Artykuł sponsorowany

Jak powstaje pleśń na ścianie i jak bardzo jest niebezpieczna?

 Skamol Eastern Europe  |  01.08.2019
Jak powstaje pleśń na ścianie i jak bardzo jest niebezpieczna?
Jak powstaje pleśń na ścianie i jak bardzo jest niebezpieczna?
Skamol Eastern Europe

Pleśń na ścianach to problem, który pojawia się nie tylko w starym budownictwie, z udręką tą zmagają się również mieszkańcy nowych lokali. A to oznacza, że nie wiek budynku jest przyczyną obecności pleśni. Źródło problemu jest gdzie indziej.

Miejsca o stale podwyższonej wilgotności oraz umiarkowanych temperaturach to idealne środowisko dla rozwoju pleśni. Pojawiają się na ścianach wewnętrznych budynku, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje skraplanie wilgoci.

Istnieją różne gatunki pleśni, m.in.: Penicillium, Claviceps, Aspergillus, Fusarium, Rhizoctonia, Stachybotrys.

Jak powstaje pleśń?

Na ścianach, na których skrapla się para wodna, z łatwością osiadają zanieczyszczenia – kurz, tłuszcz itp. Brudna i wilgotna ściana to środowisko przyjazne dla zarodników pleśni, które szybko się rozrastają i tworzą coraz większe ogniska. Szczególnie dobrze pleśń „się czuje” w temperaturze 20-35 stopni, a więc w takiej, która zwykle panuje w mieszkaniach. Nie daj się rozwinąć pleśni >>

Skąd pochodzi pleśń?

Najczęstszą przyczyną obecności pleśni w mieszkaniach jest zawilgocenie, spowodowane wadliwą wentylacją czy niedostatecznym nasłonecznieniem. Zwykle występuje w miejscach o dużej ilości pary wodnej. Niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa lub jej brak to kolejna przyczyna pojawiania się pleśni.

Jak walczyć z pleśnią?

Przede wszystkim należy skutecznie zapobiegać jej powstawaniu. Samo usunięcie widocznej pleśni na niewiele się zda, ona powróci.

Konieczne jest przede wszystkim oczyszczenie ścian z już widocznych oznak pleśni, dokładne osuszenie powierzchni oraz zabezpieczenie preparatem biobójczym. Rozwiązaniem jest też docieplenie, które wyeliminuje niepożądane zawilgocenie pomieszczenia.

Fatalnym rozwiązaniem jest maskowanie pleśni poprzez nakładanie na nią kolejnych warstw farby lub próba usunięcia pleśni farbami o właściwościach biobójczych. Wbrew temu, co mogą obiecywać producenci farb, nie likwidują one rzeczywistego problemu, ponieważ pod warstwą produktu pleśń rozwija się dalej. Konieczne jest znalezienie źródła powstania problemu, a następnie wyczyszczenie już zaatakowanej ściany preparatami grzybobójczymi. Pozbądź się skutecznie pleśni ze ścian >>

Kolejnym krokiem może być zastosowanie systemu docieplenia wewnętrznego Sensec, z wykorzystaniem płyt krzemianowo-wapniowych i pH>10, które nie sprzyjają rozwojowi pleśni.

Jak pleśń wpływa na zdrowie człowieka?

Znacząco i destrukcyjnie. Szczególnie odczuwają to dzieci oraz osoby o obniżonej odporności. Choroby wywoływane przez pleśń to przede wszystkim choroby układu oddechowego i silne alergie. Może również wywoływać pogorszenie nastroju, zmęczenie i problemy z koncentracją. Nie wszyscy są świadomi skutków pojawiającej się pleśni w najbliższym otoczeniu, a więc nie wiążą pogarszającego się stanu zdrowia czy nastroju właśnie z jej obecnością.

Warto wnikliwie obserwować i kontrolować swoje mieszkanie, a kiedy zostanie ono zaatakowane przez grzyby, należy działać szybko i zdecydowanie. Rozwiązaniem może być zastosowanie systemu Sensec, który zmienia parametry ściany, podnosi jej temperaturę i pH (10,3) do poziomu, który nie sprzyja rozwojowi pleśni i eliminuje zawilgocenie na ścianie.

Skamol Eastern Europe

Skamol Eastern Europe

ul. Lipcowa 62,
32-540 Trzebinia

Tel:+48 327 937 029,

info@skamowall.pl

www.skamowall.pl

 

[Skamol Eastern Europe,skamowall,pleśń,budynek bez wilgoci,suche ściany,jak unikać pleśni]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

3/2020

Aktualny numer:

Administrator 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Mechanizm podzielonej płatności
  • - Przegląd materiałów ociepleniowych
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18516|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11661|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11221|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl