CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak praktycznie i estetycznie oświetlić klatkę schodową w bloku?

 Lampy.it  |  18.07.2019  |  1

Właściwy dobór oświetlania w przestrzeni wspólnej bloku lub biurowca potrafi być wyzwaniem, nad którym warto się pochylić nieco dłużej. Znacząco ułatwia ono bowiem życie, ale też może wpływać na nasze bezpieczeństwo. Szczególnie wymagające są zwłaszcza klatki schodowe. Jakie lampy w nich zamontować, żeby najlepiej spełniały swoją funkcję?

Dlaczego oświetlenie klatek schodowych jest tak ważne?

Zacznijmy od dokładnego określenia, dlaczego tak naprawdę potrzebujemy oświetlenia na klatkach schodowych.

Podstawowym jego zastosowaniem jest zapewnienie odpowiedniej jasności przestrzeni, a co za tym idzie funkcjonalności całego ciągu komunikacyjnego. Dzięki temu możemy swobodnie przemieszczać się po schodach w górę i w dół.

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp, przestrzenie wspólne w bloku stają się bezpieczne. Nie grożą potknięciem się ani bolesnym upadkiem oraz w razie nagłego zagrożenia, umożliwiają sprawną ewakuację wszystkich mieszkańców budynku.

Podobnie jak w przypadku wnętrz mieszkań, również na klatkach schodowych lampy pełnią funkcję dekoracyjną, stając się jedną z najważniejszych ozdób korytarza. Świetnym tego przykładem są równocześnie funkcjonalne i eleganckie lampy, które możemy znaleźć w sklepie Lampy.it, oferującym produkty wysokiej klasy dla każdego rodzaju przestrzeni prywatnej i publicznej.

Jakie zdecydowanie NIE powinno być oświetlenie klatki schodowej?

Zanim określimy jakie są najlepsze rozwiązania do przestrzeni użytkowych w bloku, najpierw omówmy, czego należy się wystrzegać w przypadku lamp korytarzowych.

Przede wszystkim muszą być one skrajnie praktyczne. Z tego powodu ich forma powinna być prosta. Niezbyt dobrze sprawdzają się w tej sytuacji lampy wiszące, o które osoby przechodzące mogłyby zawadzać głowami lub niesionymi przedmiotami. Lepiej również zrezygnować z rozwiązań, o otwartych, nieforemnych kloszach, które zazwyczaj są problematyczne w utrzymaniu czystości.

Lampy nie powinny być też zbyt rozbudowane, o wielu punktach świetlnych, co zamiast zwiększać funkcjonalność korytarza, potrafi wyłącznie generować wyższe rachunki za energię elektryczną.

Najważniejsze cechy oświetlenia do bloku

Gdy już wiemy, do czego służy oświetlenie w przestrzeni klatek schodowych oraz jakich rozwiązań zdecydowanie należy się wystrzegać, możemy przejść do omówienia najciekawszych pomysłów, które pozwalają idealnie rozjaśnić przestrzeń schodów i całych ciągów komunikacyjnych.

Kształt i forma lamp

Lampy powinny być wyposażone w całkowicie zamknięty klosz, najlepiej z mlecznego szkła. Pozwala to na szybkie i łatwe czyszczenie każdej lampy, bez konieczności każdorazowego zdejmowania i rozkręcania jej do mycia. Poza tym mleczne szkło pozwala uzyskać efekt rozproszonego światła, które nie drażni oczu, nawet jeśli wchodzimy z mroku nocy do przestrzeni bloku.

Zazwyczaj lampy w tego typu pomieszczeniach są minimalistyczne, o mocno zgeometryzowanym kształcie, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrz, stanowiąc ich subtelną i nienachlaną ozdobę.

Rozwiązania tanie i praktyczne

Przestrzenie klatki schodowej wymagają również rozwiązań ekonomicznych. Oprawy powinny być proste, o niezbyt wysokiej cenie. Źródła światła muszą pozwalać na uzyskanie optymalnych wartości zużycia prądu, przy zachowaniu odpowiedniej jasności, gwarantującej swobodne przemieszczanie się. Z tego też powodu coraz częściej stosuje się diody LED.

Rodzaje lamp do użytku w ciągach komunikacyjnych

Do najczęściej stosowanych lamp na korytarzach należą oczywiście lampy sufitowe. Mogą występować w formie jednego, dużego źródła światła lub grupy kilku mniejszych lamp, rozmieszczonych według potrzeb. Jest to najpraktyczniejsze wyjście, gdy mamy do czynienia z niezbyt wysoką przestrzenią. Inaczej może dojść do niewystarczającego doświetlenia niektórych fragmentów korytarza, a to z kolei potrafi być niebezpieczne dla użytkowników.

Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne przy wysokich korytarzach są kinkiety, montowane na ścianach, pozwalające na dokładne oświetlenie całej przestrzeni, przy równoczesnym podniesieniu jej bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Współcześnie, najczęściej stosuje się produkty o mocno uproszczonej geometrycznej formie, opartej na podstawowych bryłach (sześcian, cylinder lub prostopadłościan).

Można również spotkać klatki schodowe doświetlone tak zwanymi świetlikami. Są to niewielkie punkty, które montuje się na ścianie w połowie wysokości lub tuż przy poziomie schodów. Dzięki nim ryzyko potknięcia się jest znacząco ograniczone, a równocześnie jest dokładnie oświetlana ta przestrzeń, która tego wymaga.

Praktyczne rozwiązania na klatki schodowe

Oprócz samej formy i rodzaju lamp należy również zwracać uwagę na szereg innych elementów, które w znaczący sposób podnoszą komfort użytkowania korytarzy w bloku.

Oczywiście, odpowiednie rozmieszczenie włączników na każdym piętrze jest kluczowe i należy dokładnie je zaplanować jeszcze na etapie wykończeniowym.

Innym rodzajem udogodnienia, które pozwala na znaczące ograniczenie wydatków na prąd dla wszystkich mieszkańców bloku, jest zamontowanie włączników reagujących na ruch. Dzięki nim światło zapala się w chwili, gdy ktoś pojawia się na klatce schodowej, a gaśnie po ustalonym czasie, jeśli nie wyczuje ruchu.

Wygoda, bezpieczeństwo i elegancja korytarzy

Często są przestrzeniami niezauważanymi, prowadzącymi po prostu od bramy do drzwi wejściowych mieszkania. Mimo to klatki schodowe grają niezmiernie istotną rolę w funkcjonowaniu całej wspólnoty mieszkańców. Odpowiednie oświetlenie korytarzy gwarantuje bezpieczne przemieszczanie się, pomaga w utrzymaniu optymalnej funkcjonalności, a także zachowaniu spoistości stylistycznej całej przestrzeni. Warto zatem zaplanować je w najmniejszym nawet szczególe i postawić na rozwiązania praktyczne, wygodne i energooszczędne.

Komentarze

(1)
mateusz | 05.01.2020, 23:26

Na klatce schodowej świetnie wyglądają lampy sufitowe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17967|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11249|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10824|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl