CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Rewitalizacja budynków prefabrykowanych – w interesie mieszkańców i zarządców

Prace remontowe podczas modernizacji balkonów
Prace remontowe podczas modernizacji balkonów
fot. archiwum redakcji

Prefabrykowane budynki mieszkalne, realizowane masowo w Polsce w II połowie XX wieku, poddawano licznym procesom termomodernizacyjnym, które w efekcie – głównie ze względu na wzrost cen energii – nie spełniły oczekiwań planowanych „oszczędności audytowych”, dotyczących zmniejszenia zużycia energii cieplnej. W wyniku tych działań wprawdzie w znacznym stopniu zmniejszono zużycie energii, ale osiągnięto tylko ok. 30% z przewidywanego efektu, co potwierdza najnowszy raport NIK [1].

Przedstawiony w artykule przykład realizacji „metamorfozy” paryskiego wieżowca Tour Bois le Prêtre z 1964 roku potwierdza, że jakość zamieszkania w budynku prefabrykowanym można w znaczący sposób poprawić bez konieczności burzenia, na co polscy naukowcy zwracają już uwagę [2]. Co więcej, dobre zaplanowanie procesu inwestycyjnego nie wymusza wykwaterowania mieszkańców, a jedynie opuszczenie mieszkań na kilka godzin, jak w omawianym przykładzie.  Rekomendowana „metamorfoza” paryska może stanowić przyczynek do wskazania rozwiązań technicznych, możliwych do zastosowania w warunkach polskich.

Czytaj też: Winda pod nadzorem >>

Paryska „metamorfoza” 

Paryską „metamorfozę” pokazano na przykładzie projektu „Bois le Prêtre Tower Block” zrealizowanego w latach 2006–2011. Budynek ten powstał w roku 1964 w północnej części Paryża, jako prefabrykowany z loggiami cofniętymi. Na początku XX wieku ocieplono go, gubiąc oryginalny charakter loggi cofniętych i do 2005 roku utrzymywano taki stan. W roku 2006 powstała koncepcja i projekt rewitalizacji analizowanego obszaru opracowany przez biuro Lacaton & Vassal Architectes, we współpracy z Federik Druot.

Koncepcja projektu „metamorfozy” polegała na powiększeniu mieszkań za pomocą samonośnej konstrukcji ze stali i betonu. Prefabrykowane osłonowe płyty elewacyjne z małymi oknami (Rys. 1) demontowano i zastępowano dużymi przezroczystymi przeszkleniami (Rys. 2). A następnie wykonywano obwodowo obudowę segmentami konstrukcji wokół budynku, na każdym piętrze.

Rys. 1. Przykład mieszkania T2 – stan inwentaryzowany
z 1964 r. [3] Rys. 2. Przykład mieszkania T2 – zakres prac rozbiórkowych i rozbudowy – uzupełniającej strukturę o ogród zimowy i balkon [3]
Rys. 1. Przykład mieszkania T2 – stan inwentaryzowany z 1964 r.
Rys. 2. Przykład mieszkania T2 – zakres prac rozbiórkowych i rozbudowy – uzupełniającej strukturę o ogród zimowy i balkon 

Konstrukcję dostawianych segmentów zaprojektowano z elementów prefabrykowanych (Rys. 3) tak, że prace przeprowadzono przy zamieszkaniu, wykorzystując odpowiedni systemem zabezpieczeń docelowymi fasadami i tymczasowymi barierkami (Fot. 1) [3, 4]. Przezierne segmenty o stabilnej konstrukcji utworzyły zamykane ogrody zimowe i balkony, które zaprojektowano w celu umożliwienia indywidualnego utrzymania czystości powierzchni szklanych ścian. Podniesiono poziom terenu wokół budynku do poziomu zero i przebudowano hol wejściowy. Poprawę dostępu do mieszkań uzyskano dzięki dobudowie wind na szczytach korytarzy. W parterze uzyskano miejsca na integrację mieszkańców.

 

tu podczas realizacji „metamorfozy” [3]
Fot. 1. Widok sposobu montażu dostawianego segmentu podczas realizacji „metamorfozy”

Poprawę funkcjonalną rozkładu mieszkania i ich doświetlenia w wyniku „metamorfozy” pokazano na fot. 2–3. Efekty tych działań zestawiono w tabl. 1 na s. 39.

Fot. 2. Widok mieszkania po zabudowie loggi, przed „metamorfozą”, pokój mały [3] Widok mieszkania po „metamorfozie”, pokój mały [3]
Fot. 2. Widok mieszkania po zabudowie loggi, przed „metamorfozą”, pokój mały
Fot. 3. Widok mieszkania po „metamorfozie”, pokój mały
Zestawienie efektów działań „metamorfozy” francuskiej 2006–2011
Tab. 1. Zestawienie efektów działań „metamorfozy” francuskiej 2006–2011

Rozpoznanie aktualnych potrzeb użytkowników, za pomocą bezpośrednich wywiadów  ankietowych z mieszkańcami i uwzględnienie ich w realizowanym procesie inwestycyjnym (tj. paryskiej „metamorfozy”), potwierdzono następujące efekty:

  • zwiększenie powierzchni użytkowej o 4000 m2,
  • utworzenie w budynku dodatkowo 4 typów lokali mieszkalnych, co ułatwiło zasiedlenie mieszkań w 100%,
  • rzeczywiste zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynku o 60%.

To potwierdza, że rozpoznanie aktualnych potrzeb oraz kompleksowe podejście do planowanego procesu inwestycyjnego daje dobre efekty i jest w zasadzie niezbędne w programowaniu rewitalizacji, w tym osiedli mieszkaniowych.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[rewitalizacja budynków prefabrykowanych, budynek prefabrykowany, eksploatacja, technika, zarządca budynku, termomodernizacja, energia cieplna, zużycie energii, system prefabrykowany]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19468|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16607|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11872|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl