CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? Trudne pytania do zarządców

 Redakcja  |  31.10.2019
Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? – pytanie, które zdecydowanie nie należy do rzadkości
Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? – pytanie, które zdecydowanie nie należy do rzadkości
fot. Pixabay

Zarządca nieruchomości ma naprawdę wiele na swojej głowie i często powinien być w wielu miejscach jednocześnie. Jakie problemy musi rozwiązywać najczęściej? Z czym zwracają się do niego mieszkańcy?

Eksperci z Dynamiki – trójmiejskiej firmy zarządzającej nieruchomościami – przygotowali pewne zestawienie pytań i problemów, z jakimi mieszkańcy zwracają się do swojego zarządcy.

Pierwsza sprawa: zimny kaloryfer

Dlaczego kaloryfer nie grzeje – pytanie szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym. Mieszkańcy często zgłaszają grzejniki, które zazwyczaj nie zostały prawidłowo odpowietrzone i w związku z tym nie działają właściwie. Nierzadko zdarzają się też oczekiwania, że ogrzewanie będzie działało wg naszych osobistych preferencji, np. powyżej temperatury +15 stopni Celsjusza.

– Tymczasem automatyka węzłów cieplnych odcina w takim przypadku zasilanie grzejników. Są to ustawienia, na które nie mamy wpływu – tłumaczy Łukasz Zalewski z Dynamiki.

Może Cię zainteresuje: Remont bloku – ile to rzeczywiście kosztuje?

Druga sprawa: hałaśliwy sąsiad

Odgłosy remontu, imprezy, płaczące dziecko, szczekający pies – każdy, kto mieszka wśród innych, doskonale zna te odgłosy. Są i tacy, którym nie odpowiadają zapachy potraw przygotowywanych przez sąsiadów lub zbyt głośne stukanie obcasów na klatce schodowej. Rozwiązanie tego typu sporów bywa kłopotliwe, bo jak ustalić, gdzie przebiega granica pomiędzy np. odgłosami codziennego życia, a uciążliwością i hałasem? Zwyczajowo ustanowiony pomiędzy godz. 22 a 6 rano okres ciszy nocnej nie jest wyszczególniony w żadnym akcie powszechnie obowiązującym – jest wynikiem prawa zwyczajowego oraz praktyką, którą uznaje doktryna i orzecznictwo sądowe.

Przepisy prawa cywilnego (art. 144 kodeksu cywilnego) co prawda odnoszą się do zagadnienia ciszy nocnej, ale tu również znajdziemy dyskusyjne i trudne do zweryfikowania określenia w stylu „ponad przeciętnej miary” (np. w odniesieniu do hałasu). A więc zdrowy rozsądek przede wszystkim. 

Trzecia sprawa: wysoki rachunek za media

Jak to możliwe, że mój rachunek za wodę czy prąd jest tak wysoki? Może ktoś się podpiął, a może to jednak sąsiad zużył? – tego typu pytania zdarzają się bardzo często. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ktoś chce wiedzieć, na co dokładnie idą jego pieniądze oraz prosi o wyjaśnienie dotyczące zaliczek wpłacanych na media i ich rozliczeń. Każdy zarządca ma obowiązek je udostępnić, a jeśli nie ma nic do ukrycia, na pewno zrobi to bez żadnego problemu. 

Może Ci się spodoba: Głośna sprawa ciszy nocnej

Czwarta sprawa: awaria

Wspominaliśmy już o niedziałających grzejnikach. Kolejnym często zgłaszanym problemem są zalania – zwłaszcza rozstrzygnięcie kwestii, kto jest stroną właściwą do zgłoszenia powstałej w związku z zalaniem szkody. Lokatorzy bardzo często domagają się też interwencji w przypadku awarii wewnętrznej instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, które nie dotyczą części wspólnej, a więc ich usunięcie nie leży w obowiązku zarządcy.  

Piąta sprawa: dlaczego mój sąsiad ma lepiej?

Dlaczego lokale w tej samej wspólnocie, o tej samej powierzchni, mają różne wysokości zaliczek? Dlaczego w sąsiednim albo podobnym budynku jest taniej/drożej? – takie pytania zdecydowanie nie należą do rzadkości. Tymczasem różnice w wysokościach zaliczek wynikają z indywidualnych różnic w zużyciu mediów, a co za tym idzie, różnic w prognozach na kolejne okresy. Z kolei koszty utrzymania nieruchomości różnią się w zależności od ustalonych przez daną wspólnotę zaliczek na utrzymanie części wspólnej, funduszu remontowego czy funduszy celowych. 

Źródło: Dynamika / PRacownia - Agencja Kreatywna

[zarządca, zarządca nieruchomości, problemy w pracy zarządcy, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, sąsiad, awaria, kaloryfer, rachunki za media]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17610|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10983|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10555|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl