CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Bezpieczne osiedle

Damian Żabicki  |  Administrator 7-8/2019  |  31.08.2019
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Fot. pixabay.com

Decydując się na wdrożenie systemów zapewniających bezpieczeństwo na osiedlu, do wyboru mamy przynajmniej kilka różnego typu rozwiązań. Każde z nich przekłada się na odpowiednią funkcjonalność po to, aby powstał system gwarantujący ochronę mieszkańców i ich mienia.

W artykule:

• Systemy kontroli dostępu
• Rejestracja zdarzeń
• Ochrona perymetryczna

Wdrożenie systemu bezpieczeństwa na osiedlu powinno w pierwszej kolejności skupić się na zdefiniowaniu oczekiwań i potrzeb dotyczących bezpieczeństwa. Następnie w porozumieniu z firmą, która specjalizuje się w instalacjach tego typu, oceniana jest jakość oraz poziom zabezpieczenia technicznego poszczególnych obiektów. Istotną rolę odgrywa zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami technicznymi zabezpieczania osiedli mieszkaniowych. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa lokatorów i przestrzeni osiedlowej. Skuteczne zabezpieczenie już w fazie projektowania musi uwzględniać wiele czynników, takich jak chociażby lokalizacja budynku, jego otoczenie czy szereg zadań, jakie stawia się systemowi zabezpieczeń. Oferowane na rynku urządzenia można podzielić na mechaniczne – drzwi, ogrodzenia, bramy oraz elektroniczne, np. domofony, również te, które można zintegrować z kontrolą dostępu.

Czytaj tez: Festyn na osiedlu >>>

Oprócz tego na etapie projektowania rozwiązań z zakresu ochrony bardzo często uwzględniane są odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Systemy kontroli dostępu

Odpowiednie systemy kontroli dostępu w budynkach wielorodzinnych należy uznać za podstawę bezpieczeństwa. Nowoczesne domofony i wideofony stanowią wyposażenie niemal każdego budynku.

Specjalne systemy domofonowe projektuje się z myślą o stosowaniu w budownictwie wielorodzinnym. Jako cechy charakterystyczne dla rozwiązań tego typu wymienia się przede wszystkim możliwość zastosowania różnych modułów panelu zewnętrznego, magistralę Plug & Play lub RJ-45, wbudowany dzwonek w drzwi w panelu wewnętrznym, łatwy montaż skrętką komputerową oraz możliwość obsługiwania do 1 tys. mieszkań. Ponadto, ważna jest trwała obudowa oraz niejednokrotnie zastosowanie stali szlachetnej jako materiału wykonania elementów paneli zewnętrznych. W zależności od modelu wybrać można system montażu podtynkowego lub natynkowego, a kamera z diodami LED sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważna jest możliwość rozmów wewnętrznych poprzez intercom.

W zależności od potrzeb dobierany jest odpowiedni system identyfikacji, który może objąć chociażby czytniki kart magnetycznych. Jest możliwa rozbudowa do kilku paneli wewnętrznych w jednym mieszkaniu. Z pewnością przyda się moduł rozdzielający mieszkania z pamięcią zdjęć. Niektóre monitory wyposażane są w alarm antywłamaniowy, a specjalny moduł CCTV pozwala na podłączenie kamer monitoringu.

Typowy sterownik audio pozwala na wykonanie instalacji domofonowej maksymalnie dla 70 użytkowników. Urządzenie tego typu zazwyczaj wyposaża się w styk przeznaczony do otwierania drzwi, który można zaprogramować przy użyciu przycisków. W niektórych rozwiązaniach podłączenie innych mechanizmów otwierania drzwi jest możliwe przez dodatkowe zasilanie. Dzięki elektronicznemu zabezpieczeniu przeciążeniowemu z automatycznym resetem eliminowane są przeciążenia urządzenia.

W instalacjach wideofonowych istotną rolę odgrywają odpowiednie komponenty wideo łącznie z właściwym sterownikiem. Typowy sterownik wideo pozwala na podłączenie jednego lub dwóch bramofonów z kolorowym wyświetlaczem TFT, z możliwością wykonania instalacji domofonowej audio.

 

Rejestracja zdarzeń

Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany. Stąd też najprostsze rejestratory to urządzenia współpracujące z komputerem klasy PC za pomocą portu USB. Bardziej zaawansowane rejestratory to urządzenia cyfrowe. W zależności od modelu mogą one zapisywać kilka, a nawet kilkanaście sygnałów wideo i audio. Niektóre wersje współpracują zarówno z kamerami analogowymi, jak i adresowanymi przez IP. Istotną cechą nowoczesnych rejestratorów jest wysoki stopień kompresji, dzięki czemu nie ma potrzeby uwzględniania specjalnych wymagań w stosunku do łącza transmisji danych. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć. Stąd też jej ilość może być zredukowana o 30%. Dane zapisywane są na dyskach twardych. Napęd można w prosty sposób wymienić przez przedni panel rejestratora. W niektórych modelach uwzględniono nagrywarkę DVD. Tym sposobem wykonywana jest archiwizacja zgromadzonego materiału. Wybrane fragmenty nagrania mogą być eksportowane za pomocą złącza USB.

W rejestratorach, pracujących w sieci Ethernet, zwraca się uwagę na zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie ma więc potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość nadawania uprawnień do sterowania kamerami a w szczególności ustawiania ich pozycji.

Dobierając rejestrator, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kamer podłączanych do urządzenia. Ważny jest również typ monitora, który będzie współpracował z rejestratorem. Zastanówmy się także, czy rejestrator ma zapisywać dźwięk. Na etapie wyboru urządzenia powinniśmy zdecydować, czy będzie ono obsługiwane również za pomocą sieci Ethernet. Zwróćmy uwagę na wymaganą jakość obrazu oraz przewidywany czas rejestracji. Od tego zależy bowiem standard kompresji danych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[kamery, domofony, bezpieczeństwo, ochrona, nadzór]

Tagi: 
kamery | 
domofony | 
bezpieczeństwo | 
ochrona | 
nadzór

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19217|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12571|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl