• #GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum
  • Uchwały można głosować drogą elektroniczną
  • Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych
  • E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych
  • Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Polecane Artykuły (prawo)

#GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum

05.05.2020
Czytelnik pyta: jak ustanowić uchwałę wspólnoty mimo braku kworum?
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Uchwały można głosować drogą elektroniczną

06.05.2020
Ustawa o własności lokali nie zawiera żadnych wskazówek, dotyczących technicznego sposobu głosowania uchwał. Nie zawiera też wymogów, takich jak np. własnoręczne złożenie podpisu, czy sporządzenie listy obecności i listy biorących udział w głosowaniu. W zakresie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Rząd apeluje o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe, zamyka uczelnie, szkoły, przedszkola, restauracje i wszelkie punkty rozrywkowe. Epidemiolodzy nawołują do przestrzegania szczególnej higieny. Ulice miast puste, a w aptekach i sklepach ograniczenia dla klientów w zakresie liczby...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie...

30.04.2020
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Czy zarządzasz węzłem cieplnym, który nie należy do Veolii? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że musisz zdbać o jego stan techniczny, regularnie przeprowadzać konserwacje i zadbać o dostępność części zamiennych - wszystko po to, aby niezależnie od pogody mieszkańcy mogli...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Megaustawa – prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości

 Redakcja  |  27.03.2019
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
fot. Pixabay

Megaustwa, czyli nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nadchodzi wielkimi krokami. Warto, aby właściciele i zarządcy nieruchomości byli świadomi praw i obowiązków, jakie wiążą się z tymi zmianami.

Nowelizacja ustawy ma na celu rozbudowę nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, np. 5G. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści będą zobowiązani bezpłatnie udostępnianić firmom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Problem będzie dotyczył przede wszystkim centrów handlowych oraz biurowców.

Może Cię zainteresuje: Specustawa mieszkaniowa po sześciu miesiącach funkcjonowania

Obowiązek bezpłatnego udostępniania nieruchomości firmom telekomunikacyjnym w celu instalacji sieci czy procedury w przypadku odmowy udzielania dostępu do nieruchomości nie są czymś nowym – firma telekomunikacyjna dalej będzie mogła wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej („UKE”) o wydanie decyzji dopuszczających na drodze administracji.

Zmiany w ustawie

Zmiany mają dotyczyć art. 30. ww. ustawy i spowodować, że firmy telekomunikacyjne uzyskają łatwiejszy dostęp do nieruchomości celem przygotowania instalacji telekomunikacyjnej. Po zmianach uprawnienia tych firm mają wynikać bezpośrednio z megaustawy i polegać na dokonywaniu określonych czynności technicznych takich jak: skorzystanie z istniejącego w budynku przyłącza lub instalacji telekomunikacyjnej, utrzymywanie instalacji, jej eksploatacja lub ewentualna przebudowa. Dostęp do nieruchomości nie będzie wymagał więc zgody jej zarządcy.

Prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości w zwiąku z nowelizacją

Po pierwsze: zgoda zarządcy czy właściciela na udostępnienie nieruchomości nie będzie wymagana

Udostępnienie firmie telekomunikacyjnej nieruchomości celem dokonania czynności technicznych jest obowiązkowe i nie wymaga zgody zarządcy czy właściciela. Zarządca nie będzie mógł w tym względzie czynić żadnych przeszkód. Wskazane rozwiązanie prawne stanowi nowość w projektowanej ustawie, gdyż wprowadza nieograniczony dostęp przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do nieruchomości.

Po drugie: zarządca nie będzie mógł pobierać opłat

Zarządca nieruchomości nie będzie mógł pobierać żadnych odpłat od firmy telekomunikacyjnej, co rażąco narusza prawa właścicieli nieruchomości, w szczególności tych którzy z własnych środków zrealizowali na terenie nieruchomości infrastrukturę telekomunikacyjną – to również jest nowością w planowanych przepisach.

Po trzecie: właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do udzielania informacji dot. obecnej infrastrutktury

Na żądanie firmy telekomunikacyjnej nadal trzeba będzie udzielić wszelkich informacji związanych z obecną infrastrukturą telekomunikacyjną budynku oraz o innych podmiotach korzystających z infrastruktury technicznej. Obowiązek taki właściciel nieruchomości będzie zobowiązany spełnić w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

Po czwarte: instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowiła własności firmy telekomunikayjnej

Instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowić własności firmy telekomunikacyjnej, lecz części składowe nieruchomości, na których się znajduje. Rozwiązanie przyjęte w ustawie nie koresponduje więc z regulacją urządzeń przesyłowych, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., które to należą do składu przedsiębiorstwa. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że właściciel (lub inna osoba korzystająca) nieruchomości obciążony będzie prawem przysługującym przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu skierowanym do jego własności.

Umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości i firmą telekomunikacyjną lub decyzja Prezesa UKE będzie stanowiła podstawę (tak jak jest to obecnie) do ujawnienia praw przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w księdze wieczystej nieruchomości. Jednocześnie pozostawienie własności instalacji przy właścicielu nieruchomości ma zapewnić równość przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rynku i odpowiadać przyjętej przez ustawodawcę zasadzie neutralności telekomunikacyjnej.

Może Ci się spodobać: W ustawie nie ma słowa CZŁOWIEK

Sankcje dla właścicieli i zarządców nieruchomości

Podmiot telekomunikacyjny najpierw powinien wystąpić z wnioskiem o dostęp do nieruchomości, dopiero w wyniku niepowodzenia w negocjacjach między powinien złożyć wniosek do Prezes UKE. W przypadku dalszego utrudniania dostępu do budynku przez osobę zarządzającą nieruchomością, pomimo wydanej decyzji o dostępie, Prezes UKE będzie mógł nałożyć karę pieniężną na ten podmiot. 

Ochrona właścicieli i zarządców nieruchomości

Samo korzystanie z nieruchomości przez firmę telekomunikacyjną powinno być przeprowadzone w sposób najmniej uciążliwy dla właściciela nieruchomości. W razie zniszczeń, firma ta ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Poszkodowany właściciel lub zarządca nieruchomości może też domagać się odszkodowania.

Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji. Po zakończeniu etapu konsultacji, trafi on do Komisji Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w celu wprowadzenia poprawek. 

Źródło: propertynews.pl

[megaustawa o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, megaustwa, technologia, właściciele i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, nowelizacja ustawy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18899|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12030|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11503|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl