CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak praktycznie i estetycznie oświetlić klatkę schodową w bloku?

 Lampy.it  |  18.07.2019

Właściwy dobór oświetlania w przestrzeni wspólnej bloku lub biurowca potrafi być wyzwaniem, nad którym warto się pochylić nieco dłużej. Znacząco ułatwia ono bowiem życie, ale też może wpływać na nasze bezpieczeństwo. Szczególnie wymagające są zwłaszcza klatki schodowe. Jakie lampy w nich zamontować, żeby najlepiej spełniały swoją funkcję?

Dlaczego oświetlenie klatek schodowych jest tak ważne?

Zacznijmy od dokładnego określenia, dlaczego tak naprawdę potrzebujemy oświetlenia na klatkach schodowych.

Podstawowym jego zastosowaniem jest zapewnienie odpowiedniej jasności przestrzeni, a co za tym idzie funkcjonalności całego ciągu komunikacyjnego. Dzięki temu możemy swobodnie przemieszczać się po schodach w górę i w dół.

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp, przestrzenie wspólne w bloku stają się bezpieczne. Nie grożą potknięciem się ani bolesnym upadkiem oraz w razie nagłego zagrożenia, umożliwiają sprawną ewakuację wszystkich mieszkańców budynku.

Podobnie jak w przypadku wnętrz mieszkań, również na klatkach schodowych lampy pełnią funkcję dekoracyjną, stając się jedną z najważniejszych ozdób korytarza. Świetnym tego przykładem są równocześnie funkcjonalne i eleganckie lampy, które możemy znaleźć w sklepie Lampy.it, oferującym produkty wysokiej klasy dla każdego rodzaju przestrzeni prywatnej i publicznej.

Jakie zdecydowanie NIE powinno być oświetlenie klatki schodowej?

Zanim określimy jakie są najlepsze rozwiązania do przestrzeni użytkowych w bloku, najpierw omówmy, czego należy się wystrzegać w przypadku lamp korytarzowych.

Przede wszystkim muszą być one skrajnie praktyczne. Z tego powodu ich forma powinna być prosta. Niezbyt dobrze sprawdzają się w tej sytuacji lampy wiszące, o które osoby przechodzące mogłyby zawadzać głowami lub niesionymi przedmiotami. Lepiej również zrezygnować z rozwiązań, o otwartych, nieforemnych kloszach, które zazwyczaj są problematyczne w utrzymaniu czystości.

Lampy nie powinny być też zbyt rozbudowane, o wielu punktach świetlnych, co zamiast zwiększać funkcjonalność korytarza, potrafi wyłącznie generować wyższe rachunki za energię elektryczną.

Najważniejsze cechy oświetlenia do bloku

Gdy już wiemy, do czego służy oświetlenie w przestrzeni klatek schodowych oraz jakich rozwiązań zdecydowanie należy się wystrzegać, możemy przejść do omówienia najciekawszych pomysłów, które pozwalają idealnie rozjaśnić przestrzeń schodów i całych ciągów komunikacyjnych.

Kształt i forma lamp

Lampy powinny być wyposażone w całkowicie zamknięty klosz, najlepiej z mlecznego szkła. Pozwala to na szybkie i łatwe czyszczenie każdej lampy, bez konieczności każdorazowego zdejmowania i rozkręcania jej do mycia. Poza tym mleczne szkło pozwala uzyskać efekt rozproszonego światła, które nie drażni oczu, nawet jeśli wchodzimy z mroku nocy do przestrzeni bloku.

Zazwyczaj lampy w tego typu pomieszczeniach są minimalistyczne, o mocno zgeometryzowanym kształcie, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrz, stanowiąc ich subtelną i nienachlaną ozdobę.

Rozwiązania tanie i praktyczne

Przestrzenie klatki schodowej wymagają również rozwiązań ekonomicznych. Oprawy powinny być proste, o niezbyt wysokiej cenie. Źródła światła muszą pozwalać na uzyskanie optymalnych wartości zużycia prądu, przy zachowaniu odpowiedniej jasności, gwarantującej swobodne przemieszczanie się. Z tego też powodu coraz częściej stosuje się diody LED.

Rodzaje lamp do użytku w ciągach komunikacyjnych

Do najczęściej stosowanych lamp na korytarzach należą oczywiście lampy sufitowe. Mogą występować w formie jednego, dużego źródła światła lub grupy kilku mniejszych lamp, rozmieszczonych według potrzeb. Jest to najpraktyczniejsze wyjście, gdy mamy do czynienia z niezbyt wysoką przestrzenią. Inaczej może dojść do niewystarczającego doświetlenia niektórych fragmentów korytarza, a to z kolei potrafi być niebezpieczne dla użytkowników.

Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne przy wysokich korytarzach są kinkiety, montowane na ścianach, pozwalające na dokładne oświetlenie całej przestrzeni, przy równoczesnym podniesieniu jej bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Współcześnie, najczęściej stosuje się produkty o mocno uproszczonej geometrycznej formie, opartej na podstawowych bryłach (sześcian, cylinder lub prostopadłościan).

Można również spotkać klatki schodowe doświetlone tak zwanymi świetlikami. Są to niewielkie punkty, które montuje się na ścianie w połowie wysokości lub tuż przy poziomie schodów. Dzięki nim ryzyko potknięcia się jest znacząco ograniczone, a równocześnie jest dokładnie oświetlana ta przestrzeń, która tego wymaga.

Praktyczne rozwiązania na klatki schodowe

Oprócz samej formy i rodzaju lamp należy również zwracać uwagę na szereg innych elementów, które w znaczący sposób podnoszą komfort użytkowania korytarzy w bloku.

Oczywiście, odpowiednie rozmieszczenie włączników na każdym piętrze jest kluczowe i należy dokładnie je zaplanować jeszcze na etapie wykończeniowym.

Innym rodzajem udogodnienia, które pozwala na znaczące ograniczenie wydatków na prąd dla wszystkich mieszkańców bloku, jest zamontowanie włączników reagujących na ruch. Dzięki nim światło zapala się w chwili, gdy ktoś pojawia się na klatce schodowej, a gaśnie po ustalonym czasie, jeśli nie wyczuje ruchu.

Wygoda, bezpieczeństwo i elegancja korytarzy

Często są przestrzeniami niezauważanymi, prowadzącymi po prostu od bramy do drzwi wejściowych mieszkania. Mimo to klatki schodowe grają niezmiernie istotną rolę w funkcjonowaniu całej wspólnoty mieszkańców. Odpowiednie oświetlenie korytarzy gwarantuje bezpieczne przemieszczanie się, pomaga w utrzymaniu optymalnej funkcjonalności, a także zachowaniu spoistości stylistycznej całej przestrzeni. Warto zatem zaplanować je w najmniejszym nawet szczególe i postawić na rozwiązania praktyczne, wygodne i energooszczędne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16917|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl