Artykuł sponsorowany

Grzejnik grzejnikowi nierówny

Grzejnik grzejnikowi nierówny
Grzejnik grzejnikowi nierówny
REGULUS®-system Wójcik s.j.

Dwie kluczowe cechy odróżniające grzejniki od siebie to: powierzchnia czynna oraz masa. Przy tej samej mocy grzewczej, powierzchnia czynna spirali elektrycznej liczona jest w milimetrach kwadratowych, a grzejnika podłogowego w metrach kwadratowych. Masa spirali elektrycznej to wielkości podawane w gramach, natomiast masa grzejnika podłogowego to nawet 300 kg/m²… Grzejnik elektryczny pracuje z maksymalną mocą niemal natychmiast, natomiast uruchomienie grzejnika podłogowego wymaga ogromnego wkładu energii i wielu godzin oczekiwania na efekt grzewczy. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje konieczną temperaturę jego pracy, z kolei masa grzejnika warunkuje czas dostępu do pożądanej ilości ciepła, możliwość sterowania procesem grzania z jego zastopowaniem włącznie, grzanie precyzyjne i maksymalnie efektywne.

Klasyfikacja grzejników

Obecnie funkcjonuje nieprawidłowy podział grzejników wodnych ściennych na trzy grupy: grzejniki płytowe (panelowe), grzejniki żeberkowe (żeliwne, aluminiowe) i grzejniki konwektorowe. Zasadniczym błędem jest mieszanie dwóch różnych cech: budowy grzejników z ich sposobem działania. Konwektory to grzejniki oddające ciepło przez konwekcję. W określeniu tym nie ma informacji o ich konstrukcji. Prawidłowa nazwa trzeciej grupy grzejników powinna brzmieć: grzejniki lamelkowe lub rurowo-lamelkowe. Konwektory to grzejniki, których układ grzejny (wymiennik wodny lub spirala elektryczna) umieszczony jest w ich wnętrzu i nie styka się z obudową. Ich powierzchnia zewnętrzna jest chłodna, bo nie występuje oddawanie ciepła w drodze promieniowania. Dowiedz się więcej >>

Grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system mają układ wodny zbudowany z miedzianych rurek, a układ oddawania ciepła z aluminiowych lamelek. Często błędnie nazywane są „konwektorami”, a są przecież grzejnikami wodnymi o mieszanym sposobie oddawania ciepła: w drodze konwekcji i promieniowania, czyli identycznym jaki cechuje grzejniki panelowe. Mała masa całkowita oznacza małą bezwładność cieplną dlatego Regulusy są znacznie dynamiczniejsze i lepiej sterowalne od innych grzejników wodnych. Ich powierzchnia czołowa, promieniująca ciepłem na pomieszczenie, jest mocno pofalowana, a przez to znacznie większa niż powierzchnia niemal płaskich grzejników płytowych i żeberek.

Biorąc pod uwagę współczesne technologie i standardy obowiązujące w budownictwie, powielane przez lata opinie o niekorzystnym rozkładzie temperatur przy ogrzewaniu grzejnikami są całkowicie nieaktualne. W ciepłym domu, z grzejniki REGULUS®-system oraz z instalacją c.o. opartą na niskotemperaturowym czynniku grzewczym, różnica temperatur między posadzką a sufitem jest minimalna i wynosi ułamki stopnia Celsjusza. Należy podkreślić, że w ciepłym domu temperatura wnętrz jest stabilna, a grzejniki grzeją tylko chwilami. Czytaj więcej na temat REGULUS®-SYSTEM >>                                                                                                                      

Ekonomiczne i optymalne ogrzewanie

Bezwładność cieplna ma fundamentalne znaczenie dla dynamiki grzania, dla precyzyjnej, gwarantującej komfort cieplny dystrybucji wytworzonego ciepła, dla możliwości realizacji różnych strategii grzania, czyli indywidualnego wyboru czasu i długości grzania, jak również przerw w ogrzewaniu. Jak porównać efektywność grzewczą grzejników ściennych i podłogowych? 1 m² powierzchni każdego grzejnika przy dT wynoszącej 1ºC posiada moc grzewczą około 10W. Oznacza to, że w przybliżeniu taką samą moc grzewczą posiada 5 m² grzejącej posadzki z dT 1ºC jak 1 m² grzejnika REGULUS®-system z dT 5ºC.                                  

Przy coraz mniejszych potrzebach grzewczych współczesnych domów, dystrybuowanie niezbędnej mocy grzewczej z niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, poprzez grzejniki ścienne takie jak Regulusy, czyli grzejniki o relatywnie większej od innych powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem, nie sprawia żadnej trudności. Coraz mniejsze potrzeby grzewcze oznaczają potrzebę posiadania coraz mniejszych grzejników. Grzejniki mogą być umieszczone w pomieszczeniu w dowolnym miejscu.

Jeśli zarówno produkcja ciepła, jak i jego ewentualne magazynowanie, a ponadto jego dystrybucja przez grzejniki, odbywać się będą w sposób optymalny, wówczas możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy cel jakim jest maksymalne poszanowanie energii. Optymalnie grzejąc, osiągniemy maksymalny komfort cieplny za najniższą cenę. I o to chodzi!

 Regulus

REGULUS®-system Wójcik s.j.

ul. Grażyńskiego 51

43-300 Bielsko-Biała

www.regulus.com.pl

 

[REGULUS®-system Wójcik s.j.,grzejniki regulus,grzejniki c.o.,Grzejniki REGULUS®-SYSTEM,klasyfikacja grzejników]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10402|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl