CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych

Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 3/2019  |  01.04.2019
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące

W dobie rosnących cen energii i wody, które średnio w Polsce stanowią ok. 20% budżetu przeciętnych gospodarstw domowych, warto szukać możliwości ich zaoszczędzenia. Ponadto, działania modernizacyjne wykraczające poza standardową termomodernizację, stanowią nowe pole działania dla zarządców nieruchomości, dbających nie tylko o nieruchomość, ale i o optymalizację kosztów.

W artykule:

• Źródła finansowania
• Podstawą przegląd energetyczny
• Komu zlecić?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem dopłat z Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego jest dość powszechnym działaniem podnoszącym komfort cieplny mieszkańców i zmniejszającym koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od początku działania tego systemu poddano niemal 40 tysięcy budynków termomodernizacji kompleksowej, w tym ok. 60% należących do wspólnot mieszkaniowych, a reszta do spółdzielni mieszkaniowych[1] (Rys. 3).

Z kolei analiza danych statystycznych wskazuje, że w ok. połowie domów wielorodzinnych powstałych do roku 1985 zaizolowano przegrody zewnętrzne, choć niekoniecznie w sposób optymalny. Te działania, jak pokazuje analiza Instytutu Efektywności Energetycznej powodują, że całkowite zużycie energii na ogrzewanie budynków w Polsce nie rośnie i jest stosunkowo niewysokie[2].

Czytaj też: Stop smog >>>

Wnioski o premię według typu inwestora
Rys. 3. Wnioski o premię według typu inwestora /mat. BGK/

Zarządcy nieruchomości dobrze sobie radzą z przygotowaniem i przeprowadzeniem termomodernizacji budynków. Natomiast nie zawsze dokonują kompleksowego przeglądu budynku w celu zidentyfikowania wszelkich możliwości zmniejszenia wydatków na energię. A tkwią one w kilku pomijanych działaniach termomodernizacyjnych, w zużyciu energii elektrycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródła finansowania

Niewiele jest przykładów budynków wielorodzinnych w Polsce, gdzie przeprowadzono takie kompleksowe modernizacje. Wynikało to z braku zachęt ze strony Państwa. Dopiero przyznanie Polsce przez Unię Europejską środków na poprawę efektywności energetycznej przyniosło dopłaty do kompleksowej energetycznej modernizacji budynków. Są one powiązane z pożyczkami niskooprocentowanymi, które są już dostępne w woj. wielkopolskim, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a za pośrednictwem Alior Bank w województwach: łódzkim, dolnośląskim i podlaskim, natomiast Get In Bank obsługuje w tym zakresie województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Finansowaniu w formie tych pożyczek podlega kompleksowa modernizacja energetyczna budynków związana, m.in. z:

 • ociepleniem budynku,
 • wymianą okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • instalacją systemów chłodzących, w tym również z OZE,
 • wymianą oświetlenia na energooszczędne,
 • systemami monitorowania i zarządzania energią,
 • finansowaniem opracowanych audytów energetycznych, jako kluczowych elementów projektu.

Ponadto w wielu województwach dostępne są instrumenty finansowe w postaci pożyczek preferencyjnych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na działania w zakresie ochrony powietrza. Władze wielu samorządów w Polsce organizują też konkursy na dotacje np. do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 1. Struktura kosztów zakupu energii w budynku w zł /Rys. AR/
Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 2. Struktura zużycia energii w budynku w kWh /Rys. AR/

Podstawą przegląd energetyczny

Warto zatem przygotować się do skorzystania z tej nowej oferty, przeprowadzając przegląd energetyczny budynku. Różni się on tym od przeglądu okresowego, że skupia się wyłącznie na tych elementach budynku, które mają wpływ na zużycie energii na wszystkie cele.

Pierwszym elementem takiego przeglądu jest sporządzenie bilansu zużycia i kosztów energii na podstawie faktur od dostawców paliw, energii i wody za cały rok. Przykładową strukturę takiego bilansu przedstawiono na Rys. 1 i Rys. 2.

Wspomniane diagramy pokazują, że choć udział zużycia energii elektrycznej na cele wspólne w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie jest wysoki, to jednak jej koszt sięga 5%, a wspólnie z kosztem wody zimnej i ciepłej zużywanej przez mieszkańców przekracza 50% kosztów całkowitych wszystkich mediów. Ta analiza pokazuje zatem, gdzie warto szukać oszczędności.

 

[1] patrz materiały z Forum finansowania efektywnościenergetycznej, 30 listopada 2017 r. https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/019_2.1_tomasz_makowski_agnieszka_starczewska_seif_warsaw_30-11-17.pdf

[2] patrz http://bpie.eu/wp-content/uploads/2016/01/BPIE_Financing-building-energy-in-Poland_PL.pdf

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, termomodernizacja, modernizacja energetyczna, przegląd energetyczny budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Prawo a praktyka – debata
 • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16469|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10145|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl