CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Podwieszane balkony i markizy – bez spełnienia formalności się nie obędzie

 Redakcja  |  05.09.2019
Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty
Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty
fot. redakcja

Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu takiego balkonu niezbędne są odpowiednie formalności.

W czasach rozpędzonej koniunktury na rynku mieszkaniowym wielu właścicieli podejmuje działania, by zwiększyć wartość swojej nieruchomości. Balkony na rynku pierwotnym są standardem, inaczej ma się rzecz na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty. Stąd wspólnoty czy spółdzielnie decydują się na dostawianie, najczęściej podczas termomodernizacji. Dzięki systematycznemu rozwojowi technologii, dziś balkony przyczepne można zainstalować nawet w ciągu jednego dnia. Możliwy jest wybór parametrów i wyglądu.

Pojedynczy balkon – czy to możliwe?

Jeśli dostawieniem balkonu zainteresowany jest tylko jeden z mieszkańców budynku wielorodzinnego, będzie to bardzo trudne, o ile nie niemożliwe do przeprowadzenia. Dostawienie pojedynczego balkonu w bloku jest ingerencją w elewację budynku, czego nie można dokonać bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Kolejny problem to utrzymanie finansowe balkonu. Naprawy powinny być przeprowadzane, chociaż w części z pieniędzy wspólnotowych. Jednak dlaczego pojedynczy balkon miałby być opłacany przez wszystkich.

Może Cię zainteresuje: Wyłapują błędy deweloperów na etapie odbioru mieszkania

Balkon przynajmniej częściowo przynależy do części wspólnej. Wynika to z przepisów „Ustawy o własności lokali” (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm.). Zgodnie z nimi elewacja stanowi część nieruchomości wspólnej, a montaż balkonu stanowi ingerencję w elewację budynku, dlatego właściciel mieszkaniec, który chce podwiesić balkon (ale też przeprowadzić zabudowę już istniejącego balkonu) powinien wystąpić o zgodę wspólnoty.

Ponadto pod kątem prawa budowlanego montaż balkonu stanowi rozbudowę nieruchomości. Nie jest to przebudowa, ponieważ skutkuje zwiększeniem kubatury budynku. Do kubatury brutto wlicza się także kubaturę balkonów. Rozbudowa jest traktowana tak samo, jak budowa, a więc wymaga tych samych formalności. Zgodnie z prawem budowlanym budową jest także odbudowa, rozbudowa czy też nadbudowa obiektu budowlanego. Dostawienie balkonu traktuje się tak samo, jak „pełnoprawną” budowę.

W takiej sytuacji konieczny więc będzie projekt oraz zgłoszenie budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Najlepiej, by nie ryzykować samowoli budowlanej, na samym początku przymiarek do inwestycji wystąpić o warunki zabudowy.

Remont, ale kto za to zapłaci?

Balkony to powierzchnie, które z jednej strony klasyfikuje się jako przynależne do mieszkań, z drugiej jednak strony są one przymocowane do elewacji, a więc części wspólnej. Niejasność w tym zakresie potęguje również nieprecyzyjne orzecznictwo. Kwestia balkonów i ich przynależności czy to do mieszkań, czy to do części wspólnej nie została precyzyjnie określona w ustawie o własności lokali. Stąd często rodzą się nieporozumienia.

Może Ci się spodoba: Dobór szkła na balustradę obwarowany przepisami

Sądy przyjęły w tym zakresie salomonowe rozwiązanie, które jednak nie rozwiewa wątpliwości i konfliktów. W 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że taras/balkon przynależy do mieszkania w tym zakresie, i w tej powierzchni, która jest wykorzystywana bezpośrednio przez właścicieli lokalu. Chodzi w szczególności o wierzchnią warstwę wykończeniową.

W tym właśnie zakresie właściciele odpowiadają za balkony i ich stan techniczny. Jeśli natomiast chodzi o te części balkonu, które są trwale połączone z budynkiem, które są elementem konstrukcji obiektu, za ich utrzymanie odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Markizy

Markizy, tak jak i podwieszane balkony, ingerują w elewację budynku, a więc cześć wspólną. Montaż będzie wymagać zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli natomiast chodzi o prawo budowlane, sprawa jest niejasna i niedookreślona. By uniknąć nieporozumień warto zwrócić się z pytaniem do urzędu.

Teoretycznie montaż markizy nie wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z z art. 29 ust 2 pkt 15 Prawa budowlanego „pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych”. Wg niektórych interpretacji, pod owe „urządzenia” można podciągnąć i markizę. Niewykluczone natomiast, że montaż trzeba będzie zgłosić. Jak mówią przepisy (art. 30 Prawa Budowlanego) zgłoszenia robót budowlanych wymagają te prace, które polegają na zamontowaniu  na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m. Rozmiar markizy (z całą pewnością również i sposób zamontowania) przesądzi więc o formalnościach, które należy spełnić.

Źródło: RynekPierwotny.pl

[balkon, podwieszany balkon, markiza, wspólnota mieszkaniowa, zgoda wspólnoty mieszkaniowej, remont, termomodernizacja]

Temat powraca – rząd na nowo przygląda się projektowi ustawy, która ma poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty. Projekt zakłada udzielenie dodatkowej premii dla spółdzielni,... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12142|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11545|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl