• Szkolenie: Praktyczne aspekty ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych
  • Odmowa przyjęcia lokalu komunalnego
  • Budynek dostępny dla wszystkich – możliwości modernizacyjne wind
  • Zapachy w praktyce administratora nieruchomości
  • Struktura własności mieszkań w Polsce

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Praktyczne aspekty ochrony danych osobowych w spółdzielniach...

02.01.2020
Praktyczne aspekty realizacji wymagań określonych w RODO, udostępnianie danych osobowych, dystrybucja korespondencji do członków spółdzielni mieszkaniowych, praktyczna realizacja wymagań RODO w procesie monitoringu wizyjnego, wymagania procesu ochrony danych osobowych w relacjach z...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Odmowa przyjęcia lokalu komunalnego

05.01.2020
Przepis uchwały rady gminy, przewidujący skreślenie z listy oczekujących – w razie dwukrotnej odmowy przyjęcia wskazanego przez gminę mieszkania komunalnego – jest sprzeczny z celem Ustawy o ochronie praw lokatorów i stanowi nieuprawnione ograniczenie dostępu do mieszkań...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Budynek dostępny dla wszystkich – możliwości modernizacyjne wind

Niezależnie od wieku budynku istnieje wiele powodów, aby poprawić dostępność nieruchomości. Jednym z nich jest zapewnienie sprawnej komunikacji w budynku oraz dostępności do każdego piętra dla osób starszych czy niepełnosprawnych, których udział w społeczeństwie cały czas...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Zapachy w praktyce administratora nieruchomości

Badanie stopnia uciążliwości zapachów nie pozostaje poza kompetencjami organów, nawet nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe oraz brak jest metodyki pomiaru zapachu.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Struktura własności mieszkań w Polsce

20.11.2019
1
Z najnowszego raportu GUS wynika, że prawie 14 proc. zasobu mieszkaniowego w Polsce stanowią mieszkania komunalne. Zasób ten sukcesywnie się kurczy. Lokale, którymi zarządza gmina, są rzadko remontowane i charakteryzują się najwyższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z lokalami...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Żeby wiedzieć, że się nie wie, trzeba mieć wiedzę

 Redakcja  |  Administrator 1-2/2019  |  18.03.2019
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan –  wiceprezes KBiN
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan – wiceprezes KBiN

O rynku zarządzania nieruchomościami, jego potrzebach, problemach z kadrami i edukacją adeptów sztuki zarządzania oraz roli organizacji w tym procesie dyskutują: Jacek Janas – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Warszawie, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości; Jolanta Janasik – prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C., firmie badawczej i doradzającej głównie jednostkom samorządu terytorialnego w obszarze zarządzania najmem, tworzącej rozwiązania wspierające proces windykacji należności; Waldemar Mazan – lider projektu „Sektorowa Rama Kwalifikacji w Budownictwie”, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz wiceprzewodniczący Rady do Spraw Kompetencji Zawodowych w Budownictwie oraz przedstawiciele redakcji „Administratora i Menedżera Nieruchomości”.

Redakcja: Rosną oczekiwania wobec zarządców, zmienia się nieustannie rynek – zderegulowany, bez jednolitych programów kształcenia, bez minimum programowego. Czy nie utrudnia to oceny pracowników i czy Ci, którzy przychodzą do zawodu są wyposażeni w niezbędną wiedzę?

J. Janasik: Trudno ocenić w trakcie krótkich rozmów rekrutacyjnych kompetencje potencjalnych pracowników, dlatego że zarządca nieruchomości powinien posiadać tych kompetencji wiele. Nie tylko wiedzę twardą z dziedziny prawa, finansów, techniki, ale także kompetencje miękkie, związane z obsługą klienta. Kiedy przyjmujemy nowego pracownika, nie wiemy, jak będzie sobie radził w stresujących sytuacjach, jak poprowadzi spotkanie wspólnoty mieszkaniowej. Rekrutacje te być może powinny prowadzić firmy headhunterskie, ale ich usługi są na tyle drogie, że ich cena stanowi barierę nie do pokonania. Jednak podstawowym problemem rynku zarządców nieruchomości jest zbyt mała liczba osób z odpowiednim przygotowaniem do wykonywania zawodu, przynajmniej teoretycznym. Kiedy ogłaszamy rekrutacje, przychodzą osoby nierozumiejące nawet specyfiki tego zawodu. To jest ogromny problem, będący skutkiem braku szkół przygotowujących do profesji. We Wrocławiu jest tylko jedna uczelnia oferująca kierunek nieruchomościowy, ale niestety nastawiony bardziej na pośrednictwo i rzeczoznawstwo.

Redakcja: A nie na zarządzanie nieruchomościami?

J. Janasik: Tak, więc kiedy absolwenci tej uczelni do nas aplikują, to z góry wiem, jaką mają wiedzę z dziedziny zarządzania nieruchomościami, której nie poświęca się zbyt wiele czasu. Dlatego uruchomiłam własny program szkoleń w swojej firmie i po prostu uczę zawodu. Zdecydowałam, że zaryzykuję i będę zatrudniała ludzi, którzy według mnie mogą mieć jakieś predyspozycje zawodowe.

Czytaj też: Facility management – to mariaż wiedzy i technologii >>>


Redakcja: Czyli terminowanie…

J. Janasik: Nie mam wyboru, bo brakuje narzędzi do mierzenia kompetencji, przydatnych czy też wręcz niezbędnych w tym zawodzie, więc zatrudniam, uczę i obserwuję. To ciekawy, ale trudny proces.

Redakcja: Po latach doświadczeń chyba już szybko wyczuwa Pani ludzi?

J. Janasik: Owszem, ale nadal zdarzają mi się błędne decyzje i czasami daję szansę komuś, kto w efekcie nie spełnia moich oczekiwań, choć wydawało mi się, że jest dobrym materiałem na zarządcę.

J. Janas: A moim zdaniem to nie jest największy problem. Ten tkwi przede wszystkim w postrzeganiu edukacji zarządcy przez pryzmat minionych czasów – certyfikowania zawodów. Kiedyś lekarz był od wszystkiego – od nogi, głowy i żołądka. Dzisiaj mamy ortopedów, psychiatrów, chirurgów i gastrologów. A zarządca nadal jest od wszystkich typów nieruchomości. Nie może tak być.

Redakcja: Czyli konieczna jest specjalizacja?

J. Janas: Jakieś specjalizacje muszą funkcjonować. Zarządzałem już biurowcami i magazynami, ale gdybym dzisiaj miał zarządzać centrum handlowym, to chyba bym usiadł i zapłakał, bo nie znam się na tym. Tylko, żeby o tym wiedzieć, że się nie wie, to trzeba mieć w ogóle jakąkolwiek wiedzę o zarządzaniu nieruchomościami. Moim zdaniem, specjalizacje w ramach zawodu powinny dotyczyć wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, ewentualnie można to potraktować łącznie jako zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Specjalizacje powinny dotyczyć zarządzania biurowcami, centrum magazynowym czy handlowym, najmem. Tymczasem od adepta zarządzania oczekuje się przede wszystkim papierka potwierdzającego ukończenie kursu czy szkolenia. Federacje i stowarzyszenia organizują kursy liczące łącznie 30–40 godzin. Oczywiście są one przemyślane, ale moim zdaniem minimum programowe powinno być przewidziane na 150 godzin, by zapewniło podstawową wiedzę.

Ja musiałem ukończyć studia, zrobiłem też studia podyplomowe. Ci, którzy obecnie przychodzą na kurs, chcą szybko otrzymać zaświadczenie potwierdzające jego ukończenie, bo tego oczekują od nich przyszli pracodawcy. Przeprowadziłem test na rynku warszawskim. Na jednym z portali z ofertami pracy zalogowałem się dwukrotnie: raz jako zarządca z dyplomami, certyfikatami i doświadczeniem, a drugi raz jako osoba, która ukończyła szybki kurs i nie ma doświadczenia. Okazało się, że jako osoba doświadczona, wyedukowana nie otrzymałem żadnej oferty pracy, a jako absolwent szybkich kursów – 30.

Wniosek jest jeden: rynek nie chce osób przygotowanych do zawodu. Może to kwestia barier finansowych, o których wspomniała prezydent Janasik. Jedno jest pewne: w zarządzaniu nieruchomościami muszą pojawić się specjalizacje, natomiast trzydziestogodzinne kursy to dla mnie trochę jak teoretyczna nauka gry w ping-ponga. Tak się nie da – trzeba dać paletkę, piłkę i pokazać, jak się odbija, niech adept ćwiczy, może do czegoś dojdzie.

Redakcja: À propos kursów. Każda organizacja robi własne – od deregulacji nie ma jednakowych podstaw programowych.

J. Janas: Nie ma podstaw programowych, ale nie wiem, czy dzisiaj są one potrzebne, skoro zarządca jedynie administruje, a zarządza zarząd, np. wspólnoty mieszkaniowej. Ten de facto administrator nie odczuwa potrzeby kształcenia ustawicznego, pogłębiania wiedzy. Gdyby ustanowić prawo, że wspólnotę mieszkaniową reprezentuje np. pięciu przedstawicieli tworzących coś w rodzaju rady nadzorczej odpowiedzialnej za wybór zarządcy wyposażonego w szerokie kompetencje, to sądzę, że sytuacja diametralnie by się zmieniła.

J. Janasik: Nie szkodzi, że tylko administruje – wspólnota zleca to zadanie profesjonaliście, który zgodnie z Kodeksem cywilnym jako profesjonalista ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie przewidzianym umową. Zostawmy więc ten temat, bo jeśli chodzi o wybór samego zarządcy, to przepisy nam w niczym nie przeszkadzają, a wspólnota ma prawo zlecać zarządzanie w takim zakresie, w jakim sobie życzy, i to nie jest problem. Ten tkwi w tym, z kim i jak pracować, by ranga zawodu rosła. Dla mnie to jest ważne i dlatego ciągle działam w federacji. Jeżeli my będziemy stawiali na bylejakość – byle jak pracowali, byle czego wymagali od naszych pracowników albo zadowalali się tym właśnie, że ktoś zaliczył 30 czy 40 godzin kursu – to o randze zawodu nie mamy co marzyć. W mojej firmie zaczyna się od zera. Pracownik, który wcześniej nie był zarządcą nieruchomości, nie zarabia początkowo zbyt dużo. Takie osoby zatrudniam w charakterze asystentów zarządcy nieruchomości z możliwością późniejszego zostania zarządcą. Co oczywiście wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia. Jednak niewiele osób chce się uczyć tego trudnego zawodu. Tu można poruszyć jeszcze kilka ważnych wątków, na ile my, doświadczeni zarządcy z licencjami, chcemy uczyć młodych zawodu i jak ich uczymy. Ja u siebie w firmie uruchomiłam program szkoleń indywidualnych, bo widziałam taką potrzebę.W federacji, którą reprezentuję, bardzo długo trwała dyskusja na temat kursów i wydawania zaświadczeń o ich ukończeniu. Wydawało nam się na początku, że proponowanie przez federację krótkich kursów nie jest w porządku, ale ostatecznie ulegliśmy presji rynku. Czas pokaże, czy to była dobra decyzja.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządcy nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami, kwalifikacje zawodowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17998|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11275|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10846|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl