CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Instalacja centralnego ogrzewania - jak ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zminimalizować ryzyko awarii? ‎
http://a001.administrator24.info/caleffi-separator-dirtmagr/▲
Czy wiesz, że możesz usunąć zanieczyszczenia z wody instalacyjnej dzięki czemu Twoje urządzenia jak i cała instalacja będą pracowały dłużej i lepiej? Ryzyko uszkodzenia urządzeń jak i samej instalacji jest ...
Kategorie: instalacje co, separator, usuwanie zanieczyszczeń z instalacji, separator magnetyczny,filtry,

Zarządca jako lider zmian ekologicznych

Jacek Frydryszak  |  Administrator 10/2019  |  11.11.2019
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.
pixabay.com

Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.

Abstrakt:

Autor artykułu przekonuje, że wprowadzenie rozwiązań proekologicznych do zarządzanych budynków nie tylko się opłaca, ale i przyczynia do tak istotnej dzisiaj ochrony środowiska.

Zarządcy nieruchomości (oczywiście w porozumieniu z ich właścicielami) mają do odegrania ogromną rolę w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych. W tym artykule ograniczę się do zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi ale jestem pewien, że wiele pomysłów może być wykorzystanych z powodzeniem w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi.

Opiekujemy się zasobami położonymi często na obszarach wielu hektarów, zabudowanych wieloma nieruchomościami budynkowymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nasze zasoby pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej i cieplnej, samochody naszych mieszkańców produkują tony szkodliwych substancji, a oni sami produkują tony odpadów. Czy zarządca nieruchomości może coś zrobić, aby – zachowując komfort zamieszkiwania – ograniczyć szkodliwe dla środowiska skutki ludzkiej działalności? Moim zdaniem takich możliwości jest wiele, oto kilka z nich:

 • sprawdzenie efektywności źródeł ciepła – czy węzły cieplne lub kotłownie nie są zaprojektowane z dużym, niepotrzebnym w obecnych warunkach zapasem. Przykład:  zlecona przeze mnie analiza w budynku zasilanym z dwóch kotłowni gazowych wykazała, że jedną z nich można zlikwidować;
 • zmiana źródeł ciepła na ekologiczne, np. kotłownia węglowa na sieć cieplną;
 • wykonanie kompleksowej regulacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody;
 • opomiarowanie zużycia zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania;
 • poprawienie izolacyjności cieplnej ścian i dachów;
 • wymiana okien;
 • montaż oświetlenia LED z czujkami zmierzchu i ruchu.

Niby rzeczy oczywiste, wielu zarządców ma to już za sobą, ale jest jeszcze wiele zasobów w kraju, w których nie wykonano żadnej ze wskazanych prac. Jako lustrator spotkałem się w Warszawie z budynkami, w których stawka opłaty za centralne ogrzewanie wynosi 3,5 zł/m2, co ewidentnie świadczy o braku jakichkolwiek działań termomodernizacyjnych. Wskazane wyżej działania to niejako obowiązek każdego zarządcy – przypominam, że na podstawie art. 184b pkt 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami polega na zapewnieniu właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego. Ponadto, obniżając koszty zużycia energii (głównie cieplnej, której udział w ogólnych kosztach eksploatacji wynosi na dzień dzisiejszy dzisiaj średnio ok. 30%) możemy zaoszczędzone środki przeznaczać w większym stopniu np. na fundusz remontowy, a ogólny nominał opłat za używanie lokali się nie zmieni. Ale możemy zrobić znacznie więcej z korzyścią dla środowiska naturalnego i naszych mieszkańców; poniżej niektóre propozycje:

 • tworzenie zbiorników małej retencji – dofinansowanie z budżetu miasta st. Warszawy;
 • zbieranie wody deszczowej do specjalnych beczek – np. dofinansowanie w ramach programu „beczka+” z Wrocławia;
 • wyznaczenie miejsc, w których urządzone zostaną łąki (nie trzeba kosić trawy);
 • wykonywanie dodatkowych nasadzeń, w tym roślin pochłaniających spaliny;
 • tworzenie lokalnych kompostów;
 • montaż paneli fotowoltaicznych – dofinansowanie z budżetu miasta st. Warszawy;
 • montaż pomp ciepła lub innych innowacyjnych form zasilania;
 • promowanie wśród mieszkańców rozwiązań sprzyjających zmniejszaniu zużycia wody – np. montaż perlatorów, ograniczników przepływu, itp.;
 • budownictwo energooszczędne lub pasywne w przypadku prowadzenia inwestycji;
 • prowadzenie edukacji ekologicznej mieszkańców w klubach osiedlowych czy domach kultury.

Czytaj też: Wiesz, czym oddychasz w swoim mieszkaniu? >>

Przede wszystkim pragmatyka użytkowania

W Polsce ponad połowa społeczeństwa mieszka w budynkach wielorodzinnych, czyli budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe lub zarządców wspólnot mieszkaniowych. Dysponujemy zatem olbrzymim potencjałem i nasze inicjatywy mogą mieć ogromne znaczenie dla sytuacji ekologicznej w całym kraju – bądźmy, jako zarządcy, liderami tych zmian.

W budownictwie komercyjnym, finansowanym ze środków własnych inwestorów, na każdym etapie procesu inwestycyjnego (począwszy od projektowania) uczestniczy przyszły zarządca nieruchomości i szuka się rozwiązań, które w przyszłości pozwolą osiągać jak najniższe koszty eksploatacji, w tym w szczególności koszty zużycia energii. W budownictwie mieszkaniowym coraz czę?ciej zaprasza si? zarz?dc? dościej zaprasza się zarządcę do konsultacji już na etapie projektowania, chociaż nie jest to jeszcze zasadą, a być nią powinno. To, co możemy zrobić dzisiaj, to dopominać się uczestniczenia w procesie inwestycyjnym już na etapie projektowania po to, aby później w okresie eksploatacji nieruchomości nie trzeba było „zmagać” się z pomysłami architektów, którzy często przedkładają wizję artystyczną nad pragmatykę użytkowania obiektów budowlanych. Ponadto łatwiej jest przyjąć pewne rozwiązania proekologiczne na etapie projektowania niż potem dokonywać bardziej kosztownych modernizacji.

Mam nadzieję, że zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną klimatu będą coraz częściej pojawiać się również w środowisku zarządców nieruchomości. Ten krótki artykuł to tylko wskazanie kierunku w jakim – moim zdaniem – powinniśmy zmierzać. Namawiam serdecznie do włączenia się do dyskusji i pokazywania już wprowadzonych rozwiązań lub przedstawiania pomysłów dotyczących przedstawionej problematyki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ekologia, zarządzanie, zmiany ekologiczne, zarządcy nieruchomości, rozwiązania proekologiczne, ochrona klimatu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej »

Śmietniki na osiedluŚmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi... Czytam więcej »


Najniższa cena gazu na rynku - zobacz, ile może kosztować gaz »

gaz jak może być taniTeraz możesz szybko, tanio i bezpiecznie zmienić sprzedawcę gazu. Możesz wybrać ofertę dopasowaną do siebie i swoich mieszkańców, dzięki czemu (...) Czytam więcej »


Co zrobić z nieestetycznymi śmietnikami, które szpecą osiedle? »

Kompleksowe zarządzanie nieruchomościami i wspólnotami mieszkaniowymi  »

Śmietniki w pojemnika kołowych zarzadzanie kompleksowe
Pojemniki kółkowe często brudne i rozrzucone po naszych podwórkach mogą zostać umieszczone w dedykowanych obudowach na nie zapewniających łatwość obsługi m.in. zintegrowane... Dowiedz się więcej »

Fachowe doradztwo i korzystne warunki współpracy wpływają na pełne zadowolenie Klientów – a to ich satysfakcja jest najlepszym wyznacznikiem jakości świadczonych... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Co zrobić by nie wymieniać rur i zabezpieczyć instalację CO?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

Zabezpieczenie instalacji co Otwieranie bramy telefonem
Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury i urządzenia instalacji ogrzewania, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama... czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


Czy zarządzasz węzłem cieplnym, który nie należy do Veolii? Przeczytaj to ważne!

węzeł cieplnyJeśli tak, to doskonale wiesz, że musisz zdbać o jego stan techniczny, regularnie przeprowadzać konserwacje i zadbać o dostępność części zamiennych - wszystko po to, aby niezależnie
...
zobacz więcej »


Domofony i wideodomofony na co zwrócić uwagę przy wyborze »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Domofony i wideodomofony odczyt liczników wody

System wideodomofonowy i domofonowy to optymalne rozwiązania dla nowej lub modernizowanej instalacji, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych osiedlach mieszkaniowych. Głównymi zaletami na jakie należałoby zwrócić uwagę jest prostota i ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Jak dostosować wydajność pomp wodnych do zapotrzebowania instalacji - proste i wydajne rozwiązanie »
Mamy rozwiązanie: jak zapewnić dostęp dla osób starszych i niepełnosprawnych gdy w budynku brakuje windy »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Windy schodowe
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów... czytam więcej » W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? » »

Uszkodzona posadzka lastryko

Remont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

3/2020

Aktualny numer:

Administrator 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Mechanizm podzielonej płatności
 • - Przegląd materiałów ociepleniowych
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18471|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11627|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11187|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl