CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy spółdzielni będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1?

S A  |  Administrator 1-2/2019  |  18.03.2019
Czynności wykonywane na rzecz użytkowników lokali mieszkalnych stanowią odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Czynności wykonywane na rzecz użytkowników lokali mieszkalnych stanowią odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
fot. archiwum redakcji

Dyrektor KIS[1] stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2017 r. o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania (UPTU) i braku możliwości zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z opłat pobieranych od użytkowników lokali mieszkalnych z tytułu dobudowy balkonów stanowiących część wspólną nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na dobudowanie balkonów – jest prawidłowe.

Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się 17 maja 2017 r. z wnioskiem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (wniosek był uzupełniany dwukrotnie – 21 lipca i 3 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. opodatkowania i braku możliwości zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku VAT z opłat pobieranych od użytkowników lokali mieszkalnych z tytułu dobudowy balkonów stanowiących część wspólną nieruchomości, prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na dobudowanie balkonów.

Opis inwestycji i uwarunkowań prawno-technicznych

W zasobach spółdzielni znajduje się budynek mieszkalny[2] z 60. lokalami, o łącznej powierzchni użytkowej 2 499,14 m2. Powierzchnia użytkowa poszczególnych lokali mieszkalnych nie przekracza 150 metrów kwadratowych. Dla 28 lokali, o łącznej powierzchni 1 157,49 m2, ustanowiono odrębną własność. Każdy z właścicieli wyodrębnionych lokali jest współwłaścicielem części wspólnej w części ułamkowej. Dla 32 lokali mieszkalnych, o powierzchni użytkowej 1 341,65 m2, ustanowiono spółdzielcze lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Właścicielem tych lokali oraz współwłaścicielem części wspólnej w części ułamkowej jest spółdzielnia. Zatem w księgach spółdzielni pozostaje tylko część budynku składająca się z 32 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 1 341,65 m2 oraz odpowiadającej im części wspólnej. Należy mieć na uwadze, że w każdej chwili, po spełnieniu warunków określonych ustawą, ewentualnie innych warunków wynikających z uwarunkowań wewnętrznych, użytkownicy lokali, do których ustanowiono spółdzielcze prawo do lokalu (dotyczy to 32 lokali) mogą ustanowić odrębną własność lokalu, co będzie skutkowało zmniejszeniem odpowiedniej wartości środka trwałego oraz funduszy spółdzielni (w bilansie zmniejszą się aktywa i pasywa o wartość netto wyodrębnionego lokalu wraz z ułamkową częścią wspólną i udziałem w gruncie).

Czytaj też: Opodatkowanie mediów dostarczanych do lokali mieszkalnych >>>

Biorąc pod uwagę wnioski składane przez użytkowników lokali mieszkalnych, spółdzielnia planuje ponieść nakłady na dobudowanie balkonów w budynku. Opłaty ponoszone przez użytkowników lokali mieszkalnych będą przeznaczone wyłącznie na dobudowanie balkonów i nie będą wykorzystane na remont, koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości. Spółdzielnia przystąpi do robót, o których mowa, ponieważ uzyskała zgodę 59 z 60 użytkowników lokali. Do uiszczenia opłat będą zobowiązani wszyscy użytkownicy lokali mieszkalnych w nieruchomości gruntowej zabudowanej. Opłaty będą wnoszone w okresach miesięcznych.Konstrukcja balkonów składać się będzie z głównych słupów stalowych zamocowanych do stropów za pomocą śrub. Płyta balkonu żelbetowa oparta będzie na belkach stalowych. Dach balkonu na ostatniej kondygnacji stanowić będzie również płyta żelbetowa. Balustrady będą wykonane w konstrukcji stalowej. Zamontowane zostaną ścianki dzielące balustrady. Ponadto, obecnie 40 lokali wyposażonych jest w okna balkonowe (portfenetr) zabezpieczone balustradą, w pozostałych 20 mieszkaniach są tylko okna. Wobec powyższego konieczna będzie w tych przypadkach wymiana okien na okna balkonowe. W mieszkaniach tych należy również skrócić gałązki grzejników centralnego ogrzewania. Istniejąca instalacja odgromowa, znajdująca się w pobliżu skrajnych okien balkonowych, wymagać będzie przesunięcia i wykonania pomiarów uziemień i instalacji odgromowej. Po wykonaniu zamocowania belek balkonowych w wieńcach stropowych należy uzupełnić izolację ścian, osiatkować je i otynkować.

Balkony będą częścią wspólną nieruchomości i nie będą przynależeć do lokali mieszkalnych, natomiast z poszczególnych balkonów będą korzystali „użytkownicy poszczególnych lokali”.

Planowane prace nie będą zakwalifikowane jako remont i tym samym nie będą finansowane z funduszu remontowego, ponieważ podnoszą wartość użytkową obiektu. Brak możliwości finansowania wymienionych nakładów z funduszu remontowego jest zbieżny ze stanowiskiem Ministra Finansów, wyrażonym w piśmie z dnia 30 czerwca 2016 r. (znak PG7.021.72.2016): Ewentualne wydatki spółdzielni mieszkaniowej z funduszu remontowego na budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację budynków spółdzielni nie spełniają wymogu dokonania wydatku na utrzymanie zasobu mieszkaniowego, tylko na jego powiększenie, w tym zwiększenie wartości.

W artykule:

• Opis inwestycji i uwarunkowań prawno-technicznych
• Wątpliwości w sprawie
• W opinii Krajowej Informacji Skarbowej
• Obniżenie kwoty podatku należnego

streszczenie

Artykuł zawiera analizę wniosku spółdzielni mieszkaniowej o wydanie interpretacji w sprawie zwolnienia z podatku VAT przy dobudowie balkonu oraz stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[VAT, zwolnienie z podatku, zwolnienie z vat, spółdzielnia mieszkaniowa, balkony]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do treści portalu - 398,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do treści portalu - 219,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do treści portalu - 131,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 164,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 23,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 298,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Regulamin korzystania z portalu Administrator24.info - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10659|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10233|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl