CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Pożyczyliśmy ziemię od naszych wnuków

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 6/2019  |  03.07.2019
fot. redakcja

„Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto”, „Według raportu EEA 19 spośród 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzopirenem miast znajduje się w Polsce” – to tylko przykłady nagłówków artykułów alarmujących o wielokrotnym przekroczeniu w naszym kraju zarówno dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10) w powietrzu, jak i śmiercionośnego benzopirenu.

 

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną wielu chorób i przedwczesnych zgonów. W Europie szacuje się liczbę tych zgonów na ponad 400 tys. rocznie, a w Polsce na ok. 46 tys. Zanieczyszczone powietrze wyjątkowo negatywnie wpływa na zdrowie dzieci.

Co możemy zrobić, aby chronić zdrowie? Zacząć zmiany od siebie i zadbać o to, by nasze domy nie truły. Bo to się opłaci – koszty smogu są bowiem już ogromne. Co roku UE płaci za smog ok. 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB, a Polska – 111 mld zł rocznie. Komisja Europejska prognozuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. mogą przekroczyć nawet 700 mld euro.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2019

Na całym świecie istnieje niby świadomość zagrożeń i niezbędnych kosztów, które trzeba ponieść, aby do 2030 roku ograniczyć globalne ocieplenie o 2 stopnie. Niby wszyscy wiedzą, że w wyniku niesłabnącej aktywności człowieka i czynionego przezeń gwałtu na naturze poprzez nadmierne wydobycie np. węgla kamiennego, brak racjonalnej gospodarki wodnej, wycinkę lasów doświadczamy kataklizmów na niespotykaną dotychczas skalę, ale... Pomimo konstatacji już w latach 70., że mieszkańcy Ziemi konsumują w ciągu roku więcej zasobów, niż jest ona w stanie odtworzyć, zadziało się niewiele. Nagłaśniać problem zaczęto dekadę później i ustanowiono Dzień Długu Ekologicznego, czyli moment, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Wówczas tym dniem był 23 października, w tym roku w Polsce już 15 maja, a w innych krajach UE nawet 10 maja. Oznacza to, że teraz przez większość roku żyjemy na kredyt, który zaciągamy u Matki Natury, a jego spłatę pozostawiamy przyszłym pokoleniom.

Zamów wydanie 6/2019

Ekolodzy biją na alarm, politycy – zwłaszcza przed wyborami – obiecują zdecydowane działania na rzecz walki ze smogiem, np. dopłaty do termomodernizacji dla tych samorządów, które mają uchwały antysmogowe. Resort zdrowia przygotowuje rekomendację i apeluje o obniżenie progów alarmowych, które są u nas niestety najwyższe w Europie i wynoszą 300 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3), podczas gdy np. w Czechach są dwukrotnie niższe, a w wielu krajach oscylują na poziomie 80–100 μg/m3.

Propozycji polityków jest więcej, ale niewiele trafionych. Jedni proponują odchodzenie od węgla w mieszkaniach, ale pozostawienie go w energetyce, co oznacza nadmierną emisję CO2, drudzy w ogóle węgla bronią jak niepodległości. Jedynymi tak naprawdę wygranymi w tej batalii są ekolodzy, którzy osiągnęli swój cel: doprowadzili do publicznej dyskusji na ten temat i podjęcia jakichkolwiek działań na rzecz obrony Ziemi. Ich sukcesem jest też rosnąca świadomość, że „pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków”.

A czekające nas inwestycje nie powinny przerażać, stawka jest wysoka – tu chodzi o życie i dług ekologiczny, którego przynajmniej część powinniśmy spłacić, traktując go jak dług honorowy.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości"

[słowo od redaktora, wstępniak]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10964|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl