CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak radzić sobie z upałem w budynku?

Agnieszka  Górska  |  Administrator 6/2019  |  15.07.2019
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych
Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetoczyła się fala upałów a to dopiero początek lata. Intensywnie zmieniający się klimat i globalne ocieplenie sprawiają, że coraz trudniej nazwać strefę, w której leży Polska, umiarkowaną, a palące słońce zaczyna mocno doskwierać, zwłaszcza w trudnych do wywietrzenia i schłodzenia mieszkaniach w bloku. Wiatraki nie dają rady i przynoszą tylko chwilową ulgę. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z gorącem w budynkach, dać chwilę wytchnienia i przyjemnego chłodu?

W artykule:

• Klimatyzacja
• Ochrona przed nasłonecznieniem

Rozwiązań jest wiele, wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę nie tylko stopień nasłonecznienia w pomieszczeniach i samo położenie budynku, ale także dostępność rozwiązań i możliwość ich realizacji w danym obiekcie. Część rozwiązań nadaje się raczej do budownictwa jednorodzinnego, tam zdecydowanie łatwiej je zamontować, bowiem nie wchodzi w grę np. zgoda konserwatora zabytków, możemy swobodnie ingerować w bryłę budynku, a wyboru optymalnego rozwiązania można dokonać już na etapie projektowania i budowy domu. Są to m.in. ruchome rolety zewnętrzne czy dekoracyjne drewniane okiennice.

Czytaj też: Czyszczenie instalacji a jakość wody pitnej >>>

W budownictwie wielorodzinnym jest nieco trudniej, nie można stosować rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniają wygląd elewacji. Pamiętajmy, że w przypadku budynków wielorodzinnych każda instalacja na zewnątrz budynku wymaga zgody na montaż. Stąd dobrze jeszcze przed kupnem danego systemu poznać stanowisko administracji (a nawet konserwatora zabytków w przypadku budynków objętych jego nadzorem) w tej sprawie. We wniosku wystarczy najczęściej uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu i dokładną lokalizację montażu.

Klimatyzacja 

Gdy mówimy o niekomfortowej temperaturze w budynku, czy to mieszkalnym, czy użyteczności publicznej, czy biurowym pierwsza na myśl przychodzi nam klimatyzacja. Możliwości w zakresie wyboru systemu chłodzenia jest sporo. Można skorzystać z przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga montażu czy spełnienia wspomnianych wyżej formalności, koniecznych w sytuacji, jeśli chcielibyśmy zamontować system klimatyzacji w mieszkaniu należącym do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Takie przenośne rozwiązanie nie jest też idealne: zazwyczaj problem sprawia wypuszczenie przewodu odprowadzającego ciepło na zewnątrz, zasięg chłodzenia jest ograniczony, często niewystarczający nawet w przypadku M2.

Rozwiązaniem ciszej pracującym, wydajniejszym, ale i droższym niż klimatyzator przenośny (trzeba doliczyć też montaż), jest klimatyzacja typu split, która składa się z urządzenia chłodzącego montowanego wewnątrz mieszkania i jednostki odprowadzającej ciepłe powietrze, instalowanej poza mieszkaniem (często na ścianie elewacji lub na balkonie).

Innym rodzajem klimatyzacji jest multisplit – system, w którym kilka jednostek wewnętrznych współpracuje z jednostką zewnętrzną. Używa się go do równoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzację, jej montaż warto powierzyć fachowcom chociażby ze względu na gwarancję i certyfikację monterską. 

Niestety, chłodząc pomieszczenia za pomocą klimatyzacji, nie da się nie zauważyć wyższych kosztów generowanych zużyciem energii elektrycznej. Alternatywą lub uzupełnieniem działania klimatyzacji są m.in. osłony okienne: rolety, markizy, zasłony zaciemniające. Decydując się na wybór tego typu ochrony przed nasłonecznieniem możemy zdecydowanie ograniczyć działanie klimatyzacji lub nawet całkowicie z niej zrezygnować (ograniczając  także zużycie prądu).

Ochrona przed nasłonecznieniem

Jednym z nie mechanicznych rozwiązań zatrzymujących promienie słoneczne jest zamontowanie osłon okiennych, które stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz.

Grube zasłony odeszły już do lamusa. Ich miejsce zajęły zasłony z tkaniny zaciemniającej blackout oraz rolety, np. rzymskie. Popularne rolety materiałowe montowane od wewnątrz pomagają co prawda ograniczyć dopływ intensywnego światła w słoneczne dni, ale niestety nie zapobiegną wzrostowi temperatury w pomieszczeniu gdyż same będą się nagrzewać, emitując ciepło do środka. Stosując rolety zewnętrzne, zatrzymamy ciepło na zewnątrz, ale jednocześnie zaciemnimy pomieszczenie bo wraz z ciepłem zablokujemy również światło i nawet w dzień zapadnie półmrok. 

Rozwiązaniem są markizy zewnętrzne, które skutecznie zatrzymają upał za oknem, a jednocześnie zapewnią mieszkańcom dopływ naturalnego światła. W budownictwie wielorodzinnym zaletą okazuje się także ochrona przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, ograniczająca widoczność z zewnątrz, a dzięki różnym stopniom prześwitu pozwalająca lokatorowi na dobrą widoczność otoczenia na zewnątrz. Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów materiałów, w różnych kolorach i z różnym stopniem prześwitu (10%, 6%, 4% oraz 0% – jeśli potrzebujemy materiału zapewniającego całkowite zacienienie).

Warto w tym miejscu zauważyć, że markizy okienne przydadzą się właściwie przez cały rok, bowiem w lecie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiegają stratom ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16%.

Ciekawostką wśród oferty rynkowej mogą być markizy wyposażone w inteligentny system automatycznej obsługi, zasilany energią słoneczną (np. FAKRO VMZ Solar). Posiadają one panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną. W chłodne dni możemy je manualnie przestawić na zimowy sposób działania, w słoneczną pogodę markiza automatycznie się zwinie, pozwalając promieniom słońca pasywnie nagrzać pomieszczenie. Wieczorem markiza samoczynnie rozwinie się na okna, zatrzymując cenne ciepło w środku budynku. Ponadto elektryczne markizy można zintegrować w systemie inteligentnego domu smartHome i cieszyć się zawsze odpowiednią temperaturą.

Co jeszcze dają nam markizy? Oprócz podstawowej ochrony przed nagrzewaniem markizy pełnią także rolę moskitiery, chroniąc przed owadami, które są tak samo uciążliwe jak palące w lecie słońce.


Z badań FAKRO wynika, że markizy chronią przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. W praktyce daje to spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C. Dzieje się tak dlatego, że markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, chroniąc w ten sposób wnętrze przed przegrzaniem.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[upał, klimatyzacja,  osłony okienne, markizy, rolety]

Tagi: 
upał | 
klimatyzacja | 
osłony okienne | 
markizy | 
rolety

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17715|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11061|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10640|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl