CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Potrzeba, a nie luksus – o bezpieczeństwie na osiedlu

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 5/2019  |  17.06.2019
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Fot. pixabay.com

Według znanej piramidy potrzeb człowieka autorstwa Abrahama Maslowa bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb, zaraz za tymi koniecznymi do przetrwania. Jak tę potrzebę zapewnić mieszkańcom osiedli?

W artykule:

• Monitoring
• Ochrona
• Wideofony i domofony
• Odpowiednie oświetlenie

Poczucie bezpieczeństwa każdy może postrzegać inaczej. Dla jednych koniecznym elementem jest całodobowy monitoring osiedla, dla innych z kolei to zaufany sąsiad. Są też – u nas jeszcze niepopularne – rozwiązania mające poczucie bezpieczeństwa… wpisane już w projekt. Co zatem wybrać?

Czujemy się bezpiecznie

Przeprowadzone przez CBOS w maju 2018 roku badania „Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością” pokazują, że w naszym kraju żyje się bezpiecznie – tego zdania jest 86% Polaków. Optymistycznie prezentują się też statystyki na temat bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Polacy czują się nawet bardziej bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania niż ogólnie w kraju. Przekonanie takie wyraziło aż 93% respondentów. Tak wysokiego poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie odnotowano przed 2016 r. Co ciekawe, o ile jesteśmy przekonani, że nam samym nic nie grozi, o tyle prawie połowa (48%) z nas obawia się o bezpieczeństwo najbliższych. To interesujący paradoks, który z pewnością przekłada się na chęć zapewnienia rodzinie spokoju w miejscu zamieszkania.

Monitoring

Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP. Instalacja sygnałowa może zatem opierać się na istniejącej sieci teleinformatycznej budynku, a podgląd jest możliwy poprzez dowolny komputer osobisty połączony z internetem. W efekcie podgląd mają nie tylko służby ochrony, lecz także korzystają z niego np. mieszkańcy na urlopach.

Czytaj też: Bezpieczne osiedle – na co stawiają deweloperzy? >>>

Przed wyborem kamer administrator osiedla w pierwszej kolejności musi określić, co mają one „filmować”, gdzie mają być skierowane, czy w jakich warunkach oświetleniowych obraz będzie rejestrowany – od tego zależą parametry techniczne sprzętu (z tego względu jego wybór zresztą lepiej powierzyć specjalistom). Kamery używane w systemach monitorowania różnią się przede wszystkim rozdzielczością oraz prędkością transmitowanego obrazu. Mogą mieć też funkcje pozwalające na wykrywanie ruchu. Należy przy tym podkreślić, że małe wymiary i estetyczny wygląd kamer sprawiają, że urządzenia te dobrze komponują się z otoczeniem. Oprócz tego należy określić, jakiego zoomu optycznego i kąta widzenia kamery potrzebujemy. Na rynku są modele o kącie i od 50 do 60 stopni, i obracane, które gwarantują pełen kąt podglądu – 360 stopni. Można się też pokusić o kamery nagrywające również dźwięk.

Na systemy monitoringu w budynkach wielorodzinnych, oprócz kamer składają się dodatkowe urządzenia, np. rejestratory. Zebrane dane są zapisywane na dyskach twardych. Nagrania można archiwizować na nośnikach DVD lub eksportować do komputera osobistego.

Administratorzy systemów monitoringu analizują materiały wideo poprzez specjalne oprogramowanie komputerowe. Przydatną funkcję stanowi przede wszystkim rozpoznawanie określonych zachowań. W odniesieniu do bloków i osiedli można wykrywać np. parkowanie w niedozwolonych miejscach, kradzież pozostawionych przedmiotów czy osoby zachowujące się podejrzanie.

Ochrona

System ochrony stacjonarnej oznacza stałą obecność pracowników na terenie strzeżonego osiedla. Osoby te czuwają nad bezpieczeństwem osób i mienia. Ważne w ich pracy są dobrze dobrane systemy łączności pozwalające na szybką reakcję grup interwencyjnych.

Ochronę stacjonarną bloków i osiedli organizuje się na podstawie systemu dostosowanego do potrzeb danego obiektu. Najpierw, w oparciu o wizję lokalną, opracowuje się szczegółowe procedury ochrony z wyodrębnieniem odpowiednich stref bezpieczeństwa. Istotne jest w tym momencie zidentyfikowanie zagrożeń i stworzenie procedur ich eliminowania. Poza tym powinien zostać wdrożony system przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.

Jeśli decydujemy się na ochronę tradycyjną trzeba pamiętać, by nie przyjmować ceny jako jedynego kryterium. Niska cena tu częściej niż w innych sytuacjach oznacza niską jakość usług.

Wideofony i domofony

Wideofony w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj wyposażone są już w dotykowe przyciski pojemnościowe, co pozwala na obsługę ikony na ekranie jednym dotknięciem: dzięki temu łatwe jest przyjmowanie rozmów, dezaktywacja dzwonka czy otwieranie drzwi. W nowoczesnych wideounifonach standardem jest wysoki poziom czułości, dzięki czemu osoba, która dzwoni, nie musi stać blisko mikrofonu.

Niektóre wideofony dysponują funkcją sterowania sekwencjami, co oznacza, że na przykład jednocześnie z otwarciem drzwi następuje włączenie oświetlenia na klatce schodowej. Przydatna jest możliwość komunikowania paneli między sobą. Coraz większym uznaniem cieszą się urządzenia wykorzystujące technologie biometryczne, choćby w oparciu o linie papilarne. Możliwa jest również współpraca tych urządzeń z czytnikami kart zbliżeniowych.

Nadal popularną opcją, pozwalającą na kontrolę tego, kto wchodzi do budynku, są systemy domofonowe. Istotna jest ich trwała obudowa z montażem natynkowym lub podtynkowym.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie, choć rzadko się o tym myśli, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Lampy w postaci szklanych kul niestety nie są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ rozpraszają światło, co oznacza zbyt słabe doświetlenie terenu. Lepsze będą lampy z kloszami, wykończone u góry metalowymi daszkami, lub metahalogenowe, zapewniające światło pośrednie. Poza tym punktowe oświetlenie dróżek spacerowych pozwoli na bezpieczne dotarcie każdego mieszkańca prosto pod klatkę.

Drogi wewnątrzosiedlowe i ich odpowiednie oświetlenie to istotny czynnik bezpieczeństwa na osiedlu. Ważny jest poziom luminancji i jej równomierność oraz ograniczenie olśnienia. W aplikacjach opartych na rozproszonej strukturze oświetlenia na etapie zarządzania poszczególnymi parametrami uwzględnia się porę dnia oraz warunki panujące na drodze: podwyższone natężenie ruchu, mniejszą widoczność oraz szczególne przypadki – np. imprezy na terenie osiedli. Brane jest pod uwagę również grupowanie punktów oświetleniowych w miejscach takich jak place czy skwery na osiedlach. 

Dostępne dziś lampy wykonane są z materiałów wysokoudarowych, które gwarantują dużą wytrzymałość na uderzenia. Sposób ich zamknięcia zapewnia zaś ich szczelność i uniemożliwia otwarcie. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach najbardziej zagrożonych wandalizmem czy ingerencją osób niepowołanych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[monitoring, kamery, ochrona, bezpieczeństwo, wideofony, domofony, oświetlenie]

Tagi: 
monitoring | 
kamery | 
ochrona | 
bezpieczeństwo | 
wideofony | 
domofony | 
oświetlenie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19419|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16553|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11842|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl