Artykuł sponsorowany

Domofon/wideodomofon a domofonowe systemy IP

 Proel  |  31.08.2020
Domofon/wideodomofon a domofonowe systemy IP
Domofon/wideodomofon a domofonowe systemy IP
Proel

W dzisiejszym budownictwie instalacja domofonowa stała się standardem.

W budownictwie z czasów PRL-u czy z lat 90. XX wieku najczęściej występują cyfrowe instalacje domofonowe, oparte o linie dwuprzewodową, jednak sporo budynków jest jeszcze wyposażonych w instalacje analogowe, starszego typu.

Na nowo powstających osiedlach często mamy do czynienia z rozbudowanymi instalacjami posiadającymi coraz więcej funkcji, często nigdy niewykorzystywanych a najczęściej – bardzo drogich.

Tak jak każda infrastruktura techniczna, instalacje domofonowe też się starzeją. Podejmując decyzję o wymianie, czy udoskonaleniu takiej instalacji, warto zastanowić się nad paroma aspektami, które nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze na sprzęcie, ale także na instalacji i przyszłej konserwacji.

Jakie systemy są dostępne?

Aktualnie na rynku występuje kilka typów instalacji – pominiemy w naszych rozważaniach systemy „analogowe”, jako mało przystające do współczesnych wymagań, aczkolwiek mające jeszcze zastosowanie w prostych domofonach, przeznaczonych dla budownictwa jednorodzinnego:

1. Systemy tzw. cyfrowe – nazwa pochodzi głównie od zastosowania w panelu wejściowym klawiatury numerycznej, za pomocą której wybiera się numer lokalu. Charakteryzują się stałą wielkością panela wejściowego, niezależną od wielkości systemu (ilości obsługiwanych lokali). Z technicznego punktu widzenia używane są w nich analogowe sygnały rozmowy oraz wideo, często połączone z danymi cyfrowymi służącymi do wyboru aparatu w lokalu, z którym ma nastąpić połączenie. Najczęściej pozwalają na zastosowanie prostej, dwuprzewodowej (dla domofonu audio) lub 4/6 przewodowej magistrali audio-wideo, łączącej wszystkie aparaty na klatce schodowej.

Zalety: względna prostota techniczna mająca wpływ na umiarkowaną cenę, nieskomplikowane i mało wymagające okablowanie nawet dużych systemów. Pakiet oferowanych funkcjonalności jest szeroki, jednak mniejszy niż systemy „IP”. W zależności od producenta można budować większe lub mniejsze systemy osiedlowe. Wady standardowych systemów – trudności z uzyskaniem dużych odległości przy zachowaniu dobrej jakości połączeń.

  PROEL - domofony najwyższej jakości

Domofony i wideodomofony PROEL

Potrzebujesz urządzenia, które Cię nie zawiedzie?

PROEL to czołowy producent rozbudowanych systemów domofonowych oraz wideodomofonowych, którego produkty  wyróżniają się najwyższą jakością i nowoczesnym wzornictwem.

Wiele dostępnych kolorów i faktur, z których mogą być wykonane urządzenia, sprawia, że idealnie wpasowują się w trendy w architekturze i budownictwie.     

PROEL słynie z opracowywania własnych innowacyjnych rozwiązań oraz wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, które docenione zostały w Polsce i na świecie.


2. Systemy „IP” – znacznie bardziej zaawansowane technicznie, operujące w pełni cyfrowym przesyłaniem sygnałów zarówno audio, jak i wideo. Generalnie działają z wykorzystaniem sieci komputerowej, czy to lokalnej, czy zdalnej (WAN, czyli internet). Ich główną zaletą jest w praktyce nieograniczona możliwość konfiguracji, w tym połączeń interkomowych, wysoka i niezmienna jakość połączeń audio i wideo oraz łatwość montażu pod warunkiem, że budynek jest wyposażony w sieć strukturalną. Jeśli taka sieć nie jest dostępna, wymagają budowy skomplikowanej i drogiej, własnej sieci „komputerowej” wyposażonej w dużą (w zależności od systemu) liczbę urządzeń pośredniczących. Maksymalny bowiem odcinek przewodu Ethernet to około 100 m, a każde rozgałęzienie sygnału wymaga użycia switcha sieciowego.

Wady: wspomniana wyżej skomplikowana sieć, bardzo wysoka cen.

3. Domofony pracujące na podstawie infrastruktury sieci GSM. Domofon taki jest w swojej istocie telefonem komórkowym, gdzie urządzeniem wejściowym jest panel domofonowy, a aparatem domofonowym – telefon komórkowy lokatora. Wybranie numeru lokalu na klawiaturze wejściowej do budynku wywołuje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem telefonicznym.

Zalety: brak okablowania w budynku i osiedlu.

Wada: miesięczne koszty eksploatacji w postaci abonamentu, a także budząca wątpliwość zasada działania – telefon komórkowy lokatora nie jest bowiem na stałe zdeponowany w lokalu, a może być wszędzie. Co prawda, możliwość odebrania połączenia „domofonowego” w dowolnym miejscu świata jest niewątpliwie przemawiająca do wyobraźni – czy jednak zawsze wygodna?

Określ dobrze, co jest potrzebne. Chcemy dużo i jeszcze więcej! Czy słusznie?

Na początkowym etapie warto zrobić ścisłe rozeznanie o potrzebach naszej instalacji. Należy określić konkretnie skąd i dokąd mamy się łączyć. W większości systemów domofonowych podstawowy kierunek łączności jest jeden – z wejścia do budynku do lokalu. Jeżeli przewidujemy konieczność połączenia się z portierem z lokalu – to wymagamy dodatkowej funkcjonalności i trzeba sprawdzić, czy wybrany przez nas producent posiada taką funkcję w swoich urządzeniach. Sprawdź >>

Aktualnie standardem jest, że domofon posiada wbudowany czytnik identyfikatorów oraz indywidualne kody otwierania drzwi. Z popularnych identyfikatorów należy wymienić:

  • identyfikatory kontaktowe (tzw. pastylki DALLAS) – wymagające elektrycznego kontaktu identyfikatora z gniazdem czytnika – mniej wygodne, gdyż podatne na zabrudzenie, korozję oraz wymagające precyzji pozycjonowania w czytnik,
  • identyfikatory bezstykowe (zbliżeniowe, tzw. RFID) – do działania wymagają jedynie zbliżenia identyfikatora do czytnika – na ogół na odległość 2-5 cm. Ten typ jest znacznie wygodniejszy.

Identyfikatory Proel

Przy dużych osiedlach, szczególnie, gdzie ilość wejść na jego teren jest większa niż jedno, warto sprawdzić, jak rosną koszty, jeżeli chcemy mieć każdą furtkę obsługiwaną niezależnie, czyli w ten sposób, aby użycie jednej nie blokowało następnej. Tutaj także należy rozważyć wymagane kierunki łączności. Jest oczywiste, że z furtki chcemy się połączyć z lokalem, ale może potrzebna jest możliwość połączenia się z ochroną/portierem?

Należy też rozważyć, czy chcemy mieć domofon audio czy wideodomofon?

Rozwiązanie łączące problem odległości, funkcji i ceny

Polska firma PROEL z Warszawy znana jest z instalowanych od roku 1991 domofonów cyfrowych typu „1803”. W 2016 roku wprowadziła na rynek swoje nowe rozwiązania domofonowe pod nazwą KDC19X5, KDC39X5 oraz BM0900. Posiadają one w zasadzie nieograniczone możliwości komunikacji, porównywalne do systemów IP, jednak bez potrzeby instalowania dużej liczby urządzeń pośredniczących. Uzyskiwane długości magistrali, łączącej elementy w rozległym systemie audio-wideo to powyżej 700, a nawet do 1000 metrów, co w praktyce zapewnia obsługę największych systemów domofonowych i wideodomofonowych.

Nowy system posiada w pełni separowaną linię danych cyfrowych, więc używanie kodów dostępu czy identyfikatorów RFID nie blokuje możliwości prowadzenia rozmowy, a rozmowa nie blokuje używania identyfikatorów. Nowe systemy mogą być wyposażone w od 2 do 8 całkowicie niezależnych magistral audio/wideo, zapewniających od 2 (w standardzie) do 8 równoczesnych kanałów komunikacji. Dynamiczny przydział kanałów likwiduje ograniczenia znane ze starszych systemów MS, gdzie niezbędne było na etapie tworzenia okablowania – sztywne przypisanie i wzajemne blokowanie wejść głównych. Dowiedź się więcej >>

Dużą zaletą nowych rozwiązań jest pełna unifikacja urządzeń. Oznacza to, że przy dalszej rozbudowie o kolejny budynek, kolejną furtkę, dodatkowe wejście na klatkę nie trzeba wymieniać wcześniej zainstalowanych urządzeń. Wszystkie urządzenia nowej serii posiadają możliwość aktualizacji oprogramowania w miejscu instalacji. Kolejną ogromną zaletą jest fakt, że nowe systemy współpracują ze wszystkimi unifonami (aparatami) działającymi w opracowanym pod koniec lat 80 przez PROEL standardem dwuprzewodowej cyfrowej linii unifonów, którą od blisko 30 lat stosują prawie wszyscy polscy (i nie tylko) producenci domofonów.

W 2016 roku PROEL wprowadził rozszerzenie tego standardu do wszystkich swoich produktów, zarówno unifonów, jak i klawiatur z nowej serii, zachowując jednocześnie pełną kompatybilność ze starym standardem. Nowa, ulepszona linia aparatów cechuje się dużo lepszą jakością dźwięku, obsługuje lokale o rozszerzonej numeracji (aż do liczby 32000). Także dzięki nowej linii możliwe było wprowadzenie całkiem nowych rozwiązań dla systemów wideodomofonowych, jak np. 4-żyłową instalację wideodomofonu do mieszkań. Otwiera to możliwość montażu systemów wideodomofonowych w wielu starszych obiektach, gdy wiele lat temu nie stosowano jeszcze przewodu UTP w instalacjach domofonowych, a nowa instalacja ma być modernizacją istniejącej. W tym rozwiązaniu nie będą też wymagane dodatkowe zasilacze, tak jak to jest obecnie. W nowych unifonach, które mają wejść do sprzedaży pod koniec 2019 roku. nowa linia aparatów będzie także umożliwiać aktualizowanie oprogramowania aparatów. Zapoznaj się z nowościami >>

Nowości Proel

Do wszystkich nowych rozwiązań PROEL przewidział dodatkowo możliwość podłączenia modułu GSM. Moduł ten może służyć zarówno do przekazywania połączeń z klawiatur domofonowych na dowolne telefony (jako opcja, niezależnie od unifonu), jak i do zdalnego zarządzania systemem wraz z jego aktualizacją. Należy podkreślić, że takie rozwiązanie nie wymaga instalowania w telefonach żadnych aplikacji – tym samym połączenia takie będą dostępne także dla starszych typów telefonów oraz telefonów stacjonarnych.

W zależności od wielkości systemu można zastosować tyle modułów ile administrator/zarządca uzna za stosowne. Można użyć do każdej klawiatury domofonu oddzielnego modułu, możemy agregować połączenia w ramach użytych magistral, przyłączając do nich moduł, możemy każdą klatkę schodową osiedla wyposażyć w swój własny moduł.

Wszystkie nowe systemy PROEL cechują się tym, że tworzą system „otwarty”. Koncepcja systemu otwartego pozwala na stworzenie całkowicie dowolnej sieci domofonowej, spełniającej nawet najbardziej wygórowane wymagania.

Firma PROEL istniejąca od 1991 roku jest znana z raczej niewygórowanych cen i wysokiej jakości sprzętu. W samej Warszawie istnieją instalacje, które bez żadnych poważniejszych modyfikacji działają nieprzerwanie już prawie 30 lat. W porównaniu do domofonów IP są one kilkukrotnie tańsze. Sprawdź >>

Co w takim razie wybrać?

Wybór oczywisty nie jest. Jeżeli zależy nam na gadżetach, pokazaniu najnowszych rozwiązań, a budżet mamy praktycznie nieograniczony zarówno na sam system, jak i jego późniejszy serwis to domofon IP będzie idealny. Jednak, jeżeli szukamy skutecznego domofonu, w dobrej cenie, mającego ogromne możliwości konfiguracyjne, warto wybrać systemy PROEL.

Proel

PROEL Sp.J.

ul. Nastrojowa 16,
02-441 Warszawa

tel.: (+48 22) 86 333 25 (3 linie)

www.proel.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21000|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21436|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12849|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl