• Szkolenie: Praktyczne aspekty ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych
  • Odmowa przyjęcia lokalu komunalnego
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Zapachy w praktyce administratora nieruchomości
  • Struktura własności mieszkań w Polsce

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Praktyczne aspekty ochrony danych osobowych w spółdzielniach...

02.01.2020
Praktyczne aspekty realizacji wymagań określonych w RODO, udostępnianie danych osobowych, dystrybucja korespondencji do członków spółdzielni mieszkaniowych, praktyczna realizacja wymagań RODO w procesie monitoringu wizyjnego, wymagania procesu ochrony danych osobowych w relacjach z...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Odmowa przyjęcia lokalu komunalnego

05.01.2020
Przepis uchwały rady gminy, przewidujący skreślenie z listy oczekujących – w razie dwukrotnej odmowy przyjęcia wskazanego przez gminę mieszkania komunalnego – jest sprzeczny z celem Ustawy o ochronie praw lokatorów i stanowi nieuprawnione ograniczenie dostępu do mieszkań...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Zapachy w praktyce administratora nieruchomości

Badanie stopnia uciążliwości zapachów nie pozostaje poza kompetencjami organów, nawet nadzoru budowlanego. Jednakże w polskim porządku prawnym nie istnieją tzw. normy odorowe oraz brak jest metodyki pomiaru zapachu.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Struktura własności mieszkań w Polsce

20.11.2019
1
Z najnowszego raportu GUS wynika, że prawie 14 proc. zasobu mieszkaniowego w Polsce stanowią mieszkania komunalne. Zasób ten sukcesywnie się kurczy. Lokale, którymi zarządza gmina, są rzadko remontowane i charakteryzują się najwyższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z lokalami...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Na deregulację… Piórecki!

Helena Śpiewak  |  Administrator 4/2019  |  20.05.2019
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Fot. archiwum AP

Z Andrzejem Pióreckim – prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rozmawia Helena Śpiewak.

HŚ W rubryce zawód wpisuje Pan:

AP: Pośrednik w obrocie nieruchomościami.

HŚ: A z wykształcenia jest Pan…?

AP: Kończyłem rzeczoznawstwo majątkowe na Politechnice Krakowskiej, aczkolwiek nigdy nie pracowałem w tym zawodzie, bardziej interesowało mnie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

HŚ: Od kiedy zajmuje się Pan rynkiem nieruchomości i dlaczego?

AP: Od przeszło 20 lat zajmuję się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W 1999 r. wstąpiłem do Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Związane to było z moimi – już wtedy wieloletnimi – zainteresowaniami genealogią. Postanowiłem zawodowo wykorzystać moją wiedzę z tego zakresu w ustalaniu stanów prawnych nieruchomości.

HŚ: A więc wszystko zaczęło się od genealogii, to ciekawe.

AP: Wszystko, co człowiek robi w życiu ma swój początek i jest przyczyną czegoś nowego. Po śmierci mojego ojca postanowiłem rozwiązać zagadkę jego stryja, który w niewyjaśnionych okolicznościach i nieznanym miejscu odszedł z tego świata. Tak zaczęła się moja początkowo zabawa, a potem coraz bardziej wciągająca pasja genealogiczna. Upór, który mam wrodzony doprowadził do wyjaśnienia tajemnicy rodzinnej – trwało to jednak aż 20 lat! Odnalazłem stryja mojego ojca na cmentarzu w Wiedniu, a dodatkowym utrudnieniem w poszukiwaniu był fakt, iż jego nazwisko w akcie zgonu zapisane było fonetycznie – „Pioretzki”. Genealogia to bardzo ciekawa dziedzina, która pochłania sporo czasu, ale bardzo wciąga i z każdym kolejnym odkryciem ukazuje nowe niespodzianki.

Czytaj też: Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu! >>>

HŚ: Wróćmy do Pana działalności na rynku nieruchomości. Dorobił się Pan tu kilku poważnych stanowisk. Jaka droga do nich wiodła?

AP: Czynnie działałem na rzecz MSPON, piastując różne funkcje, w tym członka Komisji Etyki Zawodowej, Przewodniczącego Komisji ds. przestrzegania Ustawy o gospodarce nieruchomościami, aż wreszcie członka Zarządu MSPON. W następstwie, w 2010 roku Walne Zebranie Stowarzyszenia wybrało mnie na prezesa MSPON, którą to funkcję piastowałem do 2014 r. Ale… w związku z trudnym okresem, który wtedy nastąpił, związanym z obroną licencji oraz deregulacją poproszono mnie o pozostanie w zarządzie na kolejną kadencję. Z czego zrobiły się… dwie kadencje. Tym razem pełniłem funkcję wiceprezesa, do 2018 roku.

Z Polską Federacją Rynku Nieruchomości byłem również związany przez lata – najpierw, od 2013 r. jako przedstawiciel Małopolski do Rady Krajowej, następnie jako członek zarządu (od 2014 r.).

HŚ: Jak do tego doszło, że został Pan prezydentem PFRN?

AP: W 2016 roku, czyli w najtrudniejszym dla zawodu pośrednika i zarządcy okresie (co było skutkiem wprowadzonej 2 lata wcześniej deregulacji), Rada Krajowa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (czyli przedstawiciele 19 lokalnych stowarzyszeń z całej Polski) wybrała mnie na stanowisko prezydenta PFRN.

„Na deregulację… Piórecki!” – jak stwierdził, parafrazując kultowy tytuł serialu „Na kłopoty… Bednarski”, jeden z członków Rady Krajowej.

Od deregulacji upłynęło 5 lat – nasza Federacja uzyskała stabilną pozycję na rynku nieruchomości, stała się organizacją dobrze postrzeganą w kraju, prowadzi prestiżowe zajęcia edukacyjne (kursy CCIM – Certified Commercial Investment Member, IREM – Institute of Real Estate Management), ściśle współpracuje z zagranicznymi organizacjami – CEPI (The Confederation of European Paper Industries) i NAR (National Association of Realtors).

HŚ: Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?

AP: Przed nami przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia, czyli srebrne wesele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości! To nasz najbliższy cel, chcemy pokazać siłę organizacji, profesjonalizm jej członków oraz pracę lokalnych stowarzyszeń.

HŚ: Czy uważa Pan, że zrobił karierę?

AP: Nie uważam, abym zrobił karierę, dlatego że zawsze byłem społecznikiem. Podejmując się różnych funkcji starałem się wykonywać powierzone mi zadania najlepiej jak umiałem.

HŚ: Największe Pana dotychczasowe sukcesy…

AP: Do największych sukcesów mogę zaliczyć osiągnięcie stabilizacji w działalności naszej Federacji i wchodzących w jej skład stowarzyszeń, aktywizację wprowadzonego przez mojego poprzednika Centralnego Rejestru oraz autorskiego (w oparciu o wymogi CEPI) systemu szkoleniowego, mającego na celu uzyskanie licencji PFRN. Na pewno za sukces poczytuję też sobie podpisanie w Orlando podczas Kongresu NAR w 2016 r. umowy o współpracy z Mainstreet Organization of REALTORS (MORe). Zaowocowała ona nawiązaniem współpracy z IREM w Stanach Zjednoczonych, a co za tym idzie – umożliwiła wprowadzenie przez Federację kursów w Polsce. W obecnej chwili uczestniczę jako delegat w pracach CEPI nad wdrażaniem nowych ustaw dotyczących rynku nieruchomości w Unii Europejskiej.

Za sukces uważam też fakt, że w trakcie mojej prezesury w MSPON nasze stowarzyszenie było trzykrotnie nagrodzone jako najlepsze w Polsce.

Pochwale się jeszcze nieskromnie, że PFRN w 2013 roku przyznała mi Złotą Odznakę za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowiska zawodowego, w tym obronę uprawnień zawodowych i walkę o prestiż zawodów nieruchomościowych.

HŚ: A porażki?

AP: Zawsze na sercu leżała mi integracja środowiska. Od wielu lat starałem się i staram skonsolidować środowisko rynku nieruchomości w Polsce, byłem inicjatorem wielu spotkań, jak również podpisanej ongiś petycji o współpracy. Niestety do chwili obecnej nie udało mi się uzyskać satysfakcji na tej płaszczyźnie z przyczyn ode mnie niezależnych.

HŚ: Jakie miał Pan plany i marzenia zawodowe w młodości?

AP: W obecnej chwili trudno powiedzieć, jakie miałem marzenia jako młody człowiek. Wychowany byłem w duchu szacunku dla ludzi starszych, uczulony na potrzeby innych, szczególnie biednych. Od wielu lat organizuję wigilię dla bezdomnych…

HŚ: Proszę o tym coś więcej opowiedzieć… Jak i gdzie Pan tę wigilię organizuje, skąd bezdomni o niej wiedzą, ilu przychodzi?

AP: Jako pośrednik w obrocie nieruchomościami obsługuję między innymi rynek mieszkaniowy, pośrednicząc w sprzedaży i kupnie kamienic, domów, mieszkań. Kilkanaście lat temu postanowiłem zrobić coś dla ludzi, którzy nie mają przysłowiowego „dachu nad głową”. Nasze środowisko bardzo otwarcie podeszło do tej inicjatywy i czynnie włączyło się w symboliczną akcję pomocy. Tak powstał pomysł wigilii dla bezdomnych. W trakcie świątecznego spotkania członków MSPON odbywa się coroczna kwesta na rzecz tej wigilii, za zebrane pieniądze wraz z zaprzyjaźnionym hotelem przygotowujemy fizycznie wigilię, przewożąc ją później do przytuliska św. brata Alberta w Krakowie, gdzie przebywa ok. 80 pensjonariuszy. Tam też od wielu lat, wraz z moim synem Kamilem uczestniczymy w wigilijnym wieczorze, przekazując nabyte wcześniej prezenty oraz tak bardzo oczekiwane przez bezdomnych serdeczne życzenia. Wskutek tej działalności Polska Federacja Rynku Nieruchomości przyznała w 2015 r. dyplom honorowy dla MSPON za działalność charytatywną. Napisano na nim: „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Jest to cytat ze słów Jana Pawła II.

HŚ: Który dzień uznałby Pan za najważniejszy w swoim życiu zawodowym?

AP: Dzień, który uznam za najważniejszy w swoim życiu zawodowym, to będzie ten dzień, w którym skończę swoją działalność zawodową i społeczną i spokojnie udam się ryby. Nie przewiduję jednak, że dzień ten nastąpi szybko! Jednych może to pocieszyć, ale niektórych z pewnością zmartwi.

HŚ: Jak opisałby Pan swoją postawę życiową?

AP: Jestem typem społecznika. Zawsze lubiłem działać na rzecz innych. Na pewno jestem również typem, który potrafi się zorganizować, lubiącym dyscyplinę i wymagającym tak od siebie, jak i od innych. Jestem bardzo czuły na krzywdę i ubóstwo, staram się innym zawsze pomóc i nie oceniać przyczyny ich krzywd i losu.

HŚ: Czy ma Pan swoje motto życiowe?

AP: Tak. Za swoje motto uznaję „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

HŚ: Największe Pana wady w kontaktach z ludźmi i największe zalety?

AP: Jestem troszkę gadułą, lubię mieć rację, bywam nerwowy i impulsywny. Z kolei z tej bardziej pozytywnej strony jestem zorganizowany i punktualny, a także lubię mieć kontrolę nad swoimi działaniami.

HŚ: Jakie cechy ceni Pan u innych? Z jakimi ludźmi lubi Pan pracować? A z jakimi nie jest Panu po drodze?

AP: Lubię pracować z ludźmi zdecydowanymi, konkretnymi, młodymi. Nie lubię ludzi dużo mówiących, „bijących pianę”, nie szanujących cudzego czasu. Do obrzydzenia doprowadzają mnie „szeptacze”, którzy sami nic nie znacząc rozsiewają ferment, a sami nie mają odwagi stanąć twarzą w twarz.

HŚ: Czy ma Pan jakieś pasje pozazawodowe? Hobby?

AP: Moją pasją od wielu lat jest genealogia oraz hobbystyczne wędkarstwo.

HŚ: Co Pan lubi najbardziej? Podróże, święty spokój, koty?

AP: Jeśli chodzi o koty to w domu mam kotkę wabiącą się Mrunia, która 5 lat temu została wyrzucona z samochodu nieopodal mojego domu. No cóż, ludzie nie tylko względem siebie są okrutni, ale w stosunku do zwierząt również.

Jestem również miłośnikiem klimatu Chorwacji, zarówno pod względem geograficzno-krajobrazowym, jak i etnicznym. Od wielu lat spędzam urlopy w Vodicach, do których i Państwa w okresie letnim serdecznie zapraszam.

HŚ: Dziękuję za rozmowę.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wywiad, rynek nieruchomości, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Andrzej Piórecki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17990|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11265|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10839|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl