CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Plac zabaw na osiedlu

Agnieszka  Górska  |  Administrator 3/2019  |  09.05.2019
Artykuł przypomina o obowiązkowych kontrolach stanu technicznego wyposażenia placu zabaw, jakie normy powinny spełniać sprzęty tam ustawione oraz z jakich materiałów powinny być wykonane by zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowników.
Artykuł przypomina o obowiązkowych kontrolach stanu technicznego wyposażenia placu zabaw, jakie normy powinny spełniać sprzęty tam ustawione oraz z jakich materiałów powinny być wykonane by zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowników.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment i „ostatni dzwonek”, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze „przed sezonem”, najważniejsze bowiem jest bezpieczeństwo na placu zabaw. Tylko wtedy dobra zabawa gwarantowana!

Ciąg dalszy artykułu...

Na dobrze urządzonych placach zabaw osiedlowych spotykamy się z wydzieleniem oddzielnych stref dla dzieci w różnym wieku: najbliżej wejścia i ławek dla rodziców znajdziemy najczęściej strefę dla najmłodszych dzieci, w wieku żłobkowym i przedszkolnym – dla tej grupy wiekowej świetnie sprawdzą się niskie bujaki, sprężynowce, płytkie piaskownice. Powinny się tu znaleźć także małe, plastikowe zjeżdżalnie i niskie huśtawki z oparciem i blokadą ochraniającą przed wypadnięciem maluchów. Najchętniej kolorowe, wesołe, przyciągające oko kontrastowymi kolorami.

Zazwyczaj nieco głębiej, już bez bezpośredniego nadzoru rodziców, planuje się strefy swobodnej zabawy grupowej dla starszych dzieci (w wieku 9–13 lat). Dzieci przedszkolne będą już gotowe do korzystania z huśtawek dźwigniowych, domków zabaw i wyższych zjeżdżalni. Wybierając zjeżdżalnię pamiętajmy, że powinna być dopasowana stopniem nachylenia, długością i wysokością w najwyższym punkcie do wieku dziecka. Ślizg zjeżdżalni powinien być wykonany z bezpiecznego i nienagrzewającego się tworzywa sztucznego (tu warto pamiętać o postawieniu zjeżdżalni w zacienionym, nienagrzewającym się zakątku placu zabaw), umożliwiającego gładki ślizg. Najlepiej z zabudowaną barierką, bez ostrych, metalowych krawędzi. Ponadto poszczególne strefy zabawowe, zwłaszcza teren wokół huśtawek, drabinek i zjeżdżalni, powinien być zabezpieczony odpowiednią, bezpieczną nawierzchnią (o czym później).

Dla starszych dzieci frajdą może okazać się samodzielnie rozhuśtana huśtawka lub napędzana siłą własnych mięśni karuzela, mająca niewiele wspólnego z „dawnymi” karuzelami – bo sterowana ręcznie lub napędzana poprzez odepchnięcia nogą, jak na hulajnodze. Urozmaiceniem mogą okazać się drabinki i ściany wspinaczkowe, linarium, lub cały tor przeszkód. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oferują gotowe zestawy sprawnościowe na place zabaw.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Ciekawe rozwiązanie stanowią zestawy tematyczne, których założeniem jest pobudzanie wyobraźni dzieci. Chodzi głównie o łodzie, zamki, pociągi, piaszczyste wyspy itp. Warto tu wspomnieć o nietypowych rozwiązaniach – instrumentach muzycznych czy gumowych figurach. Dla urozmaicenia przestrzeni można rozmieścić dodatkowo gumowe figury zwierząt, to nowość w ofercie producentów urządzeń zabawowych. Nie tylko dostarczają one dzieciom zabawy, ale również stanowią kolorowe urozmaicenie dla całego placu zabaw. Kolorowe figury np. pszczoły czy biedronki wykonane są z mocnej, bezpiecznej gumy, która jest jednocześnie i miękka i trwała, a zwierzaki mogą być zamontowane na różnych rodzajach nawierzchni, np. na trawie, na powierzchni gumowej lub na piasku.

NAPRAWA URZĄDZEŃ WE WŁASNYM ZAKRESIE

W przypadku napraw we własnym zakresie warto zajrzeć najpierw do warunków gwarancji producenta. Należy pamiętać, że samodzielna naprawa pociąga za sobą odpowiedzialność za jakość jej wykonania i bezpieczeństwo użytkowników.

I tu należy podkreślić rzecz najważniejszą: odpowiednie zamontowanie poszczególnych urządzeń zabawowych, a przede wszystkim – ich odpowiednie osadzenie w podłożu. Sposoby fundamentowania i lokowania w podłożu np. urządzeń wykonanych z drewna są szczegółowo omówione w obowiązujących normach.

Bezpieczna nawierzchnia

Zarówno podczas planowania, jak i modernizowania istniejącego placu zabaw staniemy przed wyborem odpowiedniej nawierzchni amortyzującej. Co wybrać: naturalną, sypką czy syntetyczną, jakiego rodzaju? Wybór jest ogromny. Oczywiście priorytetem jest bezpieczeństwo. Naturalnie na placu zabaw nieuniknione są drobne wypadki: stłuczenia czy zadrapania – są nieodłącznym elementem zabawy. Aby jednak zminimalizować ryzyko poważnych urazów konieczny jest nie tylko dobór odpowiedniej nawierzchni. Trzeba podkreślić, że tylko prawidłowo zainstalowane i konserwowane nawierzchnie zmniejszają prawdopodobieństwo urazów, zwłaszcza niebezpiecznych urazów głowy. Do zamortyzowania upadku z wysokości można zastosować na przykład gumę, trawę, piasek, żwir, przy czym przy doborze odpowiedniej nawierzchni istotna jest wysokość urządzenia zabawowego. Tzw. strefy bezpieczeństwa, czyli powierzchnie zderzenia, które powinny być wyznaczone wokół każdego urządzenia zabawowego określa norma PN-EN 1176. Przykładowo, jeżeli na placu zabaw znajduje się wysoka zjeżdżalnia, to pod nią i dookoła niej powinna znajdować się grubsza lub szersza bezpieczna nawierzchnia.

Jako nawierzchnie placów zabaw bardzo często wykorzystuje się płyty gumowe, które przede wszystkim zapewniają ochronę przed skutkami upadków. Ponadto kolorowe nawierzchnie są estetyczne, spełniają wszystkie obowiązujące normy, amortyzują upadki oraz – co istotne – przepuszczają wodę, co pozwala na łatwe odprowadzenie jej nadmiaru, np. po ulewnych deszczach.Nawierzchnia syntetyczna to dobre podłoże dla różnych urządzeń zabawowych, a jej odpowiednio dobrana kolorystyka i struktura pomoże stymulować ciekawość i zmysł wzroku u dzieci. W tej grupie najbardziej oczywiste wybory to płytki i maty gumowe oraz sztuczna trawa. Ta ostatnia ma swoje zalety: przez cały rok jest zielona (niskie koszty utrzymania: nie trzeba jej kosić, podlewać, nawozić, nie pojawia się problem jej zachwaszczenia czy mchu), zachowuje przez długi czas elastyczność (jest odporna na intensywne użytkowanie, łatwa do utrzymania w czystości: brak błota), w zależności od grubości podkładu amortyzuje upadek nawet z dużej wysokości.

Eksperci z Centrum Kontroli Placów Zabaw przypominają:

  • Właściciele publicznych placów zabaw, czyli m.in. także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (dotyczy to także tzw. zamkniętych osiedli), powinni nabywać wyłącznie urządzenia zgodne z normą PN-EN 1176 (zgodność potwierdzona Certyfikatem lub Deklaracją Zgodności).
  • Natomiast sprzęt, który ma Deklarację Zgodności lub Certyfikat na normę PN-EN 71-8 lub oznaczony jest znakiem CE nadaje się wyłącznie do użytku prywatnego, domowego, czyli do przydomowych, prywatnych ogródków i nie powinien być montowany w miejscach publicznych. Chodzi o zabawki aktywizujące, które przenoszą ciężar dziecka (np. huśtawki, zjeżdżalnie), dostępne najczęściej w supermarketach czy sklepach internetowych.

Jeśli wypadek na placu zabaw wydarzy się na tego typu urządzeniu, zarządca/właściciel może być pociągnięty do odpowiedzialności z powodu wyposażenia placu zabaw w sprzęt nienadający się do publicznego użytku.

Warto też podkreślić w tym miejscu, że zgodność z normami potwierdzona certyfikatami stanowi warunek konieczny, jeśli chcemy zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę polisy na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń na placach zabaw.

Nawierzchnie żwirowe bardzo często stosuje się na placach zabaw z możliwością huśtania, zjeżdżania i wspinania. Bazują na żwirze zaokrąglonym, płukanym z frakcją 2–8 mm o grubości 20 cm. Warto podkreślić niewypłukiwanie żwiru przez deszcz i samooczyszczanie.

Jeżeli plac zabaw będzie bazował na nawierzchni z piasku o frakcji 0,2–2 mm to ważne jest, aby był on płukany oraz nie zawierał elementów w postaci pyłu i iłów. Jako wady nawierzchni z piasku należy wymienić uleganie zabrudzeniom i łatwość jego roznoszenia.

Warto zaznaczyć, że najpopularniejsze nawierzchnie, tj. trawiaste, zapewniają ochronę przed upadkiem z wysokości do 1,5 m. Niestety wadą tego naturalnego podłoża jest możliwość wydeptania wraz z dłuższą eksploatacją, zwłaszcza jeśli trawnik będzie zasiany pod huśtawkami lub na boisku. Z podłoża trawiastego gorzej się korzysta po opadach, wymagają one też wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Nawierzchnie asfaltowe lub kostkę brukową stosuje się w miejscach o większym nasileniu ruchu oraz jeżeli wymagane w danym miejscu są gładkie powierzchnie, np. boisko do gry w koszykówkę, badmintona oraz do jazdy na deskorolkach, rolkach i wrotkach itp. Zdaniem specjalistów lepiej jest unikać placów zabaw pokrytych asfaltem lub betonem, bo takie nawierzchnie nie amortyzują uderzeń podczas upadku.

Zmiana w dobrym kierunku

To, jak się zmieniły polskie place zabaw w ciągu ostatnich dwóch dekad to niewątpliwie dobra zmiana. Smutne, puste podwórka – nierzadko tylko z trzepakiem – zmieniły się w kolorowe przestrzenie, pozwalające w ciekawy sposób bawić się dzieciom i przez zabawę stymulować ich rozwój.

Estetyka tych terenów to jedno, tę zmianę widać gołym okiem. Na plus zmieniła się także dbałość o bezpieczeństwo. Mniej mówi się o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem bawiących się dzieci, więcej o tym, jak przewidzieć te zdarzenia i im zapobiegać.

Specjaliści prognozują, że rozwój wyposażenia palców zabaw będzie podążał w kierunku zabaw o charakterze intelektualnym. Coraz częściej na placach zabaw wykorzystywane są urządzenia do zabawy logicznej, aktywizujące nie tylko ruchowo, np. tamy z wodą, dźwigi do piasku itp. Najnowsze trendy w lokalizowaniu placów zabaw wykorzystują naturalne ukształtowanie rzeźby terenu, oferując różnorakie tarasy, kryjówki. Warto w tym miejscu wspomnieć także o powstających placach zabaw dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością.

Dzieci mają swoje place zabaw. A dorośli? W tym zakresie także oferta znacznie się poszerzyła: do dyspozycji są liczne siłownie zewnętrzne realizowane zazwyczaj w ramach projektów budżetu partycypacyjnego, stoły do gry w zewnętrznego ping-ponga, boule, pełnowymiarowe boiska z bezpieczną nawierzchnią do gry w piłę, a także skateparki.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16909|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10524|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10093|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl