Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili dokładnie sprawdzić, ile milionów mkw. przez ostatnie lata ukończyli krajowi inwestorzy.
Może Cię zainteresuje: Jak demografia wpłynie na mieszkaniówkę?
Metraż nowych mieszkań rośnie wolniej niż ich liczba
Analizie poddano łączną powierzchnię mieszkań oddaną do użytku w lata 2004-2018. W 2018 łączny metraż oscylował na poziomie 16,71 mln metrów kwadratowych. Przez cały analizowany okres (2004-2018) GUS tylko raz odnotował większą wartość. Mowa o wyniku z 2008, wynoszącym 17,19 mln mkw. Wynikało to z stąd, że wielu deweloperów kończyło mieszkania rozpoczęte na początku boomu hipotecznego. Takie lokale były relatywnie duże, ponieważ banki liberalnie oceniały zdolność kredytową i kusiły niskim oprocentowaniem kredytów frankowych.
Dane GUS wskazują, że w 2018 łączna powierzchnia wszystkich mieszkań ukończonych przez polskich inwestorów wzrosła o 1,0% w stosunku do roku wcześniejszego. Bardziej zwiększyła się całkowita liczba ukończonych mieszkań (lokali i domów). Od stycznia do grudnia 2018 r. oddano do użytku o 3,8% więcej mieszkań niż w 2017. Taka rozbieżność poziomu rocznych zmian (+1,0% vs +3,8%) sugeruje spadek przeciętnej powierzchni mieszkania ukończonego przez wszystkich inwestorów.
Może Ci się spodobać: Abolicja w sprawie samowoli budowlanej
Maleją zarówno prywatne domy, jak i lokale deweloperskie
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak bardzo rozbieżność pomiędzy wzrostem liczby i łącznej powierzchni mieszkań ukończonych w 2018 wpłynęła na przeciętny metraż takich lokali oraz domów. Okazuje się, że spadek przeciętnej powierzchni wszystkich ukończonych mieszkań wyniósł 2,5 mkw. (z 92,7 mkw. w 2017 do 90,2 mkw. w 2018).
Poniższa tabela prezentuje również „GUS-owskie” dane o średniej powierzchni mieszkań w poprzednich latach (2004-2016). Warto zwrócić uwagę, że najwyższy wynik (aż 107,5 mkw.) notowano w 2004. Średni metraż obliczony dla 2018 okazał się najmniejszy w całym analizowanym okresie. Trzeba również dodać, że w latach 2014-2018 spadki średniej powierzchni wszystkich ukończonych mieszkań były ciągłe. Największa ujemna zmiana (-5,3%) miała miejsce w 2016.
Przyczyny długookresowych spadków średniej powierzchni mieszkań oddawanych do użytku przez polskich inwestorów na są dość złożone. Podstawowym czynnikiem wydaje się malejącą wielkość gospodarstw domowych połączona ze wzrostem liczby singli w młodym i średnim wieku. W relacji do poprzedniego boomu hipotecznego (2005-2008), znaczenie może mieć mniej liberalna polityka kredytowa banków. Jeżeli chodzi o ostatnie lata, to warto zwrócić uwagę na aktywizację deweloperów (statystycznie budujących mniejsze mieszkania niż prywatni inwestorzy) i szybki wzrost cen lokali oraz kosztów budowy domów.
Statystyki GUS-u wskazują, że średnia powierzchnia nowych mieszkań spada zarówno w przypadku indywidualnych inwestorów (budujących domy na własny użytek), jak i deweloperów. W 2018 przeciętny ukończony dom liczył sobie 144,2 mkw. i był o 0,6% mniejszy niż rok wcześniej. Analogiczny spadek średniej powierzchni nowych mieszkań deweloperskich wyniósł 0,8%. Takie lokale i domy przeznaczone na sprzedaż, w 2018 średnio liczyły sobie 60,7 mkw. Ten wynik był zawyżany przez nowe domy, które są znacznie większe od lokali i stanowią około 4% oferty deweloperów.
Źródło: RynekPierwotny.pl
[mieszkaniówka, rynek mieszkaniowy, metraż mieszkania, powierzchnia mieszkania, liczba mieszkań, GUS, inwestor, deweloper]