CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Potrzeba, a nie luksus – o bezpieczeństwie na osiedlu

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 5/2019  |  17.06.2019
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP
Fot. pixabay.com

Według znanej piramidy potrzeb człowieka autorstwa Abrahama Maslowa bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb, zaraz za tymi koniecznymi do przetrwania. Jak tę potrzebę zapewnić mieszkańcom osiedli?

W artykule:

• Monitoring
• Ochrona
• Wideofony i domofony
• Odpowiednie oświetlenie

Poczucie bezpieczeństwa każdy może postrzegać inaczej. Dla jednych koniecznym elementem jest całodobowy monitoring osiedla, dla innych z kolei to zaufany sąsiad. Są też – u nas jeszcze niepopularne – rozwiązania mające poczucie bezpieczeństwa… wpisane już w projekt. Co zatem wybrać?

Czujemy się bezpiecznie

Przeprowadzone przez CBOS w maju 2018 roku badania „Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością” pokazują, że w naszym kraju żyje się bezpiecznie – tego zdania jest 86% Polaków. Optymistycznie prezentują się też statystyki na temat bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Polacy czują się nawet bardziej bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania niż ogólnie w kraju. Przekonanie takie wyraziło aż 93% respondentów. Tak wysokiego poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie odnotowano przed 2016 r. Co ciekawe, o ile jesteśmy przekonani, że nam samym nic nie grozi, o tyle prawie połowa (48%) z nas obawia się o bezpieczeństwo najbliższych. To interesujący paradoks, który z pewnością przekłada się na chęć zapewnienia rodzinie spokoju w miejscu zamieszkania.

Monitoring

Popularnym dziś rozwiązaniem jest instalacja systemu monitoringu. Nowoczesne kamery stosowane w ochronie bloków i osiedli wykorzystują przesył danych poprzez technologię IP. Instalacja sygnałowa może zatem opierać się na istniejącej sieci teleinformatycznej budynku, a podgląd jest możliwy poprzez dowolny komputer osobisty połączony z internetem. W efekcie podgląd mają nie tylko służby ochrony, lecz także korzystają z niego np. mieszkańcy na urlopach.

Czytaj też: Bezpieczne osiedle – na co stawiają deweloperzy? >>>

Przed wyborem kamer administrator osiedla w pierwszej kolejności musi określić, co mają one „filmować”, gdzie mają być skierowane, czy w jakich warunkach oświetleniowych obraz będzie rejestrowany – od tego zależą parametry techniczne sprzętu (z tego względu jego wybór zresztą lepiej powierzyć specjalistom). Kamery używane w systemach monitorowania różnią się przede wszystkim rozdzielczością oraz prędkością transmitowanego obrazu. Mogą mieć też funkcje pozwalające na wykrywanie ruchu. Należy przy tym podkreślić, że małe wymiary i estetyczny wygląd kamer sprawiają, że urządzenia te dobrze komponują się z otoczeniem. Oprócz tego należy określić, jakiego zoomu optycznego i kąta widzenia kamery potrzebujemy. Na rynku są modele o kącie i od 50 do 60 stopni, i obracane, które gwarantują pełen kąt podglądu – 360 stopni. Można się też pokusić o kamery nagrywające również dźwięk.

Na systemy monitoringu w budynkach wielorodzinnych, oprócz kamer składają się dodatkowe urządzenia, np. rejestratory. Zebrane dane są zapisywane na dyskach twardych. Nagrania można archiwizować na nośnikach DVD lub eksportować do komputera osobistego.

Administratorzy systemów monitoringu analizują materiały wideo poprzez specjalne oprogramowanie komputerowe. Przydatną funkcję stanowi przede wszystkim rozpoznawanie określonych zachowań. W odniesieniu do bloków i osiedli można wykrywać np. parkowanie w niedozwolonych miejscach, kradzież pozostawionych przedmiotów czy osoby zachowujące się podejrzanie.

Ochrona

System ochrony stacjonarnej oznacza stałą obecność pracowników na terenie strzeżonego osiedla. Osoby te czuwają nad bezpieczeństwem osób i mienia. Ważne w ich pracy są dobrze dobrane systemy łączności pozwalające na szybką reakcję grup interwencyjnych.

Ochronę stacjonarną bloków i osiedli organizuje się na podstawie systemu dostosowanego do potrzeb danego obiektu. Najpierw, w oparciu o wizję lokalną, opracowuje się szczegółowe procedury ochrony z wyodrębnieniem odpowiednich stref bezpieczeństwa. Istotne jest w tym momencie zidentyfikowanie zagrożeń i stworzenie procedur ich eliminowania. Poza tym powinien zostać wdrożony system przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.

Jeśli decydujemy się na ochronę tradycyjną trzeba pamiętać, by nie przyjmować ceny jako jedynego kryterium. Niska cena tu częściej niż w innych sytuacjach oznacza niską jakość usług.

Wideofony i domofony

Wideofony w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj wyposażone są już w dotykowe przyciski pojemnościowe, co pozwala na obsługę ikony na ekranie jednym dotknięciem: dzięki temu łatwe jest przyjmowanie rozmów, dezaktywacja dzwonka czy otwieranie drzwi. W nowoczesnych wideounifonach standardem jest wysoki poziom czułości, dzięki czemu osoba, która dzwoni, nie musi stać blisko mikrofonu.

Niektóre wideofony dysponują funkcją sterowania sekwencjami, co oznacza, że na przykład jednocześnie z otwarciem drzwi następuje włączenie oświetlenia na klatce schodowej. Przydatna jest możliwość komunikowania paneli między sobą. Coraz większym uznaniem cieszą się urządzenia wykorzystujące technologie biometryczne, choćby w oparciu o linie papilarne. Możliwa jest również współpraca tych urządzeń z czytnikami kart zbliżeniowych.

Nadal popularną opcją, pozwalającą na kontrolę tego, kto wchodzi do budynku, są systemy domofonowe. Istotna jest ich trwała obudowa z montażem natynkowym lub podtynkowym.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie, choć rzadko się o tym myśli, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Lampy w postaci szklanych kul niestety nie są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ rozpraszają światło, co oznacza zbyt słabe doświetlenie terenu. Lepsze będą lampy z kloszami, wykończone u góry metalowymi daszkami, lub metahalogenowe, zapewniające światło pośrednie. Poza tym punktowe oświetlenie dróżek spacerowych pozwoli na bezpieczne dotarcie każdego mieszkańca prosto pod klatkę.

Drogi wewnątrzosiedlowe i ich odpowiednie oświetlenie to istotny czynnik bezpieczeństwa na osiedlu. Ważny jest poziom luminancji i jej równomierność oraz ograniczenie olśnienia. W aplikacjach opartych na rozproszonej strukturze oświetlenia na etapie zarządzania poszczególnymi parametrami uwzględnia się porę dnia oraz warunki panujące na drodze: podwyższone natężenie ruchu, mniejszą widoczność oraz szczególne przypadki – np. imprezy na terenie osiedli. Brane jest pod uwagę również grupowanie punktów oświetleniowych w miejscach takich jak place czy skwery na osiedlach. 

Dostępne dziś lampy wykonane są z materiałów wysokoudarowych, które gwarantują dużą wytrzymałość na uderzenia. Sposób ich zamknięcia zapewnia zaś ich szczelność i uniemożliwia otwarcie. Jest to istotne zwłaszcza w miejscach najbardziej zagrożonych wandalizmem czy ingerencją osób niepowołanych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[monitoring, kamery, ochrona, bezpieczeństwo, wideofony, domofony, oświetlenie]

Tagi: 
monitoring | 
kamery | 
ochrona | 
bezpieczeństwo | 
wideofony | 
domofony | 
oświetlenie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16948|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10122|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl