CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Bezpieczne osiedle

Damian Żabicki  |  Administrator 7-8/2019  |  31.08.2019
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany
Fot. pixabay.com

Decydując się na wdrożenie systemów zapewniających bezpieczeństwo na osiedlu, do wyboru mamy przynajmniej kilka różnego typu rozwiązań. Każde z nich przekłada się na odpowiednią funkcjonalność po to, aby powstał system gwarantujący ochronę mieszkańców i ich mienia.

W artykule:

• Systemy kontroli dostępu
• Rejestracja zdarzeń
• Ochrona perymetryczna

Wdrożenie systemu bezpieczeństwa na osiedlu powinno w pierwszej kolejności skupić się na zdefiniowaniu oczekiwań i potrzeb dotyczących bezpieczeństwa. Następnie w porozumieniu z firmą, która specjalizuje się w instalacjach tego typu, oceniana jest jakość oraz poziom zabezpieczenia technicznego poszczególnych obiektów. Istotną rolę odgrywa zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami technicznymi zabezpieczania osiedli mieszkaniowych. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa lokatorów i przestrzeni osiedlowej. Skuteczne zabezpieczenie już w fazie projektowania musi uwzględniać wiele czynników, takich jak chociażby lokalizacja budynku, jego otoczenie czy szereg zadań, jakie stawia się systemowi zabezpieczeń. Oferowane na rynku urządzenia można podzielić na mechaniczne – drzwi, ogrodzenia, bramy oraz elektroniczne, np. domofony, również te, które można zintegrować z kontrolą dostępu.

Czytaj tez: Festyn na osiedlu >>>

Oprócz tego na etapie projektowania rozwiązań z zakresu ochrony bardzo często uwzględniane są odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Systemy kontroli dostępu

Odpowiednie systemy kontroli dostępu w budynkach wielorodzinnych należy uznać za podstawę bezpieczeństwa. Nowoczesne domofony i wideofony stanowią wyposażenie niemal każdego budynku.

Specjalne systemy domofonowe projektuje się z myślą o stosowaniu w budownictwie wielorodzinnym. Jako cechy charakterystyczne dla rozwiązań tego typu wymienia się przede wszystkim możliwość zastosowania różnych modułów panelu zewnętrznego, magistralę Plug & Play lub RJ-45, wbudowany dzwonek w drzwi w panelu wewnętrznym, łatwy montaż skrętką komputerową oraz możliwość obsługiwania do 1 tys. mieszkań. Ponadto, ważna jest trwała obudowa oraz niejednokrotnie zastosowanie stali szlachetnej jako materiału wykonania elementów paneli zewnętrznych. W zależności od modelu wybrać można system montażu podtynkowego lub natynkowego, a kamera z diodami LED sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważna jest możliwość rozmów wewnętrznych poprzez intercom.

W zależności od potrzeb dobierany jest odpowiedni system identyfikacji, który może objąć chociażby czytniki kart magnetycznych. Jest możliwa rozbudowa do kilku paneli wewnętrznych w jednym mieszkaniu. Z pewnością przyda się moduł rozdzielający mieszkania z pamięcią zdjęć. Niektóre monitory wyposażane są w alarm antywłamaniowy, a specjalny moduł CCTV pozwala na podłączenie kamer monitoringu.

Typowy sterownik audio pozwala na wykonanie instalacji domofonowej maksymalnie dla 70 użytkowników. Urządzenie tego typu zazwyczaj wyposaża się w styk przeznaczony do otwierania drzwi, który można zaprogramować przy użyciu przycisków. W niektórych rozwiązaniach podłączenie innych mechanizmów otwierania drzwi jest możliwe przez dodatkowe zasilanie. Dzięki elektronicznemu zabezpieczeniu przeciążeniowemu z automatycznym resetem eliminowane są przeciążenia urządzenia.

W instalacjach wideofonowych istotną rolę odgrywają odpowiednie komponenty wideo łącznie z właściwym sterownikiem. Typowy sterownik wideo pozwala na podłączenie jednego lub dwóch bramofonów z kolorowym wyświetlaczem TFT, z możliwością wykonania instalacji domofonowej audio.

 

Rejestracja zdarzeń

Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być również rejestrowany. Stąd też najprostsze rejestratory to urządzenia współpracujące z komputerem klasy PC za pomocą portu USB. Bardziej zaawansowane rejestratory to urządzenia cyfrowe. W zależności od modelu mogą one zapisywać kilka, a nawet kilkanaście sygnałów wideo i audio. Niektóre wersje współpracują zarówno z kamerami analogowymi, jak i adresowanymi przez IP. Istotną cechą nowoczesnych rejestratorów jest wysoki stopień kompresji, dzięki czemu nie ma potrzeby uwzględniania specjalnych wymagań w stosunku do łącza transmisji danych. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć. Stąd też jej ilość może być zredukowana o 30%. Dane zapisywane są na dyskach twardych. Napęd można w prosty sposób wymienić przez przedni panel rejestratora. W niektórych modelach uwzględniono nagrywarkę DVD. Tym sposobem wykonywana jest archiwizacja zgromadzonego materiału. Wybrane fragmenty nagrania mogą być eksportowane za pomocą złącza USB.

W rejestratorach, pracujących w sieci Ethernet, zwraca się uwagę na zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie ma więc potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość nadawania uprawnień do sterowania kamerami a w szczególności ustawiania ich pozycji.

Dobierając rejestrator, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kamer podłączanych do urządzenia. Ważny jest również typ monitora, który będzie współpracował z rejestratorem. Zastanówmy się także, czy rejestrator ma zapisywać dźwięk. Na etapie wyboru urządzenia powinniśmy zdecydować, czy będzie ono obsługiwane również za pomocą sieci Ethernet. Zwróćmy uwagę na wymaganą jakość obrazu oraz przewidywany czas rejestracji. Od tego zależy bowiem standard kompresji danych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[kamery, domofony, bezpieczeństwo, ochrona, nadzór]

Tagi: 
kamery | 
domofony | 
bezpieczeństwo | 
ochrona | 
nadzór

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17110|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl