CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Jak radzić sobie z upałem w budynku?

Agnieszka  Górska  |  Administrator 6/2019  |  15.07.2019
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetoczyła się fala upałów a to dopiero początek lata. Intensywnie zmieniający się klimat i globalne ocieplenie sprawiają, że coraz trudniej nazwać strefę, w której leży Polska, umiarkowaną, a palące słońce zaczyna mocno doskwierać, zwłaszcza w trudnych do wywietrzenia i schłodzenia mieszkaniach w bloku. Wiatraki nie dają rady i przynoszą tylko chwilową ulgę. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z gorącem w budynkach, dać chwilę wytchnienia i przyjemnego chłodu?

W artykule:

• Klimatyzacja
• Ochrona przed nasłonecznieniem

Rozwiązań jest wiele, wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę nie tylko stopień nasłonecznienia w pomieszczeniach i samo położenie budynku, ale także dostępność rozwiązań i możliwość ich realizacji w danym obiekcie. Część rozwiązań nadaje się raczej do budownictwa jednorodzinnego, tam zdecydowanie łatwiej je zamontować, bowiem nie wchodzi w grę np. zgoda konserwatora zabytków, możemy swobodnie ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania można dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. Są to m.in. ruchome rolety zewnętrzne czy dekoracyjne drewniane okiennice.

Czytaj też: Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej >>>

W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji. Pamiętajmy, że w przypadku budynków wielorodzinnych każda instalacja na zewnątrz budynku wymaga zgody na montaż. Stąd dobrze jeszcze przed kupnem danego systemu poznać stanowisko administracji (a nawet konserwatora zabytków w przypadku budynków objętych jego nadzorem) w tej sprawie. We wniosku wystarczy najczęściej uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu i dokładną lokalizację montażu.

Klimatyzacja 

Gdy mówimy o niekomfortowej temperaturze w budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej, czy biurowym pierwsza na myśl przychodzi nam klimatyzacja. Możliwości w zakresie wyboru systemu chłodzenia jest sporo. Można skorzystać z przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga montażu czy spełnienia wspomnianych wyżej formalności, koniecznych w sytuacji, jeśli chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Takie przenośne rozwiązanie nie jest też idealne: zazwyczaj problem sprawia wypuszczenie przewodu odprowadzającego ciepło na zewnątrz, zasięg chłodzenia jest ograniczony, często niewystarczający nawet w przypadku M2.

Rozwiązaniem ciszej pracującym, wydajniejszym, ale i droższym niż klimatyzator przenośny (trzeba doliczyć też montaż), jest klimatyzacja typu split, która składa się z urządzenia chłodzącego montowanego wewnątrz mieszkania i jednostki odprowadzającej ciepłe powietrze, instalowanej poza mieszkaniem (często na ścianie elewacji lub na balkonie).

Innym rodzajem klimatyzacji jest multisplit – system, w którym kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Używa się go do równoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, jej montaż warto powierzyć fachowcom chociażby ze względu na gwarancję i certyfikację monterską. 

Niestety, chłodząc pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, nie da się nie zauważyć wyższych kosztów generowanych zużyciem energii elektrycznej. Alternatywą lub uzupełnieniem działania klimatyzacji są m.in. osłony okienne: rolety, markizy, zasłony zaciemniające. Decydując się na wybór tego typu ochrony przed nasłonecznieniem możemy zdecydowanie ograniczyć działanie klimatyzacji lub nawet całkowicie z niej zrezygnować (ograniczając  także zużycie prądu).

Ochrona przed nasłonecznieniem

Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych, które stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz.

Grube zasłony odeszły już do lamusa. Ich miejsce zajęły zasłony z tkaniny zaciemniającej blackout oraz rolety, np. rzymskie. Popularne rolety materiałowe montowane od wewnątrz pomagają co prawda ograniczyć dopływ intensywnego światła w słoneczne dni, ale niestety nie zapobiegną wzrostowi temperatury w pomieszczeniu gdyż same będą się nagrzewać, emitując ciepło do środka. Stosując rolety zewnętrzne, zatrzymamy ciepło na zewnątrz, ale jednocześnie zaciemnimy pomieszczenie bo wraz z ciepłem zablokujemy również światło i nawet w dzień zapadnie półmrok. 

Rozwiązaniem są markizy zewnętrzne, które skutecznie zatrzymają upał za oknem, a jednocześnie zapewnią mieszkańcom dopływ naturalnego światła. W budownictwie wielorodzinnym zaletą okazuje się także ochrona przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ograniczająca widoczność z zewnątrz, a dzięki różnym stopniom prześwitu pozwalająca lokatorowi na dobrą widoczność otoczenia na zewnątrz. Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów materiałów, w różnych kolorach i z różnym stopniem prześwitu (10%, 6%, 4% oraz 0% – jeśli potrzebujemy materiału zapewniającego całkowite zacienienie).

Warto w tym miejscu zauważyć, że markizy okienne przydadzą się właściwie przez cały rok, bowiem w lecie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiegają stratom ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%.

Ciekawostką wśród oferty rynkowej mogą być markizy wyposażone w inteligentny system automatycznej obsługi, zasilany energią słoneczną (np. FAKRO VMZ Solar). Posiadają one panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną. W chłodne dni możemy je manualnie przestawić na zimowy sposób działania, w słoneczną pogodę markiza automatycznie się zwinie, pozwalając promieniom słońca pasywnie nagrzać pomieszczenie. Wieczorem markiza samoczynnie rozwinie się na okna, zatrzymując cenne ciepło w środku budynku. Ponadto elektryczne markizy można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i cieszyć się zawsze odpowiednią temperaturą.

Co jeszcze dają nam markizy? Oprócz podstawowej ochrony przed nagrzewaniem markizy pełnią także rolę moskitiery, chroniąc przed owadami, które są tak samo uciążliwe jak palące w lecie słońce.


Z badań FAKRO wynika, że markizy chronią przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, chroniąc w ten sposób wnętrze przed przegrzaniem.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[upał, klimatyzacja,  osłony okienne, markizy, rolety]

Tagi: 
upał | 
klimatyzacja | 
osłony okienne | 
markizy | 
rolety

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19213|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12566|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11719|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl