CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 9/2019  |  19.09.2019
fot. redakcja

Wybory parlamentarne za pasem. Startujące w nich partie prześcigają się w obietnicach. Nie trzeba specjalnie się wysilać, by dotrzeć do obietnic dotykających problemu wyjątkowo wrażliwego społecznie, bo dachu nad głową. Mieszkań bowiem w Polsce nadal brakuje, bo chociaż – jak wynika z raportu firmy Deloitte – buduje się ich tu najwięcej pośród krajów Europy Środkowej, to zasoby mieszkaniowe w Polsce szacuje się na 14,6 mln, deficyt sięga 2 mln mieszkań.

W Deloitte wyliczono, że na każdy 1000 mieszkańców przypada 370 nowo budowanych lokali, podczas gdy np. w Portugalii wskaźnik ten wynosi 579,8 na tysiąc mieszkańców. Polska ze wskaźnikiem 370,7 znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych lokali. Zapotrzebowanie na własne lokum jest więc nadal bardzo duże. Nic więc dziwnego, że jednym ze sztandarowych haseł tegorocznej kampanii wyborczej są samodzielne mieszkania dla młodych.

Nie wdając się w dywagacje polityczne warto zwrócić uwagę, że np. PSL proponuje program „Własny kąt” i obiecuje, że każda młoda rodzina dostanie 50 tys. zł od państwa na wkład własny, umożliwiający zakup mieszkania. W uzasadnieniu założeń tego programu Władysław Kosiniak-Kamysz podaje, że „problemem cywilizacyjnym Polski jest demografia”, a główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2019

Budowę 800 tys. nowych mieszkań o powierzchni ok. 50metrów kwadratowych zakłada z kolei program „Po Prostu Mieszkanie” przygotowany przez SLD. Szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty przekonuje, że realizacja programu rozwiąże m.in. problem deficytu mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. 40 mld zł mogłoby zostać przekazanych przez państwo obywatelkom i obywatelom w postaci bezzwrotnych wkładów po 50 tys. zł na budowę mieszkań.

Koalicja Obywatelska natomiast wychodzi z założenia, że TBS-y – podobnie jak na Zachodzie – powinny być przeznaczone dla grup społecznych o niskich dochodach i dla osób niepełnosprawnych, a nie – jak obecnie – dla średnio zamożnych. Inną drogą – według KO – jest uwolnienie zasobów komunalnych, stanowiących 8 proc. łącznych zasobów mieszkaniowych w kraju. Chce także wesprzeć samorządy specjalnym funduszem, z którego współfinansowano by razem z mieszkańcami lub wspólnotami mieszkaniowymi, np. wyposażenie budynku w bieżącą wodę czy nowoczesne ogrzewanie itp. Koalicja proponuje również utworzenie „start-upów mieszkaniowych” dla Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie. Środki z tego funduszu byłyby przeznaczane wyłącznie na cele mieszkaniowe, ale na różne projekty – np. poprawę standardu mieszkania, adaptację strychu, rewitalizację bezużytecznego lokalu użytkowego. Koalicja proponuje także stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał beneficjentów programu społecznego „500 Plus”. Jeżeli będą oni chcieli przeznaczyć część tej pomocy na poprawę warunków mieszkaniowych lub zakup nowego mieszkania, co wymaga zaciągnięcia kredytu – państwo będzie dokładało połowę w ramach limitu 500 zł niezbędnej raty kredytowej.

Zamów wydanie 9/2019

Prawo i Sprawiedliwość modyfikuje dotychczasowe programy. Jak wiadomo program „Mieszkanie Plus” niekoniecznie się sprawdził, chociaż miał rozwiązać problem mieszkaniowy. Łączna liczba mieszkań już oddanych w ramach tego programu i mieszkań w budowie to 1731. To wartość daleka od wcześniejszych deklaracji. Pojawił się więc rządowy program „Mieszkanie na Start” w postaci systemu dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań, a także lokali, które zostały poddane działaniom rewitalizacyjnym, w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty mają zachęcić Polaków do wynajmowania mieszkań budowanych przez państwową spółkę BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami. Czy „Mieszkanie na Start” ma większe szanse na sukces niż „Mieszkanie Plus”?

Jedno jest pewne: każdy z programów naprawy rynku mieszkaniowego wart jest realizacji, ale które z nich są realne, wykonalne? Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Z wyrazami szacunku
Sabina Augustynowicz
- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, wybory, numer 9/2019]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11254|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl