CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Potrzeba, a nie luksus – o bezpieczeństwie na osiedlu

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 5/2019  |  17.06.2019
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Fot. pixabay.com

Według znanej piramidy potrzeb człowieka autorstwa Abrahama Maslowa bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb, zaraz za tymi koniecznymi do przetrwania. Jak tę potrzebę zapewnić mieszkańcom osiedli?

W artykule:

• Monitoring
• Ochrona
• Wideofony i domofony
• Odpowiednie oświetlenie

Poczucie bezpieczeństwa każdy może postrzegać inaczej. Dla jednych koniecznym elementem jest całodobowy monitoring osiedla, dla innych z kolei to zaufany sąsiad. Są też – u nas jeszcze niepopularne – rozwiązania mające poczucie bezpieczeństwa… wpisane już w projekt. Co zatem wybrać?

Czujemy się bezpiecznie

Przeprowadzone przez CBOS w maju 2018 roku badania „Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością” pokazują, że w naszym kraju żyje się bezpiecznie – tego zdania jest 86% Polaków. Optymistycznie prezentują się też statystyki na temat bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Polacy czują się nawet bardziej bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania niż ogólnie w kraju. Przekonanie takie wyraziło aż 93% respondentów. Tak wysokiego poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie odnotowano przed 2016 r. Co ciekawe, o ile jesteśmy przekonani, że nam samym nic nie grozi, o tyle prawie połowa (48%) z nas obawia się o bezpieczeństwo najbliższych. To interesujący paradoks, który z pewnością przekłada się na chęć zapewnienia rodzinie spokoju w miejscu zamieszkania.

Monitoring

Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP. Instalacja sygnałowa może zatem opierać się na istniejącej sieci teleinformatycznej budynku, a podgląd jest możliwy poprzez dowolny komputer osobisty połączony z internetem. W efekcie podgląd mają nie tylko służby ochrony, lecz także korzystają z niego np. mieszkańcy na urlopach.

Czytaj też: Bezpieczne osiedle – na co stawiają deweloperzy? >>>

Przed wyborem kamer administrator osiedla w pierwszej kolejności musi określić, co mają one „filmować”, gdzie mają być skierowane, czy w jakich warunkach oświetleniowych obraz będzie rejestrowany – od tego zależą parametry techniczne sprzętu (z tego względu jego wybór zresztą lepiej powierzyć specjalistom). Kamery używane w systemach monitorowania różnią się przede wszystkim rozdzielczością oraz prędkością transmitowanego obrazu. Mogą mieć też funkcje pozwalające na wykrywanie ruchu. Należy przy tym podkreślić, że małe wymiary i estetyczny wygląd kamer sprawiają, że urządzenia te dobrze komponują się z otoczeniem. Oprócz tego należy określić, jakiego zoomu optycznego i kąta widzenia kamery potrzebujemy. Na rynku są modele o kącie i od 50 do 60 stopni, i obracane, które gwarantują pełen kąt podglądu – 360 stopni. Można się też pokusić o kamery nagrywające również dźwięk.

Na systemy monitoringu w budynkach wielorodzinnych, oprócz kamer składają się dodatkowe urządzenia, np. rejestratory. Zebrane dane są zapisywane na dyskach twardych. Nagrania można archiwizować na nośnikach DVD lub eksportować do komputera osobistego.

Administratorzy systemów monitoringu analizują materiały wideo poprzez specjalne oprogramowanie komputerowe. Przydatną funkcję stanowi przede wszystkim rozpoznawanie określonych zachowań. W odniesieniu do bloków i osiedli można wykrywać np. parkowanie w niedozwolonych miejscach, kradzież pozostawionych przedmiotów czy osoby zachowujące się podejrzanie.

Ochrona

System ochrony stacjonarnej oznacza stałą obecność pracowników na terenie strzeżonego osiedla. Osoby te czuwają nad bezpieczeństwem osób i mienia. Ważne w ich pracy są dobrze dobrane systemy łączności pozwalające na szybką reakcję grup interwencyjnych.

Ochronę stacjonarną bloków i osiedli organizuje się na podstawie systemu dostosowanego do potrzeb danego obiektu. Najpierw, w oparciu o wizję lokalną, opracowuje się szczegółowe procedury ochrony z wyodrębnieniem odpowiednich stref bezpieczeństwa. Istotne jest w tym momencie zidentyfikowanie zagrożeń i stworzenie procedur ich eliminowania. Poza tym powinien zostać wdrożony system przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.

Jeśli decydujemy się na ochronę tradycyjną trzeba pamiętać, by nie przyjmować ceny jako jedynego kryterium. Niska cena tu częściej niż w innych sytuacjach oznacza niską jakość usług.

Wideofony i domofony

Wideofony w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj wyposażone są już w dotykowe przyciski pojemnościowe, co pozwala na obsługę ikony na ekranie jednym dotknięciem: dzięki temu łatwe jest przyjmowanie rozmów, dezaktywacja dzwonka czy otwieranie drzwi. W nowoczesnych wideounifonach standardem jest wysoki poziom czułości, dzięki czemu osoba, która dzwoni, nie musi stać blisko mikrofonu.

Niektóre wideofony dysponują funkcją sterowania sekwencjami, co oznacza, że na przykład jednocześnie z otwarciem drzwi następuje włączenie oświetlenia na klatce schodowej. Przydatna jest możliwość komunikowania paneli między sobą. Coraz większym uznaniem cieszą się urządzenia wykorzystujące technologie biometryczne, choćby w oparciu o linie papilarne. Możliwa jest również współpraca tych urządzeń z czytnikami kart zbliżeniowych.

Nadal popularną opcją, pozwalającą na kontrolę tego, kto wchodzi do budynku, są systemy domofonowe. Istotna jest ich trwała obudowa z montażem natynkowym lub podtynkowym.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie, choć rzadko się o tym myśli, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Lampy w postaci szklanych kul niestety nie są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ rozpraszają światło, co oznacza zbyt słabe doświetlenie terenu. Lepsze będą lampy z kloszami, wykończone u góry metalowymi daszkami, lub metahalogenowe, zapewniające światło pośrednie. Poza tym punktowe oświetlenie dróżek spacerowych pozwoli na bezpieczne dotarcie każdego mieszkańca prosto pod klatkę.

Drogi wewnątrzosiedlowe i ich odpowiednie oświetlenie to istotny czynnik bezpieczeństwa na osiedlu. Ważny jest poziom luminancji i jej równomierność oraz ograniczenie olśnienia. W aplikacjach opartych na rozproszonej strukturze oświetlenia na etapie zarządzania poszczególnymi parametrami uwzględnia się porę dnia oraz warunki panujące na drodze: podwyższone natężenie ruchu, mniejszą widoczność oraz szczególne przypadki – np. imprezy na terenie osiedli. Brane jest pod uwagę również grupowanie punktów oświetleniowych w miejscach takich jak place czy skwery na osiedlach. 

Dostępne dziś lampy wykonane są z materiałów wysokoudarowych, które gwarantują dużą wytrzymałość na uderzenia. Sposób ich zamknięcia zapewnia zaś ich szczelność i uniemożliwia otwarcie. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach najbardziej zagrożonych wandalizmem czy ingerencją osób niepowołanych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[monitoring, kamery, ochrona, bezpieczeństwo, wideofony, domofony, oświetlenie]

Tagi: 
monitoring | 
kamery | 
ochrona | 
bezpieczeństwo | 
wideofony | 
domofony | 
oświetlenie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17984|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11261|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10835|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl