CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Plac zabaw na osiedlu

Agnieszka  Górska  |  Administrator 3/2019  |  09.05.2019
Artykuł przypomina o obowiązkowych kontrolach stanu technicznego wyposażenia placu zabaw, jakie normy powinny spełniać sprzęty tam ustawione oraz z jakich materiałów powinny być wykonane by zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowników.
Artykuł przypomina o obowiązkowych kontrolach stanu technicznego wyposażenia placu zabaw, jakie normy powinny spełniać sprzęty tam ustawione oraz z jakich materiałów powinny być wykonane by zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowników.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment i „ostatni dzwonek”, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze „przed sezonem”, najważniejsze bowiem jest bezpieczeństwo na placu zabaw. Tylko wtedy dobra zabawa gwarantowana!

Ciąg dalszy artykułu...

Na dobrze urządzonych placach zabaw osiedlowych spotykamy się z wydzieleniem oddzielnych stref dla dzieci w różnym wieku: najbliżej wejścia i ławek dla rodziców znajdziemy najczęściej strefę dla najmłodszych dzieci, w wieku żłobkowym i przedszkolnym – dla tej grupy wiekowej świetnie sprawdzą się niskie bujaki, sprężynowce, płytkie piaskownice. Powinny się tu znaleźć także małe, plastikowe zjeżdżalnie i niskie huśtawki z oparciem i blokadą ochraniającą przed wypadnięciem maluchów. Najchętniej kolorowe, wesołe, przyciągające oko kontrastowymi kolorami.

Zazwyczaj nieco głębiej, już bez bezpośredniego nadzoru rodziców, planuje się strefy swobodnej zabawy grupowej dla starszych dzieci (w wieku 9–13 lat). Dzieci przedszkolne będą już gotowe do korzystania z huśtawek dźwigniowych, domków zabaw i wyższych zjeżdżalni. Wybierając zjeżdżalnię pamiętajmy, że powinna być dopasowana stopniem nachylenia, długością i wysokością w najwyższym punkcie do wieku dziecka. Ślizg zjeżdżalni powinien być wykonany z bezpiecznego i nienagrzewającego się tworzywa sztucznego (tu warto pamiętać o postawieniu zjeżdżalni w zacienionym, nienagrzewającym się zakątku placu zabaw), umożliwiającego gładki ślizg. Najlepiej z zabudowaną barierką, bez ostrych, metalowych krawędzi. Ponadto poszczególne strefy zabawowe, zwłaszcza teren wokół huśtawek, drabinek i zjeżdżalni, powinien być zabezpieczony odpowiednią, bezpieczną nawierzchnią (o czym później).

Dla starszych dzieci frajdą może okazać się samodzielnie rozhuśtana huśtawka lub napędzana siłą własnych mięśni karuzela, mająca niewiele wspólnego z „dawnymi” karuzelami – bo sterowana ręcznie lub napędzana poprzez odepchnięcia nogą, jak na hulajnodze. Urozmaiceniem mogą okazać się drabinki i ściany wspinaczkowe, linarium, lub cały tor przeszkód. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oferują gotowe zestawy sprawnościowe na place zabaw.

Czytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa >>>

Ciekawe rozwiązanie stanowią zestawy tematyczne, których założeniem jest pobudzanie wyobraźni dzieci. Chodzi głównie o łodzie, zamki, pociągi, piaszczyste wyspy itp. Warto tu wspomnieć o nietypowych rozwiązaniach – instrumentach muzycznych czy gumowych figurach. Dla urozmaicenia przestrzeni można rozmieścić dodatkowo gumowe figury zwierząt, to nowość w ofercie producentów urządzeń zabawowych. Nie tylko dostarczają one dzieciom zabawy, ale również stanowią kolorowe urozmaicenie dla całego placu zabaw. Kolorowe figury np. pszczoły czy biedronki wykonane są z mocnej, bezpiecznej gumy, która jest jednocześnie i miękka i trwała, a zwierzaki mogą być zamontowane na różnych rodzajach nawierzchni, np. na trawie, na powierzchni gumowej lub na piasku.

NAPRAWA URZĄDZEŃ WE WŁASNYM ZAKRESIE

W przypadku napraw we własnym zakresie warto zajrzeć najpierw do warunków gwarancji producenta. Należy pamiętać, że samodzielna naprawa pociąga za sobą odpowiedzialność za jakość jej wykonania i bezpieczeństwo użytkowników.

I tu należy podkreślić rzecz najważniejszą: odpowiednie zamontowanie poszczególnych urządzeń zabawowych, a przede wszystkim – ich odpowiednie osadzenie w podłożu. Sposoby fundamentowania i lokowania w podłożu np. urządzeń wykonanych z drewna są szczegółowo omówione w obowiązujących normach.

Bezpieczna nawierzchnia

Zarówno podczas planowania, jak i modernizowania istniejącego placu zabaw staniemy przed wyborem odpowiedniej nawierzchni amortyzującej. Co wybrać: naturalną, sypką czy syntetyczną, jakiego rodzaju? Wybór jest ogromny. Oczywiście priorytetem jest bezpieczeństwo. Naturalnie na placu zabaw nieuniknione są drobne wypadki: stłuczenia czy zadrapania – są nieodłącznym elementem zabawy. Aby jednak zminimalizować ryzyko poważnych urazów konieczny jest nie tylko dobór odpowiedniej nawierzchni. Trzeba podkreślić, że tylko prawidłowo zainstalowane i konserwowane nawierzchnie zmniejszają prawdopodobieństwo urazów, zwłaszcza niebezpiecznych urazów głowy. Do zamortyzowania upadku z wysokości można zastosować na przykład gumę, trawę, piasek, żwir, przy czym przy doborze odpowiedniej nawierzchni istotna jest wysokość urządzenia zabawowego. Tzw. strefy bezpieczeństwa, czyli powierzchnie zderzenia, które powinny być wyznaczone wokół każdego urządzenia zabawowego określa norma PN-EN 1176. Przykładowo, jeżeli na placu zabaw znajduje się wysoka zjeżdżalnia, to pod nią i dookoła niej powinna znajdować się grubsza lub szersza bezpieczna nawierzchnia.

Jako nawierzchnie placów zabaw bardzo często wykorzystuje się płyty gumowe, które przede wszystkim zapewniają ochronę przed skutkami upadków. Ponadto kolorowe nawierzchnie są estetyczne, spełniają wszystkie obowiązujące normy, amortyzują upadki oraz – co istotne – przepuszczają wodę, co pozwala na łatwe odprowadzenie jej nadmiaru, np. po ulewnych deszczach.Nawierzchnia syntetyczna to dobre podłoże dla różnych urządzeń zabawowych, a jej odpowiednio dobrana kolorystyka i struktura pomoże stymulować ciekawość i zmysł wzroku u dzieci. W tej grupie najbardziej oczywiste wybory to płytki i maty gumowe oraz sztuczna trawa. Ta ostatnia ma swoje zalety: przez cały rok jest zielona (niskie koszty utrzymania: nie trzeba jej kosić, podlewać, nawozić, nie pojawia się problem jej zachwaszczenia czy mchu), zachowuje przez długi czas elastyczność (jest odporna na intensywne użytkowanie, łatwa do utrzymania w czystości: brak błota), w zależności od grubości podkładu amortyzuje upadek nawet z dużej wysokości.

Eksperci z Centrum Kontroli Placów Zabaw przypominają:

  • Właściciele publicznych placów zabaw, czyli m.in. także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (dotyczy to także tzw. zamkniętych osiedli), powinni nabywać wyłącznie urządzenia zgodne z normą PN-EN 1176 (zgodność potwierdzona Certyfikatem lub Deklaracją Zgodności).
  • Natomiast sprzęt, który ma Deklarację Zgodności lub Certyfikat na normę PN-EN 71-8 lub oznaczony jest znakiem CE nadaje się wyłącznie do użytku prywatnego, domowego, czyli do przydomowych, prywatnych ogródków i nie powinien być montowany w miejscach publicznych. Chodzi o zabawki aktywizujące, które przenoszą ciężar dziecka (np. huśtawki, zjeżdżalnie), dostępne najczęściej w supermarketach czy sklepach internetowych.

Jeśli wypadek na placu zabaw wydarzy się na tego typu urządzeniu, zarządca/właściciel może być pociągnięty do odpowiedzialności z powodu wyposażenia placu zabaw w sprzęt nienadający się do publicznego użytku.

Warto też podkreślić w tym miejscu, że zgodność z normami potwierdzona certyfikatami stanowi warunek konieczny, jeśli chcemy zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę polisy na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń na placach zabaw.

Nawierzchnie żwirowe bardzo często stosuje się na placach zabaw z możliwością huśtania, zjeżdżania i wspinania. Bazują na żwirze zaokrąglonym, płukanym z frakcją 2–8 mm o grubości 20 cm. Warto podkreślić niewypłukiwanie żwiru przez deszcz i samooczyszczanie.

Jeżeli plac zabaw będzie bazował na nawierzchni z piasku o frakcji 0,2–2 mm to ważne jest, aby był on płukany oraz nie zawierał elementów w postaci pyłu i iłów. Jako wady nawierzchni z piasku należy wymienić uleganie zabrudzeniom i łatwość jego roznoszenia.

Warto zaznaczyć, że najpopularniejsze nawierzchnie, tj. trawiaste, zapewniają ochronę przed upadkiem z wysokości do 1,5 m. Niestety wadą tego naturalnego podłoża jest możliwość wydeptania wraz z dłuższą eksploatacją, zwłaszcza jeśli trawnik będzie zasiany pod huśtawkami lub na boisku. Z podłoża trawiastego gorzej się korzysta po opadach, wymagają one też wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Nawierzchnie asfaltowe lub kostkę brukową stosuje się w miejscach o większym nasileniu ruchu oraz jeżeli wymagane w danym miejscu są gładkie powierzchnie, np. boisko do gry w koszykówkę, badmintona oraz do jazdy na deskorolkach, rolkach i wrotkach itp. Zdaniem specjalistów lepiej jest unikać placów zabaw pokrytych asfaltem lub betonem, bo takie nawierzchnie nie amortyzują uderzeń podczas upadku.

Zmiana w dobrym kierunku

To, jak się zmieniły polskie place zabaw w ciągu ostatnich dwóch dekad to niewątpliwie dobra zmiana. Smutne, puste podwórka – nierzadko tylko z trzepakiem – zmieniły się w kolorowe przestrzenie, pozwalające w ciekawy sposób bawić się dzieciom i przez zabawę stymulować ich rozwój.

Estetyka tych terenów to jedno, tę zmianę widać gołym okiem. Na plus zmieniła się także dbałość o bezpieczeństwo. Mniej mówi się o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem bawiących się dzieci, więcej o tym, jak przewidzieć te zdarzenia i im zapobiegać.

Specjaliści prognozują, że rozwój wyposażenia palców zabaw będzie podążał w kierunku zabaw o charakterze intelektualnym. Coraz częściej na placach zabaw wykorzystywane są urządzenia do zabawy logicznej, aktywizujące nie tylko ruchowo, np. tamy z wodą, dźwigi do piasku itp. Najnowsze trendy w lokalizowaniu placów zabaw wykorzystują naturalne ukształtowanie rzeźby terenu, oferując różnorakie tarasy, kryjówki. Warto w tym miejscu wspomnieć także o powstających placach zabaw dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością.

Dzieci mają swoje place zabaw. A dorośli? W tym zakresie także oferta znacznie się poszerzyła: do dyspozycji są liczne siłownie zewnętrzne realizowane zazwyczaj w ramach projektów budżetu partycypacyjnego, stoły do gry w zewnętrznego ping-ponga, boule, pełnowymiarowe boiska z bezpieczną nawierzchnią do gry w piłę, a także skateparki.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16501|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10173|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl