CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Używane czy nowe – co tańsze na stołecznym rynku mieszkaniowym?

 Redakcja  |  19.08.2019
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
fot. Pixabay

Osoby zniechęcone szybkimi wzrostami cen nowych stołecznych mieszkań, coraz częściej spoglądają na rynek wtórny. Warto zatem sprawdzić, czy używane warszawskie „M” są tańsze.

Uśrednione dane GUS-u z całej Polski wskazują, że używany metraż jest znacząco tańszy od nowego. Taka ogólna zależność nie występuje w każdej części naszego kraju. Na terenie dwóch największych polskich metropolii (Warszawy oraz Krakowa) już od dawna można dostrzec tylko niewielkie różnice pomiędzy średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Warto dowiedzieć się, jak te różnice wyglądają po serii podwyżek na warszawskim rynku pierwotnym. Wspomniane podwyżki skłaniają coraz więcej osób do zainteresowania się ofertą używanych mieszkań z Warszawy.

Może Cię zainteresuje: Sprzedaż mieszkań zwalnia. Deweloperzy stawiają na nieruchomości premium

Cenowe różnice niewielkie

O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski. Poniższa tabela przedstawia zmiany średniej transakcyjnej ceny nowego i używanego metrażu w stolicy. Zestawienie obejmujące okres od I kw. 2014 r. do I kw. 2019 r. pokazuje, że koszty zakupu używanych mieszkań podążały za wzrostami dotyczącymi cen nowych warszawskich lokali.

 

Źródło: NieruchomosciSzybko.pl

Przez ostatnie pięć lat kwartalna różnica pomiędzy przeciętnymi cenami 1 mkw. na rynku pierwotnym oraz wtórnym nigdy nie przekraczała 5,5%. Używane mieszkania na ogół były tańsze. Sygnalizują to dodatnie wyniki w czwartym wierszu poniższej tabeli. Warto jednak podkreślić, że od II kw. 2017 r. do III kw. 2018 r. to używany warszawski metraż był nieco droższy.

– Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że Narodowy Bank Polski w ramach swoich analiz cenowych nie bada całego warszawskiego rynku mieszkań. Oznacza to pewien margines błędu – podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W ramach porównań cenowych warto uwzględniać także różnicę jakościową między nowym i używanym zasobem mieszkaniowym. Lokale z rynku wtórnego ogólnie rzecz biorąc są mniej nowoczesne i bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty ogrzewania. Z kolei cechują się bardzo dobrą lokalizacją i rozbudowaną infrastrukturą. Taka uwaga dotyczy również warszawskiego rynku mieszkaniowego.

Może Ci się spodoba: Społeczne budownictwo czynszowe przyspiesza

Ostatnio nowe stołeczne mieszkania drożeją szybciej

Interesująca wydaje się również inna kwestia –  porównanie wzrostu średnich transakcyjnych cen nowego i używanego metrażu z Warszawy przez 1 rok, 2 lata, 3 lata, 4 lata oraz 5 lat. Takie porównanie bazujące na danych NBP wygląda następująco:

  • 1 rok (I kw. 2018 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 10% (nowe mieszkania) / wzrost o 4% (używane mieszkania)
  • 2 lata (I kw. 2017 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 16% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 3 lata (I kw. 2016 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 15% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 4 lata (I kw. 2015 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 18% (nowe mieszkania) / wzrost o 14% (używane mieszkania)
  • 5 lat (I kw. 2014 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 20% (nowe mieszkania) / wzrost o 17% (używane mieszkania)

Powyższe wyniki potwierdzają, że w ujęciu długookresowym używane warszawskie mieszkania drożały prawie tak samo szybko, jak nowe „M” od deweloperów. Ciekawa rozbieżność jest natomiast widoczna w perspektywie jednego roku (I kw. 2018 r. – I kw. 2019 r.). Może ona wynikać z kilku przyczyn. Niewykluczone, że na warszawskim rynku wtórnym szybciej dało znać o sobie zniechęcenie potencjalnych nabywców mieszkań szybkimi wzrostami cen. Nie można wykluczać także wpływu innego czynnika – pojawienia się na stołecznym rynku pierwotnym większej liczby ekskluzywnych mieszkań, które zawyżają średnią cenę 1 mkw.

– Takie wytłumaczenie również jest prawdopodobne, bo warszawscy deweloperzy widząc popyt na droższe lokale z segmentu premium, zaczęli rozbudowywać ich ofertę – podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Źródło: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

[rynek pierwotny, rynek wtórny, ceny mieszkań, warszawa, metraż, różnice cenowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10660|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10235|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl