CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak zmieniają się osiedla w miastach?

 Redakcja  |  22.10.2019
WPBM Pixel House
WPBM Pixel House
WPBM

To, jak projektowane są dziś inwestycje, jest w dużej mierze efektem zmian w sposobie życia i korzystania z przestrzeni miejskiej. Nieco inaczej postrzegamy dystans – chcemy mieć wszystko to, co najpotrzebniejsze w pobliżu miejsca zamieszkania. Jak zmieniają się osiedla w miastach?

Osiedla mieszkaniowe dużych miast rozwijają się stosunkowo szybko. Zmienia się ich wygląd i przeznaczenie, bo praktykujemy nowe sposoby na życie. Kiedyś większość budynków wyglądała podobnie – dominowała zabudowa czterokondygnacyjna, a w niektórych dzielnicach budowane były obiekty dziesięciopiętrowe. Bryła była zazwyczaj prosta, a kolory intensywne. Kompleksy różniły się między sobą niemal wyłącznie barwą. 

Dziś projektuje się już inaczej. Zabudowa w mieście staje się bardziej zróżnicowana. Dzięki temu każdy może znaleźć osiedle, które będzie odpowiadało jego gustom i oczekiwaniom. Choć wygląd budynku zazwyczaj nie figuruje w pierwszej trójce kryteriów, to mając do wyboru dwie inwestycje o podobnej cenie, metrażu i lokalizacji, prawdopodobnie wybierzemy właśnie tę, która podoba nam się bardziej. 

Może Cię zainteresuje: Czy na osiedlach typowo mieszkaniowych wciąż projektowane są lokale usługowe?

Współgrać z otoczeniem

Kluczem jest to, aby budynek pasował do okolicy. O ile w zacisznej części miasta bardziej sprawdzi się klasyczna, prosta i niska zabudowa, o tyle już w pobliżu centrum miasta, w sąsiedztwie nowoczesnych biurowców czy centrów handlowych, częściej projektowane są nieco bardziej oryginalne obiekty. 

– Mówiąc o dopasowaniu architektury do okolicy, na myśl nasuwa mi się Pixel House. (...) Nietypowa fasada, wykończony okładziną podobną w wyrazie do cegły klinkierowej, (...) podwójna szklana fasada, pełniąca funkcję izolacji akustycznej. Budynek koresponduje z nowoczesną okolicą – licznymi biurowcami i centrum handlowym, z kolei do sąsiadujących budynków wielorodzinnych dopasowuje się wysokością i rozmiarem – wskazuje Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Osiedla wielofunkcyjne

To, jak wyglądają dziś nowoczesne inwestycje, jest w dużej mierze wynikiem tego, jak zmienia się nasze życie. Coraz więcej czasu spędzamy poza domem: jemy w restauracjach, spotykamy się w kawiarniach, korzystamy z klubów fitness. Chętnie robimy zakupy w mniejszych sklepach i wybieramy produkty lokalnych dostawców – dlatego też w nowoczesnych inwestycjach, najczęściej na parterze, projektowane są lokale usługowe. O osiedlach zaczynamy myśleć kompleksowo, jako o miejscach do życia – a nie wyłącznie do mieszkania. 

Może Ci się spodoba: Bezpieczne osiedle

Coraz mniejsze metraże

Istotne jest również to, że w nowych obiektach dominują lokale dwu- i trzypokojowe. Te drugie często mają powierzchnię ok. 50 mkw. Ich popularność to wypadkowa różnych czynników: jak choćby zmieniającego się modelu rodziny czy mniejszego przywiązania do gromadzenia rzeczy. Nie bez znaczenia jest także to, że wciąż wysoko cenimy sobie posiadanie lokum na własność – i właśnie dlatego w przypadku mniejszej zdolności kredytowej decydujemy się na mieszkanie o niedużej powierzchni, ale za to w dogodnej lokalizacji.

Przestrzeń dla społeczności

Istotne są również przestrzenie służące rekreacji. W czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęcamy work-life balance, chcemy mieć w zasięgu ręki miejsca, w których zrelaksujemy się i zaznamy spokoju. Standardem jest, że do niemal wszystkich mieszkań w inwestycji przynależą balkony, tarasy czy ogródki. W niektórych budynkach ich powierzchnia przekracza metraż mieszkania, w innych zaś przydomowe ogródki są wydzielone w dziedzińcu, zapewniając mieszkańcom komfort i intymność. Balkony nie są już wyłącznie mile widzianym dodatkiem, a często standardem w nowoczesnych osiedlach. Wiele uwagi poświęca się również przestrzeniom wspólnym, które sprzyjają nawiązywaniu relacji. Wiele wskazuje na to, że trend ten będzie postępować, a osiedla nastawione na sąsiedzkie przyjaźnie staną się nowym trendem w miastach.

Źródło: WPBM "Mój Dom"

[osiedle, miasta, styl życia, nowe osiedla]

Tagi: 
osiedle | 
miasta | 
styl życia | 
nowe osiedla

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11249|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10824|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl