CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej

Irena Scholl  |  Administrator 6/2019  |  23.07.2019  |  2
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Fot. pixabay.com

Minął okres podsumowań i planów dokonywanych w I kwartale roku na zebraniach wspólnot mieszkaniowych. Zarządy wspólnot i zarządcy nieruchomości w imieniu tych pierwszych – pełniących administracyjne, często ważne decyzyjne funkcje, mają teraz chwilę oddechu, jeśli skrzecząca niekiedy rzeczywistość na to pozwala.

W artykule:

• Przychodzą na zebrania?
• Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł
• Remonty róbmy jak najszybciej

Materiał powstał w oparciu o dziennikarską sondę wśród zarządców. Poprosiłam swoich rozmówców o anonimowe wypowiedzi i refleksje na temat podejścia mieszkańców do własności i współwłasności, czy troszczą się o nią i w czym się to przejawia. Czy coś w tej materii zmienia się na lepsze?

Przychodzą na zebrania? 

Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa. Wyczuwam, że dla zarządców jest to temat raczej krępująco-żenujący. Tylko jedna z rozmówczyń przekazała mi skomplikowany wykaz procentowy, nawiązujący do uchwał we wspólnocie mieszkaniowej, niestety bez komentarza i refleksji, więc nie bardzo wiadomo, co z przedstawionego żmudnego wyliczenia wynika.

Czytaj też: Jaka jest rola zarządcy nieruchomości? >>>

Niektórzy zarządcy marne uczestnictwo w zebraniach starają się tłumaczyć pozytywnie: najogólniej mówiąc, jeśli mieszkańcy bloku (osiedla, kamienicy) mają jakieś uwagi, pretensje, propozycje, przychodzą na dyżury pełnione o stałych porach przez członków zarządów, prezesów, administratora lub zarządcę. Coraz częściej używa się maili i telefonów. Komunikacja jest więc na bieżąco. Wręcz ze wzruszeniem niektórzy zarządcy wyznają, iż członkowie wspólnoty twierdzą, że mają do mnie (także pana przewodniczącego wspólnoty) pełne zaufanie, a oni sami kompletnie się na tych budżetach i „cyferkach” nie znają, więc nie mają nic do powiedzenia... Prawda jest taka, że znać się nie chcą. A wzruszenie zarządcy takim wyznaniem dowodzi raczej jego infantylizmu. Przepraszam, ale słowa tego użył… kolega owego zarządcy, bardzo mądry człowiek, nie owijający niczego w bawełnę. A miało być szczerze.

Może niechęć do uczestnictwa w zebraniu ma swoją przyczynę w mocno niekiedy biurokratycznym lub nadmiernie „fachowym” ujmowaniu tematu? Grzeszą tym zwłaszcza osoby przygotowujące sprawozdania, posługujące się żargonem prawniczym lub księgowi nie umiejący objaśniać cyfr. Nieocenieni natomiast w jasnym przedstawianiu tematu są… nauczyciele, którzy swój pierwotny zawód porzucili, wiemy dziś dokładnie, dlaczego.

Dużo zależy od wieku

Frekwencja kształtuje się wedle pewnych reguł. Najlepsza jest w starych wspólnotach, w domach zamieszkałych przez osoby w wieku ok. 70 lat. Nie chodzi tylko o emerytów dysponujących wolnym czasem. To jest dobry, niekiedy „przedwojenny” gatunek ludzi – mówi mi najmłodszy ze znanych mi, myślących zarządców, który „odziedziczył” zawód po dziadku i ojcu. Potwierdzają jego zdanie koledzy w średnim wieku. Wśród osób 70+ najmniej jest takich, którzy traktują sprawy wspólnotowe jako sprawy innych. Wspólnota jest ich, a obecność na zebraniu obowiązkiem.

Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł

Inna prawidłowość jest taka: im mniejsza wspólnota, tym wyższa frekwencja. Przychodzi ponad 50%, a nawet komplet. Jeśli mamy do czynienia ze wspólnotą do 20 lokali, i to w starym budownictwie, sytuacja jest optymalna, wszyscy się tu znają.

W kamienicach 10-lokalowych bardzo często sami właściciele wyznaczają sobie dyżury sprzątania klatek schodowych i podlewania zieleni. 

Tacy właściciele są dobrze przygotowani do zebrań, analizują doręczone wcześniej sprawozdania i rozliczenia, pytają o szczegóły.

W małej wspólnocie można w każdej chwili zmienić skład zarządu. Jeśli jest to wspólnota dziesięcioosobowa, wystarczy wola 6 osób.

Diametralnie inna sytuacja ma miejsce np. w warszawskiej wspólnocie z ponad 200 lokalami. Jak przyjdzie 10–15 osób, to sukces. A w dodatku są wśród nich nieznośni oratorzy przemówień, z których nic konkretnego do wykonania nie wynika. Oprócz tego, że wypełniony zostanie ostatni punkt programu zebrania: wolne wnioski.

Gdy na parterze sklep… 

Frekwencja niemal kompletna bywa tam, gdzie w zasobie wspólnoty oprócz lokali mieszkalnych są biura, sklepy lub punkty usługowo-rzemieślnicze. Inaczej podchodzi się do takiej własności komercyjnej, dzięki której można mieć środki na zapobieganie dekapitalizacji obiektu. Trzeba pilnować interesu. Na takich zebraniach dochodzi niekiedy do sporów, bo każdy wie lepiej…

Bywa burzliwie także, gdy lokal jest uciążliwy, np. generuje przykry zapach, hałas. Nie obywa się bez spraw sądowych, wieloletnich sporów. Konflikt jest atrakcyjny i nabija licznik frekwencji. 

Żelazny temat: śmiecie

Żelaznym tematem, np. w Warszawie, jest problem ze śmieciami, który wzrasta wraz z temperaturą. Firma wybrana przez miasto, nie nadąża z ich wywozem. Dochodzi do tego problem z brakiem miejsca na śmietniki, bo wspólnoty mają grunty przyznane przed laty „po obrysie budynku”. Zarząd Dróg Miejskich zaczyna nakładać na wspólnoty kary administracyjne za ustawianie kontenerów gdzie się da. Członkowie wspólnoty pytają: jak to jest, miasto w formie podatku pobiera od nas opłaty za odbiór śmieci, więc dlaczego mamy jeszcze dopłacać? Mają też zastosowanie przepisy dotyczące odległości ustawienia kontenera od okien. Niektóre wspólnoty posiadają jeszcze protokoły przekazania budynku w zarząd od miasta z przekazaniem takiego usytuowania śmietnika. Problem wydaje się nierozwiązywalny. Jedno jest pewne: miasto zmierza w kierunku nakładania kar na wspólnoty, które nie mogą się w żaden sposób bronić.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wspólnoty mieszkaniowe, zebrania, uchwały, zarządcy]

Komentarze

(2)
tom aleks | 22.08.2019, 10:59
gdyby zarządy i zarządcy (roku) byli pracowici i nie łamali prawa to frekwencja byłaby inna
rr | 23.08.2019, 09:27
Administratorzy naobiecywali mieszkańcom osiedli cudów ("po prostu mieszkaj, resztę zostaw nam"). Więc skąd zdziwienie, że ludzie oczekują obsługi jak w hotelu, a dostają byle co i byle jak. Ludzi nie interesują finanse, mają mieć czysto na osiedlu, spokój i nieupierdliwych sąsiadów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17332|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10821|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10396|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl