CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych

Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 3/2019  |  01.04.2019
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące

W dobie rosnących cen energii i wody, które średnio w Polsce stanowią ok. 20% budżetu przeciętnych gospodarstw domowych, warto szukać możliwości ich zaoszczędzenia. Ponadto, działania modernizacyjne wykraczające poza standardową termomodernizację, stanowią nowe pole działania dla zarządców nieruchomości, dbających nie tylko o nieruchomość, ale i o optymalizację kosztów.

W artykule:

• Źródła finansowania
• Podstawą przegląd energetyczny
• Komu zlecić?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem dopłat z Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego jest dość powszechnym działaniem podnoszącym komfort cieplny mieszkańców i zmniejszającym koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od początku działania tego systemu poddano niemal 40 tysięcy budynków termomodernizacji kompleksowej, w tym ok. 60% należących do wspólnot mieszkaniowych, a reszta do spółdzielni mieszkaniowych[1] (Rys. 3).

Z kolei analiza danych statystycznych wskazuje, że w ok. połowie domów wielorodzinnych powstałych do roku 1985 zaizolowano przegrody zewnętrzne, choć niekoniecznie w sposób optymalny. Te działania, jak pokazuje analiza Instytutu Efektywności Energetycznej powodują, że całkowite zużycie energii na ogrzewanie budynków w Polsce nie rośnie i jest stosunkowo niewysokie[2].

Czytaj też: Stop smog >>>

Wnioski o premię według typu inwestora
Rys. 3. Wnioski o premię według typu inwestora /mat. BGK/

Zarządcy nieruchomości dobrze sobie radzą z przygotowaniem i przeprowadzeniem termomodernizacji budynków. Natomiast nie zawsze dokonują kompleksowego przeglądu budynku w celu zidentyfikowania wszelkich możliwości zmniejszenia wydatków na energię. A tkwią one w kilku pomijanych działaniach termomodernizacyjnych, w zużyciu energii elektrycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródła finansowania

Niewiele jest przykładów budynków wielorodzinnych w Polsce, gdzie przeprowadzono takie kompleksowe modernizacje. Wynikało to z braku zachęt ze strony Państwa. Dopiero przyznanie Polsce przez Unię Europejską środków na poprawę efektywności energetycznej przyniosło dopłaty do kompleksowej energetycznej modernizacji budynków. Są one powiązane z pożyczkami niskooprocentowanymi, które są już dostępne w woj. wielkopolskim, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a za pośrednictwem Alior Bank w województwach: łódzkim, dolnośląskim i podlaskim, natomiast Get In Bank obsługuje w tym zakresie województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Finansowaniu w formie tych pożyczek podlega kompleksowa modernizacja energetyczna budynków związana, m.in. z:

 • ociepleniem budynku,
 • wymianą okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • instalacją systemów chłodzących, w tym również z OZE,
 • wymianą oświetlenia na energooszczędne,
 • systemami monitorowania i zarządzania energią,
 • finansowaniem opracowanych audytów energetycznych, jako kluczowych elementów projektu.

Ponadto w wielu województwach dostępne są instrumenty finansowe w postaci pożyczek preferencyjnych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na działania w zakresie ochrony powietrza. Władze wielu samorządów w Polsce organizują też konkursy na dotacje np. do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 1. Struktura kosztów zakupu energii w budynku w zł /Rys. AR/
Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 2. Struktura zużycia energii w budynku w kWh /Rys. AR/

Podstawą przegląd energetyczny

Warto zatem przygotować się do skorzystania z tej nowej oferty, przeprowadzając przegląd energetyczny budynku. Różni się on tym od przeglądu okresowego, że skupia się wyłącznie na tych elementach budynku, które mają wpływ na zużycie energii na wszystkie cele.

Pierwszym elementem takiego przeglądu jest sporządzenie bilansu zużycia i kosztów energii na podstawie faktur od dostawców paliw, energii i wody za cały rok. Przykładową strukturę takiego bilansu przedstawiono na Rys. 1 i Rys. 2.

Wspomniane diagramy pokazują, że choć udział zużycia energii elektrycznej na cele wspólne w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie jest wysoki, to jednak jej koszt sięga 5%, a wspólnie z kosztem wody zimnej i ciepłej zużywanej przez mieszkańców przekracza 50% kosztów całkowitych wszystkich mediów. Ta analiza pokazuje zatem, gdzie warto szukać oszczędności.

 

[1] patrz materiały z Forum finansowania efektywnościenergetycznej, 30 listopada 2017 r. https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/019_2.1_tomasz_makowski_agnieszka_starczewska_seif_warsaw_30-11-17.pdf

[2] patrz http://bpie.eu/wp-content/uploads/2016/01/BPIE_Financing-building-energy-in-Poland_PL.pdf

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, termomodernizacja, modernizacja energetyczna, przegląd energetyczny budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Współwłasność a gmina
 • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10379|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl