Artykuł sponsorowany

Komunalny znaczy innowacyjny

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych doceniony za innowacyjne podejście do gospodarowania nieruchomościami. W październiku przedstawiciele ZKZL odebrali prestiżową nagrodę „Zarządca Roku 2019”. Kapituła konkursu doceniła szereg zmian, które spółka wprowadziła w roku 2019.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych na przestrzeni ostatnich 20 lat ewoluował. Początkowo jako zakład budżetowy Miasta Poznań, a od 2013 roku jako spółka prawa handlowego realizuje potrzeby mieszkaniowe poznaniaków poprzez nowe inwestycje oraz remonty swojego zasobu liczącego ponad 12 tysięcy mieszkań i lokali usługowych. Kluczową decyzją była rezygnacja z firm świadczących usługę zarządzania. Był to ważny moment, który zapoczątkował innowacyjne zmiany.

Spółka cały czas usprawnia działania w kluczowych obszarach działalności, co skutkuje dużo szybszymi procesami decyzyjności oraz komunikacji. Wiele rozwiązań zaproponowanych przez ZKZL jest innowacyjnych i pionierskich w skali kraju. W poniższym tekście znajdują się wprowadzone zmiany, które w znaczącym stopniu zdynamizowały działania spółki.

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ Zarządca Roku 2019najemcy zmieniają miejsca zamieszkania czy decydują się na mieszkania spoza zasobu komunalnego. Najważniejszym elementem jest proces zagospodarowania lokali zwalnianych w celu przekazania ich nowym mieszkańcom. W roku 2019 ZKZL diametralnie zmienił podejście w tym zakresie i rozpoczęto optymalizację procesów metodą lean (szczupłe zarządzanie) w zakresie szybszego zagospodarowania i remontów pustostanów. Metodyka Lean Management stosowana jest często w organizacjach usługowych. Pozwala uprościć proces, łączyć operacje i zmienia dokumentację papierową na wersję elektroniczną. Dowiedz się więcej >>

Realizacja projektu pozwoliła na ograniczenie kosztów i optymalizację uzyskiwania przychodów z szybszego dostępu do lokali, a tym samym lepsze możliwości reinwestowania środków dla dobra mieszkańców. Wspólna praca projektowa pozwoliła na wyłonienie istotnych sposobów działania, które łączą wymagania realizacji procesu, jak i wymagania prawno-organizacyjne. Efekt końcowy to skrócenie procesu zagospodarowania pustostanów, płynne zarządzanie rotacją lokali i szybsze przekazanie lokali poznaniakom.

Drugim innowacyjnym pomysłem, który został wdrożony w 2019 roku przez ZKZL, był program do zarządzania kluczami. W skali firmy występuje około 1650 kluczy do pomieszczeń administracyjnych, technicznych i pustostanów. Są one w ciągłej dostępności dla pracowników ZKZL i podmiotów zewnętrznych w celu wykonania remontów lokali, oględzin i obowiązkowych kontroli okresowych. Głównymi funkcjami systemu jest przeglądanie, wypożyczanie, zwracanie, rezerwacja kluczy, automatyczne generowanie protokołów z wypożyczenia/zwrotu oraz powiadomienia SMS o konieczności zwrotu kluczy po terminie.

ZKZL Poznań

Dzięki nowemu systemowi pracownicy ZKZL mają pełną kontrolę nad kluczami, historią wypożyczania i listą oczekujących rezerwacji. Dzięki systemowi, który dostępny jest on-line, całkowicie wyeliminowano sytuacje braku kluczy, braku dostępu oraz gubienia kluczy.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych cały czas rozwija kolejne innowacyjne programy. W 2020 roku planowane są kolejne pionierskie rozwiązania w branży. Od stycznia rozpocznie działalność program „Gospodarz Domu”. Będzie rozwinięciem obecnie realizowanego programu „Dozorca” skierowanego do dłużników zasobów komunalnych.

Nowy program skierowany będzie do najemców lokali komunalnych. Uczestnicy będą świadczyć usługi na rzecz ZKZL w zakresie utrzymania porządku nieruchomości będących własnością miasta Poznania, a to wszystko w ramach umowy o pracę. Gospodarze będą wyposażeni w stroje robocze oraz odpowiednie narzędzia do wykonywania pracy. Będą także wspierać działania administratorów w zakresie informowania ZKZL o drobnych pracach remontowych, które należy wykonać czy informowaniu najemców o przeglądach technicznych czy wywozie gabarytów z posesji. Swoją pracę będą mogli wykonywać w zaplanowanym przez siebie czasie. Praca Gospodarza Domu będzie oceniana przez darmową aplikację, z której będzie mógł skorzystać każdy najemca. Zakres prac będzie stale monitorowany przez pracowników ZKZL. Skontaktuj się ze specjalistami ZKZL Poznań >>

ZKZL Poznań

Drugą ważną zmianą w 2020 roku będzie powstanie portalu internetowego dla najemców. Będzie on umożliwiał sprawdzenie swojego stanu konta czynszowego, stanu opłat za czynsz najmu oraz rozliczeń zimnej i ciepłej wody, centralnego ogrzewania – wszystko to bez wychodzenia z domu. Każdy najemca będzie posiadał swój indywidualny login i hasło. Zapewni to poufność danych oraz dostęp do konta rozliczeniowego nawet za pomocą smartfona. Osoby będące w systemie będą również informowani mailowo o bieżących pracach remontowych czy obowiązkowych okresowych przeglądach. Docelowo program umożliwi też dokonywanie płatności czynszu przez internet oraz umożliwi zgłaszanie usterek on-line.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych konsekwentnie realizuję politykę mieszkaniową w oparciu o najnowsze trendy w zarządzaniu, które ułatwiają działanie, poprawiają komunikację z najemcami, a przede wszystkim powodują, że sprawy, które wydawały się trudne, stają się łatwe i szybkie do wykonania.

1. E-czynsz / portal najemcy

ZKZL sp. z o.o. pracuje nad stworzeniem portalu internetowego, który będzie umożliwiał, po zalogowaniu się za pomocą przeglądarki internetowej, sprawdzenie swojego stanu konta czynszowego, stanu opłat za czynsz najmu oraz rozliczeń zimnej i ciepłej wody, centralnego ogrzewania. Każdy klient będzie posiadał indywidualny login i hasło. Zapewni to poufność danych i dostęp do stanu konta rozliczeniowego tylko dla osób uprawnionych. Możliwa też będzie komunikacja z lokatorem na zasadzie wiadomości e-mail. Po uruchomieniu platformy internetowej i poinformowaniu o takiej możliwości naszych najemców, w kolejnym etapie planujemy umożliwienie dokonywania płatności czynszu on-line oraz wprowadzenie możliwości zgłaszania usterek on-line. Platforma internetowa będzie testowana w okresie letnim, a jej uruchomienie planujemy na jesień 2019 roku.

2. Program Dozorca

Program „Dozorca” skierowany jest do najemców zasobu komunalnego i ma na celu poprawę  jakości sprzątania, aktywizację zawodową mieszkańców oraz spłatę ich zadłużenia względem Miasta Poznania. Uczestnicy projektu mają szansę na sprawdzenie się w nowych rolach Dozorców, zdobycie doświadczenia zawodowego, co w przyszłości może zaowocować  zdobyciem zatrudnienia.

Uczestnicy programu są najemcami zasobu miejskiego i świadczą usługi na rzecz ZKZL w zakresie utrzymania porządku nieruchomości będących własnością miasta Poznania.

Z każdą osobą chętną do uczestnictwa w projekcie jest przeprowadzona rozmowa potwierdzająca możliwość podjęcia świadczeń, określenie zakresu prac oraz dogodnej lokalizacji. Po zakończeniu rekrutacji wszystkie zakwalifikowane osoby przechodzą szkolenie organizacyjne oraz BHP. ZKZL zapewnia również podstawowy sprzęt i środki czystości, które cyklicznie są uzupełniane wg potrzeb. Nad całością czuwa Koordynator Programu, a w terenie wykonaną usługę weryfikują Administratorzy. Postaw na doświaczednie i profesjonalizm >>

Początkowo program "Dozorca" przewidywał tylko możliwości odpracowania zadłużenia w postaci świadczenia usług porządkowych, jednakże z uwagi na potencjał oraz zdolności i umiejętności osób biorących udział w programie, myślimy o rozszerzeniu zakresu prac, tj. roznoszenie korespondencji, porządkowanie magazynów, odczyty liczników czy wykonywanie drobnych prac konserwacyjnych, np. placów zabaw. 

Dozorcy są w ciągłym kontakcie z administratorami budynków i są pierwszymi osobami, które informują administratora o zdarzeniach, jakie miały miejsce na terenie nieruchomości, głównie chodzi o sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców oraz drobne awarie stanu technicznego urządzeń w budynku – przepalone żarówki czy urwane klamki.

Obecność i aktywność „Dozorców" spowodowała, że w pewnych obszarach miasta zmniejszyła się liczba aktów wandalizmu w budynkach komunalnych.

Projekt „Dozorca” realizuje podstawowy cel do jakiego został powołany, tj. odpracowanie zadłużenia poprzez aktywizację społeczno-zawodową osób w trudnej sytuacji materialnej w ramach świadczenia rzeczowego.

Powodzenie projektu Dozorca skłoniło Zarząd spółki do kontynuowania projektu w szerszej formule pod nazwą "Gospodarz Domu", spółka planuje współpracować już nie tylko z dłużnikami, lecz także z najemcami zasobu komunalnego w formule umowy o pracę.

3. Mieszkanie dla seniora

Studia dla seniora to rozwiązanie, które pozwala zarządcy na optymalne zagospodarowanie dużych lokali o pow. powyżej 80 m2. Projekt polega na podziale dużego niezagospodarowanego lokalu na kilka samodzielnych mieszkań, które dla potrzeb projektu nazwano "studia dla seniora". Jest to nowa usługa, jaką spółka dostarcza poznańskim seniorom. Każdy nowo powstały lokal jest samodzielny i składa się z pokoju z odrębną kuchnią lub pokoju z aneksem kuchenny, łazienki z w.c. i ewentualnie korytarza. W chwili obecnej w ramach programu zrealizowano 2 duże lokale, w których wydzielonych zostało 9 samodzielnych lokali studyjnych i cały czas poszukiwane są następne lokale.

Lokale są skierowane do osób samotnych lub małżeństw.

ZKZL Poznań Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.
ul. Jana Matejki 57 , 60-770 Poznań
tel. +48 61 415 88 00                            
fax +48 61 415 88 09
e-mail:

(zkzl poznań, zarządzanie nieruchomości, zarządca roku 2019,Z arząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.)

Komentarze

(0)

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18013|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11293|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10861|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl