CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Inwestycyjny potencjał wynajmu krótkoterminowego

 Redakcja  |  07.05.2019
Apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem
Apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem
fot. Pixabay

Nieruchomości, w których możliwy jest turystyczny, krótkoterminowy najem, stały się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo atrakcyjną formą lokowania kapitału. Dotyczy to mieszkań zlokalizowanych w kurortach lub centrach dużych miast. Do upowszechnienia się tej formy komercjalizacji nieruchomości przyczyniły się m.in. portale rezerwacyjne typu Booking.com czy Airbnb, które dzięki globalnemu zasięgowi oraz umożliwieniu gościom natychmiastowej i bezpiecznej rezerwacji online, wyznaczyły nowe kierunki rozwoju rynku turystycznego poza tradycyjnymi hotelami czy pensjonatami. Coraz częściej z takiej formy noclegów korzystają również podróżujący biznesowo – menedżerowie średniego i wyższego szczebla, zmęczeni częstymi pobytami w hotelach, szukają wyciszenia w przytulnych apartamentach mieszkalnych, oferujących wysoki standard w „udomowionych”, przyjaznych warunkach.

Patrząc na powyższe z perspektywy inwestora, łatwo zauważyć, że apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy stają się bardziej dochodowe niż lokale zorientowane na tradycyjny, długoterminowy wynajem. Inwestycja w apartament przeznaczony do wynajmu wakacyjnego – o ile zarządzanie swoją nieruchomością powierzy się profesjonalnym podmiotom wyspecjalizowanym w najmie krótkoterminowym – jest też dużo bardziej bezpieczna i zupełnie bezproblemowa.

Może Cię zainteresuje: Najem krótkoterminowy w świetle prawa budowlanego

Właściciel nie jest obciążony bieżącymi działaniami operacyjnymi związanymi z wynajmem. Unika zagrożeń związanych ze stosunkiem najmu długoterminowego – jego lokal jest na bieżąco sprzątany i doglądany, co pozwala kontrolować jego stan techniczny i zmniejsza koszt amortyzacji. Nie jest związany trudną do wypowiedzenia umową najmu długoterminowego, chroniącą przede wszystkim prawa lokatora – nawet nieuczciwego. Ponadto, inwestor może sam skorzystać z pobytu w swoim lokalu, co w przypadku apartamentów zlokalizowanych w kurortach daje możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym – lokal zarabia oraz umożliwia spędzenie urlopu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Czy najem krótkoterminowy się opłaca?

O korzyściach z takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej inwestorów, którzy doceniają najnowszy na rynku model biznesowy. Szukają oni ciekawych nieruchomości, dzięki którym będą zarabiać, nie angażując swojego czasu i energii w obsługę inwestycji. Popyt na mieszkania nie maleje, a po ubiegłorocznych wzrostach, możemy spodziewać się co najwyżej lekkiej korekty cen – rynek stabilizuje się, ale nadal na wysokim poziomie. Już dziś co czwarte mieszkanie w Polsce jest kupowane na wynajem, zaś największym, nieustającym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości wakacyjne.

Sezon wakacyjny nad Bałtykiem i w polskich górach systematycznie się wydłuża – Polacy podróżują już nie tylko w szczycie sezonu urlopowego czy w trakcie wakacji i ferii szkolnych. Spędzanie urlopów i przedłużonych weekendów w polskich kurortach stało się modne, zaś ich specyfika i koloryt cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Konkurencyjne ceny dla turystów z zagranicy czynią z nadbałtyckich kurortów cel podróży Niemców i Skandynawów, a polskie góry są coraz bardziej popularne wśród zamożnych turystów zza wschodniej granicy. Firmy zarządzające najmem krótkoterminowym potrafią wykorzystać ten trend, maksymalizując obłożenia lokali również poza „tradycyjnym” sezonem – dane rynkowe pokazują, że średnia rentowność najmu netto w największych miastach Polski to 5,5%, zaś dla apartamentów wakacyjnych wynosi 7%.

Może Ci się spodoba: Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

Szczególnie wysoką rentownością cechują się miejscowości nadmorskie. Tu powstają inwestycje realizowane przez deweloperów z przeznaczeniem na wynajem wakacyjny. Zawiązywane w nich wspólnoty mieszkaniowe nie będą ograniczać najmu krótkoterminowego, a wręcz przeciwnie – w stricte inwestycyjnych budynkach administrowanie nieruchomością odbywa się we współpracy z operatorem najmu, a efekt synergii w tej dziedzinie pozwala na optymalizację procesów i kosztów dla właściciela apartamentu. Ponadto, stawka VAT 23%, z którą coraz częściej sprzedawane są lokale nad morzem, z punktu widzenia inwestora-przedsiębiorcy, czyni cenę zakupu bardziej atrakcyjną.

Duży może więcej

Na każdym etapie inwestowania w nieruchomości przeznaczone na wynajem krótkoterminowy warto współpracować z profesjonalistami, którzy pomogą wybrać apartament w rekomendowanej lokalizacji i długofalowo nim zarządzać. Na rynku widać już wyraźną specjalizację zespołów, które zajmują się takimi procesami – zakres obowiązków, za jakie odpowiedzialność bierze na siebie podmiot zarządzający jest zbyt szeroki, aby mógł być w pełni realizowany przez jedną osobę.

Specjalizacji w tej branży nie sposób uniknąć – efektywna jest tylko profesjonalna usługa, a ta wymaga delegacji zadań i pracy całego zespołu i struktury. Ktoś inny dba o kontakt i relacje z gośćmi, a marketing i promocja ofert to już zadanie działu o wysokich kompetencjach w zakresie realizacji strategii online. Inwestor jednoosobowo nie jest w stanie być równie skuteczny, co profesjonalny operator. Poza wszystkim płynną obsługę większej liczby nieruchomości zapewniają wyłącznie dedykowane narzędzia technologiczne, dostępne i opłacalne tylko dla wyspecjalizowanych podmiotów.

Dopiero efektywność pracy całego zespołu gwarantuje skuteczność działań w zakresie sprzedaży, w konsekwencji optymalizację czasu pracy, kosztów oraz innych składowych procesu. Współpraca z operatorem to dla inwestora korzyści w każdym aspekcie – zaoszczędza czas, maksymalizuje zyski i zapewnia sobie bezpieczeństwo. Pozwala też na zbudowanie portfela nieruchomości i obsługę wielu z nich równocześnie oraz równie efektywnie.

Jakie inne możliwości?

Alternatywą dla mieszkań zorientowanych na wynajem długoterminowy i lokali przeznaczonych do krótkoterminowego wynajmu turystycznego mogą być lokale komercyjne – biurowce, magazyny czy lokale handlowe. W tym przypadku inwestor musi prowadzić działalność gospodarczą. Inne – bardziej skomplikowane – są reguły rządzące tym rynkiem. Co najważniejsze, dla początkującego inwestora barierą może być koszt takiej nieruchomości, który może być kilkukrotnie wyższy od inwestycji w mieszkanie. Dużo łatwiej jest kupić apartament wakacyjny, którego cena jest bardziej przystępna i zdecydowanie łatwiej jest go korzystnie zbyć.

Czy „romans nieruchomości z turystyką” się opłaca?

Zdecydowanie TAK! Dotychczas taka forma inwestowania dostępna była tylko dla największych graczy – sieci hotelowych czy funduszy inwestycyjnych. Rosnący popyt na usługi turystyczne w polskich kurortach oraz sytuacja na rynku finansowym, mobilizująca indywidualnych inwestorów do lokowania oszczędności i nadwyżek w nieruchomości, postawiły przed deweloperami nowe zadanie – dostarczenia gotowego produktu inwestycyjnego, jakim jest wykończony „pod klucz”, często umeblowany, na życzenie kompletnie wyposażony lokal, który od momentu przekazania właścicielowi, zaczyna dla niego zarabiać.

Widząc te potrzeby, deweloperzy już na etapie planowania i sprzedaży inwestycji posiłkują się sprawdzonym operatorem najmu krótkoterminowego. Łącząc to z umacniającym się trendem atrakcyjniejszego i korzystniejszego cenowo w stosunku do tradycyjnego pokoju hotelowego krótkoterminowego wynajmu apartamentów wakacyjnych, możemy pokusić się o stwierdzenie, że operatorzy są niezbędną częścią rynku nieruchomości inwestycyjnych i nieodzownym składnikiem procesu.

Źródło: Lloyd Group / Autor: Klaudia Sapała

[najem krótkoterminowy, inwestycja, inwestor, wynajem mieszkania]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10369|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl