Nieprawdą jest, że szczury i inne gryzonie pojawiają się głównie na starych zaniedbanych osiedlach i domach. W takich miejscach są bardziej widoczne, bo mieszkańcy w mniejszym stopniu z nimi walczą. Idealnym miejscem do rozmnażania się wszelkiego rodzaju gryzoni, myszy i szczurów są „dobrze zaopatrzone” w resztki śmietniki oraz chłodne, wilgotne i ciemne piwnice. Problem z odbiorem śmieci, który niestety narasta, sprawia, że gryzonie mają łatwy dostęp do resztek, co sprzyja tym szkodnikom. Jako zarządcy apelujemy do mieszkańców, aby nie wyrzucali resztek do śmietników, bo to sprzyja rozmnażaniu się szkodników. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
Może Cię zainteresuje: Dlaczego mój sąsiad ma lepiej? Trudne pytania do zarządców
W sytuacji, gdy zwierzęta chcą powiększyć swoje terytorium, próbują dostać się do budynków mieszkalnych. Taka sytuacja może stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. Szczury roznoszą ponad 50 czynników chorobotwórczych, w tym choroby śmiertelne dla człowieka. Gryzonie są jednak zagrożeniem nie tylko ze względu na choroby, jakie przenoszą. Mogą również przegryzać przewody w autach czy w instalacji elektrycznej, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożarów.
Może Ci się spodoba: Bezpieczeństwo pożarowe w budynku mieszkalnym – okiem zarządcy
Sposobów na dotarcie do domów i mieszkań gryzonie mają bardzo wiele. Na niższe piętra mogą dostać się chociażby przez niedomknięte drzwi. Jest raczej niewielkie prawdopodobieństwo, że w ten sposób dostana się do mieszkań na wyższych piętrach, jednak do piwnic mogą spokojnie wejść. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szczury na wyższe kondygnacje mogą dostać się przez okna. W przypadku gdy gałęzie opierają się o budynek, gryzonie spokojnie mogą wejść do mieszkania przez otwarte okna. Do mieszkań i domów nieproszeni goście mogą też dostać się poprzez kanalizację. Istnieje nawet urządzenie, które nie pozwala gryzoniom wyjść z miski klozetowej. Są ona montowane w miejscach zagrożonych szczurzą plagą.
Organy zarządzające nieruchomością, spółdzielnia czy firma zewnętrzna zobowiązane są do prowadzenia działań, które rozwiążą problem gryzoni. Według regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku dwa razy do roku przeprowadzamy deratyzację. Odbywa się ona w dwóch turach. Wiosenna – w dniach 1–31 marca i jesienna – od 1 października do 30 listopada.
Oprócz tego po każdej informacji od mieszkańców stosuje się dodatkową deratyzację. W przypadku gryzoni, które rozmnażają się w tempie błyskawicznym, kluczowa jest szybka reakcja. Prewencyjnie stosuje się też inne sposoby walki ze szkodnikami, np. pułapki czy trujące granulaty. Bardzo ważne jest również to, aby mieszkańcy współpracowali z zarządcami i zgłaszali każdy przypadek.
Źródło: Admus
[deratyzacja, plaga szczurów, zarządca, osiedle, śmietniki, szczury]