CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Umowa z architektem – na co zwrócić uwagę?

 Redakcja  |  13.09.2019
We współpracy z architektem najczęściej zawierana jest umowa o dzieło
We współpracy z architektem najczęściej zawierana jest umowa o dzieło
fot. Pixabay

Umowa z architektem najczęściej obejmuje stworzenie projektu architektonicznego lub dokumentacji budowlanej związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Architektom coraz częściej zleca się również zaprojektowanie sposobu urządzenia wnętrz lokali mieszkalnych. Ze względu na wagę tych dokumentów, nawet drobne błędy lub niedomówienia mogą mieć istotne konsekwencje.

We współpracy z architektem najczęściej zawierana jest umowa o dzieło. Jej zawartość powinna obejmować:

 • przedmiot umowy – unikajmy tu ogólnikowych stwierdzeń, gdyż to utrudni nam wyegzekwowanie zamówionej pracy. Stwórzmy listę dokumentów, jakie architekt ma dla nas stworzyć. Dzięki temu nie zaskoczy nas również cena, jeżeli projektant przygotowałby więcej, aniżeli było to początkowo planowane. Pamiętajmy też, że często sam projekt architektoniczny wymagać będzie uzupełnienia o odpowiednie projekty branżowe i wizualizacje;
 • termin realizacji dzieła – brak jasnych terminów najczęściej prowadzi do odwlekania wykonania dzieła. Prócz terminu na oddanie dzieła, możemy uregulować terminy na usuwanie zgłoszonych błędów i uchybień. Bez tego może się okazać, że utkniemy z niepełną albo wadliwą dokumentacją projektową;
 • wynagrodzenie – tu najlepiej zastosować ryczałt za wykonanie całego przedmiotu umowy. Podwyższenie ryczałtu jest bardzo trudne i wymaga wykazania, że architekt bez swojej winy nie mógł przewidzieć szczególnych okoliczności, przez które jego wynagrodzenie umowne okazałoby się nieadekwatne do nakładu pracy.

Igate - otwórz bramę telefonem

Może Cię zainteresuje: Rachunek strat

Projekt architektoniczny to także najczęściej utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Wówczas należy rozważyć, czy wystarczy nam licencja na wykonanie budynku lub jego aranżację, czy też domagać się będziemy przeniesienia majątkowych praw autorskich. Ten drugi wariant z pewnością będzie droższy, ale gwarantuje niepowtarzalność projektu.

Architekt wyzbywając się praw autorskich do projektu, nie będzie mógł zaoferować go w przyszłości innej osobie. Przeniesienie praw autorskich może mieć sens także wtedy, gdy projekt zamierzamy wykorzystać więcej niż jeden raz albo gdy użyty zostanie on również do innych celów, np. reklamowych. To ostatnie dotyczyć może zwłaszcza różnego typu wizualizacji.

Może Ci się spodoba: Projektant wnętrz – warto korzystać z jego usług?

W zależności od określonego przedmiotu umowy oraz pozostałych obowiązków projektanta, może się okazać, że samo stworzenie projektu będzie niewielką częścią całej umowy. Może się zatem okazać niezbędne zawarcie w niej postanowień odnoszących się w szczególności do:

 • uprawnień architekta do kontaktów z deweloperem, gdy architekt wprowadza zmiany w projektach dostarczonych przez dewelopera (np. przesunięcie ścian, zmiany w układzie wewnętrznych instalacji, itp.). Jeżeli nie chcemy pośredniczyć w korespondencji pomiędzy architektem i deweloperem, to zadbajmy o odpowiednie upoważnienie;
 • występowania przez architekta w naszym imieniu przed organami architektoniczno-budowlanymi. W tym przypadku konieczne będzie udzielenie projektantowi stosownego pełnomocnictwa;
 • zakupu materiałów wykończeniowych – w tym przypadku warto zadbać także o kwestie finansowe. Ceny materiałów budowlanych są zmienne, więc pozostawienie swobody architektowi może nadszarpnąć budżet inwestycji.

Umowa może zawierać także inne ogólne postanowienia prawa cywilnego, które wzmacniać będą pozycję zamawiającego. Mowa tu o klauzulach:

 • kar umownych za: nieterminowe dostarczenie przedmiotu umowy, nieterminowe usunięcie wad dokumentacji, bądź niewykonanie umowy, czy też odstąpienia od niej z winy architekta. Zastrzegając kary umowne należy pamiętać o wskazaniu, że uprawniony do ich żądania może także dochodzić odszkodowania w pełnej wysokości, ale na zasadach ogólnych. Bez takiego zapisu odpowiedzialność odszkodowawcza projektanta ograniczy się do zastrzeżonej kary umownej i to nawet, gdy faktyczna szkoda będzie większa;
 • odstąpienia od umowy z winy danej strony – niekiedy może się okazać, że współpraca stron nie układa się dobrze, a wykonywanie umowy nastręcza coraz to nowych problemów. Warto zatem zadbać o możliwość zakończenia jej przed wykonaniem zamówionego dzieła. Zwrócić jednakże należy uwagę na fakt, że jeżeli odstąpienie nie następuje z winy projektanta albo w wykonaniu umownego prawa odstąpienia, zamawiający będzie zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia. Będzie mógł jedynie odjąć od niego to, co architekt zaoszczędził wobec przerwania realizacji umowy;
 • umowne prawo odstąpienia – to klauzula, która pozwala na odstąpienie od umowy w terminie wskazanym w jej treści;
 • odstępne – ta klauzula jest zbliżona do wcześniejszej. W tym jednak przypadku osoba rezygnująca z umowy musi zapłacić drugiej stronie określoną w umowie kwotę zwaną odstępnym.

To tylko niektóre postanowienia, o których warto pomyśleć, zawierając umowę z architektem. W razie trudności, z pomocą przyjdą nam przepisy Kodeksu cywilnego o umowie o dzieło oraz wykonywaniu i skutkach niewykonania zobowiązań umownych.

Źródło: RynekPierwotny.pl

[architekt, deweloper, umowa z architektem, projekt architektoniczny, kodeks cywilny, umowa o dzieło, umowa]

Przygotowanie nieruchomości do zbycia to zwykle proces czasochłonny i skomplikowany. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości o złożonym charakterze, czyli składających się z wielu działek w znaczeniu... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozliczanie fundusz remontowego
 • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12590|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11729|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl