CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak radzić sobie z upałem w budynku?

Agnieszka  Górska  |  Administrator 6/2019  |  15.07.2019
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetoczyła się fala upałów a to dopiero początek lata. Intensywnie zmieniający się klimat i globalne ocieplenie sprawiają, że coraz trudniej nazwać strefę, w której leży Polska, umiarkowaną, a palące słońce zaczyna mocno doskwierać, zwłaszcza w trudnych do wywietrzenia i schłodzenia mieszkaniach w bloku. Wiatraki nie dają rady i przynoszą tylko chwilową ulgę. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z gorącem w budynkach, dać chwilę wytchnienia i przyjemnego chłodu?

W artykule:

• Klimatyzacja
• Ochrona przed nasłonecznieniem

Rozwiązań jest wiele, wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę nie tylko stopień nasłonecznienia w pomieszczeniach i samo położenie budynku, ale także dostępność rozwiązań i możliwość ich realizacji w danym obiekcie. Część rozwiązań nadaje się raczej do budownictwa jednorodzinnego, tam zdecydowanie łatwiej je zamontować, bowiem nie wchodzi w grę np. zgoda konserwatora zabytków, możemy swobodnie ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania można dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. Są to m.in. ruchome rolety zewnętrzne czy dekoracyjne drewniane okiennice.

Czytaj też: Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej >>>

W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji. Pamiętajmy, że w przypadku budynków wielorodzinnych każda instalacja na zewnątrz budynku wymaga zgody na montaż. Stąd dobrze jeszcze przed kupnem danego systemu poznać stanowisko administracji (a nawet konserwatora zabytków w przypadku budynków objętych jego nadzorem) w tej sprawie. We wniosku wystarczy najczęściej uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu i dokładną lokalizację montażu.

Klimatyzacja 

Gdy mówimy o niekomfortowej temperaturze w budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej, czy biurowym pierwsza na myśl przychodzi nam klimatyzacja. Możliwości w zakresie wyboru systemu chłodzenia jest sporo. Można skorzystać z przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga montażu czy spełnienia wspomnianych wyżej formalności, koniecznych w sytuacji, jeśli chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Takie przenośne rozwiązanie nie jest też idealne: zazwyczaj problem sprawia wypuszczenie przewodu odprowadzającego ciepło na zewnątrz, zasięg chłodzenia jest ograniczony, często niewystarczający nawet w przypadku M2.

Rozwiązaniem ciszej pracującym, wydajniejszym, ale i droższym niż klimatyzator przenośny (trzeba doliczyć też montaż), jest klimatyzacja typu split, która składa się z urządzenia chłodzącego montowanego wewnątrz mieszkania i jednostki odprowadzającej ciepłe powietrze, instalowanej poza mieszkaniem (często na ścianie elewacji lub na balkonie).

Innym rodzajem klimatyzacji jest multisplit – system, w którym kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Używa się go do równoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, jej montaż warto powierzyć fachowcom chociażby ze względu na gwarancję i certyfikację monterską. 

Niestety, chłodząc pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, nie da się nie zauważyć wyższych kosztów generowanych zużyciem energii elektrycznej. Alternatywą lub uzupełnieniem działania klimatyzacji są m.in. osłony okienne: rolety, markizy, zasłony zaciemniające. Decydując się na wybór tego typu ochrony przed nasłonecznieniem możemy zdecydowanie ograniczyć działanie klimatyzacji lub nawet całkowicie z niej zrezygnować (ograniczając  także zużycie prądu).

Ochrona przed nasłonecznieniem

Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych, które stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz.

Grube zasłony odeszły już do lamusa. Ich miejsce zajęły zasłony z tkaniny zaciemniającej blackout oraz rolety, np. rzymskie. Popularne rolety materiałowe montowane od wewnątrz pomagają co prawda ograniczyć dopływ intensywnego światła w słoneczne dni, ale niestety nie zapobiegną wzrostowi temperatury w pomieszczeniu gdyż same będą się nagrzewać, emitując ciepło do środka. Stosując rolety zewnętrzne, zatrzymamy ciepło na zewnątrz, ale jednocześnie zaciemnimy pomieszczenie bo wraz z ciepłem zablokujemy również światło i nawet w dzień zapadnie półmrok. 

Rozwiązaniem są markizy zewnętrzne, które skutecznie zatrzymają upał za oknem, a jednocześnie zapewnią mieszkańcom dopływ naturalnego światła. W budownictwie wielorodzinnym zaletą okazuje się także ochrona przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ograniczająca widoczność z zewnątrz, a dzięki różnym stopniom prześwitu pozwalająca lokatorowi na dobrą widoczność otoczenia na zewnątrz. Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów materiałów, w różnych kolorach i z różnym stopniem prześwitu (10%, 6%, 4% oraz 0% – jeśli potrzebujemy materiału zapewniającego całkowite zacienienie).

Warto w tym miejscu zauważyć, że markizy okienne przydadzą się właściwie przez cały rok, bowiem w lecie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiegają stratom ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%.

Ciekawostką wśród oferty rynkowej mogą być markizy wyposażone w inteligentny system automatycznej obsługi, zasilany energią słoneczną (np. FAKRO VMZ Solar). Posiadają one panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną. W chłodne dni możemy je manualnie przestawić na zimowy sposób działania, w słoneczną pogodę markiza automatycznie się zwinie, pozwalając promieniom słońca pasywnie nagrzać pomieszczenie. Wieczorem markiza samoczynnie rozwinie się na okna, zatrzymując cenne ciepło w środku budynku. Ponadto elektryczne markizy można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i cieszyć się zawsze odpowiednią temperaturą.

Co jeszcze dają nam markizy? Oprócz podstawowej ochrony przed nagrzewaniem markizy pełnią także rolę moskitiery, chroniąc przed owadami, które są tak samo uciążliwe jak palące w lecie słońce.


Z badań FAKRO wynika, że markizy chronią przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, chroniąc w ten sposób wnętrze przed przegrzaniem.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[upał, klimatyzacja,  osłony okienne, markizy, rolety]

Tagi: 
upał | 
klimatyzacja | 
osłony okienne | 
markizy | 
rolety

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16948|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10122|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl