej oceny najlepiej zlecić tą pracę specjaliście, który będzie w stanie doradzić, jakie kroki należy podjąć, by elewacja cieszyła oko mieszkańców i spełniała swoje założenia termoizolacyjne.

Najczęstsze usterki

Poniższe zdjęcia prezentują przykłady relatywnie mało skomplikowanych napraw, których jednak nie należy ignorować, ponieważ z czasem mogą przerodzić się w poważny problem. Dziś, gdy uszkodzenia są bardzo rozległe i nieodwracalne, koszt naprawy może pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych.

Do najczęściej występujących usterek elewacji należą:

1. Osypujące się i łuszczące wyprawy tynkarskie

Naprawa ociepleń z systemem BOLIX Reno Term

Zdjęcie 1. Przykład łuszczenia się wyprawy tynkarskiej, archiwum BOLIX

 

2. Zdegradowane i popękane warstwy wierzchnie ocieplenia

Naprawa ociepleń z systemem BOLIX Reno Term

Zdjęcie 2. Popękane wierzchnie warstwy ocieplenia, archiwum BOLIX

 

3.  Ocieplenia uszkodzone mechanicznie

Naprawa ociepleń z systemem BOLIX Reno Term

Zdjęcie 3. Uszkodzenie mechaniczne w wierzchniej warstwie elewacji, archiwum BOLIX

 

Rozwiązanie BOLIX

Do prawidłowej identyfikacji stanu istniejącego ocieplenia stosuje się rozmaite metody. Najpopularniejsza jest diagnostyka odkrywkowa, podczas której ocenia się odsłonięte elementy ocieplenia, dokonuje analiz organoleptycznych, a często również ocen wykorzystujących odpowiedni sprzęt i urządzenia badawcze oraz, jeśli to konieczne, diagnostykę laboratoryjną.

Dążąc do systematycznego zwiększania trwałości ociepleń, BOLIX od kilkunastu lat specjalizuje się w opracowywaniu technologii naprawczych i renowacjach elewacji, czego dowodem jest wydana przez ITB Rekomendacja Techniczna RT ITB-1015/2014 na jedyny tego typu w Polsce system naprawczy o wielofunkcyjnym zakresie działania. Dowiedz się więcej >>

Jak podkreśla Paweł Gaciek – Dyrektor Technicznej Obsługi Klienta BOLIX: Opracowaliśmy szereg sposobów i metod  naprawczych dostosowanych do konkretnych przypadków renowacji. Służą one najczęściej inwestorom, zarządcom nieruchomości i innym właścicielom obiektów budowlanych do oceny i oszacowania zakresu napraw. Z naszych wskazówek chętnie korzystają specjaliści budowlani, projektanci oraz rzeczoznawcy z zakresu budownictwa, traktując je jako najistotniejsze informacje pomocnicze przy tworzeniu opinii technicznych, ekspertyz lub projektów napraw.

Naprawa ociepleń z systemem BOLIX Reno Term

Bolix

BO LICZY SIĘ JAKOŚĆ.

BOLIX jest producentem materiałów i systemów, których zastosowanie pozwala na efektowne odświeżenie elewacji i naprawę punktowych uszkodzeń w warstwach termoizolacyjnych.

Bolix S.A.

ul. Stolarska 8

34-300 Żywiec

tel na infolinię: + 48 801 650 222

e-mail do Działu Technicznej Obsługi Klienta:

 

[bolix, bolix complex,elewacja budynku,czyszczenie elewacji,bolix reno term, ocieplanie budynku, docieplanie]

Komentarze

(1)
Naten | 07.01.2020, 15:33
Niby mogłoby się wydawać, że niewielkie uszkodzenia, a jednak potem może być kłopot
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18008|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11284|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10854|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl