CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak radzić sobie z upałem w budynku?

Agnieszka  Górska  |  Administrator 6/2019  |  15.07.2019
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetoczyła się fala upałów a to dopiero początek lata. Intensywnie zmieniający się klimat i globalne ocieplenie sprawiają, że coraz trudniej nazwać strefę, w której leży Polska, umiarkowaną, a palące słońce zaczyna mocno doskwierać, zwłaszcza w trudnych do wywietrzenia i schłodzenia mieszkaniach w bloku. Wiatraki nie dają rady i przynoszą tylko chwilową ulgę. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z gorącem w budynkach, dać chwilę wytchnienia i przyjemnego chłodu?

W artykule:

• Klimatyzacja
• Ochrona przed nasłonecznieniem

Rozwiązań jest wiele, wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę nie tylko stopień nasłonecznienia w pomieszczeniach i samo położenie budynku, ale także dostępność rozwiązań i możliwość ich realizacji w danym obiekcie. Część rozwiązań nadaje się raczej do budownictwa jednorodzinnego, tam zdecydowanie łatwiej je zamontować, bowiem nie wchodzi w grę np. zgoda konserwatora zabytków, możemy swobodnie ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania można dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. Są to m.in. ruchome rolety zewnętrzne czy dekoracyjne drewniane okiennice.

Czytaj też: Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej >>>

W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji. Pamiętajmy, że w przypadku budynków wielorodzinnych każda instalacja na zewnątrz budynku wymaga zgody na montaż. Stąd dobrze jeszcze przed kupnem danego systemu poznać stanowisko administracji (a nawet konserwatora zabytków w przypadku budynków objętych jego nadzorem) w tej sprawie. We wniosku wystarczy najczęściej uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu i dokładną lokalizację montażu.

Klimatyzacja 

Gdy mówimy o niekomfortowej temperaturze w budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej, czy biurowym pierwsza na myśl przychodzi nam klimatyzacja. Możliwości w zakresie wyboru systemu chłodzenia jest sporo. Można skorzystać z przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga montażu czy spełnienia wspomnianych wyżej formalności, koniecznych w sytuacji, jeśli chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Takie przenośne rozwiązanie nie jest też idealne: zazwyczaj problem sprawia wypuszczenie przewodu odprowadzającego ciepło na zewnątrz, zasięg chłodzenia jest ograniczony, często niewystarczający nawet w przypadku M2.

Rozwiązaniem ciszej pracującym, wydajniejszym, ale i droższym niż klimatyzator przenośny (trzeba doliczyć też montaż), jest klimatyzacja typu split, która składa się z urządzenia chłodzącego montowanego wewnątrz mieszkania i jednostki odprowadzającej ciepłe powietrze, instalowanej poza mieszkaniem (często na ścianie elewacji lub na balkonie).

Innym rodzajem klimatyzacji jest multisplit – system, w którym kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Używa się go do równoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, jej montaż warto powierzyć fachowcom chociażby ze względu na gwarancję i certyfikację monterską. 

Niestety, chłodząc pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, nie da się nie zauważyć wyższych kosztów generowanych zużyciem energii elektrycznej. Alternatywą lub uzupełnieniem działania klimatyzacji są m.in. osłony okienne: rolety, markizy, zasłony zaciemniające. Decydując się na wybór tego typu ochrony przed nasłonecznieniem możemy zdecydowanie ograniczyć działanie klimatyzacji lub nawet całkowicie z niej zrezygnować (ograniczając  także zużycie prądu).

Ochrona przed nasłonecznieniem

Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych, które stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz.

Grube zasłony odeszły już do lamusa. Ich miejsce zajęły zasłony z tkaniny zaciemniającej blackout oraz rolety, np. rzymskie. Popularne rolety materiałowe montowane od wewnątrz pomagają co prawda ograniczyć dopływ intensywnego światła w słoneczne dni, ale niestety nie zapobiegną wzrostowi temperatury w pomieszczeniu gdyż same będą się nagrzewać, emitując ciepło do środka. Stosując rolety zewnętrzne, zatrzymamy ciepło na zewnątrz, ale jednocześnie zaciemnimy pomieszczenie bo wraz z ciepłem zablokujemy również światło i nawet w dzień zapadnie półmrok. 

Rozwiązaniem są markizy zewnętrzne, które skutecznie zatrzymają upał za oknem, a jednocześnie zapewnią mieszkańcom dopływ naturalnego światła. W budownictwie wielorodzinnym zaletą okazuje się także ochrona przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ograniczająca widoczność z zewnątrz, a dzięki różnym stopniom prześwitu pozwalająca lokatorowi na dobrą widoczność otoczenia na zewnątrz. Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów materiałów, w różnych kolorach i z różnym stopniem prześwitu (10%, 6%, 4% oraz 0% – jeśli potrzebujemy materiału zapewniającego całkowite zacienienie).

Warto w tym miejscu zauważyć, że markizy okienne przydadzą się właściwie przez cały rok, bowiem w lecie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiegają stratom ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%.

Ciekawostką wśród oferty rynkowej mogą być markizy wyposażone w inteligentny system automatycznej obsługi, zasilany energią słoneczną (np. FAKRO VMZ Solar). Posiadają one panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną. W chłodne dni możemy je manualnie przestawić na zimowy sposób działania, w słoneczną pogodę markiza automatycznie się zwinie, pozwalając promieniom słońca pasywnie nagrzać pomieszczenie. Wieczorem markiza samoczynnie rozwinie się na okna, zatrzymując cenne ciepło w środku budynku. Ponadto elektryczne markizy można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i cieszyć się zawsze odpowiednią temperaturą.

Co jeszcze dają nam markizy? Oprócz podstawowej ochrony przed nagrzewaniem markizy pełnią także rolę moskitiery, chroniąc przed owadami, które są tak samo uciążliwe jak palące w lecie słońce.


Z badań FAKRO wynika, że markizy chronią przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, chroniąc w ten sposób wnętrze przed przegrzaniem.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[upał, klimatyzacja,  osłony okienne, markizy, rolety]

Tagi: 
upał | 
klimatyzacja | 
osłony okienne | 
markizy | 
rolety

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17340|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10826|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10402|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl