CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Biomasa na ratunek Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…

Kiedyś było czyste powietrze, teraz jest program „Czyste powietrze”. Czyli o tym, jak proekologiczna biomasa skutecznie zastępuje paliwa kopalne.

Światowe agencje doniosły niedawno, że poziom stężenia CO2 w powietrzu jest obecnie najwyższy od 3 mln lat! Jestem pełna podziwu dla nauki, że może to tak dokładnie określić (sic!)
Według raportu ONZ w ciągu najbliższych lat 1 mln gatunków zwierząt i roślin zniknie z powierzchni ziemi…! 

Bałtyk umiera. Tak mało tlenu nie było w nim od 1500 lat! Najnowsze badania pokazują, że w Bałtyku istnieją największe na świecie martwe strefy! Nie żyją już tam żadne stworzenia!

Dalej: w Polsce z powodu zanieczyszczonego środowiska umiera rocznie 50 tys. ludzi! Przykładowo w ciągu jednego roku umiera np. cały Kołobrzeg, a w następnym – cały Bełchatów! Makabra! To tylko kilka przygnębiających przykładów. Jeśli czegoś nie zmienimy grozi nam klimatyczna katastrofa, właściwie już jest…. Nic dziwnego, że ludzi ogarnia coraz większa ekologiczna depresja. Próbują przeciwdziałać, ratować naturalne środowisko… przed samym sobą, czyli przed niszczycielską działalnością człowieka! Szczyty klimatyczne, deklaracje, programy naprawy… tylko czy to wystarczy?

Stop smog – trzeba działać

A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona… Jeśli chodzi o ochronę środowiska to ma ją w nazwie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej*, działający od przełomowego roku 1989. 

I co robi NFOŚiGW poza wsparciem inicjatyw chroniących środowisko? W dniach 9–10 maja br., w ramach autopromocji, zorganizował np. studyjny wyjazd dla dziennikarzy pod hasłem: Energetyczne wykorzystanie biomasy. NFOŚiGW – jako instytucja wdrażająca POIiŚ – wspiera rozwój OZE. Spotkania, które odbyły się w Płońsku, Iławie, Olsztynie, Nidzicy, Działdowie były okazją, żeby zobaczyć kilka pozytywnych przykładów wdrażania inwestycji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Prezentowane obiekty były dowodem na energetyczne wykorzystanie OZE – biomasy i biogazu – na różnych etapach realizacji. W Płońsku, Nidzicy i Działdowie inwestycje dotyczyły modernizacji systemu ciepłowniczego, w Iławie – poprawy efektywności gospodarki wodno-ściekowej.

Czytaj też: Stop smog >>>

W Płońsku, podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, przed prezentacją działania kotła przeznaczonego do spalania biomasy odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta, który powiedział: „Patrzymy na najlepszych. Sztokholm, Paryż. Jesteśmy ośmiokrotnym krajowym liderem, jeśli chodzi o wykorzystanie energii odnawialnej w ciepłownictwie. Mamy prawdziwą perełkę energetyczną, PEC zmniejszył zanieczyszczenie powietrza o ponad 80%. Ale… starczą 1, 2 kotły, aby zanieczyścić całe osiedla! Jeśli chodzi o inwestycje, to Płońsk przez 25 lat (6 moich kadencji) nie wydał na żadną inną dziedzinę więcej niż na ekologię!”

W Nidzicy, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej po wstępnej wirtualnej prezentacji na zamku, pochwaliło się budową kotłowni miejskiej bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. Projekt został już zakończony. W wyniku realizacji tej inwestycji ok. 86% energii sprzedawanej w całym systemie ciepłowniczym w Nidzicy będzie pochodziło z kotłowni biomasowej!

Projekt w Działdowie (realizacja do 2022 r.) to budowa ciepłowni w oparciu o kocioł opalany biomasą o mocy aż 5,1 MW! Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 8 842,7 Mg/CO2/rok. Planowana roczna produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii ma wynieść 19,87 tys. MWh/r.

Wizyta w Oczyszczalni Ścieków we wsi Dziarny k. Iławy miała na celu pokazanie funkcjonowania węzła technologicznego po modernizacji (przeróbka i zagospodarowanie osadów ściekowych, w tym suszarnie słoneczne), oraz poprawę efektywności energetycznej (wykorzystanie biogazu). Jak się dowiedzieliśmy, o wyborze słonecznego suszenia osadów zadecydował, obok aspektu ekologicznego, aspekt ekonomiczny. Do suszenia wykorzystuje się bowiem darmową energię słoneczną oraz ciepło odpadowe ze spalania biogazu. Efekt ekologiczny ma być osiągnięty do końca 2020 r.

W olsztyńskim Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ zaprojektowano imponujący, nowoczesny pokój wagowy dla oznaczeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz stację do automatycznych pomiarów jakości powietrza (co ciekawe: usytuowaną w ogrodzie pewnego przedszkola).

W roli głównej biomasa

No cóż, na zakończenie refleksja: w głównej roli wystąpiła tu biomasa, skutecznie zastępująca paliwa kopalne i bezdyskusyjnie proekologiczna. Obecnie stosuje się biomasę pochodzącą głównie ze zrębków drzewnych oraz z odpadów leśnych i tartacznych. Ale niestety, jesteśmy krajem, który nie szanuje drzew. Info z ostatniej chwili: w Parczewie wycięto 58 drzew, w Lublinie wytną 120. Oby w przyszłości nie pojawiła się pokusa wycinania drzew na biomasę!


*NFOŚiGW to publiczna instytucja finansowa, której celem jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska. Jednym z najważniejszych zadań Narodowego Funduszu jest sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej (głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, POIiŚ). Głównym celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Wdrażanie projektów ekologicznych, które uzyskają wsparcie finansowe ze środków zagranicznych oraz dofinansowanie tych przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu, służy osiąganiu założonych efektów ekologicznych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[ochrona środowiska, czyste powietrze, smog, biomasa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17997|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11274|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10845|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl