Artykuł sponsorowany

Zawory równoważące i termostatyczne

 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  29.04.2020
Zawory równoważące i termostatyczne
Zawory równoważące i termostatyczne
Caleffi Hydronic Solutions

Firma Caleffi Hydronic Solutions posiada elementy, które znajdują zastosowanie  w budownictwie wielorodzinnym w instalacjach tradycyjnych z pionami grzewczymi oraz bezpośrednio do nich podłączonymi grzejnikami.

Nowoczesne instalacje grzewcze muszą być wyposażone w armaturę zapewniająca odpowiednie zrównoważenie przepływów oraz odpowiedni komfort użytkowania.

Korzyści wynikające z zrównoważonych instalacji są następujące:

1. Odbiorniki ciepła pracują z odpowiednią mocą.
2. Pompy obiegowe pracują z najwyższą sprawnością co zmniejsza ryzyko przegrzania i nadmiernego zużycia.
3. Głośna praca instalacji oraz szybkie zużycie spowodowane tarciem związane ze zbyt dużą prędkością płynącego czynnika grzewczego są wyeliminowane.
4. Wartość ciśnienia różnicowego występującego na zaworach regulacyjnych jest ograniczona co zapobiega niepoprawnej pracy tych zaworów

Instalacje centralnego ogrzewania wyposażone w zawory termostatyczne oraz głowice termostatyczne są układami zmiennoprzepływowymi dla których do prawidłowego zrównoważenia należy zastosować ręczne zawory równoważący współpracujące z regulatorami różnicy ciśnienia. Przykład tego typu instalacji przedstawiono na schemacie poniżej.

 


W ofercie firmy Caleffi odnajdziemy tego typu elementy oznaczone w sposób następujący:

 

Seria 142 to ręczne zawory równoważące stanowiące parę dla regulatora różnicy ciśnienia dostępne w zakresie średnic Dn15÷Dn50.

Zapoznaj się z serią 142 >>

Seria 140 to regulatory różnicy ciśnienia dostępne w zakresie średnic Dn15÷Dn50 oraz z nastawami ciśnienia różnicowego w zakresach 5÷30 kPa oraz 25÷60 kPa.

 
Zapoznaj się z serią 140 >>

Korpus zaworów oraz trzpienie regulacyjny wykonane są z stopu mosiądzu o wysokiej odporności na odcynkowanie. Użyte do budowy zaworu materiały zapobiegają zjawisku korozji oraz gwarantują niezawodne działanie w długim okresie czasu jak również pozwalają na pracę instalacji z roztworami
glikolu.

Zawory równoważące oraz regulatory różnicy ciśnienia posiadają kompaktowe wymiary, co jest szczególnie istotne w przypadku zastosowania w modernizowanych instalacjach.

Istnieje możliwość dostosowania miejsca podłączenia przewody impulsowego do regulatora różnicy ciśnienia jak pokazano na rysunku poniżej.

Regulator różnicy ciśnienia wyposażono w pokrętło z wskaźnikiem ustawionego ciśnienia różnicowego.

Regulator różnicy ciśnienia umożliwia odcięcie przepływu za pomocą klucza imbusowego. Procedura ta nie powoduje utraty nastawy.

Na pokrętle zaworu z serii 140 znajdują się specjalne otwory umożliwiające zabezpieczenie nastawy wstępnej zaworu. Zabezpieczenie pozwala stwierdzić podczas inspekcji instalacji czy nastawa zaworu była zmieniana.

Zawory równoważące z serii 142 wyposażone są w możliwość odcięcia przepływu oraz tzw. „pamięć nastawy”.

Zawory z serii 140 oraz 142 mogą być dostarczane z fabryczną izolacją gwarantującą ograniczenie strat ciepła instalacji.

We wcześniej przedstawionym schemacie instalacji przy podłączeniu grzejników zastosowano termostatyczne zawory z nastawą wstępną, które zapewniają możliwość zrównoważenia przepływu oraz w połączeniu z głowicą termostatyczną kontroli temperatury w pomieszczeniu.

Zastosowanie zaworów termostatycznych w instalacjach centralnego ogrzewania pozwala:

1. Utrzymać w każdym pomieszczeniu wymaganą temperaturę: co jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia oraz zapewnia komfort użytkownikowi.

2. Wykorzystać energię cieplną uzyskaną przez promieniowanie słoneczne i wewnętrzne zyski ciepła.

3. Obniżyć koszty związane z pracą pomp dzięki doprowadzeniu tylko wymaganego natężenia   przepływu.

4. Obniżyć temperaturę powrotu, co ma wpływ na sprawność działania kotłów kondensacyjnych.

 

W ofercie firmy Caleffi znajduje się seria 422 zaworów termostatycznych z ręcznym pokrętłem.

Zapoznaj się z serią 422 >>

 

Zawory dostępne są w wersji prostej lub kątowej w średnicach 3/8”; 1/2” oraz 3/4” .

Korpus zaworu wykonany został z mosiądzu w procesie odkuwania. Trzpień regulacyjny zaworu został wykonany ze stali nierdzewnej i posiada podwójne uszczelnienie typu O-Ring z EPDM. Element zamykający zawory został ukształtowany w taki sposób aby uzyskać optymalną charakterystykę hydrauliczną podczas pracy termostatycznej. Duża powierzchnia pomiędzy gniazdem zaworu i elementem zamykającym powoduje minimalne straty ciśnienia w trakcie ręcznej pracy.

 

Zawory wyposażone są w wewnętrzny element, który umożliwia wykonanie nastawy zaworu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Zawory dostarczane są w komplecie z ręcznym pokrętłem. Ręczne pokrętło może zostać zastąpione głowicą termostatyczną.

 


Takie rozwiązanie w przypadku ograniczonych nakładów finansowy umożliwia w późniejszym okresie wyposażenie modernizowanej instalacji w głowice termostatyczne. Jak wskazano na rysunku poniżej.

 

Dzięki zastosowaniu elementów takich jak zawory termostatyczne z nastawami wstępnymi, głowic termostatycznych oraz zaworów równoważących wraz z regulatorami różnicy ciśnienia instalacje centralnego ogrzewania zapewniającymi wysoki komfort użytkowania oraz energooszczędność. Takie układy wymagają jednak skomplikowanych obliczeń hydraulicznych oraz dokładnego wykonania instalacji zgodnie z założeniami projektowymi oraz jej zrównoważenia przy pomocy specjalistycznych urządzeń.

Najnowszym elementem stosowanym w instalacjach centralnego ogrzewania jest dynamiczny zawór termostatyczny który eliminuje część problemów wynikających z ww. wymagań.

Przykład tego typu instalacji przedstawiono na schemacie poniżej.

W ofercie firmy Caleffi tego typu zawór reprezentuje seria 230.

Zapoznaj się z serią 230 >>

Zawory dostępne są w wersji prostej lub kątowej w średnicach 3/8”; 1/2” oraz 3/4” .

Korpus zaworu wykonany został z mosiądzu w procesie odkuwania i posiada takie same wymiary jak seria 422. Trzpień regulacyjny zaworu został wykonany ze stali nierdzewnej i posiada podwójne uszczelnienie typu O-Ring z EPDM. Element zamykający zawory został ukształtowany w taki sposób aby uzyskać optymalną charakterystykę hydrauliczną podczas pracy termostatycznej. Element równoważący wykonano z polimeru odpornego na osadzanie się kamienia. Membrana wykonana jest z EPDM. Aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia elementu dynamicznego zastosowano element ochronny (5).

W istocie zawór składa się z regulatora ΔP, zaworu równoważącego oraz zaworu termostatycznego. Schemat ideowy zaworu pokazano poniżej.

Regulator ΔP utrzymuje stałą różnicę ciśnienia z jakim działa zarówno zawór równoważący jak i  zawór termostatyczny. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne ustawienie natężenia przepływu czynnika doprowadzanego do grzejnika niezależnie od ciśnienia w instalacji (z zachowaniem zakresu ciśnienia wymaganego do poprawnej pracy).

 

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria które muszą spełnić nowoczesne, oszczędne  instalacje o wysokiej sprawności najlepszym wyborem dla takich układów jest zastosowanie zaworów dynamicznych. Ponieważ oferują one:

  • możliwość modernizacji istniejącego systemu;
  • pozwalają na zrównoważenie instalacji w bardzo prosty, ale również bardzo dokładny sposób;
  • znacznie upraszczają prace projektowe;
  • są mniej podatne na błędy instalacyjne

Podsumowując jest bardzo prawdopodobne że nowe dynamiczne zawory termostatyczne są ostateczną ewolucją zaworów grzejnikowych. Trudno myśleć o nowych zaworach które są w stanie wykonać więcej funkcji lub być w jakiś sposób bardziej użyteczne.

Systemy instalacyjne obsługujące układy klimatyzacji muszą być zrównoważone co oznacza, że muszą być wykonane w taki sposób, aby gwarantować obliczeniowe wielkości przepływu czynnika chłodzącego. W zależności od typu układu i zamontowanych urządzeń, a także od typu zastosowanego układu sterującego wymagane jest zastosowanie urządzeń równoważących.

Firma Caleffi Hydronic Solutions oferuje kompletne linie produktów do równoważenia instalacji - zachęcamy do zapoznania sie z nimi w naszej publikacji >>


Więcej informacji na ten temat >>

Artykuł powstał w oparciu o materiały techniczne firmy Caleffi.

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

 

[caleffi poland sp. z o.o.,zawory temostatyczne,głowice termostatyczne,zawory,zawory równoważące]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19182|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12550|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11704|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl