Nie każdy wie, że działkę pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną czy mieszkanie można kupić bezpośrednio od gminy. A wiedzieć warto, bo okazuje się, że niekiedy oferta może być atrakcyjniejsza niż ta od dewelopera.
Działka budowlana lub mieszkanie – jak kupić od miasta?
Pierwszym krokiem jest znalezienie nieruchomości. Można to zrobić, zaglądając na stronę internetową: Giełda Nieruchomości i Lokali Gminy Wrocław. Serwis prowadzony jest przez Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Przeczytaj również: Od kwietnia zmiany w ochronie praw lokatorów
Są tam wyłącznie nieruchomości będące własnością gminy, które prezydent Wrocławia zaakceptował do obrotu cywilnoprawnego. Można wybierać spośród nieruchomości (niezabudowanych i zabudowanych) o różnym przeznaczeniu (jednorodzinnym, wielorodzinnym, usługowym i innym) oraz lokali (mieszkalnych i użytkowych).
Prezentowane oferty nieruchomości we Wrocławiu są na różnym etapie przygotowania: nieruchomości w trakcie przygotowywania (procedura trwa od pół roku i więcej), nieruchomości z ceną (wywieszony wykaz, przetarg może się odbyć w ciągu kilku miesięcy), nieruchomości z ceną i datą przetargu. Oferty oprócz opisu i zdjęć, zawierają także m.in. mapę, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), mapę z uzbrojeniem i lokalizację na mapie Wrocławia. Można też mailowo lub telefonicznie dopytać o szczegóły konkretnej nieruchomości.
Dowiedz się więcej: Najemcy lokali komunalnych we wspólnocie mieszkaniowej
Nie brakuje też nieruchomości przeznaczonych pod działalność usługową, magazynową czy produkcyjną oraz lokali mieszkalnych i usługowych. W ofercie miasta są też nieruchomości we Wrocławiu przeznaczone pod hotele, handel, apartamenty, galerie.
Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu
Gmina sprzedaje także lokale mieszkalne, często o dużej powierzchni, nawet dwustumetrowej. Po wojnie były one dzielone i mieszkało w nich kilka rodzin. Teraz przywracany jest im „przedwojenna struktura i metraż”. Są to często lokale w kamienicach z atrakcyjną lokalizacją. W ofercie miasta jest też wiele lokali użytkowych.
Wykup mieszkań komunalnych
W drodze licytacji sprzedawane są wyłącznie wolne lokale komunalne we Wrocławiu. W przypadku mieszkań komunalnych z lokatorami, pierwszeństwo w ich nabyciu mają najemcy. Sprzedaż mieszkań komunalnych na rzecz najemcy odbywa się w drodze bezprzetargowej, z 90 proc. bonifikatą. Można też wykupić mieszkanie taniej, gdy w wyniku sprzedaży gmina przestaje być właścicielem lokali mieszkalnych w całym budynku.
Przykład: w budynku jest 10 lokali, 7 z nich jest wykupionych, jeśli 3 pozostałe zostaną wykupione w jednym czasie, to gmina sprzeda najemcom każde z nich za… 2 procent wartości.
Źródło: wroclaw.pl
[lokal komunalny, gmina, lokale od gminy, lokale użytkowe, Wrocław, zakup nieruchomości od gminy]