CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Biomasa na ratunek Ziemi!

Helena Śpiewak  |  Administrator 6/2019  |  09.07.2019
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…
A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona…

Kiedyś było czyste powietrze, teraz jest program „Czyste powietrze”. Czyli o tym, jak proekologiczna biomasa skutecznie zastępuje paliwa kopalne.

Światowe agencje doniosły niedawno, że poziom stężenia CO2 w powietrzu jest obecnie najwyższy od 3 mln lat! Jestem pełna podziwu dla nauki, że może to tak dokładnie określić (sic!)
Według raportu ONZ w ciągu najbliższych lat 1 mln gatunków zwierząt i roślin zniknie z powierzchni ziemi…! 

Bałtyk umiera. Tak mało tlenu nie było w nim od 1500 lat! Najnowsze badania pokazują, że w Bałtyku istnieją największe na świecie martwe strefy! Nie żyją już tam żadne stworzenia!

Dalej: w Polsce z powodu zanieczyszczonego środowiska umiera rocznie 50 tys. ludzi! Przykładowo w ciągu jednego roku umiera np. cały Kołobrzeg, a w następnym – cały Bełchatów! Makabra! To tylko kilka przygnębiających przykładów. Jeśli czegoś nie zmienimy grozi nam klimatyczna katastrofa, właściwie już jest…. Nic dziwnego, że ludzi ogarnia coraz większa ekologiczna depresja. Próbują przeciwdziałać, ratować naturalne środowisko… przed samym sobą, czyli przed niszczycielską działalnością człowieka! Szczyty klimatyczne, deklaracje, programy naprawy… tylko czy to wystarczy?

Stop smog – trzeba działać

A my, Polska? Też próbujemy przeciwdziałać! Chociaż… jeszcze do niedawna było w Polsce Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz zostało Ministerstwo Środowiska, zniknęła jego ochrona… Jeśli chodzi o ochronę środowiska to ma ją w nazwie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej*, działający od przełomowego roku 1989. 

I co robi NFOŚiGW poza wsparciem inicjatyw chroniących środowisko? W dniach 9–10 maja br., w ramach autopromocji, zorganizował np. studyjny wyjazd dla dziennikarzy pod hasłem: Energetyczne wykorzystanie biomasy. NFOŚiGW – jako instytucja wdrażająca POIiŚ – wspiera rozwój OZE. Spotkania, które odbyły się w Płońsku, Iławie, Olsztynie, Nidzicy, Działdowie były okazją, żeby zobaczyć kilka pozytywnych przykładów wdrażania inwestycji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Prezentowane obiekty były dowodem na energetyczne wykorzystanie OZE – biomasy i biogazu – na różnych etapach realizacji. W Płońsku, Nidzicy i Działdowie inwestycje dotyczyły modernizacji systemu ciepłowniczego, w Iławie – poprawy efektywności gospodarki wodno-ściekowej.

Czytaj też: Stop smog >>>

W Płońsku, podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, przed prezentacją działania kotła przeznaczonego do spalania biomasy odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta, który powiedział: „Patrzymy na najlepszych. Sztokholm, Paryż. Jesteśmy ośmiokrotnym krajowym liderem, jeśli chodzi o wykorzystanie energii odnawialnej w ciepłownictwie. Mamy prawdziwą perełkę energetyczną, PEC zmniejszył zanieczyszczenie powietrza o ponad 80%. Ale… starczą 1, 2 kotły, aby zanieczyścić całe osiedla! Jeśli chodzi o inwestycje, to Płońsk przez 25 lat (6 moich kadencji) nie wydał na żadną inną dziedzinę więcej niż na ekologię!”

W Nidzicy, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej po wstępnej wirtualnej prezentacji na zamku, pochwaliło się budową kotłowni miejskiej bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. Projekt został już zakończony. W wyniku realizacji tej inwestycji ok. 86% energii sprzedawanej w całym systemie ciepłowniczym w Nidzicy będzie pochodziło z kotłowni biomasowej!

Projekt w Działdowie (realizacja do 2022 r.) to budowa ciepłowni w oparciu o kocioł opalany biomasą o mocy aż 5,1 MW! Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 8 842,7 Mg/CO2/rok. Planowana roczna produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii ma wynieść 19,87 tys. MWh/r.

Wizyta w Oczyszczalni Ścieków we wsi Dziarny k. Iławy miała na celu pokazanie funkcjonowania węzła technologicznego po modernizacji (przeróbka i zagospodarowanie osadów ściekowych, w tym suszarnie słoneczne), oraz poprawę efektywności energetycznej (wykorzystanie biogazu). Jak się dowiedzieliśmy, o wyborze słonecznego suszenia osadów zadecydował, obok aspektu ekologicznego, aspekt ekonomiczny. Do suszenia wykorzystuje się bowiem darmową energię słoneczną oraz ciepło odpadowe ze spalania biogazu. Efekt ekologiczny ma być osiągnięty do końca 2020 r.

W olsztyńskim Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ zaprojektowano imponujący, nowoczesny pokój wagowy dla oznaczeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz stację do automatycznych pomiarów jakości powietrza (co ciekawe: usytuowaną w ogrodzie pewnego przedszkola).

W roli głównej biomasa

No cóż, na zakończenie refleksja: w głównej roli wystąpiła tu biomasa, skutecznie zastępująca paliwa kopalne i bezdyskusyjnie proekologiczna. Obecnie stosuje się biomasę pochodzącą głównie ze zrębków drzewnych oraz z odpadów leśnych i tartacznych. Ale niestety, jesteśmy krajem, który nie szanuje drzew. Info z ostatniej chwili: w Parczewie wycięto 58 drzew, w Lublinie wytną 120. Oby w przyszłości nie pojawiła się pokusa wycinania drzew na biomasę!


*NFOŚiGW to publiczna instytucja finansowa, której celem jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom służącym ochronie środowiska. Jednym z najważniejszych zadań Narodowego Funduszu jest sprawne i efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej (głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, POIiŚ). Głównym celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Wdrażanie projektów ekologicznych, które uzyskają wsparcie finansowe ze środków zagranicznych oraz dofinansowanie tych przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu, służy osiąganiu założonych efektów ekologicznych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[ochrona środowiska, czyste powietrze, smog, biomasa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17340|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10402|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl