CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Na czym polega połączenie mieszkań?

 Redakcja  |  02.09.2019
Omawiane rozwiązanie często stosuje się podczas rewitalizacji starszych budynków, które posiadają wiele małych lokali. Jednak w Polsce łączenie mieszkań jest rozwiązaniem stosowanym rzadziej niż za zachodnią granicą
Omawiane rozwiązanie często stosuje się podczas rewitalizacji starszych budynków, które posiadają wiele małych lokali. Jednak w Polsce łączenie mieszkań jest rozwiązaniem stosowanym rzadziej niż za zachodnią granicą
fot. Pixabay

Niektóre osoby są zainteresowane połączeniem dwóch lokali mieszkalnych. Omawiane rozwiązanie często stosuje się podczas rewitalizacji starszych budynków, które posiadają wiele małych lokali. Jednak w Polsce łączenie mieszkań jest rozwiązaniem stosowanym rzadziej niż za zachodnią granicą. Wynika to przede wszystkim z niskiej dostępności cenowej metrażu.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jakie formalnością wiążą się z tą operacją.

Pierwszy etap: zgoda wspólnoty mieszkaniowej

Łączenie mieszkań zwykle wiąże się z ingerencją w części wspólne budynku oraz jego konstrukcję. Może to być usunięcie części ściany nośnej lub wykucie drzwi. Te zmiany konstrukcyjne wymagają dopełnienia odpowiednich formalności. Nawet jeśli zakres planowanych prac nie jest tak szeroki, to wymagane będzie pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli liczba lokali w budynku wielorodzinnym nie przekracza siedmiu, to mamy do czynienia z małą wspólnotą mieszkaniową (trwają pracę nad zmianą). Jej wszyscy członkowie powinni wyrazić zgodę na połączenie mieszkań.

Może Cię zainteresuje: Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Jeśli nie udało się uzyskać jednomyślności, to członkowie wspólnoty mieszkaniowej posiadający udział w powierzchni wszystkich lokali na poziomie min. 50%, mogą domagać się zajęcia odpowiedniego stanowiska przez sąd cywilny (na podstawie art. 199 kodeksu cywilnego). Jednak czy osoba planująca połączenie mieszkań i nieposiadająca przynajmniej połówkowego udziału w łącznej powierzchni lokali znajdzie poparcie sąsiadów potrzebne do rozstrzygnięcia sprawy w sądzie?

Inaczej jest w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej. Tutaj potrzebne jest ponad pięćdziesięcioprocentowe poparcie członków wspólnoty dla uchwały przewidującej połączenie mieszkań. Takie poparcie będzie mierzone wielkością lokali głosujących osób (o ile uchwała nie przewiduje przypisania każdemu właścicielowi lokalu jednego głosu).

Warto dodać, że artykuł 22 ustęp 4 ustawy o własności lokali w razie odrzucenia uchwały o połączeniu mieszkań, daje zainteresowanej osobie możliwość rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.

Może Ci się spodoba: Zwykły remont, niezwykłe korzyści dla mieszkańców

Drugi etap: pozwolenie na przebudowę

Następnym etapem jest uzyskanie pozwolenia od lokalnego organu administracji budowlanej. Chodzi o konieczność złożenia wniosku o pozwolenie na przebudowę w miejscowym starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Do dokumentacji oprócz wspomnianego wniosku trzeba dołączyć m.in. zgodę wspólnoty mieszkaniowej, projekt budowlany i oświadczenie o prawie do dysponowania obydwoma mieszkaniami.

Warto pamiętać, że projekt wykonany przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia powinien uwzględniać ewentualne zasady łączenia mieszkań, które w wewnętrznym regulaminie może ustalić wspólnota mieszkaniowa.

Trzeci etap: wizyta u notariusza

Ostatnim etapem jest uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, ponieważ w księgach wieczystych nadal widnieją dwa osobne lokale. Przed ich prawnym połączeniem w jedno mieszkanie trzeba najpierw wybrać się do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu, by otrzymać zaświadczenie o samodzielności nowego lokalu mieszkalnego. Dokument wraz ze zgodą wspólnoty na połączenie mieszkań trzeba zabrać do notariusza, by ustanowić odrębną własność lokalu. Po takiej czynności notariusz sam zajmie się złożeniem odpowiednich wniosków do sądu wieczystoksięgowego.

Warto pamiętać, że poprzez połączenie lokali nie można pozbyć się hipoteki, która wcześniej obciążała jedno z łączonych mieszkań. 

Źródło: RynekPierwotny.pl

[łączenie mieszkań, zgoda wspólnoty mieszkaniowej, mała wspólnota mieszkaniowa, duża wspólnota mieszkaniowa, pozwolenie na przebudowę, wizyta u notariusza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl