Artykuł sponsorowany

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

 Bank Gospodarstwa Krajowego  |  12.11.2019  |  3
BGK

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór wniosków na nisko oprocentowaną pożyczkę z programu Fundusz Dostępności.

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi nabór wniosków na nisko oprocentowane pożyczki na likwidację barier architektonicznych w budynkach. Skorzystać z nich mogą m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, uczelnie, biblioteki i szkoły. Budżet programu w 2019 r. wynosi ponad 40 mln zł.

Z Funduszu Dostępności można np. doposażyć budynki w dźwigi osobowe oraz zaadaptować parter budynku i teren przyległy do wejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez montaż ramp oraz poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. Ułatwią one życie tym wszystkim, którzy na co dzień mają trudności z poruszaniem się, słuchem lub wzrokiem.

Co istotne, minimalna wartość projektu to 100 tys. zł, nie ma natomiast maksymalnej wartości pożyczki, a okres jej spłaty może być rozłożony na 20 lat, przy oprocentowaniu od 0,15% w skali roku. Istnieje także możliwość umorzenia spłaty pożyczki w wysokości nawet 40%. Poza tym finansowane inwestycje będą mogły być uzupełnione dotacją z PEFRON.

BGK

Przykładowo spółdzielnia mieszkaniowa z Ostródy, która zaciągnie pożyczkę w kwocie 1 mln zł na wyposażenie w windy budynku wielorodzinnego, zamieszkałego głównie przez osoby w wieku 60 lat lub powyżej oraz dzieci do lat 6 i ich prawnych opiekunów lub osoby z niepełnosprawnościami, może liczyć po realizacji inwestycji na umorzenie w kwocie 400 tys. zł. Wówczas do spłaty przez okres 20 lat pozostanie kwota 600 tys. zł. Co oznacza w praktyce spłatę raty kapitałowej w wysokości 2,5 tys. zł miesięcznie i odsetki miesięczne w wysokości ok. 70 zł w pierwszym roku kredytowania. Łączny koszt odsetek w całym okresie kredytowania wyniesie mniej niż 9 tys. zł.

Program pożyczek jest częścią rządowego programu "Dostępność Plus".
Dowiedz się więcej na stronie: https://www.bgk.pl/fundusze-i-programy/fundusz-dostepnosci/

Przyznanie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej oraz wymaganych zabezpieczeń.
Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

***
Program "Dostępność Plus" ma zapewnić swobodny udział w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach (np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, kobietom w ciąży). Koncentruje się na ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Program to nie tylko fundusze na dostępność, ale też rozwiązania prawne, takie jak ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. poz. 1696).

Komentarze

(3)
LeonNowy | 04.12.2019, 11:04
Na papierze wygląda dobrze ciekawe jak to będzie w praktyce.
Kamakadam | 07.12.2019, 11:01
Szkoda ze nie można wymienić/zmodernizować windy ze starego typu na nowy, automatyczny, powinna być też taka możliwość.
Kamakadam | 07.12.2019, 11:01
Szkoda ze nie można wymienić/zmodernizować windy ze starego typu na nowy, automatyczny, powinna być też taka możliwość.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11067|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10648|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl