CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie podatnikiem i poborcą podatkowym?

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 3/2019  |  10.04.2019
Wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym
Wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym
Fot. pixabay.com

Szanowna Redakcjo, nasze środowisko z zadowoleniem przyjęło wiadomość, iż projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z sierpnia 2018 roku (w wykazie prac RCL pod nr UD332) ma ulec znacznej modyfikacji.

Z zadowoleniem, bo proponowane zmiany w przepisach regulują także zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, a więc zagadnieniem dotyczącym właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych, w których zamieszkuje ponad 10 mln osób. Wobec tego nie powinien budzić wątpliwości fakt, że cytowana na wstępie ustawa (i każda jej nowelizacja) będzie istotna dla każdej spółdzielni mieszkaniowej, będącej zarówno zarządcą budownictwa wielorodzinnego stanowiącego jej własność lub współwłasność, jak i będącej zarządcą zasobów mieszkaniowych.

Niestety, mimo zapowiedzi zmian w projekcie ustawy, czyli przed wniesieniem pod obrady Sejmu, spółdzielnie mieszkaniowe najprawdopodobniej pozostaną w objęciach obecnych przepisów prawa, jakże dziwnie traktujących tego rodzaju podmioty. Gwoli przypomnienia, jako podmioty zaistniałe w takiej formule prawnej już pod koniec XIX wieku na dzisiejszych terenach naszego kraju. Otóż niestety wszystko wskazuje na to, że spółdzielnia mieszkaniowa pozostanie nadal zarówno podatnikiem, jak i poborcą podatkowym, zbierającym w imieniu gminy opłaty za gospodarowanie odpadami, ustalone przez radę gminy/ radę miasta. Nic bowiem nie zapowiada, by miało dojść do zmiany przepisów komentowanej ustawy, w tym przypadku przepisów art. 2 ust. 3 oraz art. 6q.

Czytaj też: Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej >>>

Warto zatem Czytelnikom przypomnieć, że obecny stan prawny powoduje przypisywanie wszystkim mieszkańcom – tak spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych – kar nakładanych przez organ gminny, w przypadku niewłaściwego postępowania pojedynczych osób. Ponadto nałożony na spółdzielnię obowiązek wnoszenia opłat do gminy (za gospodarowanie odpadami) oznacza, że pomimo braku środków wskutek niewniesienia opłat przez wszystkich mieszkańców (na przykład tzw. zaległości czynszowe nie tylko osób oczekujących na eksmisję) spółdzielnia jest zmuszona wnieść opłatę w pełnej wysokości. Wobec tego należy uznać za niewłaściwe pozostawienie stanu prawnego powodującego kontynuację przypisania tak spółdzielniom mieszkaniowym, jak i innym podmiotom zarządzającym budynkami wielolokalowymi, roli poborcy opłat od osób fizycznych i prawnych (na pokrycie kosztów usuwania odpadów komunalnych), a jednocześnie nadal pozbawienia ich uprawnień do zaznajamiania się z kalkulacją finansowanych przez nich kosztów.

Pozostaje więc przykra konstatacja, iż utrzymywanie obowiązku poborcy podatkowego podmiotom zarządzającym budownictwem wielorodzinnym (bez wynagrodzenia za te czynności) dla przypadków wyżej opisanych oznacza sankcjonowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej w tym budownictwie. A to przecież stoi w sprzeczności z przepisem art. 42 Konstytucji RP, stanowiącym wprost i jednoznacznie, iż odpowiedzialności podlega wyłącznie sprawca czynu.

Inny problem, którego zniweczenia nie zapowiadają prace nad nowelizacją projektu ustawy, to wynikająca m.in. z art. 2 ust. 3 ustawy odpowiedzialność podmiotów zarządzających budownictwem wielorodzinnym za treść oświadczeń użytkowników poszczególnych lokali, która to treść stanowi podstawę wymiaru opłat przez gminę. Uściślając to zagadnienie zwracam uwagę, że obecnie obowiązujący i utrzymany nowelizacją przepis art. 6m ust. 2, w nawiązaniu do art. 2 ust. 3a ustawy – nakłada na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek zgłaszania zmian w formie nowych deklaracji, mających wpływ na wymiar opłat za usuwanie odpadów komunalnych. Jednocześnie – tak dotychczasowe przepisy, jak i nowelizacja przedmiotowej ustawy – nie dają uprawnień, a więc i możliwości jakiejkolwiek weryfikacji oświadczeń użytkowników lokali spółdzielni mieszkaniowych.

Natomiast pozostaje tylko wyrazić duży niepokój wobec braku należytej edukacji w środkach masowego przekazu na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wobec tego należy podkreślić, że nowe zasady segregowania odpadów komunalnych z podziałem na frakcje: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady ulegając biodegradacji, popiół oraz pozostałości po segregacji powodują bardzo poważne wyzwania dla podmiotów zarządzających budownictwem wielolokalowym. Przede wszystkim zachodzi konieczność dostosowania altan i innych obiektów przeznaczonych do gromadzenia odpadów poprzez ich powiększenie lub zastąpienie nowymi. Zrozumiałe, iż wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców. A najbardziej dolegliwym jest fakt nierzadkiego braku możliwości (nie tylko w przypadku budynków wielolokalowych w zwartej zabudowie miejskiej) urządzenia dodatkowych miejsc na gromadzenie segregowanych odpadów komunalnych wobec zwiększenia ilości frakcji tych odpadów, na co z niepokojem chciałbym zwrócić uwagę Czytelników.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[spółdzielnie mieszkaniowe, opłaty, podatki, nowelizacja ustawy, listy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16730|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl