Artykuł sponsorowany

Separator “a po co to komu?” - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  03.10.2019
Separator “a po co to komu?” - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach
Separator “a po co to komu?” - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach
Caleffi Poland Sp. z o.o.

Od początku swojej działalności na rynku polskim firma Caleffi przykłada ogromną wagę do aspektów związanych z usuwaniem zanieczyszczeń występujących w instalacjach. Cyklicznie publikujemy artykuły w prasie branżowej dotyczące tego zagadnienia, jak również poświęcamy dużą część naszego czasu szkoleniowego, w celu popularyzacji najnowszych rozwiązań chroniących instalacje przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń. Dzisiaj możemy śmiało mówić o sobie jako o jednym z wiodących producentów dostarczających produkty z tej dziedziny, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dzisiaj chciałbym przybliżyć historię pewnej znajomości. Ze względu na ochronę danych osobowych pytającego nazwiemy Adam, odpowiadającym będę ja - Przemek (Doradca Techniczny Caleffi Poland).

Jest rok 2014, a my jako firma Caleffi, zaczynamy naszą działalność w Polsce.
 

Na jednym z pierwszych szkoleń dla instalatorów pada fundamentalne pytanie:

Adam: Separator, a po co to komu?
Ja: Panie Adamie, separatory zanieczyszczeń posiadają dużo wyższą sprawność usuwania zanieczyszczeń niż tradycyjne filtry. Proszę spojrzeć na wykres zdolności usuwania zanieczyszczeń przez filtry:


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

A tak wygląda ten sam wykres dla separatorów:


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Adam: No tak, ale przez lata stosowaliśmy filtry i wszystko było super, więc po co to zmieniać?

Ja:
To prawda, że dotąd stosowaliśmy filtry, ale czy wszystko było super? Czy zdarzyło się kiedyś, że był Pan wzywany do „zaciętych” zaworów termostatycznych”?


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Czy słyszał Pan, że grzejnik "nie daje" tyle ciepła ile potrzeba?


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Albo, że wymiennik jest zapchany po jednym roku użytkowania?


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Lub prawie nowa instalacja skorodowała?


Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Takie właśnie problemy powodują drobne zanieczyszczenia często ferromagnetyczne, które nie mogą być usunięte przez tradycyjne filtry. Również elementy, które stosujemy w instalacjach, zmieniły się na przestrzeni lat (zmniejszyły się przekroje rur, wielkości wymienników itd.) stając się bardziej podatne na zanieczyszczenia. Co wtedy Panie Adamie?


Adam: Wtedy jadę do klienta wymieniam i po problemie.

Ja:  Ale to jest tylko “gaszenie pożaru” a nie usunięcie jego przyczyny. Dużo lepiej jest zapobiegać niż usuwać skutki. A czy to nie jest tak, że pracę dziś zdobywa się z polecenia i warto mieć dobrą reputację na rynku?

Adam: No tak, pokaż Pan ten filtr.

Ja: Separator!

Adam: Niech będzie - separator.

Ja: Proszę.

Adam: Ale ta siatka w tym filtrze to przecież nic nie zatrzyma, te oczka są za duże.
 

Ja: W separatorze! Ten element nie ma służyć zatrzymaniu zanieczyszczeń, tylko wspomóc ich grawitacyjne opadanie. Bo właśnie w ten sposób działa separator. Zanieczyszczenia opadają grawitacyjnie do dużej komory gromadzenia, skąd można je usunąć przy pomocy zaworu spustowego. Dodatkowo separator ma pierścień magnetyczny, który wychwytuje zanieczyszczenia ferromagnetyczne. No i jak Panie Adamie, co Pan na to?

Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

Adam: Może spróbuję gdzieś to zamontować...

Ja: Miło to słyszeć. Za kilka lat powszechne stanie się zastosowanie separatorów, a niektórzy producenci będą wręcz wymagać takich urządzeń.

Minęło kilka lat…
Branża instalacji sanitarnej idzie w kierunku, który obraliśmy na początku naszej obecności w Polsce. Obecnie, kolejne firmy wprowadzają do swojej oferty urządzenia do usuwania zanieczyszczeń.
Nasze unikatowe rozwiązania do usuwania zanieczyszczeń cieszą się powodzeniem na rynku:

DirtmagSlim®
5451 - DIRTMAGSLIM® - Separatory zanieczyszczeń z magnesem do montażu pod kotłem. 3/4” GZ - Ø 18 – 22. Przewody sztywne

DirtmagClean®
579 - DIRTMAGCLEAN® - Self-cleaning dirt separator filter with magnet. For inserting chemical additives

 

Z Adamem spotkałem się po latach na targach branżowych. Ponownie powrócił temat filtr czy separator.

Adam: Cały dzień zwiedzam stoiska innych producentów i muszę przyznać, że miałeś wtedy rację. Dziś każdy ma w swojej ofercie separatory i powoli już się w tym gubię. Mam kilka pytań do Ciebie, masz czas?

Ja:
Pewnie pytaj śmiało.

Adam: Jak to jest w końcu z tym magnesem, czy faktycznie czym mocniejszy tym lepiej?

Ja: Nie do końca tak jest, pamiętaj, że w przypadku tych urządzeń ogromne znaczenie ma rozwiązanie konstrukcyjne. Nasze separatory z serii Dirtmag® wyposażone są w magnesy montowane w pierścieniach na zewnątrz urządzenia. Ich zadaniem jest wspomaganie pracy samego urządzenia, które już samo w sobie ma wysoką sprawność usuwania zanieczyszczeń. W innych rozwiązaniach możesz odnaleźć bardzo silne magnesy ze względu na to,  że praca tych urządzeń w zasadzie opiera się na samym magnesie, czyli są w stanie usuwać drobne frakcje ferromagnetyczne. Inne zaś, opierają skuteczność usuwania w zależności od wielkości oczka siatki filtracyjnej. Samo słowo “separator” potrafi być dzisiaj mocno nadużywane. Często mamy do czynienia nie z separatorami, a filtrami z wkładem magnetycznym. My nazywamy rzeczy po imieniu. Jeśli chcesz mieć separator i filtr to również go u nas znajdziesz:

DirtmagPlus®
5453 - DIRTMAGPLUS® - Multifunction dirt separator with filter

Adam: Powiedz mi w takim razie, jak wybrać dobry produkt?

Ja: Oczywiście wybierz nasz /śmiech/. Zdaję sobie sprawę, że każdy z przedstawicieli powie „mój jest najlepszy”. Warto czasem zwrócić uwagę, co poza produktem oferuje ci dany producent. I nie mówię tu o „prezencie do zakupu”. Pokażę Ci na naszym przykładzie. My jesteśmy producentem, który bardzo dużą uwagę przykłada do transparentności. Byłeś w naszych fabrykach we Włoszech i widziałeś, jak powstają na przykład korpusy Dirtmagów z polimeru.
 
Adam: W hali obróbki tworzyw sztucznych w wtryskarkach?
Ja: No właśnie. Na magazynach mogłeś zobaczyć skąd pochodzą polimery do produkcji. Na stanowiskach montażowych widziałeś, jak testuje się produkty, a w automatycznym magazynie -  jak kompletowane jest zamówienie.

Adam: To prawda.
 

Ja: Nasze materiały techniczne przygotowywane są w taki sposób, aby podać jak największą ilość informacji, ale również, aby dać Ci odpowiedzi na pytania, których szukasz. To nie tylko karty techniczne produktów, ale również publikacje  w prasie branżowej, jak również w serwisach społecznościowych. Jeśli masz dodatkowe pytania zawsze możesz zadzwonić do naszego działu technicznego. W naszym katalogu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do każdej instalacji od małych domków jednorodzinnych do ogromnych centrów handlowych.

Adam: To prawda. Ale wiesz, czasem ten mniej znany bez wsparcia - kusi ceną, a przecież chyba też działa.

Ja: No właśnie, chyba. Podam Ci prosty przykład: marnej jakości samochód z jakiejś chińskiej fabryki też ma cztery koła i jedzie, a jednak wybierzesz ten znanej marki, która jednocześnie oprócz znanego logo oferuje także bezpieczny i sprawdzony produkt, często inżynieryjnie będący kilka długości przed konkurencją.

Adam: No w sumie racja.

Ja: A właśnie czy widziałeś już nowy film w serwisie youtube przedstawiający jak pracuje separator Dirtmag®?

Adam: Powinniście wyprodukować takie urządzenie normalnie pracujące w instalacji. Tak, aby użytkownik widział zabrudzenia.

Ja:
Dobry pomysł. Poddam go w dziale technicznym.

...no i wyprodukowaliśmy:
Urządzenie filtrujące z magnesem Caleffi XS®,  które dzięki specjalnej konstrukcji pozwala na sprawdzenie stopnia zabrudzenia wkładu filtracyjnego.

Separatory Caleffi

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

 

[separator,caleffi poland sp. z o.o.,czyszczenie instalacji,instalacje]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

3/2020

Aktualny numer:

Administrator 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Mechanizm podzielonej płatności
  • - Przegląd materiałów ociepleniowych
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18465|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11624|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11182|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl