Na początku roku wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiadał, że ustawa termomodernizacyjna powinna zostać zmieniona jeszcze w pierwszej połowie roku, żeby drugim półroczu zainteresowani mogli skorzystać z dodatkowego wsparcia.

Może Cię zainteresuje: Wnioski z badania wielkiej płyty

Projekt nowelizacji zakłada, że Fundusz Termomodernizacji i Remontów będzie wykorzystany także do wzmocnienia połączeń płyty trójwarstwowej.

Przy okazji termomodernizacji premia wynosi 16%, ale przy wzmocnieniu połączeń w ramach wielkiej płyty ta premia wyniesie 50%.

Z wyliczeń przedstawionych przez ministerstwo w styczniu wynika, że przy założeniu, iż koszt termomodernizacji budynku wynosi 330 tys. zł, to wartość premii termomodernizacyjnej wyniesie 52 tys. 800 zł. Wówczas szacowany koszt dodatkowego wzmocnienia połączeń w płytach powinien zamknąć się w kwocie 165 tys. zł. Wartość premii na ten cel wyniosłaby więc 82 tys. 500 zł. Ogólny koszt inwestycji wyniósłby 495 tys. zł, a całkowita wartość wsparcia sięgnęłaby 135 tys. 300 zł.

Może Ci się spodoba: Kiedy należy stosować technologię ocieplenia na ociepleniu

W opisie projektu ujęto również, że korekta zasad udzielania premii termomodernizacyjnej będzie obejmowała też wprowadzenie dodatkowej premii termomodernizacyjnej z tytułu montażu fotowoltaiki w celu zachęcenia inwestorów do montażu tego odnawialnego źródła energii.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podaje, że spośród 60 tys. budynków wielorodzinnych w Polsce wybudowanych z wielkiej płyty około 50 tys. to domy zbudowane z płyty trójwarstwowej bez przeprowadzonej termomodernizacji. W domach z wielkiej płyty mieszka około 12 mln osób.