CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wynajem mieszkania – o czym należy wiedzieć, by nie stać się ofiarą naciągaczy?

 Redakcja  |  28.08.2019  |  1
Wynajmując mieszkanie, warto zadbać o umowę na piśmie
Wynajmując mieszkanie, warto zadbać o umowę na piśmie
fot. Pixabay

Wynajem mieszkania może okazać się wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy robią to po raz pierwszy. Błędy czy nieostrożność w tym zakresie mogą być dotkliwe w skutkach – pułapek jest sporo.

Sierpień i wrzesień to najbardziej gorące miesiące na rynku wynajmu nieruchomości w Polsce. To jednocześnie czas, kiedy najbardziej uaktywniają się naciągacze, którzy próbują oszukać osoby poszukujące dla siebie lokum. Ale to nie jedyne zagrożenie, na które należy zwrócić uwagę, gdy wynajmujemy mieszkanie.

Po pierwsze: Oszustwo "na sprzedaż adresów" lub "na właściciela"

To najczęstsze metody oszustów. "Na sprzedaż adresów" – firma podaje się za agencję nieruchomości, na portalach ogłoszeniowych umieszcza wyjątkowo korzystne oferty. Jednak nie podaje adresu – za jego poznanie oraz możliwość obejrzenia lokum należy zapłacić nawet 400 zł. Po dokonaniu wpłaty okazuje, że ogłoszenie znika, nieruchomość nie istnieje. Profesjonalne agencje pobierają opłaty dopiero po znalezieniu odpowiedniego mieszkania. 

"Na właściciela" – oszustem jest sam najemca. Przez pewien czas płaci właścicielowi czynsz za mieszkanie, a następnie zamieszcza ogłoszenie o jego wynajmie. Z chętnymi, którzy się z nim kontaktują, podpisuje fałszywe umowy i pobiera kaucje (zazwyczaj w wysokości miesięcznej opłaty najmu). Po kilku dniach ślad o nim znika, a oszukani pozostają bez dachu nad głową i wpłaconych pieniędzy. W tym wypadku warto prosić właściciela o przedstawienie dokumentu, który by potwierdzał własność mieszkania.

Może Cię zainteresuje: Najem okazjonalny – co warto o nim wiedzieć?

Po drugie: wynajem bez oglądania

Zdjęcia dodane w ogłoszeniu rzadko kiedy oddają to, jak lokal wygląda w rzeczywistości. Zawsze warto zobaczyć, jak mieszkanie wygląda na żywo: czy odpowiada nam jego wielkość, rozkład, stan utrzymania, okolica czy sąsiedzi. Jeśli nie jest to możliwe, bo np. mieszkamy zbyt daleko, poprośmy znajomego, aby zrobił to w naszym imieniu.

Po trzecie: czynsz

Często zdarza się tak, że opłata podana w ogłoszeniu nie zawiera czynszu, a najemca dowiaduje się o nim dopiero przy podpisaniu umowy. Stąd warto od samego początku dopytywać o ostateczny i całkowity koszt wynajmu.

Po czwarte: ogrzewanie

Wynajmując mieszkanie, należy sprawdzić, w jaki sposób jest ono ogrzewane – centralnie czy może za pomocą pieca gazowego lub na prąd. Centralne ogrzewanie będzie tańsze, ale i w tym wypadku warto upewnić się, czy opłata jest wliczona do czynszu, czy może będziemy musieli płacić za nie dodatkowo (np. po sezonie zimowym). W mieszkaniu ogrzewanym piecem gazowym trzeba liczyć się z dopłatami do czynszu, szczególnie zimą. 

Może Ci się spodoba: Oszacowanie wartości najmu to częsty problem przy transakcjach najmu

Po piąte: umowa

Wynajmując mieszkanie, zadbajmy o umowę na piśmie. Istnieje jej kilka rodzajów – może to być zwykła umowa najmu lub umowa najmy okazjonalnego. W przypadku tradycyjnej umowy najmu, poza tym, że jest podpisywana wyłącznie przez zainteresowane strony, obowiązują standardowe przepisy o ochronie praw lokatorów, choćby te dotyczące eksmisji (nie może ona odbyć się zimą).

Większą popularnością wśród właścicieli mieszkań cieszą się umowy o najmie okazjonalnym. Umowa ta nie jest objęta większością przepisów o ochronie praw lokatorów. Oznacza to, że nierzetelnego wynajmującego, który nie płaci czynszu bądź niszczy mieszkanie, można pozbyć się praktycznie natychmiast. Taka umowa zawsze podpisywana jest z udziałem notariusza (opłatę ponosi właściciel), a najemca musi podać adres, pod który będzie mógł się wyprowadzić w przypadku eksmisji.

Po szóste: haczyki w umowie

W umowie należy uwzględnić:

  • długość trwania najmu – na czas nieokreślony lub określony;
  • okres wypowiedzenia, który obowiązuje zarówno właściciela, jak i najemcę; strony mogą umówić się jednak, by obowiązywały ich inne terminy, np. najemcę dwa miesiące, a właściciela trzy;
  • metoda i termin uiszczania opłaty – na konto bankowo czy odbiór osobisty;
  • wysokość kaucji i zasady jej zwrotu po zakończeniu najmu;
  • zasady uiszczania dodatkowych opłat – tutaj warto zastrzec możliwość wglądu w rachunki, np. za prąd czy wodę;
  • zasady regulowania dodatkowych opłat – oprócz czynszu rozliczenia za prąd, wodę, gaz itp.;
  • zasady napraw w mieszkaniu – kto je i w jakiej skali wykonuje.

Po siódme: protokół zdawczo-odbiorczy

Wraz z przekazaniem kluczy warto podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. W dokumencie należy zawrzeć m.in. następujące informacje: aktualny stan liczników oraz przedmioty, które pozostały w mieszkaniu – meble czy sprzęt AGD, a także ew. istniejące uszkodzenia wyposażenia lokalu, by później właściciel nie mógł zarzucić nam, że to my zniszczyliśmy dany sprzęt.

Źródło: businessinsider.com.pl

[wynajem mieszkania, umowa, umowa wynajmu, wynajmujący, najemca, właściciel mieszkania, oszustwa na rynku mieszkań, protokół zdawczo-odbiorczy, ogrzewanie, czynsz]

Komentarze

(1)
grazynas | 05.09.2019, 01:40
W większych miastach ceny za wynajem wzrosły ;)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16605|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11871|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl