CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Są kartki w kalendarzu…

fot. redakcja

…skłaniające do refleksji. W tym roku takie daty są dwie: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele wydarzyło się przez tych 80 lat, również w polskim mieszkalnictwie. Kraj startował po wojnie ze stratą 2 mln mieszkań. Część miast legła w gruzach wskutek celowych działań hitlerowców, jak choćby Warszawa, w której oddziały niemieckie zniszczyły około 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Na ziemiach zachodnich miasta były równane z ziemią, bo jak Wrocław, były niemiecką twierdzą, a wskutek postawy Armii Czerwonej, która wiele zdobytych miast, np. Legnicę czy spore połacie Gdańska, spaliła. Ocalone nieruchomości też były w różnym stanie nie tylko z powodu częściowego zniszczenia w wyniku działań wojennych, ale także dlatego, że wymagały remontu już przed wojną. W końcu, jak wskazują źródła historyczne, 45 proc. budynków mieszkalnych w Polsce przedwojennej było murowanych, 46 proc. – z drewna, a 4 proc. – szczególnie chaty w województwach południowych, stawiano z gliny. W 1931 r. tylko 16 proc. lokali mieszkalnych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców było wyposażonych w ustęp.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2019

Dzisiejsze potrzeby mieszkaniowe – jak podają badacze – są niczym w porównaniu z sytuacją przedwojenną. Według spisu powszechnego z 1931 r. żyły w Polsce blisko 32 mln ludzi, jednak mieli oni do dyspozycji tylko 6,4 mln mieszkań i domów. Obecnie Polska ma ponad 38 mln mieszkańców, na których – jak podaje GUS – przypada 14,4 mln domów i mieszkań.

Po wojnie sytuacja mieszkaniowa była więc fatalna, bo nie dość, że zniknęło z powierzchni 2 mln mieszkań, to część tych, co się ostała, miała bardzo niski standard. Czasy to jednak były szczególne, ludzie cieszyli się, że udało się im przeżyć. Gruzy obróconych w perzynę domów służyły im za materiał budowlany tych budynków, które dało się jeszcze ratować. Wszak nie były rzadkością domy ze zburzonym parterem, za to wiszącym nad jego kikutem piętrem. Jedno ocalone cudem mieszkanie dzielono na pokoje zajmowane przez różne, wieloosobowe rodziny. Przedwojenne kamienice z mieszkaniami na wynajem – notabene budowane w kredycie hipotecznym, udzielanym min. na 30 lat w przypadku budownictwa drewnianego, a na 60 lat – murowanego – były również tak zasiedlane.

Rozpoczęła się też budowa mieszkań komunalnych, ale o niskim standardzie. Czas płynął, mijały dziesięciolecia. Rozwinęła się na dużą skalę spółdzielczość mieszkaniowa, która w latach 70. dostarczyła 2,6 mln mieszkań. Pomimo to, własne lokum pozostawało marzeniem niedoścignionym wielu polskich rodzin. A o głodzie mieszkaniowym niech świadczy fakt, że wśród postulatów wszystkich praktycznie społecznych protestów w powojennej Polsce pojawiał się postulat mieszkaniowy. Frustracje bowiem podsycało pojawienie się w latach 70. możliwości kupienia mieszkania za walutę wymienialną, praktycznie bez okresu oczekiwania, obliczanego w niektórych miastach nawet na kilkanaście lat. Przy tym mieszkania te były stosunkowo tanie z powodu niekorzystnego kursu dolara do złotówki: kilkudziesięciometrowe lokum kosztowało kilka tysięcy dolarów.

Zamów wydanie 7-8/2019

Po zakręcie historycznym, w szalonych latach 90. na rynek wkroczyli deweloperzy, często specyficznie pojmujący zasady estetyki czy planowania przestrzennego. Pojawiła się zróżnicowana oferta – od prostych i tanich projektów bloków po drogie apartamentowce, grodzone osiedla i podmiejskie wille. Rozwój przedmieść przybrał charakter tzw. suburbanizacji. To niekontrolowane rozlewanie się miast spędza teraz sen z powiek urbanistom i ekonomistom, którzy szacują straty spowodowane brakiem ładu przestrzennego na dziesiątki miliardów złotych.

Nie mamy więc obecnie problemu z wyposażeniem mieszkań, ale mamy za to inne, których wysokie koszty ponosimy wszyscy. Dlatego zachęcam Państwa do niezwykle pouczającej lektury opinii wyrażonych przez dr. Adama Kowalewskiego w wywiadzie, noszącym tytuł „Rachunek strat” (s. 54). Polecam go Państwa uwadze i refleksji.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, mieszkanie komunalne, mieszkanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10820|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10395|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl