CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Inwestycyjny potencjał wynajmu krótkoterminowego

 Redakcja  |  07.05.2019
Apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem
Apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem
fot. Pixabay

Nieruchomości, w których możliwy jest turystyczny, krótkoterminowy najem, stały się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo atrakcyjną formą lokowania kapitału. Dotyczy to mieszkań zlokalizowanych w kurortach lub centrach dużych miast. Do upowszechnienia się tej formy komercjalizacji nieruchomości przyczyniły się m.in. portale rezerwacyjne typu Booking.com czy Airbnb, które dzięki globalnemu zasięgowi oraz umożliwieniu gościom natychmiastowej i bezpiecznej rezerwacji online, wyznaczyły nowe kierunki rozwoju rynku turystycznego poza tradycyjnymi hotelami czy pensjonatami. Coraz częściej z takiej formy noclegów korzystają również podróżujący biznesowo – menedżerowie średniego i wyższego szczebla, zmęczeni częstymi pobytami w hotelach, szukają wyciszenia w przytulnych apartamentach mieszkalnych, oferujących wysoki standard w „udomowionych”, przyjaznych warunkach.

Patrząc na powyższe z perspektywy inwestora, łatwo zauważyć, że apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem. Inwestycja w apartament przeznaczony do wynajmu wakacyjnego – o ile zarządzanie swoją nieruchomością powierzy się profesjonalnym podmiotom wyspecjalizowanym w najmie krótkoterminowym – jest też dużo bardziej bezpieczna i zupełnie bezproblemowa.

Może Cię zainteresuje: Najem krótkoterminowy w świetle prawa budowlanego

Właściciel nie jest obciążony bieżącymi działaniami operacyjnymi związanymi z wynajmem. Unika zagrożeń związanych ze stosunkiem najmu długoterminowego – jego lokal jest na bieżąco sprzątany i doglądany, co pozwala kontrolować jego stan techniczny i zmniejsza koszt amortyzacji. Nie jest związany trudną do wypowiedzenia umową najmu długoterminowego, chroniącą przede wszystkim prawa lokatora – nawet nieuczciwego. Ponadto, inwestor może sam skorzystać z pobytu w swoim lokalu, co w przypadku apartamentów zlokalizowanych w kurortach daje możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym – lokal zarabia oraz umożliwia spędzenie urlopu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Czy najem krótkoterminowy się opłaca?

O korzyściach z takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej inwestorów, którzy doceniają najnowszy na rynku model biznesowy. Szukają oni ciekawych nieruchomości, dzięki którym będą zarabiać, nie angażując swojego czasu i energii w obsługę inwestycji. Popyt na mieszkania nie maleje, a po ubiegłorocznych wzrostach, możemy spodziewać się co najwyżej lekkiej korekty cen – rynek stabilizuje się, ale nadal na wysokim poziomie. Już dziś co czwarte mieszkanie w Polsce jest kupowane na wynajem, zaś największym, nieustającym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości wakacyjne.

Sezon wakacyjny nad Bałtykiem i w polskich górach systematycznie się wydłuża – Polacy podróżują już nie tylko w szczycie sezonu urlopowego czy w trakcie wakacji i ferii szkolnych. Spędzanie urlopów i przedłużonych weekendów w polskich kurortach stało się modne, zaś ich specyfika i koloryt cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Konkurencyjne ceny dla turystów z zagranicy czynią z nadbałtyckich kurortów cel podróży Niemców i Skandynawów, a polskie góry są coraz bardziej popularne wśród zamożnych turystów zza wschodniej granicy. Firmy zarządzające najmem krótkoterminowym potrafią wykorzystać ten trend, maksymalizując obłożenia lokali również poza „tradycyjnym” sezonem – dane rynkowe pokazują, że średnia rentowność najmu netto w największych miastach Polski to 5,5%, zaś dla apartamentów wakacyjnych wynosi 7%.

Może Ci się spodoba: Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

Szczególnie wysoką rentownością cechują się miejscowości nadmorskie. Tu powstają inwestycje realizowane przez deweloperów z przeznaczeniem na wynajem wakacyjny. Zawiązywane w nich wspólnoty mieszkaniowe nie będą ograniczać najmu krótkoterminowego, a wręcz przeciwnie – w stricte inwestycyjnych budynkach administrowanie nieruchomością odbywa się we współpracy z operatorem najmu, a efekt synergii w tej dziedzinie pozwala na optymalizację procesów i kosztów dla właściciela apartamentu. Ponadto, stawka VAT 23%, z którą coraz częściej sprzedawane są lokale nad morzem, z punktu widzenia inwestora-przedsiębiorcy, czyni cenę zakupu bardziej atrakcyjną.

Duży może więcej

Na każdym etapie inwestowania w nieruchomości przeznaczone na wynajem krótkoterminowy warto współpracować z profesjonalistami, którzy pomogą wybrać apartament w rekomendowanej lokalizacji i długofalowo nim zarządzać. Na rynku widać już wyraźną specjalizację zespołów, które zajmują się takimi procesami – zakres obowiązków, za jakie odpowiedzialność bierze na siebie podmiot zarządzający jest zbyt szeroki, aby mógł być w pełni realizowany przez jedną osobę.

Specjalizacji w tej branży nie sposób uniknąć – efektywna jest tylko profesjonalna usługa, a ta wymaga delegacji zadań i pracy całego zespołu i struktury. Ktoś inny dba o kontakt i relacje z gośćmi, a marketing i promocja ofert to już zadanie działu o wysokich kompetencjach w zakresie realizacji strategii online. Inwestor jednoosobowo nie jest w stanie być równie skuteczny, co profesjonalny operator. Poza wszystkim płynną obsługę większej liczby nieruchomości zapewniają wyłącznie dedykowane narzędzia technologiczne, dostępne i opłacalne tylko dla wyspecjalizowanych podmiotów.

Dopiero efektywność pracy całego zespołu gwarantuje skuteczność działań w zakresie sprzedaży, w konsekwencji optymalizację czasu pracy, kosztów oraz innych składowych procesu. Współpraca z operatorem to dla inwestora korzyści w każdym aspekcie – zaoszczędza czas, maksymalizuje zyski i zapewnia sobie bezpieczeństwo. Pozwala też na zbudowanie portfela nieruchomości i obsługę wielu z nich równocześnie oraz równie efektywnie.

Jakie inne możliwości?

Alternatywą dla mieszkań zorientowanych na wynajem długoterminowy i lokali przeznaczonych do krótkoterminowego wynajmu turystycznego mogą być lokale komercyjne – biurowce, magazyny czy lokale handlowe. W tym przypadku inwestor musi prowadzić działalność gospodarczą. Inne – bardziej skomplikowane – są reguły rządzące tym rynkiem. Co najważniejsze, dla początkującego inwestora barierą może być koszt takiej nieruchomości, który może być kilkukrotnie wyższy od inwestycji w mieszkanie. Dużo łatwiej jest kupić apartament wakacyjny, którego cena jest bardziej przystępna i zdecydowanie łatwiej jest go korzystnie zbyć.

Czy „romans nieruchomości z turystyką” się opłaca?

Zdecydowanie TAK! Dotychczas taka forma inwestowania dostępna była tylko dla największych graczy – sieci hotelowych czy funduszy inwestycyjnych. Rosnący popyt na usługi turystyczne w polskich kurortach oraz sytuacja na rynku finansowym, mobilizująca indywidualnych inwestorów do lokowania oszczędności i nadwyżek w nieruchomości, postawiły przed deweloperami nowe zadanie – dostarczenia gotowego produktu inwestycyjnego, jakim jest wykończony „pod klucz”, często umeblowany, na życzenie kompletnie wyposażony lokal, który od momentu przekazania właścicielowi, zaczyna dla niego zarabiać.

Widząc te potrzeby, deweloperzy już na etapie planowania i sprzedaży inwestycji posiłkują się sprawdzonym operatorem najmu krótkoterminowego. Łącząc to z umacniającym się trendem atrakcyjniejszego i korzystniejszego cenowo w stosunku do tradycyjnego pokoju hotelowego krótkoterminowego wynajmu apartamentów wakacyjnych, możemy pokusić się o stwierdzenie, że operatorzy są niezbędną częścią rynku nieruchomości inwestycyjnych i nieodzownym składnikiem procesu.

Źródło: Lloyd Group / Autor: Klaudia Sapała

[najem krótkoterminowy, inwestycja, inwestor, wynajem mieszkania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11287|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl