CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Używane czy nowe – co tańsze na stołecznym rynku mieszkaniowym?

 Redakcja  |  19.08.2019
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
fot. Pixabay

Osoby zniechęcone szybkimi wzrostami cen nowych stołecznych mieszkań, coraz częściej spoglądają na rynek wtórny. Warto zatem sprawdzić, czy używane warszawskie „M” są tańsze.

Uśrednione dane GUS-u z całej Polski wskazują, że używany metraż jest znacząco tańszy od nowego. Taka ogólna zależność nie występuje w każdej części naszego kraju. Na terenie dwóch największych polskich metropolii (Warszawy oraz Krakowa) już od dawna można dostrzec tylko niewielkie różnice pomiędzy średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Warto dowiedzieć się, jak te różnice wyglądają po serii podwyżek na warszawskim rynku pierwotnym. Wspomniane podwyżki skłaniają coraz więcej osób do zainteresowania się ofertą używanych mieszkań z Warszawy.

Może Cię zainteresuje: Sprzedaż mieszkań zwalnia. Deweloperzy stawiają na nieruchomości premium

Cenowe różnice niewielkie

O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski. Poniższa tabela przedstawia zmiany średniej transakcyjnej ceny nowego i używanego metrażu w stolicy. Zestawienie obejmujące okres od I kw. 2014 r. do I kw. 2019 r. pokazuje, że koszty zakupu używanych mieszkań podążały za wzrostami dotyczącymi cen nowych warszawskich lokali.

 

Źródło: NieruchomosciSzybko.pl

Przez ostatnie pięć lat kwartalna różnica pomiędzy przeciętnymi cenami 1 mkw. na rynku pierwotnym oraz wtórnym nigdy nie przekraczała 5,5%. Używane mieszkania na ogół były tańsze. Sygnalizują to dodatnie wyniki w czwartym wierszu poniższej tabeli. Warto jednak podkreślić, że od II kw. 2017 r. do III kw. 2018 r. to używany warszawski metraż był nieco droższy.

– Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że Narodowy Bank Polski w ramach swoich analiz cenowych nie bada całego warszawskiego rynku mieszkań. Oznacza to pewien margines błędu – podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W ramach porównań cenowych warto uwzględniać także różnicę jakościową między nowym i używanym zasobem mieszkaniowym. Lokale z rynku wtórnego ogólnie rzecz biorąc są mniej nowoczesne i bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty ogrzewania. Z kolei cechują się bardzo dobrą lokalizacją i rozbudowaną infrastrukturą. Taka uwaga dotyczy również warszawskiego rynku mieszkaniowego.

Może Ci się spodoba: Społeczne budownictwo czynszowe przyspiesza

Ostatnio nowe stołeczne mieszkania drożeją szybciej

Interesująca wydaje się również inna kwestia –  porównanie wzrostu średnich transakcyjnych cen nowego i używanego metrażu z Warszawy przez 1 rok, 2 lata, 3 lata, 4 lata oraz 5 lat. Takie porównanie bazujące na danych NBP wygląda następująco:

  • 1 rok (I kw. 2018 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 10% (nowe mieszkania) / wzrost o 4% (używane mieszkania)
  • 2 lata (I kw. 2017 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 16% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 3 lata (I kw. 2016 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 15% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 4 lata (I kw. 2015 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 18% (nowe mieszkania) / wzrost o 14% (używane mieszkania)
  • 5 lat (I kw. 2014 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 20% (nowe mieszkania) / wzrost o 17% (używane mieszkania)

Powyższe wyniki potwierdzają, że w ujęciu długookresowym używane warszawskie mieszkania drożały prawie tak samo szybko, jak nowe „M” od deweloperów. Ciekawa rozbieżność jest natomiast widoczna w perspektywie jednego roku (I kw. 2018 r. – I kw. 2019 r.). Może ona wynikać z kilku przyczyn. Niewykluczone, że na warszawskim rynku wtórnym szybciej dało znać o sobie zniechęcenie potencjalnych nabywców mieszkań szybkimi wzrostami cen. Nie można wykluczać także wpływu innego czynnika – pojawienia się na stołecznym rynku pierwotnym większej liczby ekskluzywnych mieszkań, które zawyżają średnią cenę 1 mkw.

– Takie wytłumaczenie również jest prawdopodobne, bo warszawscy deweloperzy widząc popyt na droższe lokale z segmentu premium, zaczęli rozbudowywać ich ofertę – podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Źródło: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

[rynek pierwotny, rynek wtórny, ceny mieszkań, warszawa, metraż, różnice cenowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16560|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11847|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl