CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy wspólnota może zarabiać na nieruchomości wspólnej?

 Redakcja  |  31.10.2019
Zgodnie z ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu
Zgodnie z ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu
fot. TuMieszkamy

Koszty związane z utrzymaniem budynku mieszkalnego są dla każdego członka wspólnoty oczywiste, mniej oczywiste są źródła przychodów wspólnoty. A przecież istnieją sposoby na zarabianie na częściach wspólnych nieruchomości – lokalach usługowo-handlowych, ścianach, elewacjach czy nawet dachach. Możliwości, które pozwalają na dodatkowe zarobki, jest wiele. To doskonały sposób na zasilenie budżetu na fundusz remontowy czy obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych. Jednak i tutaj należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Jaka zatem powinna być rola zarządcy, który może pomóc w optymalizacji, koordynacji oraz dopilnowaniu przepisów i procedur?

– Zgodnie z obowiązującą ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu. W takiej sytuacji, przed podjęciem jakichkolwiek działań formalnych, zarząd wspólnoty musi przyjąć stosowną uchwałę, przegłosowaną pozytywnie odpowiednią ilością głosów – twierdzi Maciej Szymański z firmy TuMieszkamy.

Może Cię zainteresuje: Remont bloku – ile to rzeczywiście kosztuje?

Dach

Podstawową możliwością jest, biorąc pod uwagę, doskonałe walory ekspozycyjne tej lokalizacji, wynajem pod powierzchnię reklamową. Inną opcją jest najem dachu pod lokalizację dla anten, wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowych lub radiowych. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wymagane są stosowne ekspertyzy i pozwolenia.

Przy reklamie możemy napotkać opór ze strony władz gminy, jako że te starają się ograniczyć ilość banerów na ich terenie.

Z kolei kwestia anten może przynieść wspólnotom wymierne korzyści finansowe, ale wymagana jest zgoda większości mieszkańców, co może nastręczać komplikacji. Mimo że nie ma wiarygodnych danych potwierdzających szkodliwe promieniowanie tego typu urządzeń, część mieszkańców, zawłaszcza tych zajmujących lokale na ostatniej kondygnacji, może oponować przed takim rozwiązaniem. Zarządca może wesprzeć wspólnotę poprzez sprawdzenie, czy lokalizacja i wysokość budynku spełnia wymagania operatora, a także, co istotne, czy żadna z sąsiadujących wspólnot nie posiada już takiego urządzenia. 

Elewacja i ściany

Kolejnym sposobem na dodatkowe wsparcie finansowe wspólnoty może być montaż banerów reklamowych na elewacji budynku. Również wiąże się to z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń, co jak już wspomniano wcześniej, może przysporzyć trudności. Może zdarzyć się również tak, że mieszkańcy nie będą zgodni co do tego typu działań – mając na uwadze ewentualne zniszczenia elewacji czy względy estetyczne.

Pomysłem, który warto rozważyć, jest wynajem powierzchni pod umieszczenie bankomatu w ścianie budynku. Zarządca powinien doradzić, które z rozwiązań będą najkorzystniejsze z punktu widzenia interesu wspólnoty. 

Może Ci się spodoba: Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? Trudne pytania do zarządców

Lokale handlowe

W zależności od lokalizacji nieruchomości wspólnota może wynająć (będące własnością wspólnoty mieszkaniowej) lokale handlowe usytuowane na parterze czy w piwnicy. Wynajem może dotyczyć lokali m.in. pod działalność: restauracji, sklepu lub kawiarni. Z jednej strony takie rozwiązanie nie dość, że zasili budżet wspólnoty, to jednocześnie podniesie atrakcyjność nieruchomości czy okolicy poprzez bliskość interesującej infrastruktury. Może mieć to znaczenie przy wynajmie mieszkań lub ich sprzedaży w przyszłości.

Istnieje także druga strona medalu – w dłuższej perspektywie takie sąsiedztwo może stać się uciążliwe. Zapachy, nieodpowiednie segregowanie odpadów, hałas. Powinnością zarządcy jest kontrola, zarządzanie i ewentualne interweniowanie u najemców, którzy nie przestrzegają odpowiednich zasad. 

Mniej konwencjonalne metody

Jeżeli w ramach nieruchomości przez wspólny grunt przechodzą sieci bądź urządzenia elektryczne można również w tym szukać źródła przychodów dla wspólnoty, oczywiście, o ile nie wpisano do ksiąg wieczystych stosownych służebności. Dość nietypowym pomysłem na podreperowanie budżetu może być udostępnienie przestrzeni w częściach wspólnych ekipom filmowym, a także organizatorom lokalnych wydarzeń – możliwości jest wiele. 

Rola zarządcy

Często we wspólnotach istnieje rozbieżność w kwestii zgód na wspomniane działania. Zarządca może być swego rodzaju mediatorem między członkami wspólnoty – tak, by dojść do konsensusu zadowalającego wszystkie strony. Kontrolę zarówno budżetu, jak i formalności związanych z działalnością komercyjną wspólnoty warto również zostawić w rękach specjalistów, którzy zadbają o prawidłowy przebieg przedsięwzięć i pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo zarządca może odgrywać rolę pośrednika między wspólnotą a np. najemcą lokalu usługowo-handlowego, zgłaszając i egzekwując działania w obszarze ewentualnych uchybień. 

Źródło: TuMieszkamy

[wspólnota mieszkaniowa, koszty we wspólnocie mieszkaniowej, przychody we wspólnocie mieszkaniowej, sposoby na zarabianie, przychody]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17610|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10983|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10555|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl