CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jakie materiały termoizolacyjne są dostępne na rynku?

 Redakcja  |  Administrator 3/2019  |  26.03.2019  |  3
Szklana lub skalna wełna ma dobrą izolacyjność cieplną, jest paroprzepuszczalna i sprężysta
Szklana lub skalna wełna ma dobrą izolacyjność cieplną, jest paroprzepuszczalna i sprężysta
Fot. pixabay.com

Mamy wolny rynek i duży wybór materiałów termoizolacyjnych. Trudno podjąć decyzję, który wybrać. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Szklana lub skalna wełna ma dobrą izolacyjność cieplną (λ=0,030–0,043 W/(m.K)), jest paroprzepuszczalna i sprężysta. Nie straszny jej ogień ani chemikalia. Bardzo dobrze pochłania dźwięki. Dzięki temu wykonane z niej ocieplenie pełni również funkcję izolacji akustycznej.Z wełny mineralnej produkuje się między innymi:

  • płyty – fabrycznie nasączone specjalnym impregnatem, dzięki czemu są odporniejsze na wodę;
  • maty – sprzedaje się je zwinięte w bele o szerokości 20–125 cm. Mają długość 2–18 m. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła przez maty wynosi od 0,033 do 0,042 W/(m.K). Kupić można również maty laminowane welonem z włókna szklanego, które działa jak wiatroizolacja;
  • granulat – ma on postać wełnianych strzępków nasączonych impregnatem zlepiającym i hydrofobizujacym (olej mineralny). Sprzedawany jest w workach o pojemności 7,5 lub 20 kg. Służy do wykonywania termoizolacji nadmuchowej. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,034 do 0,043 W/(m.K).

Natomiast styropian to materiał lekki, mało nasiąkliwy i sztywny. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031–0,045 W/(m.K). Oznaczony jest symbolem EPS, któremu towarzyszy cyfra odmiany, na przykład EPS 100, wartość współczynnika λ oraz przeznaczenie wyrobu, na przykład dach/ podłoga. Obok klasycznych, białych odmian dostępne są styropiany szare – z uszlachetniającymi dodatkami poprawiającymi izolacyjność termiczną.

Czytaj też: Nieprawidłowości w systemie wentylacji – kto za nie odpowiada? >>>

Ze styropianu produkowane są głównie płyty zwykłe, ale też laminowane (na przykład papą) oraz laminowane papą maty. Sprzedawany jest również specjalny styropian do umieszczania między krokwiami dachowymi – nacinany, aby uzyskać wymaganą sprężystość – oraz granulat styropianowy do wykonania izolacji nadmuchowej lub mieszania z zaprawami. Są też styropiany akustyczne – do wyciszania stropów – oraz o zmniejszonej chłonności – do izolowania podziemnych części budynków.

Polistyren ekstrudowany XPS jest twardszy od styropianu i ma nieco lepsze niż on właściwości ciepłochronne. Przewyższa go jednak również i ceną. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,034–0,036 W/(m.K). Płyty polistyrenu ekstrudowanego mają wymiary 120 x 60 lub 125 x 60 cm, a ich grubość wynosi od 2 do 18 cm. Produkuje się z niego płyty o fazowanych krawędziach, do łączenia na pióro i wpust lub na zakład. Niektóre mają szorstką albo wytłaczaną powierzchnię, aby lepiej trzymał się na nich tynk lub materiały hydroizolacyjne.

Płyty PIR – to unowocześniona wersja tradycyjnego poliuretanu. Ocieplenie takie ma formę płyt z fazowanymi krawędziami. Wyróżnia się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,023-0,029 W/(m.K). Po płyty PIR sięga się najczę?ciej przy ocieplaniu dachu. Dobrze bowiem sprawdzaj? si? jako tak zwana izolacja nakrokwiowa. Izoluje si? nimi r?wnie? ?ciany zewn?trzne. Polecane s?ściej przy ocieplaniu dachu. Dobrze bowiem sprawdzają się jako tak zwana izolacja nakrokwiowa. Izoluje się nimi również ściany zewnętrzne. Polecane są ponadto do dachów płaskich, tarasów, fundamentów oraz stropów. Dzięki bardzo dobrej izolacyjności cieplnej termoizolacja z PIR może mieć niewielką grubość. Świetnie więc sprawdza się przy wszelkiego rodzaju dociepleniach, gdzie ważne jest, aby łączna grubość termoizolacji nie była zbyt duża. Płyty poliuretanowe są ponadto odporne na wilgoć i wodę. Zastępują też paroizolację. Płyty PIR zawierają w swoim składzie tak zwane retardanty, czyli substancje ograniczające palność. Są więc odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury. PIR jest odporny na większość rozpuszczalników organicznych.

Pianka PUR – to izolacje natryskowe wykonywane poprzez nakładanie piany poliuretanowej, od kilku lat zyskujące na popularności. Poprzez natrysk można zaizolować wiele elementów domu, od fundamentów aż po dach. To jedna z najszybszych metod ocieplania. Dach płaski o powierzchni ok. 1000 m2 – izoluje się w jeden dzień. Piana poliuretanowa (PUR) to materiał wytwarzany na budowie z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. W przeciwieństwie do wykonywania ociepleń wełną czy styropianem, piany poliuretanowej nie nałożymy sami, właśnie ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i nieznajomość technologii wytwarzania piany.

Na rynku są dwa rodzaje piany poliuretanowej układanej natryskowo. Piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Ma właściwości zbliżone do polistyrenu XPS, dlatego można ją stosować w podobnych miejscach co tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Piana ta jest lekka (35–60 kg/m3) i ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, w porównaniu z innymi materiałami do ociepleń (λ = 0,023–0,029 W/(m.K)). Nie jest paroprzepuszczalna, ale ma wysoką odporność na wodę.

Z kolei piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Ma nadal bardzo dobrą izolacyjność termiczną (λ = 0,036–0,040 W/(m.K)), ale gorszą od pian zamkniętokomórkowych. Jest niezwykle lekka (8–10 kg/m3, dla porównania ciężar wełny to 10–80 kg/m3) i paroprzepuszczalna, dlatego sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna.

Na uwagę, gdy materiału izolacyjnego trzeba użyć w trudno dostępnych miejscach, zasługuje termoizolacja w granulkach, różniących się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Na rynku są dostępne granulaty wełniane, styropianowe, perlit i granulat z włókna celulozowego.

Jak twierdzą specjaliści, wartość współczynnika U dla dachu jest o 0,5 W/(m2·K) niższa niż współczynnika U dla ścian zewnętrznych, ponieważ zgodnie z prawami fizyki ciepło intensywniej wydostaje się na zewnątrz przez dach, bo ogrzane powietrze unosi się. Od 2021 r. w nowo budowanych budynkach dach będzie musiał być jeszcze lepiej izolowany, co oznacza, że współczynnik U nie będzie mógł być większy niż 0,15 W/(m2·K).

Jakie są koszty?

Poniższe koszty to symulacja średnich cen. Wiadomo jednak, że ostateczne ceny ustala się z wykonawcą.

Koszty docieplenia stropu

Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym matą z wełny mineralnej o grubości 25 cm: materiał 45 zł/m2 + robocizna 25 zł/m2 = 70 zł/m2. Ocieplenie stropu betonowego styropianem o grubości 10 cm: materiał 18 zł/m2 + robocizna 15 zł/m2 = 33 zł/m2.

Koszty ocieplenia stropodachu

Izolacja stropodachu wentylowanego granulatem wełnianym: materiał 220 zł/m3 + robocizna 25 zł/m3 = 245 zł/m3. Izolacja stropodachu niewentylowanego styropianem grubości 25 cm: materiał 45 zł/m2 + robocizna 50 zł/m2 = 95 zł/m2.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[materiały termoizolacyjne , płyty, maty, granulat, styropian, polistyren, pianki]

Tagi: 
materiały termoizolacyjne | 
płyty | 
maty | 
granulat | 
styropian | 
polistyren | 
pianki

Komentarze

(3)
Bogusław | 22.07.2019, 16:29
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest styropian. Koszt ocieplenia w stosunku do jakości wychodzi najkorzystniej. Nie oznacza tom oczywiście, że mamy kupować najtańsze styropiany na rynku. Zawsze należy sprawdzić, czy styropian posiada certyfikat ITB, jeśli tak, możemy śmiało kupować.
Mieczysław | 27.07.2019, 20:16
Dobrym styropianem można oblecieć cały dom, no może z wyjątkiem poddasza skośnego. Certyfikat ITB na płyty styropianowe ma np. Termo Organika
maciek | 29.07.2019, 16:07
Ja bym rekomendował żeby weryfikować jakość materiałów budowlanych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Są tam zamieszczane wyniki z przeprowadzonych kontroli
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16931|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10109|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl