CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 9/2019  |  19.09.2019
fot. redakcja

Wybory parlamentarne za pasem. Startujące w nich partie prześcigają się w obietnicach. Nie trzeba specjalnie się wysilać, by dotrzeć do obietnic dotykających problemu wyjątkowo wrażliwego społecznie, bo dachu nad głową. Mieszkań bowiem w Polsce nadal brakuje, bo chociaż – jak wynika z raportu firmy Deloitte – buduje się ich tu najwięcej pośród krajów Europy Środkowej, to zasoby mieszkaniowe w Polsce szacuje się na 14,6 mln, deficyt sięga 2 mln mieszkań.

W Deloitte wyliczono, że na każdy 1000 mieszkańców przypada 370 nowo budowanych lokali, podczas gdy np. w Portugalii wskaźnik ten wynosi 579,8 na tysiąc mieszkańców. Polska ze wskaźnikiem 370,7 znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych lokali. Zapotrzebowanie na własne lokum jest więc nadal bardzo duże. Nic więc dziwnego, że jednym ze sztandarowych haseł tegorocznej kampanii wyborczej są samodzielne mieszkania dla młodych.

Nie wdając się w dywagacje polityczne warto zwrócić uwagę, że np. PSL proponuje program „Własny kąt” i obiecuje, że każda młoda rodzina dostanie 50 tys. zł od państwa na wkład własny, umożliwiający zakup mieszkania. W uzasadnieniu założeń tego programu Władysław Kosiniak-Kamysz podaje, że „problemem cywilizacyjnym Polski jest demografia”, a główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2019

Budowę 800 tys. nowych mieszkań o powierzchni ok. 50metrów kwadratowych zakłada z kolei program „Po Prostu Mieszkanie” przygotowany przez SLD. Szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty przekonuje, że realizacja programu rozwiąże m.in. problem deficytu mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. 40 mld zł mogłoby zostać przekazanych przez państwo obywatelkom i obywatelom w postaci bezzwrotnych wkładów po 50 tys. zł na budowę mieszkań.

Koalicja Obywatelska natomiast wychodzi z założenia, że TBS-y – podobnie jak na Zachodzie – powinny być przeznaczone dla grup społecznych o niskich dochodach i dla osób niepełnosprawnych, a nie – jak obecnie – dla średnio zamożnych. Inną drogą – według KO – jest uwolnienie zasobów komunalnych, stanowiących 8 proc. łącznych zasobów mieszkaniowych w kraju. Chce także wesprzeć samorządy specjalnym funduszem, z którego współfinansowano by razem z mieszkańcami lub wspólnotami mieszkaniowymi, np. wyposażenie budynku w bieżącą wodę czy nowoczesne ogrzewanie itp. Koalicja proponuje również utworzenie „start-upów mieszkaniowych” dla Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie. Środki z tego funduszu byłyby przeznaczane wyłącznie na cele mieszkaniowe, ale na różne projekty – np. poprawę standardu mieszkania, adaptację strychu, rewitalizację bezużytecznego lokalu użytkowego. Koalicja proponuje także stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał beneficjentów programu społecznego „500 Plus”. Jeżeli będą oni chcieli przeznaczyć część tej pomocy na poprawę warunków mieszkaniowych lub zakup nowego mieszkania, co wymaga zaciągnięcia kredytu – państwo będzie dokładało połowę w ramach limitu 500 zł niezbędnej raty kredytowej.

Zamów wydanie 9/2019

Prawo i Sprawiedliwość modyfikuje dotychczasowe programy. Jak wiadomo program „Mieszkanie Plus” niekoniecznie się sprawdził, chociaż miał rozwiązać problem mieszkaniowy. Łączna liczba mieszkań już oddanych w ramach tego programu i mieszkań w budowie to 1731. To wartość daleka od wcześniejszych deklaracji. Pojawił się więc rządowy program „Mieszkanie na Start” w postaci systemu dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań, a także lokali, które zostały poddane działaniom rewitalizacyjnym, w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty mają zachęcić Polaków do wynajmowania mieszkań budowanych przez państwową spółkę BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami. Czy „Mieszkanie na Start” ma większe szanse na sukces niż „Mieszkanie Plus”?

Jedno jest pewne: każdy z programów naprawy rynku mieszkaniowego wart jest realizacji, ale które z nich są realne, wykonalne? Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Z wyrazami szacunku
Sabina Augustynowicz
- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, wybory, numer 9/2019]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16554|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11842|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl