CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Koszty postępowania rozgraniczeniowego obciążają spółdzielnię mieszkaniową

Agnieszka Żelazna  |  Administrator 4/2019  |  12.05.2019
Podział kosztów administracyjnego postępowania rozgraniczeniowego zgodnie z  regułą zawartą w  art. 152 i  153 KC, czyli po połowie, jest zasadą, od której jednak mogą wystąpić wyjątki
Podział kosztów administracyjnego postępowania rozgraniczeniowego zgodnie z regułą zawartą w art. 152 i 153 KC, czyli po połowie, jest zasadą, od której jednak mogą wystąpić wyjątki
Fot. pixabay.com

W wyroku z dnia 07.12.2018 r. [1] Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że możliwość obciążenia po połowie właścicieli sąsiadujących nieruchomości kosztami postępowania rozgraniczeniowego, o którym mowa w ustawie z dnia 17.05.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne[2], uzależniona jest od wykazania, iż postępowanie to leży w interesie prawnym wszystkich stron.

Sytuacja taka występuje jedynie wtedy, gdy granice gruntów sąsiadujących stały się sporne. Stwierdzić więc należy, iż warunkiem koniecznym do przyjęcia, że postępowanie rozgraniczeniowe toczy się w interesie prawnym wszystkich właścicieli rozgraniczanych nieruchomości jest istnienie sporu co do przebiegu granicy między nimi.12

Stan faktyczny

Na skutek wniosku złożonego przez spółdzielnię mieszkaniową, zostało wszczęte postępowanie rozgraniczeniowe pomiędzy nieruchomością stanowiącą własność miasta – będącą jednakże w użytkowaniu wieczystym wnioskującej spółdzielni a działką stanowiącą własność osoby prywatnej. Upoważniony przez prezydenta miasta – stosownie do art. 31 ust. 1 Prawo geodezyjne i kartograficzne (PGiK) – geodeta przeprowadził czynności ustalenia przebiegu granic na gruncie.Po wykonaniu prac rozgraniczeniowych, Prezydent Miasta decyzją, o której mowa w art. 33 ust. 1 PGiK[3], orzekł o rozgraniczeniu przedmiotowych nieruchomości w sposób określony w operacie sporządzonym przez wyznaczonego geodetę, a następnie postanowieniem wydanym w tej sprawie ustalił koszty postępowania rozgraniczeniowego i zobowiązał spółdzielnię mieszkaniową oraz właścicielkę prywatnej działki do uiszczenia kosztów w częściach równych. Wskazano ponadto termin uiszczenia ustalonych kosztów oraz numer rachunku bankowego, na który winna nastąpić ich zapłata.

Czytaj też: Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem >>>

Zażalenie właścicielki rozgraniczanej działki

Na powyższe rozstrzygnięcie zażalenie złożyła właścicielka prywatnej działki, wskazując iż niesłusznie obciążono ją częścią kosztów rozgraniczeniowych. W ocenie skarżącej, postępowanie rozgraniczeniowe w ogóle nie powinno było zostać przeprowadzone, gdyż granice działek były nie tylko widoczne (zabetonowane słupki), lecz również doskonale znane obu stronom postępowania. W tej sytuacji, podjęte w sprawie czynności stanowiły powielenie czynności, które uprzednio zostały już wykonane. Dodatkowo, zdaniem właścicielki rozgraniczonej działki, działania podjęte w sprawie przez spółdzielnię mieszkaniową były stronnicze i złośliwe, zaś ich celem było jedynie to, aby skarżąca poniosła koszty postępowania, na które nie było jej stać. Jak wskazała dalej skarżąca, to w końcu spółdzielnia mieszkaniowa (w osobie jej prezesa) naciskała na powtórne wykonanie pomiarów i obliczeń, które już istniały i istnieją na wyrysach działek. Wobec powyższego, jej zdaniem, to ten podmiot winien zostać obciążony w całości kosztami przeprowadzonego postępowania.

[1] W wyroku z dnia 07.12.2018 r. (I OSK 369/17) Naczelny Sąd Administracyjny powtórzył stanowisko wyrażone uprzednio przez ten sąd.

[2] t.j. DzU z 2017 r. poz. 2101 – dalej: PGiK

[3] zgodnie, z którym: „wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości,jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron.”

W artykule:

• Zażalenie właścicielki rozgraniczanej działki
• Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego
• Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
• Skarga kasacyjna spółdzielni mieszkaniowej

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[postępowanie rozgraniczeniowe, spółdzielnia mieszkaniowa, Prawo geodezyjne i kartograficzne, koszty rozgraniczenia]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Darmowy dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość uzyskania darmowego dostępu do wszystkich płatnych treści portalu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do treści portalu - 398,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do treści portalu - 219,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do treści portalu - 131,00 zł
Prenumerata + prenumerata elektroniczna ► ZAMÓW
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 164,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 23,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Dostęp internetowy: Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 298,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Regulamin korzystania z portalu Administrator24.info - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16735|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10375|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl