CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Megaustawa – prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości

 Redakcja  |  27.03.2019
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
fot. Pixabay

Megaustwa, czyli nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nadchodzi wielkimi krokami. Warto, aby właściciele i zarządcy nieruchomości byli świadomi praw i obowiązków, jakie wiążą się z tymi zmianami.

Nowelizacja ustawy ma na celu rozbudowę nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, np. 5G. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści będą zobowiązani bezpłatnie udostępnianić firmom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Problem będzie dotyczył przede wszystkim centrów handlowych oraz biurowców.

Może Cię zainteresuje: Specustawa mieszkaniowa po sześciu miesiącach funkcjonowania

Obowiązek bezpłatnego udostępniania nieruchomości firmom telekomunikacyjnym w celu instalacji sieci czy procedury w przypadku odmowy udzielania dostępu do nieruchomości nie są czymś nowym – firma telekomunikacyjna dalej będzie mogła wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej („UKE”) o wydanie decyzji dopuszczających na drodze administracji.

Zmiany w ustawie

Zmiany mają dotyczyć art. 30. ww. ustawy i spowodować, że firmy telekomunikacyjne uzyskają łatwiejszy dostęp do nieruchomości celem przygotowania instalacji telekomunikacyjnej. Po zmianach uprawnienia tych firm mają wynikać bezpośrednio z megaustawy i polegać na dokonywaniu określonych czynności technicznych takich jak: skorzystanie z istniejącego w budynku przyłącza lub instalacji telekomunikacyjnej, utrzymywanie instalacji, jej eksploatacja lub ewentualna przebudowa. Dostęp do nieruchomości nie będzie wymagał więc zgody jej zarządcy.

Prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości w zwiąku z nowelizacją

Po pierwsze: zgoda zarządcy czy właściciela na udostępnienie nieruchomości nie będzie wymagana

Udostępnienie firmie telekomunikacyjnej nieruchomości celem dokonania czynności technicznych jest obowiązkowe i nie wymaga zgody zarządcy czy właściciela. Zarządca nie będzie mógł w tym względzie czynić żadnych przeszkód. Wskazane rozwiązanie prawne stanowi nowość w projektowanej ustawie, gdyż wprowadza nieograniczony dostęp przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do nieruchomości.

Po drugie: zarządca nie będzie mógł pobierać opłat

Zarządca nieruchomości nie będzie mógł pobierać żadnych odpłat od firmy telekomunikacyjnej, co rażąco narusza prawa właścicieli nieruchomości, w szczególności tych którzy z własnych środków zrealizowali na terenie nieruchomości infrastrukturę telekomunikacyjną – to również jest nowością w planowanych przepisach.

Po trzecie: właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do udzielania informacji dot. obecnej infrastrutktury

Na żądanie firmy telekomunikacyjnej nadal trzeba będzie udzielić wszelkich informacji związanych z obecną infrastrukturą telekomunikacyjną budynku oraz o innych podmiotach korzystających z infrastruktury technicznej. Obowiązek taki właściciel nieruchomości będzie zobowiązany spełnić w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

Po czwarte: instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowiła własności firmy telekomunikayjnej

Instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowić własności firmy telekomunikacyjnej, lecz części składowe nieruchomości, na których się znajduje. Rozwiązanie przyjęte w ustawie nie koresponduje więc z regulacją urządzeń przesyłowych, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., które to należą do składu przedsiębiorstwa. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że właściciel (lub inna osoba korzystająca) nieruchomości obciążony będzie prawem przysługującym przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu skierowanym do jego własności.

Umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości i firmą telekomunikacyjną lub decyzja Prezesa UKE będzie stanowiła podstawę (tak jak jest to obecnie) do ujawnienia praw przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w księdze wieczystej nieruchomości. Jednocześnie pozostawienie własności instalacji przy właścicielu nieruchomości ma zapewnić równość przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rynku i odpowiadać przyjętej przez ustawodawcę zasadzie neutralności telekomunikacyjnej.

Może Ci się spodobać: W ustawie nie ma słowa CZŁOWIEK

Sankcje dla właścicieli i zarządców nieruchomości

Podmiot telekomunikacyjny najpierw powinien wystąpić z wnioskiem o dostęp do nieruchomości, dopiero w wyniku niepowodzenia w negocjacjach między powinien złożyć wniosek do Prezes UKE. W przypadku dalszego utrudniania dostępu do budynku przez osobę zarządzającą nieruchomością, pomimo wydanej decyzji o dostępie, Prezes UKE będzie mógł nałożyć karę pieniężną na ten podmiot. 

Ochrona właścicieli i zarządców nieruchomości

Samo korzystanie z nieruchomości przez firmę telekomunikacyjną powinno być przeprowadzone w sposób najmniej uciążliwy dla właściciela nieruchomości. W razie zniszczeń, firma ta ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Poszkodowany właściciel lub zarządca nieruchomości może też domagać się odszkodowania.

Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji. Po zakończeniu etapu konsultacji, trafi on do Komisji Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w celu wprowadzenia poprawek. 

Źródło: propertynews.pl

[megaustawa o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, megaustwa, technologia, właściciele i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, nowelizacja ustawy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17588|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10966|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10541|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl