• Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Od kiedy spadkobierca jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej?
  • Zakup mieszkania w Polsce przez cudzoziemca

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

02.08.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej

23.07.2019
2
Minął okres podsumowań i planów dokonywanych w I kwartale roku na zebraniach wspólnot mieszkaniowych. Zarządy wspólnot i zarządcy nieruchomości w imieniu tych pierwszych – pełniących administracyjne, często ważne decyzyjne funkcje, mają teraz chwilę oddechu, jeśli...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Od kiedy spadkobierca jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej?

22.07.2019
Spadkobierca nabywa mieszkanie w momencie otwarcia spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy, staje się jego właścicielem i ma obowiązek uiszczać koszty zarządu i opłaty eksploatacyjne za mieszkanie. Późniejsze postanowienie o stwierdzeniu spadku jest tylko potwierdzeniem...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Zakup mieszkania w Polsce przez cudzoziemca

31.07.2019
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało raport, z którego wynika, że polskie mieszkania cieszą się zainteresowaniem cudzoziemców. W minionym roku aż o 41% wzrosła powierzchnia lokali mieszkalnych nabywanych przez obcokrajowców. Ten rekordowy wzrost jest...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Na deregulację… Piórecki!

Helena Śpiewak  |  Administrator 4/2019  |  20.05.2019
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Andrzej Piórecki – prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
Fot. archiwum AP

Z Andrzejem Pióreckim – prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rozmawia Helena Śpiewak.

HŚ W rubryce zawód wpisuje Pan:

AP: Pośrednik w obrocie nieruchomościami.

HŚ: A z wykształcenia jest Pan…?

AP: Kończyłem rzeczoznawstwo majątkowe na Politechnice Krakowskiej, aczkolwiek nigdy nie pracowałem w tym zawodzie, bardziej interesowało mnie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

HŚ: Od kiedy zajmuje się Pan rynkiem nieruchomości i dlaczego?

AP: Od przeszło 20 lat zajmuję się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W 1999 r. wstąpiłem do Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Związane to było z moimi – już wtedy wieloletnimi – zainteresowaniami genealogią. Postanowiłem zawodowo wykorzystać moją wiedzę z tego zakresu w ustalaniu stanów prawnych nieruchomości.

HŚ: A więc wszystko zaczęło się od genealogii, to ciekawe.

AP: Wszystko, co człowiek robi w życiu ma swój początek i jest przyczyną czegoś nowego. Po śmierci mojego ojca postanowiłem rozwiązać zagadkę jego stryja, który w niewyjaśnionych okolicznościach i nieznanym miejscu odszedł z tego świata. Tak zaczęła się moja początkowo zabawa, a potem coraz bardziej wciągająca pasja genealogiczna. Upór, który mam wrodzony doprowadził do wyjaśnienia tajemnicy rodzinnej – trwało to jednak aż 20 lat! Odnalazłem stryja mojego ojca na cmentarzu w Wiedniu, a dodatkowym utrudnieniem w poszukiwaniu był fakt, iż jego nazwisko w akcie zgonu zapisane było fonetycznie – „Pioretzki”. Genealogia to bardzo ciekawa dziedzina, która pochłania sporo czasu, ale bardzo wciąga i z każdym kolejnym odkryciem ukazuje nowe niespodzianki.

Czytaj też: Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu! >>>

HŚ: Wróćmy do Pana działalności na rynku nieruchomości. Dorobił się Pan tu kilku poważnych stanowisk. Jaka droga do nich wiodła?

AP: Czynnie działałem na rzecz MSPON, piastując różne funkcje, w tym członka Komisji Etyki Zawodowej, Przewodniczącego Komisji ds. przestrzegania Ustawy o gospodarce nieruchomościami, aż wreszcie członka Zarządu MSPON. W następstwie, w 2010 roku Walne Zebranie Stowarzyszenia wybrało mnie na prezesa MSPON, którą to funkcję piastowałem do 2014 r. Ale… w związku z trudnym okresem, który wtedy nastąpił, związanym z obroną licencji oraz deregulacją poproszono mnie o pozostanie w zarządzie na kolejną kadencję. Z czego zrobiły się… dwie kadencje. Tym razem pełniłem funkcję wiceprezesa, do 2018 roku.

Z Polską Federacją Rynku Nieruchomości byłem również związany przez lata – najpierw, od 2013 r. jako przedstawiciel Małopolski do Rady Krajowej, następnie jako członek zarządu (od 2014 r.).

HŚ: Jak do tego doszło, że został Pan prezydentem PFRN?

AP: W 2016 roku, czyli w najtrudniejszym dla zawodu pośrednika i zarządcy okresie (co było skutkiem wprowadzonej 2 lata wcześniej deregulacji), Rada Krajowa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (czyli przedstawiciele 19 lokalnych stowarzyszeń z całej Polski) wybrała mnie na stanowisko prezydenta PFRN.

„Na deregulację… Piórecki!” – jak stwierdził, parafrazując kultowy tytuł serialu „Na kłopoty… Bednarski”, jeden z członków Rady Krajowej.

Od deregulacji upłynęło 5 lat – nasza Federacja uzyskała stabilną pozycję na rynku nieruchomości, stała się organizacją dobrze postrzeganą w kraju, prowadzi prestiżowe zajęcia edukacyjne (kursy CCIM – Certified Commercial Investment Member, IREM – Institute of Real Estate Management), ściśle współpracuje z zagranicznymi organizacjami – CEPI (The Confederation of European Paper Industries) i NAR (National Association of Realtors).

HŚ: Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?

AP: Przed nami przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia, czyli srebrne wesele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości! To nasz najbliższy cel, chcemy pokazać siłę organizacji, profesjonalizm jej członków oraz pracę lokalnych stowarzyszeń.

HŚ: Czy uważa Pan, że zrobił karierę?

AP: Nie uważam, abym zrobił karierę, dlatego że zawsze byłem społecznikiem. Podejmując się różnych funkcji starałem się wykonywać powierzone mi zadania najlepiej jak umiałem.

HŚ: Największe Pana dotychczasowe sukcesy…

AP: Do największych sukcesów mogę zaliczyć osiągnięcie stabilizacji w działalności naszej Federacji i wchodzących w jej skład stowarzyszeń, aktywizację wprowadzonego przez mojego poprzednika Centralnego Rejestru oraz autorskiego (w oparciu o wymogi CEPI) systemu szkoleniowego, mającego na celu uzyskanie licencji PFRN. Na pewno za sukces poczytuję też sobie podpisanie w Orlando podczas Kongresu NAR w 2016 r. umowy o współpracy z Mainstreet Organization of REALTORS (MORe). Zaowocowała ona nawiązaniem współpracy z IREM w Stanach Zjednoczonych, a co za tym idzie – umożliwiła wprowadzenie przez Federację kursów w Polsce. W obecnej chwili uczestniczę jako delegat w pracach CEPI nad wdrażaniem nowych ustaw dotyczących rynku nieruchomości w Unii Europejskiej.

Za sukces uważam też fakt, że w trakcie mojej prezesury w MSPON nasze stowarzyszenie było trzykrotnie nagrodzone jako najlepsze w Polsce.

Pochwale się jeszcze nieskromnie, że PFRN w 2013 roku przyznała mi Złotą Odznakę za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowiska zawodowego, w tym obronę uprawnień zawodowych i walkę o prestiż zawodów nieruchomościowych.

HŚ: A porażki?

AP: Zawsze na sercu leżała mi integracja środowiska. Od wielu lat starałem się i staram skonsolidować środowisko rynku nieruchomości w Polsce, byłem inicjatorem wielu spotkań, jak również podpisanej ongiś petycji o współpracy. Niestety do chwili obecnej nie udało mi się uzyskać satysfakcji na tej płaszczyźnie z przyczyn ode mnie niezależnych.

HŚ: Jakie miał Pan plany i marzenia zawodowe w młodości?

AP: W obecnej chwili trudno powiedzieć, jakie miałem marzenia jako młody człowiek. Wychowany byłem w duchu szacunku dla ludzi starszych, uczulony na potrzeby innych, szczególnie biednych. Od wielu lat organizuję wigilię dla bezdomnych…

HŚ: Proszę o tym coś więcej opowiedzieć… Jak i gdzie Pan tę wigilię organizuje, skąd bezdomni o niej wiedzą, ilu przychodzi?

AP: Jako pośrednik w obrocie nieruchomościami obsługuję między innymi rynek mieszkaniowy, pośrednicząc w sprzedaży i kupnie kamienic, domów, mieszkań. Kilkanaście lat temu postanowiłem zrobić coś dla ludzi, którzy nie mają przysłowiowego „dachu nad głową”. Nasze środowisko bardzo otwarcie podeszło do tej inicjatywy i czynnie włączyło się w symboliczną akcję pomocy. Tak powstał pomysł wigilii dla bezdomnych. W trakcie świątecznego spotkania członków MSPON odbywa się coroczna kwesta na rzecz tej wigilii, za zebrane pieniądze wraz z zaprzyjaźnionym hotelem przygotowujemy fizycznie wigilię, przewożąc ją później do przytuliska św. brata Alberta w Krakowie, gdzie przebywa ok. 80 pensjonariuszy. Tam też od wielu lat, wraz z moim synem Kamilem uczestniczymy w wigilijnym wieczorze, przekazując nabyte wcześniej prezenty oraz tak bardzo oczekiwane przez bezdomnych serdeczne życzenia. Wskutek tej działalności Polska Federacja Rynku Nieruchomości przyznała w 2015 r. dyplom honorowy dla MSPON za działalność charytatywną. Napisano na nim: „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Jest to cytat ze słów Jana Pawła II.

HŚ: Który dzień uznałby Pan za najważniejszy w swoim życiu zawodowym?

AP: Dzień, który uznam za najważniejszy w swoim życiu zawodowym, to będzie ten dzień, w którym skończę swoją działalność zawodową i społeczną i spokojnie udam się ryby. Nie przewiduję jednak, że dzień ten nastąpi szybko! Jednych może to pocieszyć, ale niektórych z pewnością zmartwi.

HŚ: Jak opisałby Pan swoją postawę życiową?

AP: Jestem typem społecznika. Zawsze lubiłem działać na rzecz innych. Na pewno jestem również typem, który potrafi się zorganizować, lubiącym dyscyplinę i wymagającym tak od siebie, jak i od innych. Jestem bardzo czuły na krzywdę i ubóstwo, staram się innym zawsze pomóc i nie oceniać przyczyny ich krzywd i losu.

HŚ: Czy ma Pan swoje motto życiowe?

AP: Tak. Za swoje motto uznaję „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

HŚ: Największe Pana wady w kontaktach z ludźmi i największe zalety?

AP: Jestem troszkę gadułą, lubię mieć rację, bywam nerwowy i impulsywny. Z kolei z tej bardziej pozytywnej strony jestem zorganizowany i punktualny, a także lubię mieć kontrolę nad swoimi działaniami.

HŚ: Jakie cechy ceni Pan u innych? Z jakimi ludźmi lubi Pan pracować? A z jakimi nie jest Panu po drodze?

AP: Lubię pracować z ludźmi zdecydowanymi, konkretnymi, młodymi. Nie lubię ludzi dużo mówiących, „bijących pianę”, nie szanujących cudzego czasu. Do obrzydzenia doprowadzają mnie „szeptacze”, którzy sami nic nie znacząc rozsiewają ferment, a sami nie mają odwagi stanąć twarzą w twarz.

HŚ: Czy ma Pan jakieś pasje pozazawodowe? Hobby?

AP: Moją pasją od wielu lat jest genealogia oraz hobbystyczne wędkarstwo.

HŚ: Co Pan lubi najbardziej? Podróże, święty spokój, koty?

AP: Jeśli chodzi o koty to w domu mam kotkę wabiącą się Mrunia, która 5 lat temu została wyrzucona z samochodu nieopodal mojego domu. No cóż, ludzie nie tylko względem siebie są okrutni, ale w stosunku do zwierząt również.

Jestem również miłośnikiem klimatu Chorwacji, zarówno pod względem geograficzno-krajobrazowym, jak i etnicznym. Od wielu lat spędzam urlopy w Vodicach, do których i Państwa w okresie letnim serdecznie zapraszam.

HŚ: Dziękuję za rozmowę.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wywiad, rynek nieruchomości, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Andrzej Piórecki]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16940|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10117|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl