CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Biomasa na ratunek Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…

Kiedyś było czyste powietrze, teraz jest program „Czyste powietrze”. Czyli o tym, jak proekologiczna biomasa skutecznie zastępuje paliwa kopalne.

Światowe agencje doniosły niedawno, że poziom stężenia CO2 w powietrzu jest obecnie najwyższy od 3 mln lat! Jestem pełna podziwu dla nauki, że może to tak dokładnie określić (sic!)
Według raportu ONZ w ciągu najbliższych lat 1 mln gatunków zwierząt i roślin zniknie z powierzchni ziemi…! 

Bałtyk umiera. Tak mało tlenu nie było w nim od 1500 lat! Najnowsze badania pokazują, że w Bałtyku istnieją największe na świecie martwe strefy! Nie żyją już tam żadne stworzenia!

Dalej: w Polsce z powodu zanieczyszczonego środowiska umiera rocznie 50 tys. ludzi! Przykładowo w ciągu jednego roku umiera np. cały Kołobrzeg, a w następnym – cały Bełchatów! Makabra! To tylko kilka przygnębiających przykładów. Jeśli czegoś nie zmienimy grozi nam klimatyczna katastrofa, właściwie już jest…. Nic dziwnego, że ludzi ogarnia coraz większa ekologiczna depresja. Próbują przeciwdziałać, ratować naturalne środowisko… przed samym sobą, czyli przed niszczycielską działalnością człowieka! Szczyty klimatyczne, deklaracje, programy naprawy… tylko czy to wystarczy?

Stop smog – trzeba działać

A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona… Jeśli chodzi o ochronę środowiska to ma ją w nazwie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej*, działający od przełomowego roku 1989. 

I co robi NFOŚiGW poza wsparciem inicjatyw chroniących środowisko? W dniach 9–10 maja br., w ramach autopromocji, zorganizował np. studyjny wyjazd dla dziennikarzy pod hasłem: Energetyczne wykorzystanie biomasy. NFOŚiGW – jako instytucja wdrażająca POIiŚ – wspiera rozwój OZE. Spotkania, które odbyły się w Płońsku, Iławie, Olsztynie, Nidzicy, Działdowie były okazją, żeby zobaczyć kilka pozytywnych przykładów wdrażania inwestycji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Prezentowane obiekty były dowodem na energetyczne wykorzystanie OZE – biomasy i biogazu – na różnych etapach realizacji. W Płońsku, Nidzicy i Działdowie inwestycje dotyczyły modernizacji systemu ciepłowniczego, w Iławie – poprawy efektywności gospodarki wodno-ściekowej.

Czytaj też: Stop smog >>>

W Płońsku, podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, przed prezentacją działania kotła przeznaczonego do spalania biomasy odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta, który powiedział: „Patrzymy na najlepszych. Sztokholm, Paryż. Jesteśmy ośmiokrotnym krajowym liderem, jeśli chodzi o wykorzystanie energii odnawialnej w ciepłownictwie. Mamy prawdziwą perełkę energetyczną, PEC zmniejszył zanieczyszczenie powietrza o ponad 80%. Ale… starczą 1, 2 kotły, aby zanieczyścić całe osiedla! Jeśli chodzi o inwestycje, to Płońsk przez 25 lat (6 moich kadencji) nie wydał na żadną inną dziedzinę więcej niż na ekologię!”

W Nidzicy, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej po wstępnej wirtualnej prezentacji na zamku, pochwaliło się budową kotłowni miejskiej bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. Projekt został już zakończony. W wyniku realizacji tej inwestycji ok. 86% energii sprzedawanej w całym systemie ciepłowniczym w Nidzicy będzie pochodziło z kotłowni biomasowej!

Projekt w Działdowie (realizacja do 2022 r.) to budowa ciepłowni w oparciu o kocioł opalany biomasą o mocy aż 5,1 MW! Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 8 842,7 Mg/CO2/rok. Planowana roczna produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii ma wynieść 19,87 tys. MWh/r.

Wizyta w Oczyszczalni Ścieków we wsi Dziarny k. Iławy miała na celu pokazanie funkcjonowania węzła technologicznego po modernizacji (przeróbka i zagospodarowanie osadów ściekowych, w tym suszarnie słoneczne), oraz poprawę efektywności energetycznej (wykorzystanie biogazu). Jak się dowiedzieliśmy, o wyborze słonecznego suszenia osadów zadecydował, obok aspektu ekologicznego, aspekt ekonomiczny. Do suszenia wykorzystuje się bowiem darmową energię słoneczną oraz ciepło odpadowe ze spalania biogazu. Efekt ekologiczny ma być osiągnięty do końca 2020 r.

W olsztyńskim Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ zaprojektowano imponujący, nowoczesny pokój wagowy dla oznaczeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz stację do automatycznych pomiarów jakości powietrza (co ciekawe: usytuowaną w ogrodzie pewnego przedszkola).

W roli głównej biomasa

No cóż, na zakończenie refleksja: w głównej roli wystąpiła tu biomasa, skutecznie zastępująca paliwa kopalne i bezdyskusyjnie proekologiczna. Obecnie stosuje się biomasę pochodzącą głównie ze zrębków drzewnych oraz z odpadów leśnych i tartacznych. Ale niestety, jesteśmy krajem, który nie szanuje drzew. Info z ostatniej chwili: w Parczewie wycięto 58 drzew, w Lublinie wytną 120. Oby w przyszłości nie pojawiła się pokusa wycinania drzew na biomasę!


*NFOŚiGW to publiczna instytucja finansowa, której celem jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska. Jednym z najważniejszych zadań Narodowego Funduszu jest sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej (głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, POIiŚ). Głównym celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Wdrażanie projektów ekologicznych, które uzyskają wsparcie finansowe ze środków zagranicznych oraz dofinansowanie tych przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu, służy osiąganiu założonych efektów ekologicznych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[ochrona środowiska, czyste powietrze, smog, biomasa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16948|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10122|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl