CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych

Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 3/2019  |  01.04.2019
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące

W dobie rosnących cen energii i wody, które średnio w Polsce stanowią ok. 20% budżetu przeciętnych gospodarstw domowych, warto szukać możliwości ich zaoszczędzenia. Ponadto, działania modernizacyjne wykraczające poza standardową termomodernizację, stanowią nowe pole działania dla zarządców nieruchomości, dbających nie tylko o nieruchomość, ale i o optymalizację kosztów.

W artykule:

• Źródła finansowania
• Podstawą przegląd energetyczny
• Komu zlecić?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem dopłat z Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego jest dość powszechnym działaniem podnoszącym komfort cieplny mieszkańców i zmniejszającym koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od początku działania tego systemu poddano niemal 40 tysięcy budynków termomodernizacji kompleksowej, w tym ok. 60% należących do wspólnot mieszkaniowych, a reszta do spółdzielni mieszkaniowych[1] (Rys. 3).

Z kolei analiza danych statystycznych wskazuje, że w ok. połowie domów wielorodzinnych powstałych do roku 1985 zaizolowano przegrody zewnętrzne, choć niekoniecznie w sposób optymalny. Te działania, jak pokazuje analiza Instytutu Efektywności Energetycznej powodują, że całkowite zużycie energii na ogrzewanie budynków w Polsce nie rośnie i jest stosunkowo niewysokie[2].

Czytaj też: Stop smog >>>

Wnioski o premię według typu inwestora
Rys. 3. Wnioski o premię według typu inwestora /mat. BGK/

Zarządcy nieruchomości dobrze sobie radzą z przygotowaniem i przeprowadzeniem termomodernizacji budynków. Natomiast nie zawsze dokonują kompleksowego przeglądu budynku w celu zidentyfikowania wszelkich możliwości zmniejszenia wydatków na energię. A tkwią one w kilku pomijanych działaniach termomodernizacyjnych, w zużyciu energii elektrycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródła finansowania

Niewiele jest przykładów budynków wielorodzinnych w Polsce, gdzie przeprowadzono takie kompleksowe modernizacje. Wynikało to z braku zachęt ze strony Państwa. Dopiero przyznanie Polsce przez Unię Europejską środków na poprawę efektywności energetycznej przyniosło dopłaty do kompleksowej energetycznej modernizacji budynków. Są one powiązane z pożyczkami niskooprocentowanymi, które są już dostępne w woj. wielkopolskim, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a za pośrednictwem Alior Bank w województwach: łódzkim, dolnośląskim i podlaskim, natomiast Get In Bank obsługuje w tym zakresie województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Finansowaniu w formie tych pożyczek podlega kompleksowa modernizacja energetyczna budynków związana, m.in. z:

 • ociepleniem budynku,
 • wymianą okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • instalacją systemów chłodzących, w tym również z OZE,
 • wymianą oświetlenia na energooszczędne,
 • systemami monitorowania i zarządzania energią,
 • finansowaniem opracowanych audytów energetycznych, jako kluczowych elementów projektu.

Ponadto w wielu województwach dostępne są instrumenty finansowe w postaci pożyczek preferencyjnych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na działania w zakresie ochrony powietrza. Władze wielu samorządów w Polsce organizują też konkursy na dotacje np. do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 1. Struktura kosztów zakupu energii w budynku w zł /Rys. AR/
Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 2. Struktura zużycia energii w budynku w kWh /Rys. AR/

Podstawą przegląd energetyczny

Warto zatem przygotować się do skorzystania z tej nowej oferty, przeprowadzając przegląd energetyczny budynku. Różni się on tym od przeglądu okresowego, że skupia się wyłącznie na tych elementach budynku, które mają wpływ na zużycie energii na wszystkie cele.

Pierwszym elementem takiego przeglądu jest sporządzenie bilansu zużycia i kosztów energii na podstawie faktur od dostawców paliw, energii i wody za cały rok. Przykładową strukturę takiego bilansu przedstawiono na Rys. 1 i Rys. 2.

Wspomniane diagramy pokazują, że choć udział zużycia energii elektrycznej na cele wspólne w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie jest wysoki, to jednak jej koszt sięga 5%, a wspólnie z kosztem wody zimnej i ciepłej zużywanej przez mieszkańców przekracza 50% kosztów całkowitych wszystkich mediów. Ta analiza pokazuje zatem, gdzie warto szukać oszczędności.

 

[1] patrz materiały z Forum finansowania efektywnościenergetycznej, 30 listopada 2017 r. https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/019_2.1_tomasz_makowski_agnieszka_starczewska_seif_warsaw_30-11-17.pdf

[2] patrz http://bpie.eu/wp-content/uploads/2016/01/BPIE_Financing-building-energy-in-Poland_PL.pdf

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, termomodernizacja, modernizacja energetyczna, przegląd energetyczny budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19442|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl