CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Jacek Frydryszak  |  Administrator 6/2019  |  15.07.2019  |  5
Autor artykułu prezentuje propozycje potencjalnych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych 
i kierunków, w jakich powinny one podążać
Autor artykułu prezentuje propozycje potencjalnych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i kierunków, w jakich powinny one podążać
Fot. pixabay.com

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych od samego początku jej istnienia nie wzbudzała entuzjazmu w środowisku zarządzających zasobami spółdzielczymi. Kilkakrotnie nowelizowana, coraz bardziej swoimi zapisami oddalała się od tego, co można nazwać sercem spółdzielczości. Ostatnia nowelizacja, która weszła w życie 9 września 2017 r. była najbardziej „demolująca” i ponownie pobudziła środowisko.

W Warszawie, grupa doświadczonych osób wchodzących w skład zarządów spółdzielni mieszkaniowych, podjęła wewnętrzną dyskusję na temat potencjalnych zmian w ustawie i kierunków w jakich powinny one podążać. Dyskusja toczy się wokół dwóch podstawowych elementów, po pierwsze: przywrócenia spółdzielniom mieszkaniowym spółdzielczego charakteru, a po drugie: zachowania autonomii i niezależności. Wszystkie zmiany zapoczątkowane w roku 2001 zmierzają bowiem do stopniowego uszczuplania majątku spółdzielni mieszkaniowych oraz ograniczania kompetencji ich organów statutowych.

Czytaj też: Lustracja w spółdzielni mieszkaniowej >>>

Propozycje zmian w USM

Poniżej przedstawię niektóre pomysły, wokół których toczy się dyskusja:

  • Przywrócenie możliwości (delegowanie decyzji do statutu) zastąpienia walnego zgromadzenia zebraniem przedstawicieli i zebraniami grup członkowskich.
    Uzasadnienie: Wprowadzenie walnych zgromadzeń miało uaktywnić członków spółdzielni i uczynić bardziej bezpośrednim proces podejmowania decyzji. Takie założenie niestety nie sprawdziło się – frekwencja nadal jest bardzo niska, do tego doszły problemy organizacyjne. Zebrania grup członkowskich znacznie lepiej aktywizowały członków z uwagi na większą „lokalność” poruszanych problemów.

W artykule:

• Propozycje zmian w USM
• „Stare – nowe” przepisy
• Szansa na zmianę

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnie mieszkaniowe, nowelizacja]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(5)
Jan | 16.07.2019, 19:24
W pierwszej kolejności konieczna jest dekoncentracja molochowatych spółdzielni mieszkaniowych.
Spółdzielnia mieszkaniowa powinna obejmować jeden budynek lub w szczególnie uzasadnionych wyjątkach kilka budynków na jednej działce.
Optymalnym rozwiązaniem może być likwidacja dziwoląga jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z mocy prawa można jednocześnie przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo w odrębną własność a następnie aktywizować wspólnoty mieszkaniowe.
Kodani | 20.08.2019, 09:26
A ja mam spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu i nie chcę wylądować we wspólnocie. Martwić się tym, ze sąsiad nie płaci itp. Niech nikt kolejny raz nie decyduje za mnie. Chce przyjsc do mieszkania i miec swiety spokoj. a nie zeby włoczyć sie po zebraniach w piwnicach. Komus sie spoldzielnia nie widzi , moze sprzedac lokal i kupic we wspolnocie.
Adam | 20.08.2019, 09:33
co to znaczy " W Warszawie, grupa doświadczonych osób wchodzących w skład zarządów spółdzielni mieszkaniowych"? - czyli najbardziej zaznajomieni z tematem jak kraść fałszować dokumenty i komu dawać jakie łapówki? a może to grupa która chce zawłaszczyć majątek publiczny m. st warszawy?
doświadczonych bo co jak szczurowski z smbródno od 25 lat działa nielegalnie podający sie za prezesa smbródno?
zajrus | 20.08.2019, 10:23
Mokre sny geszefciaży widze. Usuwać niewygodnych członków, dowalać kary, przepychać wszystko rękami usłużnych Przedstawicieli, a współwłaścicieli traktować jak powietrze. Dobry plan!
R.K. | 20.08.2019, 15:54
Szanowni Państwo opowiem samą prawdę.
na ławce, przy stawach B. na W. w Warszawie leżała sterta “Protokółów lustracji z działalności inwestycyjnej” spółdzielni mieszkaniowej jednej z największych w Warszawie i ze 100 letnią tradycją spółdzielczości, w okresie 2017 r.,oraz 2018 r. Ludzie brali te protokoły i ja też wzięłam. Opinia Związku Rewizyjnego o umiejętnościach zarządzania inwestycjami budowlanymi przez zarząd spółdzielni jest tak zła, że komendant Józef Piłsudski zwykł był mawiać o takim zarządzie, że mu “kury macać, nie zarządzać”. Takąż złą opinię Związek Rewizyjny wydał o umiejętnościach nadzoru nad zarządem sprawowaną przez radę nadzorczą spółdzielni. Czyli komendant Józef Piłsudski i radzie nadzorczej kazałby “kury macać. a nie nadzorować zarząd”. Komendant Józef Piłsudski kazałby “macać kury” komisji rewizyjnej oraz komisji inwestycyjnej w radzie nadzorczej tejże spółdzielni. Zgodnie z art. 93&4 Prawa Spółdzielczego wnioski z lustracji winny być przedstawione przez radę nadzorczą Walnemu Zgromadzeniu. Poniżej jest napisane, że Związek Rewizyjny prosi o powiadomienie o sposobie realizacji tych wniosków. Na walnym nie były poruszane drażliwe tematy. Pani prezes mówiła o obchodach stulecia spółdzielni za 3 lata.
Szanowni Państwo, równo rok temu my członkowie spółdzielni rozmawialiśmy o 4-ech punktach naprawy finansów spółdzielni. Dziś powinniśmy rozpatrywać punkt 3 i punkt 4 pomysłu sprzed roku na ucieczkę przed bankructwem nas, członków spółdzielni. Ani zarząd, ani rada nadzorcza nie są reformowalne. Jak marszałek Józef Piłsudski zwykł mawiać: “im tylko kury macać”.
Z poważaniem
R. K.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16948|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10122|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl