Artykuł sponsorowany

Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady

 Polskie Pojemniki  |  03.10.2019
Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady
Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady
Polskie Pojemniki

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, krótko o tym, dlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle nie jest mała – można ją lepiej wykorzystać – teren zielony, plac zabaw czy parking. Okazuje się, że koszty tego rozwiązania nie są współmierne z jego funkcjonalnością. Jednak pocieszający jest fakt, że istnieje sposób, który rozwiąże wszystkie te problemy! Zatem po kolei.

W poszukiwaniu ulepszeń coraz częściej na polskich osiedlach można zobaczyć pojemniki półpodziemne oraz podziemne na odpady.

Bez przykrego widoku

Nie tylko nie straszą wyglądem, więcej – współgrają z całym otoczeniem. Nie trzeba ich ukrywać za wiatami, gdyż mogą stanowić nawet element ozdobny całego otoczenia. Na zewnątrz widoczny jest tylko kiosk wrzutowy, reszta ukryta jest pod ziemią. Ponadto obramowanie zewnętrzne pojemników można kolorystycznie dopasować do otoczenia.

Bez nieprzyjemnego zapachu

Pionowa konstrukcja pojemnika, z której 60% znajduje się pod poziomem gruntu, pozwala zredukować nieprzyjemny zapach pochodzący ze śmietnika. Odpady rozkładają się wolniej, ze względu na niższą temperaturę pod ziemią.

Efekt ten potęguje szczelna klapa z otworem wrzutowym. Jest ona zaprojektowana tak, aby przylegać ściśle do pozostałych elementów pojemnika. Służy to ograniczaniu dopływu powietrza do wnętrza pojemnika, co z kolei hamuje proces rozkładania się odpadów. Dowiedz się więcej na ten temat >>

Za utrzymaniem porządku wokół pojemników

Ze względu na konstrukcję pojemników półpodziemnych w większej części umieszczonych pod powierzchnią gruntu oraz niską częścią nadziemną pozostawienie odpadów wokół pojemników jest praktycznie niemożliwe. Ponadto otwarta przestrzeń w miejscu instalacji pojemników w przeciwieństwie do poczucia anonimowości wewnątrz osłoniętych wiat śmietnikowych prowadzi do większej dyscypliny użytkowników i zachowania należytego porządku wokół pojemników.

Z dodatkową przestrzenią

Bardzo łatwo to zobrazować: pojemnik półpodziemny, mający średnicę  ok. 190 cm, odpowiada, 6 kontenerom o pojemności 1100 l. A zatem decydując się na tradycyjne pojemniki 1100 l, potrzebna jest powierzchnia ponad 8 m2, nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty. Jeszcze efektywniejsze okazują się mniejsze pojemniki półpodziemne – o pojemności 3 m3 i 1,5 m3. Sprawdź jaki pojemnik najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni >>

Dla porównania jedno gniazdo pojemników półpodziemnych dla pięciu frakcji segregowanych odpadów odpowiada ustawieniu ok. 25 szt. kontenerów czterokołowych 1100 l. Łatwo więc sobie wyobrazić powierzchnię wiaty śmietnikowej dla takiej liczby standardowych śmietników 1100 l.

Zatem dodatkowa przestrzeń to nie kilkanaście centymetrów, ale powierzchnia, którą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą wykorzystać na dodatkowe miejsca parkingowe czy strefę rekreacyjną. 

Z oszczędnościami

Analiza kosztów i ewentualnych oszczędności nie może być oderwana od kontekstu. To znaczy porównanie kosztów różnych inwestycji bez uwzględnienia ich funkcjonalności czy późniejszych kosztów eksploatacyjnych jest niezasadne.  

Pionowy system przechowywania umożliwia ubijanie starszych odpadów gromadzonych na dnie pojemnika, a więc w pojemniku nie ma pustych przestrzeni. To z kolei przekłada się na oszczędność w zakresie częstotliwości opróżniania pojemników – stąd redukcja kosztów związanych z transportem odpadów. Zobacz ile możesz zaoszczędzić >>

Pojemniki półpodziemne to rozwiązanie na długie lata. Są one odporne na akty wandalizmu. Zapomnieć można też o problemie urwanych kółek w kontenerach czy przewracaniu się.

Są odporne na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV, ze względu na gładką powierzchnię  nie przylega do nich farba graffiti.

Trzeba też powiedzieć wprost, że wybudowanie wiaty, wcale nie należy do najtańszych. Mało tego, wiata nie zatrzymuje nieprzyjemnego zapachu, nie izoluje go, a więc problem nadal pozostaje. A zatem decydując się na wiatę śmietnikową, wybieramy rozwiązanie stosunkowo drogie i niepraktyczne.

Polskie Pojemniki

Polskie Pojemniki

ul. Morawskiego 5,
30-102 Kraków

+48 12 422 59 09

biuro@polskiepojemniki.pl
www.ppbin.com

 

[polskie pojemniki,pojemniki półpodziemne,pojemniiki na odpady,pojemniki podziemne]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11292|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10861|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl