CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Bezpieczne osiedle

Damian Żabicki  |  Administrator 7-8/2019  |  31.08.2019
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Fot. pixabay.com

Decydując się na wdrożenie systemów zapewniających bezpieczeństwo na osiedlu, do wyboru mamy przynajmniej kilka różnego typu rozwiązań. Każde z nich przekłada się na odpowiednią funkcjonalność po to, aby powstał system gwarantujący ochronę mieszkańców i ich mienia.

W artykule:

• Systemy kontroli dostępu
• Rejestracja zdarzeń
• Ochrona perymetryczna

Wdrożenie systemu bezpieczeństwa na osiedlu powinno w pierwszej kolejności skupić się na zdefiniowaniu oczekiwań i potrzeb dotyczących bezpieczeństwa. Następnie w porozumieniu z firmą, która specjalizuje się w instalacjach tego typu, oceniana jest jakość oraz poziom zabezpieczenia technicznego poszczególnych obiektów. Istotną rolę odgrywa zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami technicznymi zabezpieczania osiedli mieszkaniowych. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa lokatorów i przestrzeni osiedlowej. Skuteczne zabezpieczenie już w fazie projektowania musi uwzględniać wiele czynników, takich jak chociażby lokalizacja budynku, jego otoczenie czy szereg zadań, jakie stawia się systemowi zabezpieczeń. Oferowane na rynku urządzenia można podzielić na mechaniczne – drzwi, ogrodzenia, bramy oraz elektroniczne, np. domofony, również te, które można zintegrować z kontrolą dostępu.

Czytaj tez: Festyn na osiedlu >>>

Oprócz tego na etapie projektowania rozwiązań z zakresu ochrony bardzo często uwzględniane są odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Systemy kontroli dostępu

Odpowiednie systemy kontroli dostępu w budynkach wielorodzinnych należy uznać za podstawę bezpieczeństwa. Nowoczesne domofony i wideofony stanowią wyposażenie niemal każdego budynku.

Specjalne systemy domofonowe projektuje się z myślą o stosowaniu w budownictwie wielorodzinnym. Jako cechy charakterystyczne dla rozwiązań tego typu wymienia się przede wszystkim możliwość zastosowania różnych modułów panelu zewnętrznego, magistralę Plug & Play lub RJ-45, wbudowany dzwonek w drzwi w panelu wewnętrznym, łatwy montaż skrętką komputerową oraz możliwość obsługiwania do 1 tys. mieszkań. Ponadto, ważna jest trwała obudowa oraz niejednokrotnie zastosowanie stali szlachetnej jako materiału wykonania elementów paneli zewnętrznych. W zależności od modelu wybrać można system montażu podtynkowego lub natynkowego, a kamera z diodami LED sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważna jest możliwość rozmów wewnętrznych poprzez intercom.

W zależności od potrzeb dobierany jest odpowiedni system identyfikacji, który może objąć chociażby czytniki kart magnetycznych. Jest możliwa rozbudowa do kilku paneli wewnętrznych w jednym mieszkaniu. Z pewnością przyda się moduł rozdzielający mieszkania z pamięcią zdjęć. Niektóre monitory wyposażane są w alarm antywłamaniowy, a specjalny moduł CCTV pozwala na podłączenie kamer monitoringu.

Typowy sterownik audio pozwala na wykonanie instalacji domofonowej maksymalnie dla 70 użytkowników. Urządzenie tego typu zazwyczaj wyposaża się w styk przeznaczony do otwierania drzwi, który można zaprogramować przy użyciu przycisków. W niektórych rozwiązaniach podłączenie innych mechanizmów otwierania drzwi jest możliwe przez dodatkowe zasilanie. Dzięki elektronicznemu zabezpieczeniu przeciążeniowemu z automatycznym resetem eliminowane są przeciążenia urządzenia.

W instalacjach wideofonowych istotną rolę odgrywają odpowiednie komponenty wideo łącznie z właściwym sterownikiem. Typowy sterownik wideo pozwala na podłączenie jednego lub dwóch bramofonów z kolorowym wyświetlaczem TFT, z możliwością wykonania instalacji domofonowej audio.

 

Rejestracja zdarzeń

Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany. Stąd też najprostsze rejestratory to urządzenia współpracujące z komputerem klasy PC za pomocą portu USB. Bardziej zaawansowane rejestratory to urządzenia cyfrowe. W zależności od modelu mogą one zapisywać kilka, a nawet kilkanaście sygnałów wideo i audio. Niektóre wersje współpracują zarówno z kamerami analogowymi, jak i adresowanymi przez IP. Istotną cechą nowoczesnych rejestratorów jest wysoki stopień kompresji, dzięki czemu nie ma potrzeby uwzględniania specjalnych wymagań w stosunku do łącza transmisji danych. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć. Stąd też jej ilość może być zredukowana o 30%. Dane zapisywane są na dyskach twardych. Napęd można w prosty sposób wymienić przez przedni panel rejestratora. W niektórych modelach uwzględniono nagrywarkę DVD. Tym sposobem wykonywana jest archiwizacja zgromadzonego materiału. Wybrane fragmenty nagrania mogą być eksportowane za pomocą złącza USB.

W rejestratorach, pracujących w sieci Ethernet, zwraca się uwagę na zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie ma więc potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość nadawania uprawnień do sterowania kamerami a w szczególności ustawiania ich pozycji.

Dobierając rejestrator, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kamer podłączanych do urządzenia. Ważny jest również typ monitora, który będzie współpracował z rejestratorem. Zastanówmy się także, czy rejestrator ma zapisywać dźwięk. Na etapie wyboru urządzenia powinniśmy zdecydować, czy będzie ono obsługiwane również za pomocą sieci Ethernet. Zwróćmy uwagę na wymaganą jakość obrazu oraz przewidywany czas rejestracji. Od tego zależy bowiem standard kompresji danych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[kamery, domofony, bezpieczeństwo, ochrona, nadzór]

Tagi: 
kamery | 
domofony | 
bezpieczeństwo | 
ochrona | 
nadzór

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18206|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11432|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11004|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl