CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Egzekucja z nieruchomości wobec zadłużonego właściciela lokalu

Bartłomiej Żukowski  |  Administrator 1-2/2010  |  02.02.2010  |  1

Jaki jest najprostszy sposób pozbycia się zadłużonego właściciela mieszkania, który od kilku lat nie płaci za wszystkie media i na fundusz remontowy, a to obciąża pozostałych właścicieli wspólnoty. W ubiegłym roku komornik przeprowadził dwie licytacje bez skutku i sprawę umorzono. W tym roku komornik ponownie wszczął procedurę ale bezskutecznie ponieważ osoba zadłużona nie odbiera korespondencji. Co w tej sytuacji wspólnota może zrobić?

Członek wspólnoty mieszkaniowej

 Niezależnie od tego czy wspólnota mieszkaniowa - dochodząc należnych jej świadczeń od właściciela lokalu - korzysta z uprawnienia określonego w treści art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali (uwl) z dnia 24 czerwca 1994 r. (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.), a więc żądania w trybie procesu sprzedaży lokalu, czy też prowadzi postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego, jakim jest nakaz zapłaty lub wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chcąc uzyskać zaspokojenie z lokalu dłużnika musi stosować się do reguł kodeksu postępowania cywilnego (kpc) dotyczących egzekucji z nieruchomości.

Charakterystyczną cechą egzekucji z nieruchomości jest natomiast to, że wszelkie czynności są w jej toku dokonywane przez komornika na wniosek wierzyciela.

Z treści pytania wynika więc, że komornik prawidłowo prowadził postępowanie egzekucyjne, albowiem doprowadził do dwóch licytacji, jednak nie ma on wpływu na zainteresowanie konkretną nieruchomością. Kierowanie zaś egzekucji wyłącznie do majątku dłużnika składającego się z nieruchomości zawsze obciążone jest ryzykiem braku nabywcy takiego mienia.

Stosownie do treści art. 984 § 1 kpc, jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje m.in. wierzycielowi egzekwującemu, którym w opisanym przypadku jest wspólnota mieszkaniowa. Wobec więc braku zainteresowania przeprowadzonymi licytacjami wspólnota mieszkaniowa może rozważyć ewentualne przejęcie licytowanego lokalu na poczet dochodzonych należności.

W sytuacji opisanej w pytaniu warto jednak zastanowić się, czy dla wspólnoty nie byłoby korzystniejsze prowadzenie egzekucji z innych składników majątku zadłużonego właściciela (np. rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę czy ruchomości).

Taka droga będzie jednak dopuszczalna jedynie w sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa dysponuje tytułem wykonawczym w postaci prawomocnego nakazu zapłaty lub wyroku wobec zadłużonego właściciela.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Nie będzie natomiast możliwe wszczęcie takiej egzekucji jedynie na podstawie orzeczenia sądu wydanego na podstawie wspomnianego art. 16 ust. 1 uwl, albowiem orzeczenie to może być jedynie podstawą do sprzedaży lokalu. Jeżeli więc podstawą opisanego postępowania egzekucyjnego jest jeden z wymienionych wyżej tytułów wykonawczych można sformułować żądanie prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego z innych składników majątku dłużnika.

Samo nieodbieranie przez dłużnika korespondencji - pomimo możliwości jej odebrania - nie powinno co do zasady uniemożliwić prowadzenia postępowania egzekucyjnego. W takiej bowiem sytuacji znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy kpc oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym (DzU z 1999 r. nr 62, poz. 697 ze zm.) regulujące tzw. doręczenie zastępcze.

Natomiast w przypadku gdy dłużnik faktycznie nie może odebrać kierowanej do niego korespondencji bowiem nie zamieszkuje pod wskazanym przez wierzyciela adresem, a wierzyciel nie może wskazać miejsca zamieszkania dłużnika należy ustanowić dla dłużnika kuratora, który będzie go zastępował w toku postępowania egzekucyjnego.

Stosownie do treści art. 144 § 1 kpc przesłanką do ustanowienia kuratora jest uprawdopodobnienie przez wnioskodawcę, że miejsce pobytu osoby, dla której kurator ma być ustanowiony nie jest mu znane. Po ustanowieniu kuratora postępowanie egzekucyjne będzie mogło toczyć się bez przeszkód bowiem wszelka korespondencja, którą organ prowadzący egzekucję ma obowiązek doręczyć dłużnikowi, będzie kierowana na adres kuratora.

Czytaj też:

Objęcie w posiadanie lokalu nabytego w drodze licytacji

Bartłomiej Żukowski | Administrator nr 4/2010
W publikacji rozważa się położenie prawne nabywcy lokalu licytowanego w sytuacji, w której nabywca uzyskał już prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności. więcej »

 

Zarządca uprawniony do wytoczenia powództwa o eksmisję

Paweł Puch | Administrator nr 3/2010Zarządca uprawniony do wytoczenia powództwa o eksmisję
Sąd Najwyższy uznał, że nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby zakazywać współwłaścicielom takiego ukształtowania zarządu, aby zarządca bez zwracania się do zarządu mógł we własnym imieniu występować z powództwem o eksmisję osób, które utraciły... więcej »

 

Odszkodowanie od gminy a lokale wojskowe

Paweł Puch | Administrator nr 10/2009
Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie o przyznanie lokalu socjalnego eksmitowanym z lokali Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i wskazał przesłankę braku przez gminę tzw. legitymacji biernej, która sprawia, że jest to żądanie przedwczesne, a jako takie wyklucza... więcej »

 

Praktyczne aspekty roszczenia o sprzedaż lokalu jednego z właścicieli

Bartłomiej Żukowski | Administrator nr 1-2/2010
Jednym z poważniejszych problemów, z jakim na co dzień spotykają się właściciele lokali jest problem uciążliwego sąsiedztwa. Publikacja dotyczy możliwości żądania sprzedaży w drodze licytacji... więcej »

 

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Paweł Puch | Administrator nr 5/2010
Liczba osób z wyrokami eksmisyjnymi rośnie bardzo szybko, dla gmin oznacza to konieczność przygotowania coraz większej liczby lokali socjalnych. A jeśli nie mogą ich zapewnić, zobowiązane są do zapłaty odszkodowań właścicielom mieszkań czekającym na wykonanie... więcej »

Komentarze

(1)
maam23 | 19.08.2017, 19:49

W kontekście powyższego artykułu polecam także przeczytać artykuł "Mieszkanie z licytacji komorniczej-na co uważać"  myślę, że bedzie fajnym uzupełnieniem tego wątku.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16940|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10117|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl