• Komunikacja w pracy zarządcy
  • Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Komunikacja w pracy zarządcy

Gwarancją sukcesu w zarządzaniu nieruchomościami są nie tylko – choć najważniejsze – wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Niezbędnym uzupełnieniem jest umiejętność komunikacji, argumentacji i prowadzenia dialogu przydatna w codziennej pracy zarządcy.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany

10.09.2019
Nowy budynek jest gotowy do zamieszkania, deweloper oddaje lokale przyszłym właścicielom. Do czasu podpisania aktów notarialnych ktoś musi naliczać koszty, rozliczać media, zorganizować całą pozostałą obsługę – sprzątanie, przeglądy, konserwator. To tzw. okres deweloperski,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

09.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Żeby wiedzieć, że się nie wie, trzeba mieć wiedzę

 Redakcja  |  Administrator 1-2/2019  |  18.03.2019
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan –  wiceprezes KBiN
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan – wiceprezes KBiN

O rynku zarządzania nieruchomościami, jego potrzebach, problemach z kadrami i edukacją adeptów sztuki zarządzania oraz roli organizacji w tym procesie dyskutują: Jacek Janas – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Warszawie, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości; Jolanta Janasik – prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C., firmie badawczej i doradzającej głównie jednostkom samorządu terytorialnego w obszarze zarządzania najmem, tworzącej rozwiązania wspierające proces windykacji należności; Waldemar Mazan – lider projektu „Sektorowa Rama Kwalifikacji w Budownictwie”, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz wiceprzewodniczący Rady do Spraw Kompetencji Zawodowych w Budownictwie oraz przedstawiciele redakcji „Administratora i Menedżera Nieruchomości”.

Redakcja: Rosną oczekiwania wobec zarządców, zmienia się nieustannie rynek – zderegulowany, bez jednolitych programów kształcenia, bez minimum programowego. Czy nie utrudnia to oceny pracowników i czy Ci, którzy przychodzą do zawodu są wyposażeni w niezbędną wiedzę?

J. Janasik: Trudno ocenić w trakcie krótkich rozmów rekrutacyjnych kompetencje potencjalnych pracowników, dlatego że zarządca nieruchomości powinien posiadać tych kompetencji wiele. Nie tylko wiedzę twardą z dziedziny prawa, finansów, techniki, ale także kompetencje miękkie, związane z obsługą klienta. Kiedy przyjmujemy nowego pracownika, nie wiemy, jak będzie sobie radził w stresujących sytuacjach, jak poprowadzi spotkanie wspólnoty mieszkaniowej. Rekrutacje te być może powinny prowadzić firmy headhunterskie, ale ich usługi są na tyle drogie, że ich cena stanowi barierę nie do pokonania. Jednak podstawowym problemem rynku zarządców nieruchomości jest zbyt mała liczba osób z odpowiednim przygotowaniem do wykonywania zawodu, przynajmniej teoretycznym. Kiedy ogłaszamy rekrutacje, przychodzą osoby nierozumiejące nawet specyfiki tego zawodu. To jest ogromny problem, będący skutkiem braku szkół przygotowujących do profesji. We Wrocławiu jest tylko jedna uczelnia oferująca kierunek nieruchomościowy, ale niestety nastawiony bardziej na pośrednictwo i rzeczoznawstwo.

Redakcja: A nie na zarządzanie nieruchomościami?

J. Janasik: Tak, więc kiedy absolwenci tej uczelni do nas aplikują, to z góry wiem, jaką mają wiedzę z dziedziny zarządzania nieruchomościami, której nie poświęca się zbyt wiele czasu. Dlatego uruchomiłam własny program szkoleń w swojej firmie i po prostu uczę zawodu. Zdecydowałam, że zaryzykuję i będę zatrudniała ludzi, którzy według mnie mogą mieć jakieś predyspozycje zawodowe.

Czytaj też: Facility management – to mariaż wiedzy i technologii >>>


Redakcja: Czyli terminowanie…

J. Janasik: Nie mam wyboru, bo brakuje narzędzi do mierzenia kompetencji, przydatnych czy też wręcz niezbędnych w tym zawodzie, więc zatrudniam, uczę i obserwuję. To ciekawy, ale trudny proces.

Redakcja: Po latach doświadczeń chyba już szybko wyczuwa Pani ludzi?

J. Janasik: Owszem, ale nadal zdarzają mi się błędne decyzje i czasami daję szansę komuś, kto w efekcie nie spełnia moich oczekiwań, choć wydawało mi się, że jest dobrym materiałem na zarządcę.

J. Janas: A moim zdaniem to nie jest największy problem. Ten tkwi przede wszystkim w postrzeganiu edukacji zarządcy przez pryzmat minionych czasów – certyfikowania zawodów. Kiedyś lekarz był od wszystkiego – od nogi, głowy i żołądka. Dzisiaj mamy ortopedów, psychiatrów, chirurgów i gastrologów. A zarządca nadal jest od wszystkich typów nieruchomości. Nie może tak być.

Redakcja: Czyli konieczna jest specjalizacja?

J. Janas: Jakieś specjalizacje muszą funkcjonować. Zarządzałem już biurowcami i magazynami, ale gdybym dzisiaj miał zarządzać centrum handlowym, to chyba bym usiadł i zapłakał, bo nie znam się na tym. Tylko, żeby o tym wiedzieć, że się nie wie, to trzeba mieć w ogóle jakąkolwiek wiedzę o zarządzaniu nieruchomościami. Moim zdaniem, specjalizacje w ramach zawodu powinny dotyczyć wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, ewentualnie można to potraktować łącznie jako zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Specjalizacje powinny dotyczyć zarządzania biurowcami, centrum magazynowym czy handlowym, najmem. Tymczasem od adepta zarządzania oczekuje się przede wszystkim papierka potwierdzającego ukończenie kursu czy szkolenia. Federacje i stowarzyszenia organizują kursy liczące łącznie 30–40 godzin. Oczywiście są one przemyślane, ale moim zdaniem minimum programowe powinno być przewidziane na 150 godzin, by zapewniło podstawową wiedzę.

Ja musiałem ukończyć studia, zrobiłem też studia podyplomowe. Ci, którzy obecnie przychodzą na kurs, chcą szybko otrzymać zaświadczenie potwierdzające jego ukończenie, bo tego oczekują od nich przyszli pracodawcy. Przeprowadziłem test na rynku warszawskim. Na jednym z portali z ofertami pracy zalogowałem się dwukrotnie: raz jako zarządca z dyplomami, certyfikatami i doświadczeniem, a drugi raz jako osoba, która ukończyła szybki kurs i nie ma doświadczenia. Okazało się, że jako osoba doświadczona, wyedukowana nie otrzymałem żadnej oferty pracy, a jako absolwent szybkich kursów – 30.

Wniosek jest jeden: rynek nie chce osób przygotowanych do zawodu. Może to kwestia barier finansowych, o których wspomniała prezydent Janasik. Jedno jest pewne: w zarządzaniu nieruchomościami muszą pojawić się specjalizacje, natomiast trzydziestogodzinne kursy to dla mnie trochę jak teoretyczna nauka gry w ping-ponga. Tak się nie da – trzeba dać paletkę, piłkę i pokazać, jak się odbija, niech adept ćwiczy, może do czegoś dojdzie.

Redakcja: À propos kursów. Każda organizacja robi własne – od deregulacji nie ma jednakowych podstaw programowych.

J. Janas: Nie ma podstaw programowych, ale nie wiem, czy dzisiaj są one potrzebne, skoro zarządca jedynie administruje, a zarządza zarząd, np. wspólnoty mieszkaniowej. Ten de facto administrator nie odczuwa potrzeby kształcenia ustawicznego, pogłębiania wiedzy. Gdyby ustanowić prawo, że wspólnotę mieszkaniową reprezentuje np. pięciu przedstawicieli tworzących coś w rodzaju rady nadzorczej odpowiedzialnej za wybór zarządcy wyposażonego w szerokie kompetencje, to sądzę, że sytuacja diametralnie by się zmieniła.

J. Janasik: Nie szkodzi, że tylko administruje – wspólnota zleca to zadanie profesjonaliście, który zgodnie z Kodeksem cywilnym jako profesjonalista ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie przewidzianym umową. Zostawmy więc ten temat, bo jeśli chodzi o wybór samego zarządcy, to przepisy nam w niczym nie przeszkadzają, a wspólnota ma prawo zlecać zarządzanie w takim zakresie, w jakim sobie życzy, i to nie jest problem. Ten tkwi w tym, z kim i jak pracować, by ranga zawodu rosła. Dla mnie to jest ważne i dlatego ciągle działam w federacji. Jeżeli my będziemy stawiali na bylejakość – byle jak pracowali, byle czego wymagali od naszych pracowników albo zadowalali się tym właśnie, że ktoś zaliczył 30 czy 40 godzin kursu – to o randze zawodu nie mamy co marzyć. W mojej firmie zaczyna się od zera. Pracownik, który wcześniej nie był zarządcą nieruchomości, nie zarabia początkowo zbyt dużo. Takie osoby zatrudniam w charakterze asystentów zarządcy nieruchomości z możliwością późniejszego zostania zarządcą. Co oczywiście wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia. Jednak niewiele osób chce się uczyć tego trudnego zawodu. Tu można poruszyć jeszcze kilka ważnych wątków, na ile my, doświadczeni zarządcy z licencjami, chcemy uczyć młodych zawodu i jak ich uczymy. Ja u siebie w firmie uruchomiłam program szkoleń indywidualnych, bo widziałam taką potrzebę.W federacji, którą reprezentuję, bardzo długo trwała dyskusja na temat kursów i wydawania zaświadczeń o ich ukończeniu. Wydawało nam się na początku, że proponowanie przez federację krótkich kursów nie jest w porządku, ale ostatecznie ulegliśmy presji rynku. Czas pokaże, czy to była dobra decyzja.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządcy nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami, kwalifikacje zawodowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak utrzymać ciśnienie, usuwać zanieczyszczenia i odgazować systemy HVAC?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17088|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10656|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10229|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl