• Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Jeszcze zarządzanie czy już pośrednictwo?
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

16.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jeszcze zarządzanie czy już pośrednictwo?

Zarządzanie najmem lokali stanowi najmłodszą dyscyplinę zarządzania nieruchomościami, do której powstania w znacznej mierze przyczyniła się deregulacja rynku nieruchomości. Usługa ta powstała na styku zarządzania i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, i stanowi dowód na...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

03.10.2019
Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to przekłada się na poprawę zarządzania infrastrukturą techniczną oraz ekonomią budynku.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Na deregulację… Piórecki!

Helena Śpiewak  |  Administrator 4/2019  |  20.05.2019
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Fot. archiwum AP

Z Andrzejem Pióreckim – prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rozmawia Helena Śpiewak.

HŚ W rubryce zawód wpisuje Pan:

AP: Pośrednik w obrocie nieruchomościami.

HŚ: A z wykształcenia jest Pan…?

AP: Kończyłem rzeczoznawstwo majątkowe na Politechnice Krakowskiej, aczkolwiek nigdy nie pracowałem w tym zawodzie, bardziej interesowało mnie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

HŚ: Od kiedy zajmuje się Pan rynkiem nieruchomości i dlaczego?

AP: Od przeszło 20 lat zajmuję się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W 1999 r. wstąpiłem do Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Związane to było z moimi – już wtedy wieloletnimi – zainteresowaniami genealogią. Postanowiłem zawodowo wykorzystać moją wiedzę z tego zakresu w ustalaniu stanów prawnych nieruchomości.

HŚ: A więc wszystko zaczęło się od genealogii, to ciekawe.

AP: Wszystko, co człowiek robi w życiu ma swój początek i jest przyczyną czegoś nowego. Po śmierci mojego ojca postanowiłem rozwiązać zagadkę jego stryja, który w niewyjaśnionych okolicznościach i nieznanym miejscu odszedł z tego świata. Tak zaczęła się moja początkowo zabawa, a potem coraz bardziej wciągająca pasja genealogiczna. Upór, który mam wrodzony doprowadził do wyjaśnienia tajemnicy rodzinnej – trwało to jednak aż 20 lat! Odnalazłem stryja mojego ojca na cmentarzu w Wiedniu, a dodatkowym utrudnieniem w poszukiwaniu był fakt, iż jego nazwisko w akcie zgonu zapisane było fonetycznie – „Pioretzki”. Genealogia to bardzo ciekawa dziedzina, która pochłania sporo czasu, ale bardzo wciąga i z każdym kolejnym odkryciem ukazuje nowe niespodzianki.

Czytaj też: Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu! >>>

HŚ: Wróćmy do Pana działalności na rynku nieruchomości. Dorobił się Pan tu kilku poważnych stanowisk. Jaka droga do nich wiodła?

AP: Czynnie działałem na rzecz MSPON, piastując różne funkcje, w tym członka Komisji Etyki Zawodowej, Przewodniczącego Komisji ds. przestrzegania Ustawy o gospodarce nieruchomościami, aż wreszcie członka Zarządu MSPON. W następstwie, w 2010 roku Walne Zebranie Stowarzyszenia wybrało mnie na prezesa MSPON, którą to funkcję piastowałem do 2014 r. Ale… w związku z trudnym okresem, który wtedy nastąpił, związanym z obroną licencji oraz deregulacją poproszono mnie o pozostanie w zarządzie na kolejną kadencję. Z czego zrobiły się… dwie kadencje. Tym razem pełniłem funkcję wiceprezesa, do 2018 roku.

Z Polską Federacją Rynku Nieruchomości byłem również związany przez lata – najpierw, od 2013 r. jako przedstawiciel Małopolski do Rady Krajowej, następnie jako członek zarządu (od 2014 r.).

HŚ: Jak do tego doszło, że został Pan prezydentem PFRN?

AP: W 2016 roku, czyli w najtrudniejszym dla zawodu pośrednika i zarządcy okresie (co było skutkiem wprowadzonej 2 lata wcześniej deregulacji), Rada Krajowa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (czyli przedstawiciele 19 lokalnych stowarzyszeń z całej Polski) wybrała mnie na stanowisko prezydenta PFRN.

„Na deregulację… Piórecki!” – jak stwierdził, parafrazując kultowy tytuł serialu „Na kłopoty… Bednarski”, jeden z członków Rady Krajowej.

Od deregulacji upłynęło 5 lat – nasza Federacja uzyskała stabilną pozycję na rynku nieruchomości, stała się organizacją dobrze postrzeganą w kraju, prowadzi prestiżowe zajęcia edukacyjne (kursy CCIM – Certified Commercial Investment Member, IREM – Institute of Real Estate Management), ściśle współpracuje z zagranicznymi organizacjami – CEPI (The Confederation of European Paper Industries) i NAR (National Association of Realtors).

HŚ: Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?

AP: Przed nami przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia, czyli srebrne wesele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości! To nasz najbliższy cel, chcemy pokazać siłę organizacji, profesjonalizm jej członków oraz pracę lokalnych stowarzyszeń.

HŚ: Czy uważa Pan, że zrobił karierę?

AP: Nie uważam, abym zrobił karierę, dlatego że zawsze byłem społecznikiem. Podejmując się różnych funkcji starałem się wykonywać powierzone mi zadania najlepiej jak umiałem.

HŚ: Największe Pana dotychczasowe sukcesy…

AP: Do największych sukcesów mogę zaliczyć osiągnięcie stabilizacji w działalności naszej Federacji i wchodzących w jej skład stowarzyszeń, aktywizację wprowadzonego przez mojego poprzednika Centralnego Rejestru oraz autorskiego (w oparciu o wymogi CEPI) systemu szkoleniowego, mającego na celu uzyskanie licencji PFRN. Na pewno za sukces poczytuję też sobie podpisanie w Orlando podczas Kongresu NAR w 2016 r. umowy o współpracy z Mainstreet Organization of REALTORS (MORe). Zaowocowała ona nawiązaniem współpracy z IREM w Stanach Zjednoczonych, a co za tym idzie – umożliwiła wprowadzenie przez Federację kursów w Polsce. W obecnej chwili uczestniczę jako delegat w pracach CEPI nad wdrażaniem nowych ustaw dotyczących rynku nieruchomości w Unii Europejskiej.

Za sukces uważam też fakt, że w trakcie mojej prezesury w MSPON nasze stowarzyszenie było trzykrotnie nagrodzone jako najlepsze w Polsce.

Pochwale się jeszcze nieskromnie, że PFRN w 2013 roku przyznała mi Złotą Odznakę za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowiska zawodowego, w tym obronę uprawnień zawodowych i walkę o prestiż zawodów nieruchomościowych.

HŚ: A porażki?

AP: Zawsze na sercu leżała mi integracja środowiska. Od wielu lat starałem się i staram skonsolidować środowisko rynku nieruchomości w Polsce, byłem inicjatorem wielu spotkań, jak również podpisanej ongiś petycji o współpracy. Niestety do chwili obecnej nie udało mi się uzyskać satysfakcji na tej płaszczyźnie z przyczyn ode mnie niezależnych.

HŚ: Jakie miał Pan plany i marzenia zawodowe w młodości?

AP: W obecnej chwili trudno powiedzieć, jakie miałem marzenia jako młody człowiek. Wychowany byłem w duchu szacunku dla ludzi starszych, uczulony na potrzeby innych, szczególnie biednych. Od wielu lat organizuję wigilię dla bezdomnych…

HŚ: Proszę o tym coś więcej opowiedzieć… Jak i gdzie Pan tę wigilię organizuje, skąd bezdomni o niej wiedzą, ilu przychodzi?

AP: Jako pośrednik w obrocie nieruchomościami obsługuję między innymi rynek mieszkaniowy, pośrednicząc w sprzedaży i kupnie kamienic, domów, mieszkań. Kilkanaście lat temu postanowiłem zrobić coś dla ludzi, którzy nie mają przysłowiowego „dachu nad głową”. Nasze środowisko bardzo otwarcie podeszło do tej inicjatywy i czynnie włączyło się w symboliczną akcję pomocy. Tak powstał pomysł wigilii dla bezdomnych. W trakcie świątecznego spotkania członków MSPON odbywa się coroczna kwesta na rzecz tej wigilii, za zebrane pieniądze wraz z zaprzyjaźnionym hotelem przygotowujemy fizycznie wigilię, przewożąc ją później do przytuliska św. brata Alberta w Krakowie, gdzie przebywa ok. 80 pensjonariuszy. Tam też od wielu lat, wraz z moim synem Kamilem uczestniczymy w wigilijnym wieczorze, przekazując nabyte wcześniej prezenty oraz tak bardzo oczekiwane przez bezdomnych serdeczne życzenia. Wskutek tej działalności Polska Federacja Rynku Nieruchomości przyznała w 2015 r. dyplom honorowy dla MSPON za działalność charytatywną. Napisano na nim: „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Jest to cytat ze słów Jana Pawła II.

HŚ: Który dzień uznałby Pan za najważniejszy w swoim życiu zawodowym?

AP: Dzień, który uznam za najważniejszy w swoim życiu zawodowym, to będzie ten dzień, w którym skończę swoją działalność zawodową i społeczną i spokojnie udam się ryby. Nie przewiduję jednak, że dzień ten nastąpi szybko! Jednych może to pocieszyć, ale niektórych z pewnością zmartwi.

HŚ: Jak opisałby Pan swoją postawę życiową?

AP: Jestem typem społecznika. Zawsze lubiłem działać na rzecz innych. Na pewno jestem również typem, który potrafi się zorganizować, lubiącym dyscyplinę i wymagającym tak od siebie, jak i od innych. Jestem bardzo czuły na krzywdę i ubóstwo, staram się innym zawsze pomóc i nie oceniać przyczyny ich krzywd i losu.

HŚ: Czy ma Pan swoje motto życiowe?

AP: Tak. Za swoje motto uznaję „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

HŚ: Największe Pana wady w kontaktach z ludźmi i największe zalety?

AP: Jestem troszkę gadułą, lubię mieć rację, bywam nerwowy i impulsywny. Z kolei z tej bardziej pozytywnej strony jestem zorganizowany i punktualny, a także lubię mieć kontrolę nad swoimi działaniami.

HŚ: Jakie cechy ceni Pan u innych? Z jakimi ludźmi lubi Pan pracować? A z jakimi nie jest Panu po drodze?

AP: Lubię pracować z ludźmi zdecydowanymi, konkretnymi, młodymi. Nie lubię ludzi dużo mówiących, „bijących pianę”, nie szanujących cudzego czasu. Do obrzydzenia doprowadzają mnie „szeptacze”, którzy sami nic nie znacząc rozsiewają ferment, a sami nie mają odwagi stanąć twarzą w twarz.

HŚ: Czy ma Pan jakieś pasje pozazawodowe? Hobby?

AP: Moją pasją od wielu lat jest genealogia oraz hobbystyczne wędkarstwo.

HŚ: Co Pan lubi najbardziej? Podróże, święty spokój, koty?

AP: Jeśli chodzi o koty to w domu mam kotkę wabiącą się Mrunia, która 5 lat temu została wyrzucona z samochodu nieopodal mojego domu. No cóż, ludzie nie tylko względem siebie są okrutni, ale w stosunku do zwierząt również.

Jestem również miłośnikiem klimatu Chorwacji, zarówno pod względem geograficzno-krajobrazowym, jak i etnicznym. Od wielu lat spędzam urlopy w Vodicach, do których i Państwa w okresie letnim serdecznie zapraszam.

HŚ: Dziękuję za rozmowę.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wywiad, rynek nieruchomości, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Andrzej Piórecki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17333|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10821|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10397|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl