Artykuł sponsorowany

Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?

FIRMA TERMOCENT  |  26.09.2019
Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?
Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?
TERMOCENT

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna być wykonana przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych. Powód? Oszczędności, zarówno kosztów, jak i energii.

Najogólniej rzecz ujmując, audyt energetyczny powinien stać się punktem wyjścia do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej modernizacji budynku.

Budynki różnią się między sobą powierzchnią, kształtem, rodzajem użytych materiałów, poza tym po latach mają różne usterki, typu spękania, odpryski, zawilgocenia – w każdym z nich inne. Stąd każdy budynek należy zbadać indywidualnie.

Czym właściwie jest audyt energetyczny?

To procedura, którą wykonuje się w celu uzyskania informacji na temat zużycia energii danego budynku, zespołu budynków lub ich poszczególnych elementów (np. instalacji). Uzyskane informacje z kolei mają pomóc w podejmowaniu bardziej opłacalnych działań (technicznych, organizacyjnych i formalnych) w zakresie energetycznego funkcjonowania budynku.

A zatem audyt energetyczny służy sformułowaniu obiektywnej oceny zasadności podejmowanych prac modernizacyjnych i wskazaniu optymalnych rozwiązań w zakresie kosztów realizacji i oszczędności energii.

Wykonanie audytu ma za zadanie uchronić inwestora czy zarządcę budynku przed złymi decyzjami dotyczącymi modernizacji. A te zdarzają się stosunkowo często – modernizowany jest element budynku, który nie ma znaczącego wpływu na efektywność energetyczną całości. Dowiedz się więcej >>

Jakich informacji dostarcza audyt?

W procesie tym określa się stopień utraty energii grzewczej, ponadto ocenia  się opłacalność wprowadzenia nowych, termoizolacyjnych rozwiązań.

Po zakończeniu audytu energetycznego inwestor lub zarządca budynku otrzymuje wiedzę o przybliżonych kosztach eksploatacji budynku.

Podczas audytu sprawdzane się wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynku, m.in.:

  • przegrody zewnętrzne (ściany, dachy, stropodachy),
  • okna,
  • instalacje grzewcze,
  • instalacje wentylacyjne,
  • instalacje klimatyzacyjne,
  • instalacje ciepłej wody użytkowej,
  • oświetlenie.

Przepisy, które określają szczegółowe wymagania dotyczące opracowania audytu, zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego w Dzienniku Ustaw nr 43/2009, poz. 346 ze zmianami w dzienniku z 2015, poz. 1606.

Poszczególne programy wspierające termomodernizację stawiają również dodatkowe wymagania dotyczące audytów. Może nim być obliczenie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, jakie osiągnięte będzie w wyniku termomodernizacji.

Audyt energetyczny budynku

Kto przeprowadza audyt?

Audyt może przeprowadzić uprawniony audytor lub doradca energetyczny. Każdy audytor musi mieć wykształcenie techniczne kierunkowe (z zakresu energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa itp.) lub ukończone kursy szkoleniowe czy studia podyplomowe z audytingu energetycznego.

Listy zweryfikowanych audytorów znaleźć można m.in. na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Zleć audyt profesjonalistom >>

Etapy audytu energetycznego

I.    Zapoznanie się z dokumentacją budynku.
II.    Oszacowanie obecnych kosztów.
III.    Obliczenie zużycia ciepła w sezonie grzewczym.
IV.    Ocena stanu technicznego budynku oraz wszelkich urządzeń, instalacji itp. Najlepiej na podstawie przeprowadzonych badań termowizyjnych i testów szczelności powietrznej.
V.    Określenie przyczyn dużego zużycia energii.
VI.    Wskazanie rozwiązań i przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które istotnie pomogą obniżyć koszty ogrzewania.
VII.    Ustalenie bilansu zysków i strat energii.
VIII.    Ustalenie dokładnego kosztorysu prac termomodernizacyjnych i harmonogramu działań.
IX.    Nieustannie należy zbierać informacje rzeczywiste i weryfikować je z założeniami, w razie potrzeby wprowadzać korektę.

Dlaczego podczas wykonywania audytu warto postawić na Inżynierów Termocent?

Firma Termocent wychodzi ponad to, co w większości proponuje rynek, mianowicie weryfikuje założenia audytu wykonanego tylko na podstawie dokumentów czy wizji lokalnej. Na podstawie badania termowizyjnego i odpowiednich analiz obliczeniowych ustala rzeczywiste współczynniki przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych oraz sprawdza, czy mostki termiczne spełniają wymagania techniczne, czy są naturalne (spowodowane geometrią budynku i/lub charakterystyką zastosowanych materiałów budowlanych). Dzięki połączeniu termowizji i audytu opartego o wyniki badań in situ eksperci z firmy Termocent są w stanie miarodajnie doradzić, które inwestycje przyniosą największe korzyści.

Więcej informacji udzielą dorady z firmy Termocent pod numerem telefonu: 530 105 398.

Zachęcamy do kontaktu! 

Termocent

TERMOCENT Sp. z o.o.

+48 530 105 398


www.termocent.com

 

[termocent,audyt energetyczny budynku,badania termowizyjne,etapy audytu]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18261|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11476|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl