CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie podatnikiem i poborcą podatkowym?

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 3/2019  |  10.04.2019
Wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym
Wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym
Fot. pixabay.com

Szanowna Redakcjo, nasze środowisko z zadowoleniem przyjęło wiadomość, iż projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z sierpnia 2018 roku (w wykazie prac RCL pod nr UD332) ma ulec znacznej modyfikacji.

Z zadowoleniem, bo proponowane zmiany w przepisach regulują także zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, a więc zagadnieniem dotyczącym właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych, w których zamieszkuje ponad 10 mln osób. Wobec tego nie powinien budzić wątpliwości fakt, że cytowana na wstępie ustawa (i każda jej nowelizacja) będzie istotna dla każdej spółdzielni mieszkaniowej, będącej zarówno zarządcą budownictwa wielorodzinnego stanowiącego jej własność lub współwłasność, jak i będącej zarządcą zasobów mieszkaniowych.

Niestety, mimo zapowiedzi zmian w projekcie ustawy, czyli przed wniesieniem pod obrady Sejmu, spółdzielnie mieszkaniowe najprawdopodobniej pozostaną w objęciach obecnych przepisów prawa, jakże dziwnie traktujących tego rodzaju podmioty. Gwoli przypomnienia, jako podmioty zaistniałe w takiej formule prawnej już pod koniec XIX wieku na dzisiejszych terenach naszego kraju. Otóż niestety wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym, zbierającym w imieniu gminy opłaty za gospodarowanie odpadami, ustalone przez radę gminy/ radę miasta. Nic bowiem nie zapowiada, by miało dojść do zmiany przepisów komentowanej ustawy, w tym przypadku przepisów art. 2 ust. 3 oraz art. 6q.

Czytaj też: Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej >>>

Warto zatem Czytelnikom przypomnieć, że obecny stan prawny powoduje przypisywanie wszystkim mieszkańcom – tak spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych – kar nakładanych przez organ gminny, w przypadku niewłaściwego postępowania pojedynczych osób. Ponadto nałożony na spółdzielnię obowiązek wnoszenia opłat do gminy (za gospodarowanie odpadami) oznacza, że pomimo braku środków wskutek niewniesienia opłat przez wszystkich mieszkańców (na przykład tzw. zaległości czynszowe nie tylko osób oczekujących na eksmisję) spółdzielnia jest zmuszona wnieść opłatę w pełnej wysokości. Wobec tego należy uznać za niewłaściwe pozostawienie stanu prawnego powodującego kontynuację przypisania tak spółdzielniom mieszkaniowym, jak i innym podmiotom zarządzającym budynkami wielolokalowymi, roli poborcy opłat od osób fizycznych i prawnych (na pokrycie kosztów usuwania odpadów komunalnych), a jednocześnie nadal pozbawienia ich uprawnień do zaznajamiania się z kalkulacją finansowanych przez nich kosztów.

Pozostaje więc przykra konstatacja, iż utrzymywanie obowiązku poborcy podatkowego podmiotom zarządzającym budownictwem wielorodzinnym (bez wynagrodzenia za te czynności) dla przypadków wyżej opisanych oznacza sankcjonowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej w tym budownictwie. A to przecież stoi w sprzeczności z przepisem art. 42 Konstytucji RP, stanowiącym wprost i jednoznacznie, iż odpowiedzialności podlega wyłącznie sprawca czynu.

Inny problem, którego zniweczenia nie zapowiadają prace nad nowelizacją projektu ustawy, to wynikająca m.in. z art. 2 ust. 3 ustawy odpowiedzialność podmiotów zarządzających budownictwem wielorodzinnym za treść oświadczeń użytkowników poszczególnych lokali, która to treść stanowi podstawę wymiaru opłat przez gminę. Uściślając to zagadnienie zwracam uwagę, że obecnie obowiązujący i utrzymany nowelizacją przepis art. 6m ust. 2, w nawiązaniu do art. 2 ust. 3a ustawy – nakłada na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek zgłaszania zmian w formie nowych deklaracji, mających wpływ na wymiar opłat za usuwanie odpadów komunalnych. Jednocześnie – tak dotychczasowe przepisy, jak i nowelizacja przedmiotowej ustawy – nie dają uprawnień, a więc i możliwości jakiejkolwiek weryfikacji oświadczeń użytkowników lokali spółdzielni mieszkaniowych.

Natomiast pozostaje tylko wyrazić duży niepokój wobec braku należytej edukacji w środkach masowego przekazu na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wobec tego należy podkreślić, że nowe zasady segregowania odpadów komunalnych z podziałem na frakcje: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady ulegając biodegradacji, popiół oraz pozostałości po segregacji powodują bardzo poważne wyzwania dla podmiotów zarządzających budownictwem wielolokalowym. Przede wszystkim zachodzi konieczność dostosowania altan i innych obiektów przeznaczonych do gromadzenia odpadów poprzez ich powiększenie lub zastąpienie nowymi. Zrozumiałe, iż wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców. A najbardziej dolegliwym jest fakt nierzadkiego braku możliwości (nie tylko w przypadku budynków wielolokalowych w zwartej zabudowie miejskiej) urządzenia dodatkowych miejsc na gromadzenie segregowanych odpadów komunalnych wobec zwiększenia ilości frakcji tych odpadów, na co z niepokojem chciałbym zwrócić uwagę Czytelników.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[spółdzielnie mieszkaniowe, opłaty, podatki, nowelizacja ustawy, listy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16490|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10160|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl