CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Biomasa na ratunek Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…

Kiedyś było czyste powietrze, teraz jest program „Czyste powietrze”. Czyli o tym, jak proekologiczna biomasa skutecznie zastępuje paliwa kopalne.

Światowe agencje doniosły niedawno, że poziom stężenia CO2 w powietrzu jest obecnie najwyższy od 3 mln lat! Jestem pełna podziwu dla nauki, że może to tak dokładnie określić (sic!)
Według raportu ONZ w ciągu najbliższych lat 1 mln gatunków zwierząt i roślin zniknie z powierzchni ziemi…! 

Bałtyk umiera. Tak mało tlenu nie było w nim od 1500 lat! Najnowsze badania pokazują, że w Bałtyku istnieją największe na świecie martwe strefy! Nie żyją już tam żadne stworzenia!

Dalej: w Polsce z powodu zanieczyszczonego środowiska umiera rocznie 50 tys. ludzi! Przykładowo w ciągu jednego roku umiera np. cały Kołobrzeg, a w następnym – cały Bełchatów! Makabra! To tylko kilka przygnębiających przykładów. Jeśli czegoś nie zmienimy grozi nam klimatyczna katastrofa, właściwie już jest…. Nic dziwnego, że ludzi ogarnia coraz większa ekologiczna depresja. Próbują przeciwdziałać, ratować naturalne środowisko… przed samym sobą, czyli przed niszczycielską działalnością człowieka! Szczyty klimatyczne, deklaracje, programy naprawy… tylko czy to wystarczy?

Stop smog – trzeba działać

A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona… Jeśli chodzi o ochronę środowiska to ma ją w nazwie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej*, działający od przełomowego roku 1989. 

I co robi NFOŚiGW poza wsparciem inicjatyw chroniących środowisko? W dniach 9–10 maja br., w ramach autopromocji, zorganizował np. studyjny wyjazd dla dziennikarzy pod hasłem: Energetyczne wykorzystanie biomasy. NFOŚiGW – jako instytucja wdrażająca POIiŚ – wspiera rozwój OZE. Spotkania, które odbyły się w Płońsku, Iławie, Olsztynie, Nidzicy, Działdowie były okazją, żeby zobaczyć kilka pozytywnych przykładów wdrażania inwestycji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Prezentowane obiekty były dowodem na energetyczne wykorzystanie OZE – biomasy i biogazu – na różnych etapach realizacji. W Płońsku, Nidzicy i Działdowie inwestycje dotyczyły modernizacji systemu ciepłowniczego, w Iławie – poprawy efektywności gospodarki wodno-ściekowej.

Czytaj też: Stop smog >>>

W Płońsku, podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, przed prezentacją działania kotła przeznaczonego do spalania biomasy odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta, który powiedział: „Patrzymy na najlepszych. Sztokholm, Paryż. Jesteśmy ośmiokrotnym krajowym liderem, jeśli chodzi o wykorzystanie energii odnawialnej w ciepłownictwie. Mamy prawdziwą perełkę energetyczną, PEC zmniejszył zanieczyszczenie powietrza o ponad 80%. Ale… starczą 1, 2 kotły, aby zanieczyścić całe osiedla! Jeśli chodzi o inwestycje, to Płońsk przez 25 lat (6 moich kadencji) nie wydał na żadną inną dziedzinę więcej niż na ekologię!”

W Nidzicy, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej po wstępnej wirtualnej prezentacji na zamku, pochwaliło się budową kotłowni miejskiej bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. Projekt został już zakończony. W wyniku realizacji tej inwestycji ok. 86% energii sprzedawanej w całym systemie ciepłowniczym w Nidzicy będzie pochodziło z kotłowni biomasowej!

Projekt w Działdowie (realizacja do 2022 r.) to budowa ciepłowni w oparciu o kocioł opalany biomasą o mocy aż 5,1 MW! Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 8 842,7 Mg/CO2/rok. Planowana roczna produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii ma wynieść 19,87 tys. MWh/r.

Wizyta w Oczyszczalni Ścieków we wsi Dziarny k. Iławy miała na celu pokazanie funkcjonowania węzła technologicznego po modernizacji (przeróbka i zagospodarowanie osadów ściekowych, w tym suszarnie słoneczne), oraz poprawę efektywności energetycznej (wykorzystanie biogazu). Jak się dowiedzieliśmy, o wyborze słonecznego suszenia osadów zadecydował, obok aspektu ekologicznego, aspekt ekonomiczny. Do suszenia wykorzystuje się bowiem darmową energię słoneczną oraz ciepło odpadowe ze spalania biogazu. Efekt ekologiczny ma być osiągnięty do końca 2020 r.

W olsztyńskim Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ zaprojektowano imponujący, nowoczesny pokój wagowy dla oznaczeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz stację do automatycznych pomiarów jakości powietrza (co ciekawe: usytuowaną w ogrodzie pewnego przedszkola).

W roli głównej biomasa

No cóż, na zakończenie refleksja: w głównej roli wystąpiła tu biomasa, skutecznie zastępująca paliwa kopalne i bezdyskusyjnie proekologiczna. Obecnie stosuje się biomasę pochodzącą głównie ze zrębków drzewnych oraz z odpadów leśnych i tartacznych. Ale niestety, jesteśmy krajem, który nie szanuje drzew. Info z ostatniej chwili: w Parczewie wycięto 58 drzew, w Lublinie wytną 120. Oby w przyszłości nie pojawiła się pokusa wycinania drzew na biomasę!


*NFOŚiGW to publiczna instytucja finansowa, której celem jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska. Jednym z najważniejszych zadań Narodowego Funduszu jest sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej (głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, POIiŚ). Głównym celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Wdrażanie projektów ekologicznych, które uzyskają wsparcie finansowe ze środków zagranicznych oraz dofinansowanie tych przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu, służy osiąganiu założonych efektów ekologicznych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[ochrona środowiska, czyste powietrze, smog, biomasa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19468|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16607|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11873|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl