Artykuł sponsorowany

Kredyt preferencyjny na inwestycje pozwalające oszczędzać energię

 Getin Noble Bank  |  30.08.2019
Kredyt preferencyjny na inwestycje pozwalające oszczędzać energię
Kredyt preferencyjny na inwestycje pozwalające oszczędzać energię
Getin Noble Bank

Obniżenie kosztów energii elektrycznej i ogrzewania oraz poprawa komfortu mieszkańców wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej to korzyści wynikające z przeprowadzenia remontu budynku. Inwestycje realizowane w części wspólnej, które poprawią efektywność energetyczną, mogą być finansowane kredytem ze wsparciem ze środków unijnych.

Efektywność energetyczna to ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii, którą zużywamy. Im więcej uda nam się zaoszczędzić w porównaniu do poprzednich okresów (lub prognoz) tym bardziej wzrośnie nam efektywność.

Oszczędzanie nie powinno jednak polegać na uciążliwych wyrzeczeniach i odmawianiu sobie podstawowych wygód, do których lokatorzy są przyzwyczajeni. Oszczędzanie energii to jej racjonalne wykorzystanie. Cel ten możemy osiągnąć, przeprowadzając w budynku wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej inwestycje mające na celu optymalizację sposobu, w jaki zużywamy dostarczaną do budynku energię.

O współczynniku efektywności powinno się myśleć już na etapie projektowania budynku. Jednak nawet w przypadku starszych obiektów mieszkaniowych można wiele zrobić, żeby ograniczyć straty. Blisko 64% energii (źródło >>) zużywanej w budynkach przeznaczone jest na ich ogrzewanie. Zmniejszenie strat ciepła poprzez wymianę drzwi i okien oraz ocieplenie budynku to jedna z podstawowych modernizacji, o których myślą zarządcy. Najczęściej na przeszkodzie staje brak funduszy na ich realizację.

Korzyści dla mieszkańców

Im wyższa efektywność, tym bardziej ekologiczny budynek. Dla mieszkańców oznacza to jednak przede wszystkim zmniejszenie wydatków na energię.

Jest jeszcze jedna ogromna zaleta przeprowadzenia termomodernizacji budynku, o której nie można zapomnieć. Jest to wzrost wartości nieruchomości. Szacuje się, że mieszkania w budynkach o wysokim wskaźniku efektywności energetycznej sprzedają się za cenę nawet o 10 proc. wyższą niż lokale w podobnej lokalizacji i standardzie, ale w budynkach przed modernizacją.

Warto pamiętać, że dla potencjalnych nabywców znaczenie ma nie tylko lokalizacja nieruchomości i standard mieszkania, ale również przyszłe koszty utrzymania, czy estetyka części wspólnych. I właśnie na poprawę tych parametrów wpływają inwestycje związane ze wzrostem efektywności energetycznej.

Kredyt inwestycyjny na preferencyjnych warunkach

Getin Bank ma w swojej ofercie program finansowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Rozwiązanie skierowane jest do wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych i  pozwala sfinansować preferencyjnym kredytem szeroki zakres inwestycji. Z kredytu na specjalnych warunkach mogą skorzystać wspólnoty w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Przeznaczenie kredytu określają Regionalne Programy Operacyjne (RPO). Może on zostać przeznaczony na:

 • ocieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi w części wspólnej,
 • remont, modernizację lub montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wymianę ogrzewania np. z lokalowych piecyków gazowych lub pieców centralnego ogrzewania na podłączenie do sieci ciepłowniczej,
 • remont i modernizację instalacji wentylacyjnych,
 • montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz produkcji energii elektrycznej na potrzeby wspólnoty,
 • wymianę lub montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia,
 • remont, modernizację lub montaż energooszczędnych systemów sterujących oraz napędów.

Kredyt preferencyjny na inwestycje pozwalające oszczędzać energię

Regulacje zawarte w RPO wymagają, aby minimalna oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji wyniosła 25%. Szczególnie premiowane są inwestycje, w których oszczędności przekroczą 60%. W tym przypadku oprocentowanie części preferencyjnej kredytu wyniesie 0%.

Na czym polega finansowanie ze środków unijnych?

Finansowanie składa się z dwóch części:             

Pierwsza część to standardowy kredyt inwestycyjny ze środków banku. Prowizja przygotowawcza wynosi 1%, a na oprocentowanie składa się  WIBOR 3M oraz marża banku w wysokości 2,7%. Aktualne oprocentowanie, tj. na lipiec 2019r. tej części wyniesie: 1,72% + 2,7% = 4,42%.

Ta część finansowania obejmuje:           

 • 10% wartości inwestycji w województwie pomorskim,               
 • 16% wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim,          
 • 21% wartości inwestycji w województwie mazowieckim.          

Druga, preferencyjna część, to kredyt inwestycyjny ze środków unijnych, którego całkowite oprocentowanie wynosi 0,5 x WIBOR 3M.
Aktualne oprocentowanie, tj. na lipiec 2019 r.  tej części wyniesie: 0,5 x 1,72% = 0,86%.

Getin Bank nie pobiera prowizji przygotowawczej od preferencyjnej części kredytu.

Uwaga! W przypadku inwestycji, której oszczędności energetyczne przekraczają 60%, całkowite oprocentowanie kredytu z dofinansowaniem wynosi 0%.

Preferencyjna część finansowania obejmuje:  

 • 90% wartości inwestycji w województwie pomorskim,              
 • 84% wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim,         
 • 79% wartości inwestycji w województwie mazowieckim.         

Co należy zrobić, aby uzyskać kredyt?

Formalności nie są skomplikowane. Przede wszystkim potrzebny jest audyt energetyczny, który wskaże zakres niezbędnych robót oraz oszacuje zmniejszenie zużycia energii w budynku.

Następnie wspólnota podejmuje uchwały o planie gospodarczym uwzględniające zakres inwestycji oraz o zaciągnięciu kredytu, które wraz z wnioskiem kredytowym są składane w Getin Banku (Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od oceny wyniku badania zdolności kredytowej).

Projekt budowlany nie jest wymagany, ale trzeba pamiętać, że w przypadku pewnych inwestycji remontowych może on być wymagany przez Prawo budowlane.

Należy pamiętać, że zgodnie z wymaganiami RPO konieczne jest osiągnięcie redukcji emisji CO2, dlatego audyt musi zawierać szacunek obniżenia emisji dwutlenku węgla.

RPO nakładają również określone wymagania dla budynków korzystających ze scentralizowanego źródła ciepła i tych, które w ramach modernizacji wybudują lub zmodernizują własne kotłownie czy przyłącza do sieci ciepłowniczej. Takie budynki muszą być wyposażone w urządzenia pomiarowe pozwalające na indywidualne rozliczenie zużycia ciepła. Muszą zostać zamontowane liczniki ciepła, a gdy nie ma uzasadnienia ekonomicznego lub możliwości technicznych, wystarczy montaż podzielników.

Co może zyskać wspólnota?     

Korzystając z kredytu preferencyjnego ze środków RPO, wspólnota może zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do standardowego kredytu inwestycyjnego lub kredytu z premią BGK.

Ostateczny zysk zależy od kwoty kredytu, okresu spłaty oraz województwa, w którym jest realizowana inwestycja. Szczegóły można poznać, kontaktując się Doradcami Getin Banku wyspecjalizowanymi w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych:       

 • województwo pomorskie: Piotr Pawlewski tel. 607 369 395,
 • województwo kujawsko-pomorskie: Marlena Górna tel. 607 810 663,
 • województwo mazowieckie: Joanna Laskowska tel. 693 551 308, Iwona Polak tel. 609 194 469 lub Maciej Zduński tel. 785 925 410.

Opłata za połączenie wg stawek operatora

Dodatkowa pomoc bezzwrotna

Getin Bank pozyskał  również środki z inicjatywy ELENA będącej częścią programu HORIZON 2020. Są one przeznaczone na pomoc bezzwrotną dla potencjalnych inwestorów. Jest to dotacja na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji technicznej (m.in. audytów energetycznych) koniecznej do przeprowadzenia inwestycji służącej poprawie efektywności energetycznej ze środków unijnych lub termomodernizacji z premią BGK.

 

[getin noble bank,pożyczka,pożyczka na termomodernizację,pożyczka na inwestycje,energooszczędność, artykuł sponsorowany,getin bank,audyt energetyczny]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
 • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10966|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10542|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl