CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zarządzając garażem, wspólnota nie podejmuje uchwał

 Redakcja  |  10.10.2019
Wspólnota jako zarządca nie mogła podejmować w sprawie garażu uchwał, tak jak gdyby stanowił on część nieruchomości wspólnej
Wspólnota jako zarządca nie mogła podejmować w sprawie garażu uchwał, tak jak gdyby stanowił on część nieruchomości wspólnej
fot. Pixabay

Wspólnota mieszkaniowa podjęła się roli zarządcy garażu należącego do członków wspólnoty. W ramach tych działań poddała pod głosowanie i przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z niego. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że doszło do złamania przepisów ustawy oraz postanowienia umowy o zarządzanie.

Takie rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, w której p. Janusz żądał uchylenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej, w której został przyjęty regulamin korzystania z garażu podziemnego, dopuszczający możliwość wynajęcia całego garażu lub jego części.

Może Cię zainteresuje: Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez spółdzielnię mieszkaniową

Zarządzany garaż nie był nieruchomością wspólną

Sąd I instancji ustalił, że współwłaściciele powierzyli zarząd garażem wspólnocie mieszkaniowej. Zakres zarządu określono szeroko, ale wyłączono z niego możliwość zbywania i obciążania lokalu. Jednak wspólnota w drodze uchwały podjętej większością głosów wprowadziła możliwość wynajęcia garażu lub jego części. 

Stanowisko sądu: wspólnota jako zarządca nie mogła podejmować w sprawie garażu uchwał, tak jak gdyby stanowił on część nieruchomości wspólnej. Ponadto była związana umową o zarządzanie i wprowadzenie opcji wynajęcia garażu stanowiło jej naruszenie. Dlatego uchwałę należało uchylić.

Może Ci się spodoba: Ładowanie auta elektrycznego w ogólnodostępnym garażu

Zarządca nie podejmuje uchwał

Sąd odwoławczy podzielił to stanowisko. Wyjaśnił, że co do zasady wspólnota mieszkaniowa reprezentuje na zewnątrz interesy właścicieli lokali odrębnych wyłącznie w odniesieniu do nieruchomości wspólnej. W określonych sytuacjach może podejmować decyzje także w sprawach fragmentów nieruchomości, które formalnie do niej nie należą, ale są przedmiotem współwłasności jej członków. Podjęcie się roli zarządzającego nie oznacza jednak, iż od chwili zawarcia umowy o zarządzanie lokal taki ma być traktowany, jako część wspólna, i zarządzany według zasad określonych w ustawie o własności lokali. 

Decyzje dotyczące zarządu lokalem nie mogą zatem następować poprzez podejmowanie uchwał przez wszystkich członków wspólnoty. Sprawując zarząd, wspólnota działa w tym wypadku wyłącznie w charakterze zarządcy w ramach reżimu kodeksu cywilnego (art. 199 k.c. – art. 209 k.c.), regulującego zarząd rzeczą wspólną. To oznacza, że nie ma potrzeby sięgania do innych zasad określonych w przepisach szczególnych, odnoszących się do zarządu. A sprawowanie zarządu polega wyłącznie na podejmowaniu czynności faktycznych i prawnych przez samych współwłaścicieli (lub osób upoważnionych) bez konieczności podejmowania uchwał stwierdzających możliwość ich dokonania.

Brak zgody właścicieli garażu = regulamin nieważny

Sąd II instancji zwrócił jednocześnie uwagę, że uchwała naruszała także treść umowy o zarządzanie. Z zakresu czynności zarządzania wyłączone zostały czynności rozporządzania i obciążania nieruchomości. Faktem jest, że pojęcie „obciążenie nieruchomości” nie zostało zdefiniowane w umowie, to jednak zdaniem sądu, nie powinno być wątpliwości, że mieści się w nim zawieranie umów najmu miejsc postojowych w lokalu garażowym, połączone z umożliwieniem najemcom parkowania. Obciążenie rzeczy może mieć nie tylko charakter prawnorzeczowy i nastąpić poprzez ustanowienie ograniczonych praw rzeczowych, ale także poprzez ustanowienie praw o charakterze obligacyjnym, do których należy najem nieruchomości – podkreślił sąd.

Najem, jako prawo osobiste może być bowiem następnie ujawnione w księdze wieczystej nieruchomości, uzyskując przez to rozszerzoną skuteczność wobec osób trzecich. To oznacza, że wyłączne uprawnienie do akceptacji regulaminu tej treści mieli współwłaściciele garażu. Bez ich uprzedniej zgody, której w tej sprawie nie udzielili, byłby on i tak bezwzględnie nieważny.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11.07.2019 r. V ACa 478/18.

Źródło: prawo.pl

[garaż, wspólnota mieszkaniowa, zarząd wspólnoty mieszkaniowej, podejmowanie uchwał we wspólnocie, zarządca, nieruchomość wspólna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17299|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl