CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Cała prawda o właścicielach lokali we wspólnocie mieszkaniowej

Irena Scholl  |  Administrator 6/2019  |  23.07.2019
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa
Fot. pixabay.com

Minął okres podsumowań i planów dokonywanych w I kwartale roku na zebraniach wspólnot mieszkaniowych. Zarządy wspólnot i zarządcy nieruchomości w imieniu tych pierwszych – pełniących administracyjne, często ważne decyzyjne funkcje, mają teraz chwilę oddechu, jeśli skrzecząca niekiedy rzeczywistość na to pozwala.

W artykule:

• Przychodzą na zebrania?
• Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł
• Remonty róbmy jak najszybciej

Materiał powstał w oparciu o dziennikarską sondę wśród zarządców. Poprosiłam swoich rozmówców o anonimowe wypowiedzi i refleksje na temat podejścia mieszkańców do własności i współwłasności, czy troszczą się o nią i w czym się to przejawia. Czy coś w tej materii zmienia się na lepsze?

Przychodzą na zebrania? 

Chociaż zebrania odbywają się raz w roku, z frekwencją bywa różnie, w większości wspólnot jest niestety słaba, kilkuosobowa. Wyczuwam, że dla zarządców jest to temat raczej krępująco-żenujący. Tylko jedna z rozmówczyń przekazała mi skomplikowany wykaz procentowy, nawiązujący do uchwał we wspólnocie mieszkaniowej, niestety bez komentarza i refleksji, więc nie bardzo wiadomo, co z przedstawionego żmudnego wyliczenia wynika.

Czytaj też: Jaka jest rola zarządcy nieruchomości? >>>

Niektórzy zarządcy marne uczestnictwo w zebraniach starają się tłumaczyć pozytywnie: najogólniej mówiąc, jeśli mieszkańcy bloku (osiedla, kamienicy) mają jakieś uwagi, pretensje, propozycje, przychodzą na dyżury pełnione o stałych porach przez członków zarządów, prezesów, administratora lub zarządcę. Coraz częściej używa się maili i telefonów. Komunikacja jest więc na bieżąco. Wręcz ze wzruszeniem niektórzy zarządcy wyznają, iż członkowie wspólnoty twierdzą, że mają do mnie (także pana przewodniczącego wspólnoty) pełne zaufanie, a oni sami kompletnie się na tych budżetach i „cyferkach” nie znają, więc nie mają nic do powiedzenia... Prawda jest taka, że znać się nie chcą. A wzruszenie zarządcy takim wyznaniem dowodzi raczej jego infantylizmu. Przepraszam, ale słowa tego użył… kolega owego zarządcy, bardzo mądry człowiek, nie owijający niczego w bawełnę. A miało być szczerze.

Może niechęć do uczestnictwa w zebraniu ma swoją przyczynę w mocno niekiedy biurokratycznym lub nadmiernie „fachowym” ujmowaniu tematu? Grzeszą tym zwłaszcza osoby przygotowujące sprawozdania, posługujące się żargonem prawniczym lub księgowi nie umiejący objaśniać cyfr. Nieocenieni natomiast w jasnym przedstawianiu tematu są… nauczyciele, którzy swój pierwotny zawód porzucili, wiemy dziś dokładnie, dlaczego.

Dużo zależy od wieku

Frekwencja kształtuje się wedle pewnych reguł. Najlepsza jest w starych wspólnotach, w domach zamieszkałych przez osoby w wieku ok. 70 lat. Nie chodzi tylko o emerytów dysponujących wolnym czasem. To jest dobry, niekiedy „przedwojenny” gatunek ludzi – mówi mi najmłodszy ze znanych mi, myślących zarządców, który „odziedziczył” zawód po dziadku i ojcu. Potwierdzają jego zdanie koledzy w średnim wieku. Wśród osób 70+ najmniej jest takich, którzy traktują sprawy wspólnotowe jako sprawy innych. Wspólnota jest ich, a obecność na zebraniu obowiązkiem.

Im mniejsza wspólnota, tym mniej pustych krzeseł

Inna prawidłowość jest taka: im mniejsza wspólnota, tym wyższa frekwencja. Przychodzi ponad 50%, a nawet komplet. Jeśli mamy do czynienia ze wspólnotą do 20 lokali, i to w starym budownictwie, sytuacja jest optymalna, wszyscy się tu znają.

W kamienicach 10-lokalowych bardzo często sami właściciele wyznaczają sobie dyżury sprzątania klatek schodowych i podlewania zieleni. 

Tacy właściciele są dobrze przygotowani do zebrań, analizują doręczone wcześniej sprawozdania i rozliczenia, pytają o szczegóły.

W małej wspólnocie można w każdej chwili zmienić skład zarządu. Jeśli jest to wspólnota dziesięcioosobowa, wystarczy wola 6 osób.

Diametralnie inna sytuacja ma miejsce np. w warszawskiej wspólnocie z ponad 200 lokalami. Jak przyjdzie 10–15 osób, to sukces. A w dodatku są wśród nich nieznośni oratorzy przemówień, z których nic konkretnego do wykonania nie wynika. Oprócz tego, że wypełniony zostanie ostatni punkt programu zebrania: wolne wnioski.

Gdy na parterze sklep… 

Frekwencja niemal kompletna bywa tam, gdzie w zasobie wspólnoty oprócz lokali mieszkalnych są biura, sklepy lub punkty usługowo-rzemieślnicze. Inaczej podchodzi się do takiej własności komercyjnej, dzięki której można mieć środki na zapobieganie dekapitalizacji obiektu. Trzeba pilnować interesu. Na takich zebraniach dochodzi niekiedy do sporów, bo każdy wie lepiej…

Bywa burzliwie także, gdy lokal jest uciążliwy, np. generuje przykry zapach, hałas. Nie obywa się bez spraw sądowych, wieloletnich sporów. Konflikt jest atrakcyjny i nabija licznik frekwencji. 

Żelazny temat: śmiecie

Żelaznym tematem, np. w Warszawie, jest problem ze śmieciami, który wzrasta wraz z temperaturą. Firma wybrana przez miasto, nie nadąża z ich wywozem. Dochodzi do tego problem z brakiem miejsca na śmietniki, bo wspólnoty mają grunty przyznane przed laty „po obrysie budynku”. Zarząd Dróg Miejskich zaczyna nakładać na wspólnoty kary administracyjne za ustawianie kontenerów gdzie się da. Członkowie wspólnoty pytają: jak to jest, miasto w formie podatku pobiera od nas opłaty za odbiór śmieci, więc dlaczego mamy jeszcze dopłacać? Mają też zastosowanie przepisy dotyczące odległości ustawienia kontenera od okien. Niektóre wspólnoty posiadają jeszcze protokoły przekazania budynku w zarząd od miasta z przekazaniem takiego usytuowania śmietnika. Problem wydaje się nierozwiązywalny. Jedno jest pewne: miasto zmierza w kierunku nakładania kar na wspólnoty, które nie mogą się w żaden sposób bronić.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[wspólnoty mieszkaniowe, zebrania, uchwały, zarządcy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16917|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl