• Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt ustawy
  • Nie bać się marzyć!  Nie stać w miejscu!
  • Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem

06.05.2019
Wspólnota mieszkaniowa i deweloper toczyli spór, który rozstrzygnąć musiał sąd. Deweloper zamierzał na sąsiedniej działce rozbudować blok mieszkalno-usługowy. Wspólnota mieszkaniowa natomiast wyraziła swój sprzeciw, obawiając się, że inwestycja ta przesłoni zamieszkiwany...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt...

06.05.2019
Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości proponuje zmiany dla właścicieli mieszkań w zakresie zarządzania nieruchomością. Mianowicie właściciele lokali w mniejszych budynkach (co najmniej z czterem lokalami) podejmą wszystkie ważne decyzje dotyczące ich...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu!

08.04.2019
Z Jolantą Janasik – prezeską Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych – rozmawia Helena Śpiewak
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni...

08.04.2019
Zarówno działalność społeczna, jak i oświatowa czy kulturalna stanowią bardzo istotny element naszego spółdzielczego życia, element często niedoceniany a bardzo potrzebny.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Żeby wiedzieć, że się nie wie, trzeba mieć wiedzę

 Redakcja  |  Administrator 1-2/2019  |  18.03.2019
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan –  wiceprezes KBiN
Jacek Janas – wiceprezes PSZN w Warszawie; Jolanta Janasik – prezydent PFSZN; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C.; Waldemar Mazan – wiceprezes KBiN

O rynku zarządzania nieruchomościami, jego potrzebach, problemach z kadrami i edukacją adeptów sztuki zarządzania oraz roli organizacji w tym procesie dyskutują: Jacek Janas – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Warszawie, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości; Jolanta Janasik – prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych; Bartosz Ledzion – dyrektor zarządzający w EGO S.C., firmie badawczej i doradzającej głównie jednostkom samorządu terytorialnego w obszarze zarządzania najmem, tworzącej rozwiązania wspierające proces windykacji należności; Waldemar Mazan – lider projektu „Sektorowa Rama Kwalifikacji w Budownictwie”, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz wiceprzewodniczący Rady do Spraw Kompetencji Zawodowych w Budownictwie oraz przedstawiciele redakcji „Administratora i Menedżera Nieruchomości”.

Redakcja: Rosną oczekiwania wobec zarządców, zmienia się nieustannie rynek – zderegulowany, bez jednolitych programów kształcenia, bez minimum programowego. Czy nie utrudnia to oceny pracowników i czy Ci, którzy przychodzą do zawodu są wyposażeni w niezbędną wiedzę?

J. Janasik: Trudno ocenić w trakcie krótkich rozmów rekrutacyjnych kompetencje potencjalnych pracowników, dlatego że zarządca nieruchomości powinien posiadać tych kompetencji wiele. Nie tylko wiedzę twardą z dziedziny prawa, finansów, techniki, ale także kompetencje miękkie, związane z obsługą klienta. Kiedy przyjmujemy nowego pracownika, nie wiemy, jak będzie sobie radził w stresujących sytuacjach, jak poprowadzi spotkanie wspólnoty mieszkaniowej. Rekrutacje te być może powinny prowadzić firmy headhunterskie, ale ich usługi są na tyle drogie, że ich cena stanowi barierę nie do pokonania. Jednak podstawowym problemem rynku zarządców nieruchomości jest zbyt mała liczba osób z odpowiednim przygotowaniem do wykonywania zawodu, przynajmniej teoretycznym. Kiedy ogłaszamy rekrutacje, przychodzą osoby nierozumiejące nawet specyfiki tego zawodu. To jest ogromny problem, będący skutkiem braku szkół przygotowujących do profesji. We Wrocławiu jest tylko jedna uczelnia oferująca kierunek nieruchomościowy, ale niestety nastawiony bardziej na pośrednictwo i rzeczoznawstwo.

Redakcja: A nie na zarządzanie nieruchomościami?

J. Janasik: Tak, więc kiedy absolwenci tej uczelni do nas aplikują, to z góry wiem, jaką mają wiedzę z dziedziny zarządzania nieruchomościami, której nie poświęca się zbyt wiele czasu. Dlatego uruchomiłam własny program szkoleń w swojej firmie i po prostu uczę zawodu. Zdecydowałam, że zaryzykuję i będę zatrudniała ludzi, którzy według mnie mogą mieć jakieś predyspozycje zawodowe.

Czytaj też: Facility management – to mariaż wiedzy i technologii >>>


Redakcja: Czyli terminowanie…

J. Janasik: Nie mam wyboru, bo brakuje narzędzi do mierzenia kompetencji, przydatnych czy też wręcz niezbędnych w tym zawodzie, więc zatrudniam, uczę i obserwuję. To ciekawy, ale trudny proces.

Redakcja: Po latach doświadczeń chyba już szybko wyczuwa Pani ludzi?

J. Janasik: Owszem, ale nadal zdarzają mi się błędne decyzje i czasami daję szansę komuś, kto w efekcie nie spełnia moich oczekiwań, choć wydawało mi się, że jest dobrym materiałem na zarządcę.

J. Janas: A moim zdaniem to nie jest największy problem. Ten tkwi przede wszystkim w postrzeganiu edukacji zarządcy przez pryzmat minionych czasów – certyfikowania zawodów. Kiedyś lekarz był od wszystkiego – od nogi, głowy i żołądka. Dzisiaj mamy ortopedów, psychiatrów, chirurgów i gastrologów. A zarządca nadal jest od wszystkich typów nieruchomości. Nie może tak być.

Redakcja: Czyli konieczna jest specjalizacja?

J. Janas: Jakieś specjalizacje muszą funkcjonować. Zarządzałem już biurowcami i magazynami, ale gdybym dzisiaj miał zarządzać centrum handlowym, to chyba bym usiadł i zapłakał, bo nie znam się na tym. Tylko, żeby o tym wiedzieć, że się nie wie, to trzeba mieć w ogóle jakąkolwiek wiedzę o zarządzaniu nieruchomościami. Moim zdaniem, specjalizacje w ramach zawodu powinny dotyczyć wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, ewentualnie można to potraktować łącznie jako zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Specjalizacje powinny dotyczyć zarządzania biurowcami, centrum magazynowym czy handlowym, najmem. Tymczasem od adepta zarządzania oczekuje się przede wszystkim papierka potwierdzającego ukończenie kursu czy szkolenia. Federacje i stowarzyszenia organizują kursy liczące łącznie 30–40 godzin. Oczywiście są one przemyślane, ale moim zdaniem minimum programowe powinno być przewidziane na 150 godzin, by zapewniło podstawową wiedzę.

Ja musiałem ukończyć studia, zrobiłem też studia podyplomowe. Ci, którzy obecnie przychodzą na kurs, chcą szybko otrzymać zaświadczenie potwierdzające jego ukończenie, bo tego oczekują od nich przyszli pracodawcy. Przeprowadziłem test na rynku warszawskim. Na jednym z portali z ofertami pracy zalogowałem się dwukrotnie: raz jako zarządca z dyplomami, certyfikatami i doświadczeniem, a drugi raz jako osoba, która ukończyła szybki kurs i nie ma doświadczenia. Okazało się, że jako osoba doświadczona, wyedukowana nie otrzymałem żadnej oferty pracy, a jako absolwent szybkich kursów – 30.

Wniosek jest jeden: rynek nie chce osób przygotowanych do zawodu. Może to kwestia barier finansowych, o których wspomniała prezydent Janasik. Jedno jest pewne: w zarządzaniu nieruchomościami muszą pojawić się specjalizacje, natomiast trzydziestogodzinne kursy to dla mnie trochę jak teoretyczna nauka gry w ping-ponga. Tak się nie da – trzeba dać paletkę, piłkę i pokazać, jak się odbija, niech adept ćwiczy, może do czegoś dojdzie.

Redakcja: À propos kursów. Każda organizacja robi własne – od deregulacji nie ma jednakowych podstaw programowych.

J. Janas: Nie ma podstaw programowych, ale nie wiem, czy dzisiaj są one potrzebne, skoro zarządca jedynie administruje, a zarządza zarząd, np. wspólnoty mieszkaniowej. Ten de facto administrator nie odczuwa potrzeby kształcenia ustawicznego, pogłębiania wiedzy. Gdyby ustanowić prawo, że wspólnotę mieszkaniową reprezentuje np. pięciu przedstawicieli tworzących coś w rodzaju rady nadzorczej odpowiedzialnej za wybór zarządcy wyposażonego w szerokie kompetencje, to sądzę, że sytuacja diametralnie by się zmieniła.

J. Janasik: Nie szkodzi, że tylko administruje – wspólnota zleca to zadanie profesjonaliście, który zgodnie z Kodeksem cywilnym jako profesjonalista ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie przewidzianym umową. Zostawmy więc ten temat, bo jeśli chodzi o wybór samego zarządcy, to przepisy nam w niczym nie przeszkadzają, a wspólnota ma prawo zlecać zarządzanie w takim zakresie, w jakim sobie życzy, i to nie jest problem. Ten tkwi w tym, z kim i jak pracować, by ranga zawodu rosła. Dla mnie to jest ważne i dlatego ciągle działam w federacji. Jeżeli my będziemy stawiali na bylejakość – byle jak pracowali, byle czego wymagali od naszych pracowników albo zadowalali się tym właśnie, że ktoś zaliczył 30 czy 40 godzin kursu – to o randze zawodu nie mamy co marzyć. W mojej firmie zaczyna się od zera. Pracownik, który wcześniej nie był zarządcą nieruchomości, nie zarabia początkowo zbyt dużo. Takie osoby zatrudniam w charakterze asystentów zarządcy nieruchomości z możliwością późniejszego zostania zarządcą. Co oczywiście wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia. Jednak niewiele osób chce się uczyć tego trudnego zawodu. Tu można poruszyć jeszcze kilka ważnych wątków, na ile my, doświadczeni zarządcy z licencjami, chcemy uczyć młodych zawodu i jak ich uczymy. Ja u siebie w firmie uruchomiłam program szkoleń indywidualnych, bo widziałam taką potrzebę.W federacji, którą reprezentuję, bardzo długo trwała dyskusja na temat kursów i wydawania zaświadczeń o ich ukończeniu. Wydawało nam się na początku, że proponowanie przez federację krótkich kursów nie jest w porządku, ale ostatecznie ulegliśmy presji rynku. Czas pokaże, czy to była dobra decyzja.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[zarządcy nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami, kwalifikacje zawodowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16469|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10145|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl