CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Sabina Augustynowicz  |  Administrator 9/2019  |  19.09.2019
fot. redakcja

Wybory parlamentarne za pasem. Startujące w nich partie prześcigają się w obietnicach. Nie trzeba specjalnie się wysilać, by dotrzeć do obietnic dotykających problemu wyjątkowo wrażliwego społecznie, bo dachu nad głową. Mieszkań bowiem w Polsce nadal brakuje, bo chociaż – jak wynika z raportu firmy Deloitte – buduje się ich tu najwięcej pośród krajów Europy Środkowej, to zasoby mieszkaniowe w Polsce szacuje się na 14,6 mln, deficyt sięga 2 mln mieszkań.

W Deloitte wyliczono, że na każdy 1000 mieszkańców przypada 370 nowo budowanych lokali, podczas gdy np. w Portugalii wskaźnik ten wynosi 579,8 na tysiąc mieszkańców. Polska ze wskaźnikiem 370,7 znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych lokali. Zapotrzebowanie na własne lokum jest więc nadal bardzo duże. Nic więc dziwnego, że jednym ze sztandarowych haseł tegorocznej kampanii wyborczej są samodzielne mieszkania dla młodych.

Nie wdając się w dywagacje polityczne warto zwrócić uwagę, że np. PSL proponuje program „Własny kąt” i obiecuje, że każda młoda rodzina dostanie 50 tys. zł od państwa na wkład własny, umożliwiający zakup mieszkania. W uzasadnieniu założeń tego programu Władysław Kosiniak-Kamysz podaje, że „problemem cywilizacyjnym Polski jest demografia”, a główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2019

Budowę 800 tys. nowych mieszkań o powierzchni ok. 50metrów kwadratowych zakłada z kolei program „Po Prostu Mieszkanie” przygotowany przez SLD. Szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty przekonuje, że realizacja programu rozwiąże m.in. problem deficytu mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. 40 mld zł mogłoby zostać przekazanych przez państwo obywatelkom i obywatelom w postaci bezzwrotnych wkładów po 50 tys. zł na budowę mieszkań.

Koalicja Obywatelska natomiast wychodzi z założenia, że TBS-y – podobnie jak na Zachodzie – powinny być przeznaczone dla grup społecznych o niskich dochodach i dla osób niepełnosprawnych, a nie – jak obecnie – dla średnio zamożnych. Inną drogą – według KO – jest uwolnienie zasobów komunalnych, stanowiących 8 proc. łącznych zasobów mieszkaniowych w kraju. Chce także wesprzeć samorządy specjalnym funduszem, z którego współfinansowano by razem z mieszkańcami lub wspólnotami mieszkaniowymi, np. wyposażenie budynku w bieżącą wodę czy nowoczesne ogrzewanie itp. Koalicja proponuje również utworzenie „start-upów mieszkaniowych” dla Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie. Środki z tego funduszu byłyby przeznaczane wyłącznie na cele mieszkaniowe, ale na różne projekty – np. poprawę standardu mieszkania, adaptację strychu, rewitalizację bezużytecznego lokalu użytkowego. Koalicja proponuje także stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał beneficjentów programu społecznego „500 Plus”. Jeżeli będą oni chcieli przeznaczyć część tej pomocy na poprawę warunków mieszkaniowych lub zakup nowego mieszkania, co wymaga zaciągnięcia kredytu – państwo będzie dokładało połowę w ramach limitu 500 zł niezbędnej raty kredytowej.

Zamów wydanie 9/2019

Prawo i Sprawiedliwość modyfikuje dotychczasowe programy. Jak wiadomo program „Mieszkanie Plus” niekoniecznie się sprawdził, chociaż miał rozwiązać problem mieszkaniowy. Łączna liczba mieszkań już oddanych w ramach tego programu i mieszkań w budowie to 1731. To wartość daleka od wcześniejszych deklaracji. Pojawił się więc rządowy program „Mieszkanie na Start” w postaci systemu dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań, a także lokali, które zostały poddane działaniom rewitalizacyjnym, w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty mają zachęcić Polaków do wynajmowania mieszkań budowanych przez państwową spółkę BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami. Czy „Mieszkanie na Start” ma większe szanse na sukces niż „Mieszkanie Plus”?

Jedno jest pewne: każdy z programów naprawy rynku mieszkaniowego wart jest realizacji, ale które z nich są realne, wykonalne? Oby nie były to tylko obietnice wyborcze!

Z wyrazami szacunku
Sabina Augustynowicz
- redaktor naczelna miesięcznika oraz portalu
„Administrator i Menedżer Nieruchomości”

[słowo od redaktora, wstępniak, wybory, numer 9/2019]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


…skłaniające do refleksji. W tym roku takie daty są dwie: 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiele wydarzyło się przez tych 80 lat, również w polskim... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl