CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Pożyczyliśmy ziemię od naszych wnuków

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 6/2019  |  03.07.2019
fot. redakcja

„Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto”, „Według raportu EEA 19 spośród 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzopirenem miast znajduje się w Polsce” – to tylko przykłady nagłówków artykułów alarmujących o wielokrotnym przekroczeniu w naszym kraju zarówno dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10) w powietrzu, jak i śmiercionośnego benzopirenu.

 

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną wielu chorób i przedwczesnych zgonów. W Europie szacuje się liczbę tych zgonów na ponad 400 tys. rocznie, a w Polsce na ok. 46 tys. Zanieczyszczone powietrze wyjątkowo negatywnie wpływa na zdrowie dzieci.

Co możemy zrobić, aby chronić zdrowie? Zacząć zmiany od siebie i zadbać o to, by nasze domy nie truły. Bo to się opłaci – koszty smogu są bowiem już ogromne. Co roku UE płaci za smog ok. 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB, a Polska – 111 mld zł rocznie. Komisja Europejska prognozuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. mogą przekroczyć nawet 700 mld euro.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2019

Na całym świecie istnieje niby świadomość zagrożeń i niezbędnych kosztów, które trzeba ponieść, aby do 2030 roku ograniczyć globalne ocieplenie o 2 stopnie. Niby wszyscy wiedzą, że w wyniku niesłabnącej aktywności człowieka i czynionego przezeń gwałtu na naturze poprzez nadmierne wydobycie np. węgla kamiennego, brak racjonalnej gospodarki wodnej, wycinkę lasów doświadczamy kataklizmów na niespotykaną dotychczas skalę, ale... Pomimo konstatacji już w latach 70., że mieszkańcy Ziemi konsumują w ciągu roku więcej zasobów, niż jest ona w stanie odtworzyć, zadziało się niewiele. Nagłaśniać problem zaczęto dekadę później i ustanowiono Dzień Długu Ekologicznego, czyli moment, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Wówczas tym dniem był 23 października, w tym roku w Polsce już 15 maja, a w innych krajach UE nawet 10 maja. Oznacza to, że teraz przez większość roku żyjemy na kredyt, który zaciągamy u Matki Natury, a jego spłatę pozostawiamy przyszłym pokoleniom.

Zamów wydanie 6/2019

Ekolodzy biją na alarm, politycy – zwłaszcza przed wyborami – obiecują zdecydowane działania na rzecz walki ze smogiem, np. dopłaty do termomodernizacji dla tych samorządów, które mają uchwały antysmogowe. Resort zdrowia przygotowuje rekomendację i apeluje o obniżenie progów alarmowych, które są u nas niestety najwyższe w Europie i wynoszą 300 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3), podczas gdy np. w Czechach są dwukrotnie niższe, a w wielu krajach oscylują na poziomie 80–100 μg/m3.

Propozycji polityków jest więcej, ale niewiele trafionych. Jedni proponują odchodzenie od węgla w mieszkaniach, ale pozostawienie go w energetyce, co oznacza nadmierną emisję CO2, drudzy w ogóle węgla bronią jak niepodległości. Jedynymi tak naprawdę wygranymi w tej batalii są ekolodzy, którzy osiągnęli swój cel: doprowadzili do publicznej dyskusji na ten temat i podjęcia jakichkolwiek działań na rzecz obrony Ziemi. Ich sukcesem jest też rosnąca świadomość, że „pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków”.

A czekające nas inwestycje nie powinny przerażać, stawka jest wysoka – tu chodzi o życie i dług ekologiczny, którego przynajmniej część powinniśmy spłacić, traktując go jak dług honorowy.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości"

[słowo od redaktora, wstępniak]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11430|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11002|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl