CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wynajem mieszkania – o czym należy wiedzieć, by nie stać się ofiarą naciągaczy?

 Redakcja  |  28.08.2019  |  1
Wynajmując mieszkanie, warto zadbać o umowę na piśmie
Wynajmując mieszkanie, warto zadbać o umowę na piśmie
fot. Pixabay

Wynajem mieszkania może okazać się wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy robią to po raz pierwszy. Błędy czy nieostrożność w tym zakresie mogą być dotkliwe w skutkach – pułapek jest sporo.

Sierpień i wrzesień to najbardziej gorące miesiące na rynku wynajmu nieruchomości w Polsce. To jednocześnie czas, kiedy najbardziej uaktywniają się naciągacze, którzy próbują oszukać osoby poszukujące dla siebie lokum. Ale to nie jedyne zagrożenie, na które należy zwrócić uwagę, gdy wynajmujemy mieszkanie.

Po pierwsze: Oszustwo "na sprzedaż adresów" lub "na właściciela"

To najczęstsze metody oszustów. "Na sprzedaż adresów" – firma podaje się za agencję nieruchomości, na portalach ogłoszeniowych umieszcza wyjątkowo korzystne oferty. Jednak nie podaje adresu – za jego poznanie oraz możliwość obejrzenia lokum należy zapłacić nawet 400 zł. Po dokonaniu wpłaty okazuje, że ogłoszenie znika, nieruchomość nie istnieje. Profesjonalne agencje pobierają opłaty dopiero po znalezieniu odpowiedniego mieszkania. 

"Na właściciela" – oszustem jest sam najemca. Przez pewien czas płaci właścicielowi czynsz za mieszkanie, a następnie zamieszcza ogłoszenie o jego wynajmie. Z chętnymi, którzy się z nim kontaktują, podpisuje fałszywe umowy i pobiera kaucje (zazwyczaj w wysokości miesięcznej opłaty najmu). Po kilku dniach ślad o nim znika, a oszukani pozostają bez dachu nad głową i wpłaconych pieniędzy. W tym wypadku warto prosić właściciela o przedstawienie dokumentu, który by potwierdzał własność mieszkania.

Może Cię zainteresuje: Najem okazjonalny – co warto o nim wiedzieć?

Po drugie: wynajem bez oglądania

Zdjęcia dodane w ogłoszeniu rzadko kiedy oddają to, jak lokal wygląda w rzeczywistości. Zawsze warto zobaczyć, jak mieszkanie wygląda na żywo: czy odpowiada nam jego wielkość, rozkład, stan utrzymania, okolica czy sąsiedzi. Jeśli nie jest to możliwe, bo np. mieszkamy zbyt daleko, poprośmy znajomego, aby zrobił to w naszym imieniu.

Po trzecie: czynsz

Często zdarza się tak, że opłata podana w ogłoszeniu nie zawiera czynszu, a najemca dowiaduje się o nim dopiero przy podpisaniu umowy. Stąd warto od samego początku dopytywać o ostateczny i całkowity koszt wynajmu.

Po czwarte: ogrzewanie

Wynajmując mieszkanie, należy sprawdzić, w jaki sposób jest ono ogrzewane – centralnie czy może za pomocą pieca gazowego lub na prąd. Centralne ogrzewanie będzie tańsze, ale i w tym wypadku warto upewnić się, czy opłata jest wliczona do czynszu, czy może będziemy musieli płacić za nie dodatkowo (np. po sezonie zimowym). W mieszkaniu ogrzewanym piecem gazowym trzeba liczyć się z dopłatami do czynszu, szczególnie zimą. 

Może Ci się spodoba: Oszacowanie wartości najmu to częsty problem przy transakcjach najmu

Po piąte: umowa

Wynajmując mieszkanie, zadbajmy o umowę na piśmie. Istnieje jej kilka rodzajów – może to być zwykła umowa najmu lub umowa najmy okazjonalnego. W przypadku tradycyjnej umowy najmu, poza tym, że jest podpisywana wyłącznie przez zainteresowane strony, obowiązują standardowe przepisy o ochronie praw lokatorów, choćby te dotyczące eksmisji (nie może ona odbyć się zimą).

Większą popularnością wśród właścicieli mieszkań cieszą się umowy o najmie okazjonalnym. Umowa ta nie jest objęta większością przepisów o ochronie praw lokatorów. Oznacza to, że nierzetelnego wynajmującego, który nie płaci czynszu bądź niszczy mieszkanie, można pozbyć się praktycznie natychmiast. Taka umowa zawsze podpisywana jest z udziałem notariusza (opłatę ponosi właściciel), a najemca musi podać adres, pod który będzie mógł się wyprowadzić w przypadku eksmisji.

Po szóste: haczyki w umowie

W umowie należy uwzględnić:

  • długość trwania najmu – na czas nieokreślony lub określony;
  • okres wypowiedzenia, który obowiązuje zarówno właściciela, jak i najemcę; strony mogą umówić się jednak, by obowiązywały ich inne terminy, np. najemcę dwa miesiące, a właściciela trzy;
  • metoda i termin uiszczania opłaty – na konto bankowo czy odbiór osobisty;
  • wysokość kaucji i zasady jej zwrotu po zakończeniu najmu;
  • zasady uiszczania dodatkowych opłat – tutaj warto zastrzec możliwość wglądu w rachunki, np. za prąd czy wodę;
  • zasady regulowania dodatkowych opłat – oprócz czynszu rozliczenia za prąd, wodę, gaz itp.;
  • zasady napraw w mieszkaniu – kto je i w jakiej skali wykonuje.

Po siódme: protokół zdawczo-odbiorczy

Wraz z przekazaniem kluczy warto podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. W dokumencie należy zawrzeć m.in. następujące informacje: aktualny stan liczników oraz przedmioty, które pozostały w mieszkaniu – meble czy sprzęt AGD, a także ew. istniejące uszkodzenia wyposażenia lokalu, by później właściciel nie mógł zarzucić nam, że to my zniszczyliśmy dany sprzęt.

Źródło: businessinsider.com.pl

[wynajem mieszkania, umowa, umowa wynajmu, wynajmujący, najemca, właściciel mieszkania, oszustwa na rynku mieszkań, protokół zdawczo-odbiorczy, ogrzewanie, czynsz]

Komentarze

(1)
grazynas | 05.09.2019, 01:40
W większych miastach ceny za wynajem wzrosły ;)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl