CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej

Irena Scholl  |  Administrator 6/2019  |  23.07.2019  |  2
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Fot. pixabay.com

Minął okres podsumowań i planów dokonywanych w I kwartale roku na zebraniach wspólnot mieszkaniowych. Zarządy wspólnot i zarządcy nieruchomości w imieniu tych pierwszych – pełniących administracyjne, często ważne decyzyjne funkcje, mają teraz chwilę oddechu, jeśli skrzecząca niekiedy rzeczywistość na to pozwala.

W artykule:

• Przychodzą na zebrania?
• Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł
• Remonty róbmy jak najszybciej

Materiał powstał w oparciu o dziennikarską sondę wśród zarządców. Poprosiłam swoich rozmówców o anonimowe wypowiedzi i refleksje na temat podejścia mieszkańców do własności i współwłasności, czy troszczą się o nią i w czym się to przejawia. Czy coś w tej materii zmienia się na lepsze?

Przychodzą na zebrania? 

Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa. Wyczuwam, że dla zarządców jest to temat raczej krępująco-żenujący. Tylko jedna z rozmówczyń przekazała mi skomplikowany wykaz procentowy, nawiązujący do uchwał we wspólnocie mieszkaniowej, niestety bez komentarza i refleksji, więc nie bardzo wiadomo, co z przedstawionego żmudnego wyliczenia wynika.

Czytaj też: Jaka jest rola zarządcy nieruchomości? >>>

Niektórzy zarządcy marne uczestnictwo w zebraniach starają się tłumaczyć pozytywnie: najogólniej mówiąc, jeśli mieszkańcy bloku (osiedla, kamienicy) mają jakieś uwagi, pretensje, propozycje, przychodzą na dyżury pełnione o stałych porach przez członków zarządów, prezesów, administratora lub zarządcę. Coraz częściej używa się maili i telefonów. Komunikacja jest więc na bieżąco. Wręcz ze wzruszeniem niektórzy zarządcy wyznają, iż członkowie wspólnoty twierdzą, że mają do mnie (także pana przewodniczącego wspólnoty) pełne zaufanie, a oni sami kompletnie się na tych budżetach i „cyferkach” nie znają, więc nie mają nic do powiedzenia... Prawda jest taka, że znać się nie chcą. A wzruszenie zarządcy takim wyznaniem dowodzi raczej jego infantylizmu. Przepraszam, ale słowa tego użył… kolega owego zarządcy, bardzo mądry człowiek, nie owijający niczego w bawełnę. A miało być szczerze.

Może niechęć do uczestnictwa w zebraniu ma swoją przyczynę w mocno niekiedy biurokratycznym lub nadmiernie „fachowym” ujmowaniu tematu? Grzeszą tym zwłaszcza osoby przygotowujące sprawozdania, posługujące się żargonem prawniczym lub księgowi nie umiejący objaśniać cyfr. Nieocenieni natomiast w jasnym przedstawianiu tematu są… nauczyciele, którzy swój pierwotny zawód porzucili, wiemy dziś dokładnie, dlaczego.

Dużo zależy od wieku

Frekwencja kształtuje się wedle pewnych reguł. Najlepsza jest w starych wspólnotach, w domach zamieszkałych przez osoby w wieku ok. 70 lat. Nie chodzi tylko o emerytów dysponujących wolnym czasem. To jest dobry, niekiedy „przedwojenny” gatunek ludzi – mówi mi najmłodszy ze znanych mi, myślących zarządców, który „odziedziczył” zawód po dziadku i ojcu. Potwierdzają jego zdanie koledzy w średnim wieku. Wśród osób 70+ najmniej jest takich, którzy traktują sprawy wspólnotowe jako sprawy innych. Wspólnota jest ich, a obecność na zebraniu obowiązkiem.

Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł

Inna prawidłowość jest taka: im mniejsza wspólnota, tym wyższa frekwencja. Przychodzi ponad 50%, a nawet komplet. Jeśli mamy do czynienia ze wspólnotą do 20 lokali, i to w starym budownictwie, sytuacja jest optymalna, wszyscy się tu znają.

W kamienicach 10-lokalowych bardzo często sami właściciele wyznaczają sobie dyżury sprzątania klatek schodowych i podlewania zieleni. 

Tacy właściciele są dobrze przygotowani do zebrań, analizują doręczone wcześniej sprawozdania i rozliczenia, pytają o szczegóły.

W małej wspólnocie można w każdej chwili zmienić skład zarządu. Jeśli jest to wspólnota dziesięcioosobowa, wystarczy wola 6 osób.

Diametralnie inna sytuacja ma miejsce np. w warszawskiej wspólnocie z ponad 200 lokalami. Jak przyjdzie 10–15 osób, to sukces. A w dodatku są wśród nich nieznośni oratorzy przemówień, z których nic konkretnego do wykonania nie wynika. Oprócz tego, że wypełniony zostanie ostatni punkt programu zebrania: wolne wnioski.

Gdy na parterze sklep… 

Frekwencja niemal kompletna bywa tam, gdzie w zasobie wspólnoty oprócz lokali mieszkalnych są biura, sklepy lub punkty usługowo-rzemieślnicze. Inaczej podchodzi się do takiej własności komercyjnej, dzięki której można mieć środki na zapobieganie dekapitalizacji obiektu. Trzeba pilnować interesu. Na takich zebraniach dochodzi niekiedy do sporów, bo każdy wie lepiej…

Bywa burzliwie także, gdy lokal jest uciążliwy, np. generuje przykry zapach, hałas. Nie obywa się bez spraw sądowych, wieloletnich sporów. Konflikt jest atrakcyjny i nabija licznik frekwencji. 

Żelazny temat: śmiecie

Żelaznym tematem, np. w Warszawie, jest problem ze śmieciami, który wzrasta wraz z temperaturą. Firma wybrana przez miasto, nie nadąża z ich wywozem. Dochodzi do tego problem z brakiem miejsca na śmietniki, bo wspólnoty mają grunty przyznane przed laty „po obrysie budynku”. Zarząd Dróg Miejskich zaczyna nakładać na wspólnoty kary administracyjne za ustawianie kontenerów gdzie się da. Członkowie wspólnoty pytają: jak to jest, miasto w formie podatku pobiera od nas opłaty za odbiór śmieci, więc dlaczego mamy jeszcze dopłacać? Mają też zastosowanie przepisy dotyczące odległości ustawienia kontenera od okien. Niektóre wspólnoty posiadają jeszcze protokoły przekazania budynku w zarząd od miasta z przekazaniem takiego usytuowania śmietnika. Problem wydaje się nierozwiązywalny. Jedno jest pewne: miasto zmierza w kierunku nakładania kar na wspólnoty, które nie mogą się w żaden sposób bronić.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wspólnoty mieszkaniowe, zebrania, uchwały, zarządcy]

Komentarze

(2)
tom aleks | 22.08.2019, 10:59
gdyby zarządy i zarządcy (roku) byli pracowici i nie łamali prawa to frekwencja byłaby inna
rr | 23.08.2019, 09:27
Administratorzy naobiecywali mieszkańcom osiedli cudów ("po prostu mieszkaj, resztę zostaw nam"). Więc skąd zdziwienie, że ludzie oczekują obsługi jak w hotelu, a dostają byle co i byle jak. Ludzi nie interesują finanse, mają mieć czysto na osiedlu, spokój i nieupierdliwych sąsiadów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19259|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12628|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11753|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl