CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Są kartki w kalendarzu…

Słowo od redaktor naczelnej
fot. redakcja

…skłaniające do refleksji. W tym roku takie daty są dwie: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele wydarzyło się przez tych 80 lat, również w polskim mieszkalnictwie. Kraj startował po wojnie ze stratą 2 mln mieszkań. Część miast legła w gruzach wskutek celowych działań hitlerowców, jak choćby Warszawa, w której oddziały niemieckie zniszczyły około 30% przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Na ziemiach zachodnich miasta były równane z ziemią, bo jak Wrocław, były niemiecką twierdzą, a wskutek postawy Armii Czerwonej, która wiele zdobytych miast, np. Legnicę czy spore połacie Gdańska, spaliła. Ocalone nieruchomości też były w różnym stanie nie tylko z powodu częściowego zniszczenia w wyniku działań wojennych, ale także dlatego, że wymagały remontu już przed wojną. W końcu, jak wskazują źródła historyczne, 45 proc. budynków mieszkalnych w Polsce przedwojennej było murowanych, 46 proc. – z drewna, a 4 proc. – szczególnie chaty w województwach południowych, stawiano z gliny. W 1931 r. tylko 16 proc. lokali mieszkalnych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców było wyposażonych w ustęp.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2019

Dzisiejsze potrzeby mieszkaniowe – jak podają badacze – są niczym w porównaniu z sytuacją przedwojenną. Według spisu powszechnego z 1931 r. żyły w Polsce blisko 32 mln ludzi, jednak mieli oni do dyspozycji tylko 6,4 mln mieszkań i domów. Obecnie Polska ma ponad 38 mln mieszkańców, na których – jak podaje GUS – przypada 14,4 mln domów i mieszkań.

Po wojnie sytuacja mieszkaniowa była więc fatalna, bo nie dość, że zniknęło z powierzchni 2 mln mieszkań, to część tych, co się ostała, miała bardzo niski standard. Czasy to jednak były szczególne, ludzie cieszyli się, że udało się im przeżyć. Gruzy obróconych w perzynę domów służyły im za materiał budowlany tych budynków, które dało się jeszcze ratować. Wszak nie były rzadkością domy ze zburzonym parterem, za to wiszącym nad jego kikutem piętrem. Jedno ocalone cudem mieszkanie dzielono na pokoje zajmowane przez różne, wieloosobowe rodziny. Przedwojenne kamienice z mieszkaniami na wynajem – notabene budowane w kredycie hipotecznym, udzielanym min. na 30 lat w przypadku budownictwa drewnianego, a na 60 lat – murowanego – były również tak zasiedlane.

Rozpoczęła się też budowa mieszkań komunalnych, ale o niskim standardzie. Czas płynął, mijały dziesięciolecia. Rozwinęła się na dużą skalę spółdzielczość mieszkaniowa, która w latach 70. dostarczyła 2,6 mln mieszkań. Pomimo to, własne lokum pozostawało marzeniem niedoścignionym wielu polskich rodzin. A o głodzie mieszkaniowym niech świadczy fakt, że wśród postulatów wszystkich praktycznie społecznych protestów w powojennej Polsce pojawiał się postulat mieszkaniowy. Frustracje bowiem podsycało pojawienie się w latach 70. możliwości kupienia mieszkania za walutę wymienialną, praktycznie bez okresu oczekiwania, obliczanego w niektórych miastach nawet na kilkanaście lat. Przy tym mieszkania te były stosunkowo tanie z powodu niekorzystnego kursu dolara do złotówki: kilkudziesięciometrowe lokum kosztowało kilka tysięcy dolarów.

Zamów wydanie 7-8/2019

Po zakręcie historycznym, w szalonych latach 90. na rynek wkroczyli deweloperzy, często specyficznie pojmujący zasady estetyki czy planowania przestrzennego. Pojawiła się zróżnicowana oferta – od prostych i tanich projektów bloków po drogie apartamentowce, grodzone osiedla i podmiejskie wille. Rozwój przedmieść przybrał charakter tzw. suburbanizacji. To niekontrolowane rozlewanie się miast spędza teraz sen z powiek urbanistom i ekonomistom, którzy szacują straty spowodowane brakiem ładu przestrzennego na dziesiątki miliardów złotych.

Nie mamy więc obecnie problemu z wyposażeniem mieszkań, ale mamy za to inne, których wysokie koszty ponosimy wszyscy. Dlatego zachęcam Państwa do niezwykle pouczającej lektury opinii wyrażonych przez dr. Adama Kowalewskiego w wywiadzie, noszącym tytuł „Rachunek strat” (s. 54). Polecam go Państwa uwadze i refleksji.

Pozostaję z szacunkiem,
Sabina Augustynowicz

- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, mieszkanie komunalne, mieszkanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12612|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11740|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl