CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Czy wspólnota może zarabiać na nieruchomości wspólnej?

 Redakcja  |  31.10.2019
Zgodnie z ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu
Zgodnie z ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu
fot. TuMieszkamy

Koszty związane z utrzymaniem budynku mieszkalnego są dla każdego członka wspólnoty oczywiste, mniej oczywiste są źródła przychodów wspólnoty. A przecież istnieją sposoby na zarabianie na częściach wspólnych nieruchomości – lokalach usługowo-handlowych, ścianach, elewacjach czy nawet dachach. Możliwości, które pozwalają na dodatkowe zarobki, jest wiele. To doskonały sposób na zasilenie budżetu na fundusz remontowy czy obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych. Jednak i tutaj należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Jaka zatem powinna być rola zarządcy, który może pomóc w optymalizacji, koordynacji oraz dopilnowaniu przepisów i procedur?

– Zgodnie z obowiązującą ustawą, decyzja o podjęciu działań mających na celu wynajem czy też inne działania skutkujące korzyściami majątkowymi dla wspólnoty, w związku z wykorzystaniem części wspólnych nieruchomości, wykraczają poza kompetencje zwykłego zarządu. W takiej sytuacji, przed podjęciem jakichkolwiek działań formalnych, zarząd wspólnoty musi przyjąć stosowną uchwałę, przegłosowaną pozytywnie odpowiednią ilością głosów – twierdzi Maciej Szymański z firmy TuMieszkamy.

Może Cię zainteresuje: Remont bloku – ile to rzeczywiście kosztuje?

Dach

Podstawową możliwością jest, biorąc pod uwagę, doskonałe walory ekspozycyjne tej lokalizacji, wynajem pod powierzchnię reklamową. Inną opcją jest najem dachu pod lokalizację dla anten, wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowych lub radiowych. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wymagane są stosowne ekspertyzy i pozwolenia.

Przy reklamie możemy napotkać opór ze strony władz gminy, jako że te starają się ograniczyć ilość banerów na ich terenie.

Z kolei kwestia anten może przynieść wspólnotom wymierne korzyści finansowe, ale wymagana jest zgoda większości mieszkańców, co może nastręczać komplikacji. Mimo że nie ma wiarygodnych danych potwierdzających szkodliwe promieniowanie tego typu urządzeń, część mieszkańców, zawłaszcza tych zajmujących lokale na ostatniej kondygnacji, może oponować przed takim rozwiązaniem. Zarządca może wesprzeć wspólnotę poprzez sprawdzenie, czy lokalizacja i wysokość budynku spełnia wymagania operatora, a także, co istotne, czy żadna z sąsiadujących wspólnot nie posiada już takiego urządzenia. 

Elewacja i ściany

Kolejnym sposobem na dodatkowe wsparcie finansowe wspólnoty może być montaż banerów reklamowych na elewacji budynku. Również wiąże się to z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń, co jak już wspomniano wcześniej, może przysporzyć trudności. Może zdarzyć się również tak, że mieszkańcy nie będą zgodni co do tego typu działań – mając na uwadze ewentualne zniszczenia elewacji czy względy estetyczne.

Pomysłem, który warto rozważyć, jest wynajem powierzchni pod umieszczenie bankomatu w ścianie budynku. Zarządca powinien doradzić, które z rozwiązań będą najkorzystniejsze z punktu widzenia interesu wspólnoty. 

Może Ci się spodoba: Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? Trudne pytania do zarządców

Lokale handlowe

W zależności od lokalizacji nieruchomości wspólnota może wynająć (będące własnością wspólnoty mieszkaniowej) lokale handlowe usytuowane na parterze czy w piwnicy. Wynajem może dotyczyć lokali m.in. pod działalność: restauracji, sklepu lub kawiarni. Z jednej strony takie rozwiązanie nie dość, że zasili budżet wspólnoty, to jednocześnie podniesie atrakcyjność nieruchomości czy okolicy poprzez bliskość interesującej infrastruktury. Może mieć to znaczenie przy wynajmie mieszkań lub ich sprzedaży w przyszłości.

Istnieje także druga strona medalu – w dłuższej perspektywie takie sąsiedztwo może stać się uciążliwe. Zapachy, nieodpowiednie segregowanie odpadów, hałas. Powinnością zarządcy jest kontrola, zarządzanie i ewentualne interweniowanie u najemców, którzy nie przestrzegają odpowiednich zasad. 

Mniej konwencjonalne metody

Jeżeli w ramach nieruchomości przez wspólny grunt przechodzą sieci bądź urządzenia elektryczne można również w tym szukać źródła przychodów dla wspólnoty, oczywiście, o ile nie wpisano do ksiąg wieczystych stosownych służebności. Dość nietypowym pomysłem na podreperowanie budżetu może być udostępnienie przestrzeni w częściach wspólnych ekipom filmowym, a także organizatorom lokalnych wydarzeń – możliwości jest wiele. 

Rola zarządcy

Często we wspólnotach istnieje rozbieżność w kwestii zgód na wspomniane działania. Zarządca może być swego rodzaju mediatorem między członkami wspólnoty – tak, by dojść do konsensusu zadowalającego wszystkie strony. Kontrolę zarówno budżetu, jak i formalności związanych z działalnością komercyjną wspólnoty warto również zostawić w rękach specjalistów, którzy zadbają o prawidłowy przebieg przedsięwzięć i pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo zarządca może odgrywać rolę pośrednika między wspólnotą a np. najemcą lokalu usługowo-handlowego, zgłaszając i egzekwując działania w obszarze ewentualnych uchybień. 

Źródło: TuMieszkamy

[wspólnota mieszkaniowa, koszty we wspólnocie mieszkaniowej, przychody we wspólnocie mieszkaniowej, sposoby na zarabianie, przychody]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18185|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11412|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10990|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl