CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Megaustawa – prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości

 Redakcja  |  27.03.2019
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
fot. Pixabay

Megaustwa, czyli nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nadchodzi wielkimi krokami. Warto, aby właściciele i zarządcy nieruchomości byli świadomi praw i obowiązków, jakie wiążą się z tymi zmianami.

Nowelizacja ustawy ma na celu rozbudowę nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, np. 5G. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści będą zobowiązani bezpłatnie udostępnianić firmom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Problem będzie dotyczył przede wszystkim centrów handlowych oraz biurowców.

Może Cię zainteresuje: Specustawa mieszkaniowa po sześciu miesiącach funkcjonowania

Obowiązek bezpłatnego udostępniania nieruchomości firmom telekomunikacyjnym w celu instalacji sieci czy procedury w przypadku odmowy udzielania dostępu do nieruchomości nie są czymś nowym – firma telekomunikacyjna dalej będzie mogła wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej („UKE”) o wydanie decyzji dopuszczających na drodze administracji.

Zmiany w ustawie

Zmiany mają dotyczyć art. 30. ww. ustawy i spowodować, że firmy telekomunikacyjne uzyskają łatwiejszy dostęp do nieruchomości celem przygotowania instalacji telekomunikacyjnej. Po zmianach uprawnienia tych firm mają wynikać bezpośrednio z megaustawy i polegać na dokonywaniu określonych czynności technicznych takich jak: skorzystanie z istniejącego w budynku przyłącza lub instalacji telekomunikacyjnej, utrzymywanie instalacji, jej eksploatacja lub ewentualna przebudowa. Dostęp do nieruchomości nie będzie wymagał więc zgody jej zarządcy.

Prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości w zwiąku z nowelizacją

Po pierwsze: zgoda zarządcy czy właściciela na udostępnienie nieruchomości nie będzie wymagana

Udostępnienie firmie telekomunikacyjnej nieruchomości celem dokonania czynności technicznych jest obowiązkowe i nie wymaga zgody zarządcy czy właściciela. Zarządca nie będzie mógł w tym względzie czynić żadnych przeszkód. Wskazane rozwiązanie prawne stanowi nowość w projektowanej ustawie, gdyż wprowadza nieograniczony dostęp przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do nieruchomości.

Po drugie: zarządca nie będzie mógł pobierać opłat

Zarządca nieruchomości nie będzie mógł pobierać żadnych odpłat od firmy telekomunikacyjnej, co rażąco narusza prawa właścicieli nieruchomości, w szczególności tych którzy z własnych środków zrealizowali na terenie nieruchomości infrastrukturę telekomunikacyjną – to również jest nowością w planowanych przepisach.

Po trzecie: właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do udzielania informacji dot. obecnej infrastrutktury

Na żądanie firmy telekomunikacyjnej nadal trzeba będzie udzielić wszelkich informacji związanych z obecną infrastrukturą telekomunikacyjną budynku oraz o innych podmiotach korzystających z infrastruktury technicznej. Obowiązek taki właściciel nieruchomości będzie zobowiązany spełnić w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

Po czwarte: instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowiła własności firmy telekomunikayjnej

Instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowić własności firmy telekomunikacyjnej, lecz części składowe nieruchomości, na których się znajduje. Rozwiązanie przyjęte w ustawie nie koresponduje więc z regulacją urządzeń przesyłowych, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., które to należą do składu przedsiębiorstwa. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że właściciel (lub inna osoba korzystająca) nieruchomości obciążony będzie prawem przysługującym przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu skierowanym do jego własności.

Umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości i firmą telekomunikacyjną lub decyzja Prezesa UKE będzie stanowiła podstawę (tak jak jest to obecnie) do ujawnienia praw przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w księdze wieczystej nieruchomości. Jednocześnie pozostawienie własności instalacji przy właścicielu nieruchomości ma zapewnić równość przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rynku i odpowiadać przyjętej przez ustawodawcę zasadzie neutralności telekomunikacyjnej.

Może Ci się spodobać: W ustawie nie ma słowa CZŁOWIEK

Sankcje dla właścicieli i zarządców nieruchomości

Podmiot telekomunikacyjny najpierw powinien wystąpić z wnioskiem o dostęp do nieruchomości, dopiero w wyniku niepowodzenia w negocjacjach między powinien złożyć wniosek do Prezes UKE. W przypadku dalszego utrudniania dostępu do budynku przez osobę zarządzającą nieruchomością, pomimo wydanej decyzji o dostępie, Prezes UKE będzie mógł nałożyć karę pieniężną na ten podmiot. 

Ochrona właścicieli i zarządców nieruchomości

Samo korzystanie z nieruchomości przez firmę telekomunikacyjną powinno być przeprowadzone w sposób najmniej uciążliwy dla właściciela nieruchomości. W razie zniszczeń, firma ta ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Poszkodowany właściciel lub zarządca nieruchomości może też domagać się odszkodowania.

Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji. Po zakończeniu etapu konsultacji, trafi on do Komisji Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w celu wprowadzenia poprawek. 

Źródło: propertynews.pl

[megaustawa o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, megaustwa, technologia, właściciele i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, nowelizacja ustawy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16708|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10356|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl