CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Rewitalizacja budynków prefabrykowanych – w interesie mieszkańców i zarządców

Prace remontowe podczas modernizacji balkonów
Prace remontowe podczas modernizacji balkonów
fot. archiwum redakcji

Prefabrykowane budynki mieszkalne, realizowane masowo w Polsce w II połowie XX wieku, poddawano licznym procesom termomodernizacyjnym, które w efekcie – głównie ze względu na wzrost cen energii – nie spełniły oczekiwań planowanych „oszczędności audytowych”, dotyczących zmniejszenia zużycia energii cieplnej. W wyniku tych działań wprawdzie w znacznym stopniu zmniejszono zużycie energii, ale osiągnięto tylko ok. 30% z przewidywanego efektu, co potwierdza najnowszy raport NIK [1].

Przedstawiony w artykule przykład realizacji „metamorfozy” paryskiego wieżowca Tour Bois le Prêtre z 1964 roku potwierdza, że jakość zamieszkania w budynku prefabrykowanym można w znaczący sposób poprawić bez konieczności burzenia, na co polscy naukowcy zwracają już uwagę [2]. Co więcej, dobre zaplanowanie procesu inwestycyjnego nie wymusza wykwaterowania mieszkańców, a jedynie opuszczenie mieszkań na kilka godzin, jak w omawianym przykładzie.  Rekomendowana „metamorfoza” paryska może stanowić przyczynek do wskazania rozwiązań technicznych, możliwych do zastosowania w warunkach polskich.

Czytaj też: Winda pod nadzorem >>

Paryska „metamorfoza” 

Paryską „metamorfozę” pokazano na przykładzie projektu „Bois le Prêtre Tower Block” zrealizowanego w latach 2006–2011. Budynek ten powstał w roku 1964 w północnej części Paryża, jako prefabrykowany z loggiami cofniętymi. Na początku XX wieku ocieplono go, gubiąc oryginalny charakter loggi cofniętych i do 2005 roku utrzymywano taki stan. W roku 2006 powstała koncepcja i projekt rewitalizacji analizowanego obszaru opracowany przez biuro Lacaton & Vassal Architectes, we współpracy z Federik Druot.

Balkon Plus

Koncepcja projektu „metamorfozy” polegała na powiększeniu mieszkań za pomocą samonośnej konstrukcji ze stali i betonu. Prefabrykowane osłonowe płyty elewacyjne z małymi oknami (Rys. 1) demontowano i zastępowano dużymi przezroczystymi przeszkleniami (Rys. 2). A następnie wykonywano obwodowo obudowę segmentami konstrukcji wokół budynku, na każdym piętrze.

Rys. 1. Przykład mieszkania T2 – stan inwentaryzowany
z 1964 r. [3] Rys. 2. Przykład mieszkania T2 – zakres prac rozbiórkowych i rozbudowy – uzupełniającej strukturę o ogród zimowy i balkon [3]
Rys. 1. Przykład mieszkania T2 – stan inwentaryzowany z 1964 r.
Rys. 2. Przykład mieszkania T2 – zakres prac rozbiórkowych i rozbudowy – uzupełniającej strukturę o ogród zimowy i balkon 

Konstrukcję dostawianych segmentów zaprojektowano z elementów prefabrykowanych (Rys. 3) tak, że prace przeprowadzono przy zamieszkaniu, wykorzystując odpowiedni systemem zabezpieczeń docelowymi fasadami i tymczasowymi barierkami (Fot. 1) [3, 4]. Przezierne segmenty o stabilnej konstrukcji utworzyły zamykane ogrody zimowe i balkony, które zaprojektowano w celu umożliwienia indywidualnego utrzymania czystości powierzchni szklanych ścian. Podniesiono poziom terenu wokół budynku do poziomu zero i przebudowano hol wejściowy. Poprawę dostępu do mieszkań uzyskano dzięki dobudowie wind na szczytach korytarzy. W parterze uzyskano miejsca na integrację mieszkańców.

 

tu podczas realizacji „metamorfozy” [3]
Fot. 1. Widok sposobu montażu dostawianego segmentu podczas realizacji „metamorfozy”

Poprawę funkcjonalną rozkładu mieszkania i ich doświetlenia w wyniku „metamorfozy” pokazano na fot. 2–3. Efekty tych działań zestawiono w tabl. 1 na s. 39.

Fot. 2. Widok mieszkania po zabudowie loggi, przed „metamorfozą”, pokój mały [3] Widok mieszkania po „metamorfozie”, pokój mały [3]
Fot. 2. Widok mieszkania po zabudowie loggi, przed „metamorfozą”, pokój mały
Fot. 3. Widok mieszkania po „metamorfozie”, pokój mały
Zestawienie efektów działań „metamorfozy” francuskiej 2006–2011
Tab. 1. Zestawienie efektów działań „metamorfozy” francuskiej 2006–2011

Rozpoznanie aktualnych potrzeb użytkowników, za pomocą bezpośrednich wywiadów  ankietowych z mieszkańcami i uwzględnienie ich w realizowanym procesie inwestycyjnym (tj. paryskiej „metamorfozy”), potwierdzono następujące efekty:

  • zwiększenie powierzchni użytkowej o 4000 m2,
  • utworzenie w budynku dodatkowo 4 typów lokali mieszkalnych, co ułatwiło zasiedlenie mieszkań w 100%,
  • rzeczywiste zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynku o 60%.

To potwierdza, że rozpoznanie aktualnych potrzeb oraz kompleksowe podejście do planowanego procesu inwestycyjnego daje dobre efekty i jest w zasadzie niezbędne w programowaniu rewitalizacji, w tym osiedli mieszkaniowych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rewitalizacja budynków prefabrykowanych, budynek prefabrykowany, eksploatacja, technika, zarządca budynku, termomodernizacja, energia cieplna, zużycie energii, system prefabrykowany]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17999|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11275|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10848|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl