CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Używane czy nowe – co tańsze na stołecznym rynku mieszkaniowym?

 Redakcja  |  19.08.2019
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski
fot. Pixabay

Osoby zniechęcone szybkimi wzrostami cen nowych stołecznych mieszkań, coraz częściej spoglądają na rynek wtórny. Warto zatem sprawdzić, czy używane warszawskie „M” są tańsze.

Uśrednione dane GUS-u z całej Polski wskazują, że używany metraż jest znacząco tańszy od nowego. Taka ogólna zależność nie występuje w każdej części naszego kraju. Na terenie dwóch największych polskich metropolii (Warszawy oraz Krakowa) już od dawna można dostrzec tylko niewielkie różnice pomiędzy średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Warto dowiedzieć się, jak te różnice wyglądają po serii podwyżek na warszawskim rynku pierwotnym. Wspomniane podwyżki skłaniają coraz więcej osób do zainteresowania się ofertą używanych mieszkań z Warszawy.

Może Cię zainteresuje: Sprzedaż mieszkań zwalnia. Deweloperzy stawiają na nieruchomości premium

Cenowe różnice niewielkie

O sytuacji cenowej na terenie Warszawy oraz innych głównych rynków mieszkaniowych regularnie informuje Narodowy Bank Polski. Poniższa tabela przedstawia zmiany średniej transakcyjnej ceny nowego i używanego metrażu w stolicy. Zestawienie obejmujące okres od I kw. 2014 r. do I kw. 2019 r. pokazuje, że koszty zakupu używanych mieszkań podążały za wzrostami dotyczącymi cen nowych warszawskich lokali.

 

Źródło: NieruchomosciSzybko.pl

Przez ostatnie pięć lat kwartalna różnica pomiędzy przeciętnymi cenami 1 mkw. na rynku pierwotnym oraz wtórnym nigdy nie przekraczała 5,5%. Używane mieszkania na ogół były tańsze. Sygnalizują to dodatnie wyniki w czwartym wierszu poniższej tabeli. Warto jednak podkreślić, że od II kw. 2017 r. do III kw. 2018 r. to używany warszawski metraż był nieco droższy.

– Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że Narodowy Bank Polski w ramach swoich analiz cenowych nie bada całego warszawskiego rynku mieszkań. Oznacza to pewien margines błędu – podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W ramach porównań cenowych warto uwzględniać także różnicę jakościową między nowym i używanym zasobem mieszkaniowym. Lokale z rynku wtórnego ogólnie rzecz biorąc są mniej nowoczesne i bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty ogrzewania. Z kolei cechują się bardzo dobrą lokalizacją i rozbudowaną infrastrukturą. Taka uwaga dotyczy również warszawskiego rynku mieszkaniowego.

Może Ci się spodoba: Społeczne budownictwo czynszowe przyspiesza

Ostatnio nowe stołeczne mieszkania drożeją szybciej

Interesująca wydaje się również inna kwestia –  porównanie wzrostu średnich transakcyjnych cen nowego i używanego metrażu z Warszawy przez 1 rok, 2 lata, 3 lata, 4 lata oraz 5 lat. Takie porównanie bazujące na danych NBP wygląda następująco:

  • 1 rok (I kw. 2018 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 10% (nowe mieszkania) / wzrost o 4% (używane mieszkania)
  • 2 lata (I kw. 2017 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 16% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 3 lata (I kw. 2016 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 15% (nowe mieszkania) / wzrost o 13% (używane mieszkania)
  • 4 lata (I kw. 2015 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 18% (nowe mieszkania) / wzrost o 14% (używane mieszkania)
  • 5 lat (I kw. 2014 r./I kw. 2019 r.) – wzrost o 20% (nowe mieszkania) / wzrost o 17% (używane mieszkania)

Powyższe wyniki potwierdzają, że w ujęciu długookresowym używane warszawskie mieszkania drożały prawie tak samo szybko, jak nowe „M” od deweloperów. Ciekawa rozbieżność jest natomiast widoczna w perspektywie jednego roku (I kw. 2018 r. – I kw. 2019 r.). Może ona wynikać z kilku przyczyn. Niewykluczone, że na warszawskim rynku wtórnym szybciej dało znać o sobie zniechęcenie potencjalnych nabywców mieszkań szybkimi wzrostami cen. Nie można wykluczać także wpływu innego czynnika – pojawienia się na stołecznym rynku pierwotnym większej liczby ekskluzywnych mieszkań, które zawyżają średnią cenę 1 mkw.

– Takie wytłumaczenie również jest prawdopodobne, bo warszawscy deweloperzy widząc popyt na droższe lokale z segmentu premium, zaczęli rozbudowywać ich ofertę – podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Źródło: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

[rynek pierwotny, rynek wtórny, ceny mieszkań, warszawa, metraż, różnice cenowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11250|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl