CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych

Andrzej Rajkiewicz  |  Administrator 3/2019  |  01.04.2019
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące
Działania związane z oszczędnością energii elektrycznej i wody nie generują wysokich kosztów, a oszczędności mogą być znaczące

W dobie rosnących cen energii i wody, które średnio w Polsce stanowią ok. 20% budżetu przeciętnych gospodarstw domowych, warto szukać możliwości ich zaoszczędzenia. Ponadto, działania modernizacyjne wykraczające poza standardową termomodernizację, stanowią nowe pole działania dla zarządców nieruchomości, dbających nie tylko o nieruchomość, ale i o optymalizację kosztów.

W artykule:

• Źródła finansowania
• Podstawą przegląd energetyczny
• Komu zlecić?

Termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem dopłat z Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego jest dość powszechnym działaniem podnoszącym komfort cieplny mieszkańców i zmniejszającym koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od początku działania tego systemu poddano niemal 40 tysięcy budynków termomodernizacji kompleksowej, w tym ok. 60% należących do wspólnot mieszkaniowych, a reszta do spółdzielni mieszkaniowych[1] (Rys. 3).

Z kolei analiza danych statystycznych wskazuje, że w ok. połowie domów wielorodzinnych powstałych do roku 1985 zaizolowano przegrody zewnętrzne, choć niekoniecznie w sposób optymalny. Te działania, jak pokazuje analiza Instytutu Efektywności Energetycznej powodują, że całkowite zużycie energii na ogrzewanie budynków w Polsce nie rośnie i jest stosunkowo niewysokie[2].

Czytaj też: Stop smog >>>

Wnioski o premię według typu inwestora
Rys. 3. Wnioski o premię według typu inwestora /mat. BGK/

Zarządcy nieruchomości dobrze sobie radzą z przygotowaniem i przeprowadzeniem termomodernizacji budynków. Natomiast nie zawsze dokonują kompleksowego przeglądu budynku w celu zidentyfikowania wszelkich możliwości zmniejszenia wydatków na energię. A tkwią one w kilku pomijanych działaniach termomodernizacyjnych, w zużyciu energii elektrycznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródła finansowania

Niewiele jest przykładów budynków wielorodzinnych w Polsce, gdzie przeprowadzono takie kompleksowe modernizacje. Wynikało to z braku zachęt ze strony Państwa. Dopiero przyznanie Polsce przez Unię Europejską środków na poprawę efektywności energetycznej przyniosło dopłaty do kompleksowej energetycznej modernizacji budynków. Są one powiązane z pożyczkami niskooprocentowanymi, które są już dostępne w woj. wielkopolskim, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a za pośrednictwem Alior Bank w województwach: łódzkim, dolnośląskim i podlaskim, natomiast Get In Bank obsługuje w tym zakresie województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Finansowaniu w formie tych pożyczek podlega kompleksowa modernizacja energetyczna budynków związana, m.in. z:

 • ociepleniem budynku,
 • wymianą okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudową systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • instalacją systemów chłodzących, w tym również z OZE,
 • wymianą oświetlenia na energooszczędne,
 • systemami monitorowania i zarządzania energią,
 • finansowaniem opracowanych audytów energetycznych, jako kluczowych elementów projektu.

Ponadto w wielu województwach dostępne są instrumenty finansowe w postaci pożyczek preferencyjnych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na działania w zakresie ochrony powietrza. Władze wielu samorządów w Polsce organizują też konkursy na dotacje np. do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 1. Struktura kosztów zakupu energii w budynku w zł /Rys. AR/
Struktura kosztów zakupu energii
Rys. 2. Struktura zużycia energii w budynku w kWh /Rys. AR/

Podstawą przegląd energetyczny

Warto zatem przygotować się do skorzystania z tej nowej oferty, przeprowadzając przegląd energetyczny budynku. Różni się on tym od przeglądu okresowego, że skupia się wyłącznie na tych elementach budynku, które mają wpływ na zużycie energii na wszystkie cele.

Pierwszym elementem takiego przeglądu jest sporządzenie bilansu zużycia i kosztów energii na podstawie faktur od dostawców paliw, energii i wody za cały rok. Przykładową strukturę takiego bilansu przedstawiono na Rys. 1 i Rys. 2.

Wspomniane diagramy pokazują, że choć udział zużycia energii elektrycznej na cele wspólne w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie jest wysoki, to jednak jej koszt sięga 5%, a wspólnie z kosztem wody zimnej i ciepłej zużywanej przez mieszkańców przekracza 50% kosztów całkowitych wszystkich mediów. Ta analiza pokazuje zatem, gdzie warto szukać oszczędności.

 

[1] patrz materiały z Forum finansowania efektywnościenergetycznej, 30 listopada 2017 r. https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/019_2.1_tomasz_makowski_agnieszka_starczewska_seif_warsaw_30-11-17.pdf

[2] patrz http://bpie.eu/wp-content/uploads/2016/01/BPIE_Financing-building-energy-in-Poland_PL.pdf

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[smog, termomodernizacja, modernizacja energetyczna, przegląd energetyczny budynku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17108|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10672|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10244|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl