CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych

Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 3/2019  |  01.04.2019
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące

W dobie rosnących cen energii i wody, które średnio w Polsce stanowią ok. 20% budżetu przeciętnych gospodarstw domowych, warto szukać możliwości ich zaoszczędzenia. Ponadto, działania modernizacyjne wykraczające poza standardową termomodernizację, stanowią nowe pole działania dla zarządców nieruchomości, dbających nie tylko o nieruchomość, ale i o optymalizację kosztów.

W artykule:

• Źródła finansowania
• Podstawą przegląd energetyczny
• Komu zlecić?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem dopłat z Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego jest dość powszechnym działaniem podnoszącym komfort cieplny mieszkańców i zmniejszającym koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od początku działania tego systemu poddano niemal 40 tysięcy budynków termomodernizacji kompleksowej, w tym ok. 60% należących do wspólnot mieszkaniowych, a reszta do spółdzielni mieszkaniowych[1] (Rys. 3).

Z kolei analiza danych statystycznych wskazuje, że w ok. połowie domów wielorodzinnych powstałych do roku 1985 zaizolowano przegrody zewnętrzne, choć niekoniecznie w sposób optymalny. Te działania, jak pokazuje analiza Instytutu Efektywności Energetycznej powodują, że całkowite zużycie energii na ogrzewanie budynków w Polsce nie rośnie i jest stosunkowo niewysokie[2].

Czytaj też: Stop smog >>>

Wnioski o premię według typu inwestora
Rys. 3. Wnioski o premię według typu inwestora /mat. BGK/

Zarządcy nieruchomości dobrze sobie radzą z przygotowaniem i przeprowadzeniem termomodernizacji budynków. Natomiast nie zawsze dokonują kompleksowego przeglądu budynku w celu zidentyfikowania wszelkich możliwości zmniejszenia wydatków na energię. A tkwią one w kilku pomijanych działaniach termomodernizacyjnych, w zużyciu energii elektrycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródła finansowania

Niewiele jest przykładów budynków wielorodzinnych w Polsce, gdzie przeprowadzono takie kompleksowe modernizacje. Wynikało to z braku zachęt ze strony Państwa. Dopiero przyznanie Polsce przez Unię Europejską środków na poprawę efektywności energetycznej przyniosło dopłaty do kompleksowej energetycznej modernizacji budynków. Są one powiązane z pożyczkami niskooprocentowanymi, które są już dostępne w woj. wielkopolskim, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a za pośrednictwem Alior Bank w województwach: łódzkim, dolnośląskim i podlaskim, natomiast Get In Bank obsługuje w tym zakresie województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Finansowaniu w formie tych pożyczek podlega kompleksowa modernizacja energetyczna budynków związana, m.in. z:

 • ociepleniem budynku,
 • wymianą okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • instalacją systemów chłodzących, w tym również z OZE,
 • wymianą oświetlenia na energooszczędne,
 • systemami monitorowania i zarządzania energią,
 • finansowaniem opracowanych audytów energetycznych, jako kluczowych elementów projektu.

Ponadto w wielu województwach dostępne są instrumenty finansowe w postaci pożyczek preferencyjnych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na działania w zakresie ochrony powietrza. Władze wielu samorządów w Polsce organizują też konkursy na dotacje np. do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 1. Struktura kosztów zakupu energii w budynku w zł /Rys. AR/
Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 2. Struktura zużycia energii w budynku w kWh /Rys. AR/

Podstawą przegląd energetyczny

Warto zatem przygotować się do skorzystania z tej nowej oferty, przeprowadzając przegląd energetyczny budynku. Różni się on tym od przeglądu okresowego, że skupia się wyłącznie na tych elementach budynku, które mają wpływ na zużycie energii na wszystkie cele.

Pierwszym elementem takiego przeglądu jest sporządzenie bilansu zużycia i kosztów energii na podstawie faktur od dostawców paliw, energii i wody za cały rok. Przykładową strukturę takiego bilansu przedstawiono na Rys. 1 i Rys. 2.

Wspomniane diagramy pokazują, że choć udział zużycia energii elektrycznej na cele wspólne w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie jest wysoki, to jednak jej koszt sięga 5%, a wspólnie z kosztem wody zimnej i ciepłej zużywanej przez mieszkańców przekracza 50% kosztów całkowitych wszystkich mediów. Ta analiza pokazuje zatem, gdzie warto szukać oszczędności.

 

[1] patrz materiały z Forum finansowania efektywnościenergetycznej, 30 listopada 2017 r. https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/019_2.1_tomasz_makowski_agnieszka_starczewska_seif_warsaw_30-11-17.pdf

[2] patrz http://bpie.eu/wp-content/uploads/2016/01/BPIE_Financing-building-energy-in-Poland_PL.pdf

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, termomodernizacja, modernizacja energetyczna, przegląd energetyczny budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
 • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17562|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10945|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10524|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl