CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Jak zmieniają się osiedla w miastach?

 Redakcja  |  22.10.2019
WPBM Pixel House
WPBM Pixel House
WPBM

To, jak projektowane są dziś inwestycje, jest w dużej mierze efektem zmian w sposobie życia i korzystania z przestrzeni miejskiej. Nieco inaczej postrzegamy dystans – chcemy mieć wszystko to, co najpotrzebniejsze w pobliżu miejsca zamieszkania. Jak zmieniają się osiedla w miastach?

Osiedla mieszkaniowe dużych miast rozwijają się stosunkowo szybko. Zmienia się ich wygląd i przeznaczenie, bo praktykujemy nowe sposoby na życie. Kiedyś większość budynków wyglądała podobnie – dominowała zabudowa czterokondygnacyjna, a w niektórych dzielnicach budowane były obiekty dziesięciopiętrowe. Bryła była zazwyczaj prosta, a kolory intensywne. Kompleksy różniły się między sobą niemal wyłącznie barwą. 

Dziś projektuje się już inaczej. Zabudowa w mieście staje się bardziej zróżnicowana. Dzięki temu każdy może znaleźć osiedle, które będzie odpowiadało jego gustom i oczekiwaniom. Choć wygląd budynku zazwyczaj nie figuruje w pierwszej trójce kryteriów, to mając do wyboru dwie inwestycje o podobnej cenie, metrażu i lokalizacji, prawdopodobnie wybierzemy właśnie tę, która podoba nam się bardziej. 

Może Cię zainteresuje: Czy na osiedlach typowo mieszkaniowych wciąż projektowane są lokale usługowe?

Współgrać z otoczeniem

Kluczem jest to, aby budynek pasował do okolicy. O ile w zacisznej części miasta bardziej sprawdzi się klasyczna, prosta i niska zabudowa, o tyle już w pobliżu centrum miasta, w sąsiedztwie nowoczesnych biurowców czy centrów handlowych, częściej projektowane są nieco bardziej oryginalne obiekty. 

– Mówiąc o dopasowaniu architektury do okolicy, na myśl nasuwa mi się Pixel House. (...) Nietypowa fasada, wykończony okładziną podobną w wyrazie do cegły klinkierowej, (...) podwójna szklana fasada, pełniąca funkcję izolacji akustycznej. Budynek koresponduje z nowoczesną okolicą – licznymi biurowcami i centrum handlowym, z kolei do sąsiadujących budynków wielorodzinnych dopasowuje się wysokością i rozmiarem – wskazuje Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Osiedla wielofunkcyjne

To, jak wyglądają dziś nowoczesne inwestycje, jest w dużej mierze wynikiem tego, jak zmienia się nasze życie. Coraz więcej czasu spędzamy poza domem: jemy w restauracjach, spotykamy się w kawiarniach, korzystamy z klubów fitness. Chętnie robimy zakupy w mniejszych sklepach i wybieramy produkty lokalnych dostawców – dlatego też w nowoczesnych inwestycjach, najczęściej na parterze, projektowane są lokale usługowe. O osiedlach zaczynamy myśleć kompleksowo, jako o miejscach do życia – a nie wyłącznie do mieszkania. 

Może Ci się spodoba: Bezpieczne osiedle

Coraz mniejsze metraże

Istotne jest również to, że w nowych obiektach dominują lokale dwu- i trzypokojowe. Te drugie często mają powierzchnię ok. 50 mkw. Ich popularność to wypadkowa różnych czynników: jak choćby zmieniającego się modelu rodziny czy mniejszego przywiązania do gromadzenia rzeczy. Nie bez znaczenia jest także to, że wciąż wysoko cenimy sobie posiadanie lokum na własność – i właśnie dlatego w przypadku mniejszej zdolności kredytowej decydujemy się na mieszkanie o niedużej powierzchni, ale za to w dogodnej lokalizacji.

Przestrzeń dla społeczności

Istotne są również przestrzenie służące rekreacji. W czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęcamy work-life balance, chcemy mieć w zasięgu ręki miejsca, w których zrelaksujemy się i zaznamy spokoju. Standardem jest, że do niemal wszystkich mieszkań w inwestycji przynależą balkony, tarasy czy ogródki. W niektórych budynkach ich powierzchnia przekracza metraż mieszkania, w innych zaś przydomowe ogródki są wydzielone w dziedzińcu, zapewniając mieszkańcom komfort i intymność. Balkony nie są już wyłącznie mile widzianym dodatkiem, a często standardem w nowoczesnych osiedlach. Wiele uwagi poświęca się również przestrzeniom wspólnym, które sprzyjają nawiązywaniu relacji. Wiele wskazuje na to, że trend ten będzie postępować, a osiedla nastawione na sąsiedzkie przyjaźnie staną się nowym trendem w miastach.

Źródło: WPBM "Mój Dom"

[osiedle, miasta, styl życia, nowe osiedla]

Tagi: 
osiedle | 
miasta | 
styl życia | 
nowe osiedla

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16539|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11835|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl