CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Megaustawa – prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości

 Redakcja  |  27.03.2019
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji
fot. Pixabay

Megaustwa, czyli nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nadchodzi wielkimi krokami. Warto, aby właściciele i zarządcy nieruchomości byli świadomi praw i obowiązków, jakie wiążą się z tymi zmianami.

Nowelizacja ustawy ma na celu rozbudowę nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, np. 5G. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści będą zobowiązani bezpłatnie udostępnianić firmom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Problem będzie dotyczył przede wszystkim centrów handlowych oraz biurowców.

Może Cię zainteresuje: Specustawa mieszkaniowa po sześciu miesiącach funkcjonowania

Obowiązek bezpłatnego udostępniania nieruchomości firmom telekomunikacyjnym w celu instalacji sieci czy procedury w przypadku odmowy udzielania dostępu do nieruchomości nie są czymś nowym – firma telekomunikacyjna dalej będzie mogła wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej („UKE”) o wydanie decyzji dopuszczających na drodze administracji.

Zmiany w ustawie

Zmiany mają dotyczyć art. 30. ww. ustawy i spowodować, że firmy telekomunikacyjne uzyskają łatwiejszy dostęp do nieruchomości celem przygotowania instalacji telekomunikacyjnej. Po zmianach uprawnienia tych firm mają wynikać bezpośrednio z megaustawy i polegać na dokonywaniu określonych czynności technicznych takich jak: skorzystanie z istniejącego w budynku przyłącza lub instalacji telekomunikacyjnej, utrzymywanie instalacji, jej eksploatacja lub ewentualna przebudowa. Dostęp do nieruchomości nie będzie wymagał więc zgody jej zarządcy.

Prawa i obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości w zwiąku z nowelizacją

Po pierwsze: zgoda zarządcy czy właściciela na udostępnienie nieruchomości nie będzie wymagana

Udostępnienie firmie telekomunikacyjnej nieruchomości celem dokonania czynności technicznych jest obowiązkowe i nie wymaga zgody zarządcy czy właściciela. Zarządca nie będzie mógł w tym względzie czynić żadnych przeszkód. Wskazane rozwiązanie prawne stanowi nowość w projektowanej ustawie, gdyż wprowadza nieograniczony dostęp przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do nieruchomości.

Po drugie: zarządca nie będzie mógł pobierać opłat

Zarządca nieruchomości nie będzie mógł pobierać żadnych odpłat od firmy telekomunikacyjnej, co rażąco narusza prawa właścicieli nieruchomości, w szczególności tych którzy z własnych środków zrealizowali na terenie nieruchomości infrastrukturę telekomunikacyjną – to również jest nowością w planowanych przepisach.

Po trzecie: właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do udzielania informacji dot. obecnej infrastrutktury

Na żądanie firmy telekomunikacyjnej nadal trzeba będzie udzielić wszelkich informacji związanych z obecną infrastrukturą telekomunikacyjną budynku oraz o innych podmiotach korzystających z infrastruktury technicznej. Obowiązek taki właściciel nieruchomości będzie zobowiązany spełnić w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

Po czwarte: instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowiła własności firmy telekomunikayjnej

Instalacja telekomunikacyjna nie będzie stanowić własności firmy telekomunikacyjnej, lecz części składowe nieruchomości, na których się znajduje. Rozwiązanie przyjęte w ustawie nie koresponduje więc z regulacją urządzeń przesyłowych, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., które to należą do składu przedsiębiorstwa. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że właściciel (lub inna osoba korzystająca) nieruchomości obciążony będzie prawem przysługującym przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu skierowanym do jego własności.

Umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości i firmą telekomunikacyjną lub decyzja Prezesa UKE będzie stanowiła podstawę (tak jak jest to obecnie) do ujawnienia praw przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w księdze wieczystej nieruchomości. Jednocześnie pozostawienie własności instalacji przy właścicielu nieruchomości ma zapewnić równość przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rynku i odpowiadać przyjętej przez ustawodawcę zasadzie neutralności telekomunikacyjnej.

Może Ci się spodobać: W ustawie nie ma słowa CZŁOWIEK

Sankcje dla właścicieli i zarządców nieruchomości

Podmiot telekomunikacyjny najpierw powinien wystąpić z wnioskiem o dostęp do nieruchomości, dopiero w wyniku niepowodzenia w negocjacjach między powinien złożyć wniosek do Prezes UKE. W przypadku dalszego utrudniania dostępu do budynku przez osobę zarządzającą nieruchomością, pomimo wydanej decyzji o dostępie, Prezes UKE będzie mógł nałożyć karę pieniężną na ten podmiot. 

Ochrona właścicieli i zarządców nieruchomości

Samo korzystanie z nieruchomości przez firmę telekomunikacyjną powinno być przeprowadzone w sposób najmniej uciążliwy dla właściciela nieruchomości. W razie zniszczeń, firma ta ma obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego. Poszkodowany właściciel lub zarządca nieruchomości może też domagać się odszkodowania.

Projekt megaustawy poprzez narzucenie obowiązku nieograniczonego udostępniania nieruchomości i możliwości narzucenia dużych kar za odmowy budzi wiele kontrowersji. Po zakończeniu etapu konsultacji, trafi on do Komisji Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w celu wprowadzenia poprawek. 

Źródło: propertynews.pl

[megaustawa o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, megaustwa, technologia, właściciele i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, nowelizacja ustawy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16483|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10154|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl