CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Zarządca jako lider zmian ekologicznych

Jacek Frydryszak  |  Administrator 10/2019  |  11.11.2019
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.
pixabay.com

Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że wprowadzanie na szeroką skalę rozwiązań proekologicznych jest warunkiem istnienia naszej cywilizacji, a o jakości bieżącej działalności świadczy znajomość prawa i budowa relacji międzyludzkich.

Abstrakt:

Autor artykułu przekonuje, że wprowadzenie rozwiązań proekologicznych do zarządzanych budynków nie tylko się opłaca, ale i przyczynia do tak istotnej dzisiaj ochrony środowiska.

Zarządcy nieruchomości (oczywiście w porozumieniu z ich właścicielami) mają do odegrania ogromną rolę w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych. W tym artykule ograniczę się do zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi ale jestem pewien, że wiele pomysłów może być wykorzystanych z powodzeniem w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi.

Opiekujemy się zasobami położonymi często na obszarach wielu hektarów, zabudowanych wieloma nieruchomościami budynkowymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nasze zasoby pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej i cieplnej, samochody naszych mieszkańców produkują tony szkodliwych substancji, a oni sami produkują tony odpadów. Czy zarządca nieruchomości może coś zrobić, aby – zachowując komfort zamieszkiwania – ograniczyć szkodliwe dla środowiska skutki ludzkiej działalności? Moim zdaniem takich możliwości jest wiele, oto kilka z nich:

 • sprawdzenie efektywności źródeł ciepła – czy węzły cieplne lub kotłownie nie są zaprojektowane z dużym, niepotrzebnym w obecnych warunkach zapasem. Przykład:  zlecona przeze mnie analiza w budynku zasilanym z dwóch kotłowni gazowych wykazała, że jedną z nich można zlikwidować;
 • zmiana źródeł ciepła na ekologiczne, np. kotłownia węglowa na sieć cieplną;
 • wykonanie kompleksowej regulacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody;
 • opomiarowanie zużycia zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania;
 • poprawienie izolacyjności cieplnej ścian i dachów;
 • wymiana okien;
 • montaż oświetlenia LED z czujkami zmierzchu i ruchu.

Niby rzeczy oczywiste, wielu zarządców ma to już za sobą, ale jest jeszcze wiele zasobów w kraju, w których nie wykonano żadnej ze wskazanych prac. Jako lustrator spotkałem się w Warszawie z budynkami, w których stawka opłaty za centralne ogrzewanie wynosi 3,5 zł/m2, co ewidentnie świadczy o braku jakichkolwiek działań termomodernizacyjnych. Wskazane wyżej działania to niejako obowiązek każdego zarządcy – przypominam, że na podstawie art. 184b pkt 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządzanie nieruchomościami polega na zapewnieniu właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego. Ponadto, obniżając koszty zużycia energii (głównie cieplnej, której udział w ogólnych kosztach eksploatacji wynosi na dzień dzisiejszy dzisiaj średnio ok. 30%) możemy zaoszczędzone środki przeznaczać w większym stopniu np. na fundusz remontowy, a ogólny nominał opłat za używanie lokali się nie zmieni. Ale możemy zrobić znacznie więcej z korzyścią dla środowiska naturalnego i naszych mieszkańców; poniżej niektóre propozycje:

 • tworzenie zbiorników małej retencji – dofinansowanie z budżetu miasta st. Warszawy;
 • zbieranie wody deszczowej do specjalnych beczek – np. dofinansowanie w ramach programu „beczka+” z Wrocławia;
 • wyznaczenie miejsc, w których urządzone zostaną łąki (nie trzeba kosić trawy);
 • wykonywanie dodatkowych nasadzeń, w tym roślin pochłaniających spaliny;
 • tworzenie lokalnych kompostów;
 • montaż paneli fotowoltaicznych – dofinansowanie z budżetu miasta st. Warszawy;
 • montaż pomp ciepła lub innych innowacyjnych form zasilania;
 • promowanie wśród mieszkańców rozwiązań sprzyjających zmniejszaniu zużycia wody – np. montaż perlatorów, ograniczników przepływu, itp.;
 • budownictwo energooszczędne lub pasywne w przypadku prowadzenia inwestycji;
 • prowadzenie edukacji ekologicznej mieszkańców w klubach osiedlowych czy domach kultury.

Czytaj też: Wiesz, czym oddychasz w swoim mieszkaniu? >>

Przede wszystkim pragmatyka użytkowania

W Polsce ponad połowa społeczeństwa mieszka w budynkach wielorodzinnych, czyli budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe lub zarządców wspólnot mieszkaniowych. Dysponujemy zatem olbrzymim potencjałem i nasze inicjatywy mogą mieć ogromne znaczenie dla sytuacji ekologicznej w całym kraju – bądźmy, jako zarządcy, liderami tych zmian.

W budownictwie komercyjnym, finansowanym ze środków własnych inwestorów, na każdym etapie procesu inwestycyjnego (począwszy od projektowania) uczestniczy przyszły zarządca nieruchomości i szuka się rozwiązań, które w przyszłości pozwolą osiągać jak najniższe koszty eksploatacji, w tym w szczególności koszty zużycia energii. W budownictwie mieszkaniowym coraz czę?ciej zaprasza si? zarz?dc? dościej zaprasza się zarządcę do konsultacji już na etapie projektowania, chociaż nie jest to jeszcze zasadą, a być nią powinno. To, co możemy zrobić dzisiaj, to dopominać się uczestniczenia w procesie inwestycyjnym już na etapie projektowania po to, aby później w okresie eksploatacji nieruchomości nie trzeba było „zmagać” się z pomysłami architektów, którzy często przedkładają wizję artystyczną nad pragmatykę użytkowania obiektów budowlanych. Ponadto łatwiej jest przyjąć pewne rozwiązania proekologiczne na etapie projektowania niż potem dokonywać bardziej kosztownych modernizacji.

Mam nadzieję, że zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną klimatu będą coraz częściej pojawiać się również w środowisku zarządców nieruchomości. Ten krótki artykuł to tylko wskazanie kierunku w jakim – moim zdaniem – powinniśmy zmierzać. Namawiam serdecznie do włączenia się do dyskusji i pokazywania już wprowadzonych rozwiązań lub przedstawiania pomysłów dotyczących przedstawionej problematyki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ekologia, zarządzanie, zmiany ekologiczne, zarządcy nieruchomości, rozwiązania proekologiczne, ochrona klimatu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17977|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11258|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10832|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl