CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? Trudne pytania do zarządców

 Redakcja  |  31.10.2019
Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? – pytanie, które zdecydowanie nie należy do rzadkości
Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? – pytanie, które zdecydowanie nie należy do rzadkości
fot. Pixabay

Zarządca nieruchomości ma naprawdę wiele na swojej głowie i często powinien być w wielu miejscach jednocześnie. Jakie problemy musi rozwiązywać najczęściej? Z czym zwracają się do niego mieszkańcy?

Eksperci z Dynamiki – trójmiejskiej firmy zarządzającej nieruchomościami – przygotowali pewne zestawienie pytań i problemów, z jakimi mieszkańcy zwracają się do swojego zarządcy.

Pierwsza sprawa: zimny kaloryfer

Dlaczego kaloryfer nie grzeje – pytanie szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym. Mieszkańcy często zgłaszają grzejniki, które zazwyczaj nie zostały prawidłowo odpowietrzone i w związku z tym nie działają właściwie. Nierzadko zdarzają się też oczekiwania, że ogrzewanie będzie działało wg naszych osobistych preferencji, np. powyżej temperatury +15 stopni Celsjusza.

– Tymczasem automatyka węzłów cieplnych odcina w takim przypadku zasilanie grzejników. Są to ustawienia, na które nie mamy wpływu – tłumaczy Łukasz Zalewski z Dynamiki.

Może Cię zainteresuje: Remont bloku – ile to rzeczywiście kosztuje?

Druga sprawa: hałaśliwy sąsiad

Odgłosy remontu, imprezy, płaczące dziecko, szczekający pies – każdy, kto mieszka wśród innych, doskonale zna te odgłosy. Są i tacy, którym nie odpowiadają zapachy potraw przygotowywanych przez sąsiadów lub zbyt głośne stukanie obcasów na klatce schodowej. Rozwiązanie tego typu sporów bywa kłopotliwe, bo jak ustalić, gdzie przebiega granica pomiędzy np. odgłosami codziennego życia, a uciążliwością i hałasem? Zwyczajowo ustanowiony pomiędzy godz. 22 a 6 rano okres ciszy nocnej nie jest wyszczególniony w żadnym akcie powszechnie obowiązującym – jest wynikiem prawa zwyczajowego oraz praktyką, którą uznaje doktryna i orzecznictwo sądowe.

Przepisy prawa cywilnego (art. 144 kodeksu cywilnego) co prawda odnoszą się do zagadnienia ciszy nocnej, ale tu również znajdziemy dyskusyjne i trudne do zweryfikowania określenia w stylu „ponad przeciętnej miary” (np. w odniesieniu do hałasu). A więc zdrowy rozsądek przede wszystkim. 

Trzecia sprawa: wysoki rachunek za media

Jak to możliwe, że mój rachunek za wodę czy prąd jest tak wysoki? Może ktoś się podpiął, a może to jednak sąsiad zużył? – tego typu pytania zdarzają się bardzo często. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ktoś chce wiedzieć, na co dokładnie idą jego pieniądze oraz prosi o wyjaśnienie dotyczące zaliczek wpłacanych na media i ich rozliczeń. Każdy zarządca ma obowiązek je udostępnić, a jeśli nie ma nic do ukrycia, na pewno zrobi to bez żadnego problemu. 

Może Ci się spodoba: Głośna sprawa ciszy nocnej

Czwarta sprawa: awaria

Wspominaliśmy już o niedziałających grzejnikach. Kolejnym często zgłaszanym problemem są zalania – zwłaszcza rozstrzygnięcie kwestii, kto jest stroną właściwą do zgłoszenia powstałej w związku z zalaniem szkody. Lokatorzy bardzo często domagają się też interwencji w przypadku awarii wewnętrznej instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, które nie dotyczą części wspólnej, a więc ich usunięcie nie leży w obowiązku zarządcy.  

Piąta sprawa: dlaczego mój sąsiad ma lepiej?

Dlaczego lokale w tej samej wspólnocie, o tej samej powierzchni, mają różne wysokości zaliczek? Dlaczego w sąsiednim albo podobnym budynku jest taniej/drożej? – takie pytania zdecydowanie nie należą do rzadkości. Tymczasem różnice w wysokościach zaliczek wynikają z indywidualnych różnic w zużyciu mediów, a co za tym idzie, różnic w prognozach na kolejne okresy. Z kolei koszty utrzymania nieruchomości różnią się w zależności od ustalonych przez daną wspólnotę zaliczek na utrzymanie części wspólnej, funduszu remontowego czy funduszy celowych. 

Źródło: Dynamika / PRacownia - Agencja Kreatywna

[zarządca, zarządca nieruchomości, problemy w pracy zarządcy, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, sąsiad, awaria, kaloryfer, rachunki za media]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19172|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11692|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl