CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podwieszane balkony i markizy – bez spełnienia formalności się nie obędzie

 Redakcja  |  05.09.2019
Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty
Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty
fot. redakcja

Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego balkonu niezbędne są odpowiednie formalności.

W czasach rozpędzonej koniunktury na rynku mieszkaniowym wielu właścicieli podejmuje działania, by zwiększyć wartość swojej nieruchomości. Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty. Stąd wspólnoty czy spółdzielnie decydują się na dostawianie, najczęściej podczas termomodernizacji. Dzięki systematycznemu rozwojowi technologii, dziś balkony przyczepne można zainstalować nawet w ciągu jednego dnia. Możliwy jest wybór parametrów i wyglądu.

Pojedynczy balkon – czy to możliwe?

Jeśli dostawieniem balkonu zainteresowany jest tylko jeden z mieszkańców budynku wielorodzinnego, będzie to bardzo trudne, o ile nie niemożliwe do przeprowadzenia. Dostawienie pojedynczego balkonu w bloku jest ingerencją w elewację budynku, czego nie można dokonać bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Kolejny problem to utrzymanie finansowe balkonu. Naprawy powinny być przeprowadzane, chociaż w części z pieniędzy wspólnotowych. Jednak dlaczego pojedynczy balkon miałby być opłacany przez wszystkich.

Może Cię zainteresuje: Wyłapują błędy deweloperów na etapie odbioru mieszkania

Balkon przynajmniej częściowo przynależy do części wspólnej. Wynika to z przepisów „Ustawy o własności lokali” (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm.). Zgodnie z nimi elewacja stanowi część nieruchomości wspólnej, a montaż balkonu stanowi ingerencję w elewację budynku, dlatego właściciel mieszkaniec, który chce podwiesić balkon (ale też przeprowadzić zabudowę już istniejącego balkonu) powinien wystąpić o zgodę wspólnoty.

Ponadto pod kątem prawa budowlanego montaż balkonu stanowi rozbudowę nieruchomości. Nie jest to przebudowa, ponieważ skutkuje zwiększeniem kubatury budynku. Do kubatury brutto wlicza się także kubaturę balkonów. Rozbudowa jest traktowana tak samo, jak budowa, a więc wymaga tych samych formalności. Zgodnie z prawem budowlanym budową jest także odbudowa, rozbudowa czy też nadbudowa obiektu budowlanego. Dostawienie balkonu traktuje się tak samo, jak „pełnoprawną” budowę.

W takiej sytuacji konieczny więc będzie projekt oraz zgłoszenie budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Najlepiej, by nie ryzykować samowoli budowlanej, na samym początku przymiarek do inwestycji wystąpić o warunki zabudowy.

Remont, ale kto za to zapłaci?

Balkony to powierzchnie, które z jednej strony klasyfikuje się jako przynależne do mieszkań, z drugiej jednak strony są one przymocowane do elewacji, a więc części wspólnej. Niejasność w tym zakresie potęguje również nieprecyzyjne orzecznictwo. Kwestia balkonów i ich przynależności czy to do mieszkań, czy to do części wspólnej nie została precyzyjnie określona w ustawie o własności lokali. Stąd często rodzą się nieporozumienia.

Może Ci się spodoba: Dobór szkła na balustradę obwarowany przepisami

Sądy przyjęły w tym zakresie salomonowe rozwiązanie, które jednak nie rozwiewa wątpliwości i konfliktów. W 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że taras/balkon przynależy do mieszkania w tym zakresie, i w tej powierzchni, która jest wykorzystywana bezpośrednio przez właścicieli lokalu. Chodzi w szczególności o wierzchnią warstwę wykończeniową.

W tym właśnie zakresie właściciele odpowiadają za balkony i ich stan techniczny. Jeśli natomiast chodzi o te części balkonu, które są trwale połączone z budynkiem, które są elementem konstrukcji obiektu, za ich utrzymanie odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Markizy

Markizy, tak jak i podwieszane balkony, ingerują w elewację budynku, a więc cześć wspólną. Montaż będzie wymagać zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli natomiast chodzi o prawo budowlane, sprawa jest niejasna i niedookreślona. By uniknąć nieporozumień warto zwrócić się z pytaniem do urzędu.

Teoretycznie montaż markizy nie wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z z art. 29 ust 2 pkt 15 Prawa budowlanego „pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych”. Wg niektórych interpretacji, pod owe „urządzenia” można podciągnąć i markizę. Niewykluczone natomiast, że montaż trzeba będzie zgłosić. Jak mówią przepisy (art. 30 Prawa Budowlanego) zgłoszenia robót budowlanych wymagają te prace, które polegają na zamontowaniu  na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m. Rozmiar markizy (z całą pewnością również i sposób zamontowania) przesądzi więc o formalnościach, które należy spełnić.

Źródło: RynekPierwotny.pl

[balkon, podwieszany balkon, markiza, wspólnota mieszkaniowa, zgoda wspólnoty mieszkaniowej, remont, termomodernizacja]

Temat powraca – rząd na nowo przygląda się projektowi ustawy, która ma poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty. Projekt zakłada udzielenie dodatkowej premii dla spółdzielni,... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10983|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10555|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl