CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Są kartki w kalendarzu…

fot. redakcja

…skłaniające do refleksji. W tym roku takie daty są dwie: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele wydarzyło się przez tych 80 lat, również w polskim mieszkalnictwie. Kraj startował po wojnie ze stratą 2 mln mieszkań. Część miast legła w gruzach wskutek celowych działań hitlerowców, jak choćby Warszawa, w której oddziały niemieckie zniszczyły około 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Na ziemiach zachodnich miasta były równane z ziemią, bo jak Wrocław, były niemiecką twierdzą, a wskutek postawy Armii Czerwonej, która wiele zdobytych miast, np. Legnicę czy spore połacie Gdańska, spaliła. Ocalone nieruchomości też były w różnym stanie nie tylko z powodu częściowego zniszczenia w wyniku działań wojennych, ale także dlatego, że wymagały remontu już przed wojną. W końcu, jak wskazują źródła historyczne, 45 proc. budynków mieszkalnych w Polsce przedwojennej było murowanych, 46 proc. – z drewna, a 4 proc. – szczególnie chaty w województwach południowych, stawiano z gliny. W 1931 r. tylko 16 proc. lokali mieszkalnych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców było wyposażonych w ustęp.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2019

Dzisiejsze potrzeby mieszkaniowe – jak podają badacze – są niczym w porównaniu z sytuacją przedwojenną. Według spisu powszechnego z 1931 r. żyły w Polsce blisko 32 mln ludzi, jednak mieli oni do dyspozycji tylko 6,4 mln mieszkań i domów. Obecnie Polska ma ponad 38 mln mieszkańców, na których – jak podaje GUS – przypada 14,4 mln domów i mieszkań.

Po wojnie sytuacja mieszkaniowa była więc fatalna, bo nie dość, że zniknęło z powierzchni 2 mln mieszkań, to część tych, co się ostała, miała bardzo niski standard. Czasy to jednak były szczególne, ludzie cieszyli się, że udało się im przeżyć. Gruzy obróconych w perzynę domów służyły im za materiał budowlany tych budynków, które dało się jeszcze ratować. Wszak nie były rzadkością domy ze zburzonym parterem, za to wiszącym nad jego kikutem piętrem. Jedno ocalone cudem mieszkanie dzielono na pokoje zajmowane przez różne, wieloosobowe rodziny. Przedwojenne kamienice z mieszkaniami na wynajem – notabene budowane w kredycie hipotecznym, udzielanym min. na 30 lat w przypadku budownictwa drewnianego, a na 60 lat – murowanego – były również tak zasiedlane.

Rozpoczęła się też budowa mieszkań komunalnych, ale o niskim standardzie. Czas płynął, mijały dziesięciolecia. Rozwinęła się na dużą skalę spółdzielczość mieszkaniowa, która w latach 70. dostarczyła 2,6 mln mieszkań. Pomimo to, własne lokum pozostawało marzeniem niedoścignionym wielu polskich rodzin. A o głodzie mieszkaniowym niech świadczy fakt, że wśród postulatów wszystkich praktycznie społecznych protestów w powojennej Polsce pojawiał się postulat mieszkaniowy. Frustracje bowiem podsycało pojawienie się w latach 70. możliwości kupienia mieszkania za walutę wymienialną, praktycznie bez okresu oczekiwania, obliczanego w niektórych miastach nawet na kilkanaście lat. Przy tym mieszkania te były stosunkowo tanie z powodu niekorzystnego kursu dolara do złotówki: kilkudziesięciometrowe lokum kosztowało kilka tysięcy dolarów.

Zamów wydanie 7-8/2019

Po zakręcie historycznym, w szalonych latach 90. na rynek wkroczyli deweloperzy, często specyficznie pojmujący zasady estetyki czy planowania przestrzennego. Pojawiła się zróżnicowana oferta – od prostych i tanich projektów bloków po drogie apartamentowce, grodzone osiedla i podmiejskie wille. Rozwój przedmieść przybrał charakter tzw. suburbanizacji. To niekontrolowane rozlewanie się miast spędza teraz sen z powiek urbanistom i ekonomistom, którzy szacują straty spowodowane brakiem ładu przestrzennego na dziesiątki miliardów złotych.

Nie mamy więc obecnie problemu z wyposażeniem mieszkań, ale mamy za to inne, których wysokie koszty ponosimy wszyscy. Dlatego zachęcam Państwa do niezwykle pouczającej lektury opinii wyrażonych przez dr. Adama Kowalewskiego w wywiadzie, noszącym tytuł „Rachunek strat” (s. 54). Polecam go Państwa uwadze i refleksji.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, mieszkanie komunalne, mieszkanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl