CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Pożyczyliśmy ziemię od naszych wnuków

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 6/2019  |  03.07.2019
fot. redakcja

„Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto”, „Według raportu EEA 19 spośród 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzopirenem miast znajduje się w Polsce” – to tylko przykłady nagłówków artykułów alarmujących o wielokrotnym przekroczeniu w naszym kraju zarówno dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10) w powietrzu, jak i śmiercionośnego benzopirenu.

 

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną wielu chorób i przedwczesnych zgonów. W Europie szacuje się liczbę tych zgonów na ponad 400 tys. rocznie, a w Polsce na ok. 46 tys. Zanieczyszczone powietrze wyjątkowo negatywnie wpływa na zdrowie dzieci.

Co możemy zrobić, aby chronić zdrowie? Zacząć zmiany od siebie i zadbać o to, by nasze domy nie truły. Bo to się opłaci – koszty smogu są bowiem już ogromne. Co roku UE płaci za smog ok. 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB, a Polska – 111 mld zł rocznie. Komisja Europejska prognozuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. mogą przekroczyć nawet 700 mld euro.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 6/2019

Na całym świecie istnieje niby świadomość zagrożeń i niezbędnych kosztów, które trzeba ponieść, aby do 2030 roku ograniczyć globalne ocieplenie o 2 stopnie. Niby wszyscy wiedzą, że w wyniku niesłabnącej aktywności człowieka i czynionego przezeń gwałtu na naturze poprzez nadmierne wydobycie np. węgla kamiennego, brak racjonalnej gospodarki wodnej, wycinkę lasów doświadczamy kataklizmów na niespotykaną dotychczas skalę, ale... Pomimo konstatacji już w latach 70., że mieszkańcy Ziemi konsumują w ciągu roku więcej zasobów, niż jest ona w stanie odtworzyć, zadziało się niewiele. Nagłaśniać problem zaczęto dekadę później i ustanowiono Dzień Długu Ekologicznego, czyli moment, w którym ludzkość wyczerpuje tyle zasobów naturalnych Ziemi, ile planeta jest w stanie odtworzyć w ciągu całego roku. Wówczas tym dniem był 23 października, w tym roku w Polsce już 15 maja, a w innych krajach UE nawet 10 maja. Oznacza to, że teraz przez większość roku żyjemy na kredyt, który zaciągamy u Matki Natury, a jego spłatę pozostawiamy przyszłym pokoleniom.

Zamów wydanie 6/2019

Ekolodzy biją na alarm, politycy – zwłaszcza przed wyborami – obiecują zdecydowane działania na rzecz walki ze smogiem, np. dopłaty do termomodernizacji dla tych samorządów, które mają uchwały antysmogowe. Resort zdrowia przygotowuje rekomendację i apeluje o obniżenie progów alarmowych, które są u nas niestety najwyższe w Europie i wynoszą 300 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3), podczas gdy np. w Czechach są dwukrotnie niższe, a w wielu krajach oscylują na poziomie 80–100 μg/m3.

Propozycji polityków jest więcej, ale niewiele trafionych. Jedni proponują odchodzenie od węgla w mieszkaniach, ale pozostawienie go w energetyce, co oznacza nadmierną emisję CO2, drudzy w ogóle węgla bronią jak niepodległości. Jedynymi tak naprawdę wygranymi w tej batalii są ekolodzy, którzy osiągnęli swój cel: doprowadzili do publicznej dyskusji na ten temat i podjęcia jakichkolwiek działań na rzecz obrony Ziemi. Ich sukcesem jest też rosnąca świadomość, że „pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków”.

A czekające nas inwestycje nie powinny przerażać, stawka jest wysoka – tu chodzi o życie i dług ekologiczny, którego przynajmniej część powinniśmy spłacić, traktując go jak dług honorowy.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości"

[słowo od reaktora, wstępniak]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


…skłaniające do refleksji. W tym roku takie daty są dwie: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele wydarzyło się przez tych 80 lat, również w polskim... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10555|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10123|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl